Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Öğrencilik
« önceki   123456789   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 7

öğrencilerin en büyük sıkıntısı sizce nedir?
derslerin zorluğu 6.8%  6.8%  [10]
eğitim sistemi 40.8%  40.8%  [60]
gurbet 5.4%  5.4%  [8]
konut sıkıntısı 2.7%  2.7%  [4]
gelir sıkıntısı 19.0%  19.0%  [28]
ulaşım sorunu 0.7%  0.7%  [1]
tembellik 11.6%  11.6%  [17]
acımasız hocalar 12.9%  12.9%  [19]
Toplam Oy : 147

m.gökhan bölek
9 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 12:58

öğrencilikte bir çok sorun varmış..hatta baktığımda ben de epey şikayette bulunmuşum ama mezun oldum,henüz bir ay oldu şimdiden okulumu,arkadaşlarımı,bazı hocalarımı... özledim..galiba bu alışmakla ilgili..sırada askerlik..askere gidince şikayet şikayet ama teskereyi alınca aylarca askerlik muhabbeti.sonra iş..emekli olunca geçmiş yıllar muhabbeti...ne diyor selami şahin bir şarkısında "alışmak sevmekten daha zor geliyor" ne yalan söyleyeyim okulumu çok özledim

Mustafa AĞIRBAŞ

9 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 13:26

Öğrenci olmak kadar güzel bir şey varmı? Ekmek elden, su elden senin yapman gereken sadece ders çalışmak bunu da yapmassak ne diyim artık.
Bizde öğrenciydik okula giderken ders çalışmak, okula gitmek zor gelmiyordu bana zor gelen sadece sabahları kalkmasıydı. Bence çoğu öğrencilerimzin sorunu da bu

abdullah1
9 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 15:12

Öğrencilikte ilk zamanlarda yaşanan en büyük problem, gurbet ortamına alışamamak olabilir. Üniversite şehir dışındaysa ve aile öğrencinin yanında değilse, alışılana kadar sıkıntılar olabiliyor. Ancak derslerin başlaması, üniversitenin bulunduğu yerleşim yerine alışılması, iyi bir arkadaş ortamı ile sorun halledilebilmekte. Dersler ne kadar da zor olsa, eğitim sisteminde eksiklikler de bulunsa, acımasız hocaların varlığından da bahsedilse, çalışan öğrenci sınıfını geçiyor, bölümünden de mezun olup okulu bitiriyor. Tembellik bir sıkıntı olamaz. Üniversite çağındaki bir öğrenci; hem ailesi yanında olmadan yaşamaya, hem de sınıfını geçmeyi başarabilecek yaşa gelmiş durumdadır. Hele anne ve babalar bu kadar fedakarlık yapıyorken... Öğrencinin sıkıntısından fazla belki de ebeveynlerin sıkıntıları oluyordur.

Hakan ERTÜRK

9 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 16:25

herkes üniversite şehri diye bahseder eskişehirden..ilk gittiğimde en çok beni gurbet zorlamıştı bir türlü alışamadım..yemeklerini ise hiç sevemedim,makarna ile eve çıktım:)asıl konuşulması gerekn son derece pahalı bir şehir olan eskişehirde (sorunları yazsam 2 sayfa tutar) yapılan tramvay bile öğrencilere güvenilerek yapıldı..çarşıdan binmek istediğiniz otobüsler kaldırıldı tramvaya binmek için yaklaşık 500metre yürümek gerek kampuse de girmeyen tramvaydan indikten sonra da kampus içerisinde yürümek zzorunda bırakılıoyrsunuz,bilet ücretleri tam bilet 1400(çarşıda öğrenci bileti yok tam bilet almak zorundasınız) ve tüm bunların adı üniverste şehri oluyor..kötü yola düşen kız öğrencileri sayamadım bile,her iki üniverstede yaz okulu uygulaması var ve sınırlı kredi alabiliyorsunuz,maksat okul uzasın ve yazın öğrenci burada kalsın..kimse asgari ücretle babasından para bekleyen kızları düşünmüyor,erkek öğrenciler bi şekilde durumdan kurtuluyor işe giriyor ev arkadaşı buluyor fakat bayan öğrenciler bizim kadar şanslı değil,eskişehir şehir rehberlerinde bayan ev arkadaşı arayan zengin züppeleri dolu,hepsi ilan bırakıyor ve ne yazık ki amaçlarına da ulaşıyorlar..kız öğrenciler ilk geldikleri yıl ile 4.sınıfa kadar resmen evrim geçiriyorlar,hepsini katmıyorum ama söylediklerimi vicdanı sızlamayan öğretim üyeleri belediye başkanı ve dekanlara seslenerek yapyorum..eskişehirde planlı yürüyen bir düzen var ve bu çark her yıl onlarca insanın hayatını karartıyor..

gök-khan
9 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 18:07

Benim en büyük sorunum tembellik oldu öğrencilik hayatımda. O yüzden okulumu uzattım 5. seneme girdim ve uzatmaları oynamaya başladım. İnşallah fazla sürmez. Ancak diplomamı almama daha temiz bir 2 sene var gibi gözüküyor. İpin ucu kaçtığı zaman tutması zor oluyor maalesef. Bunun haricinde konut sorunu yaşadım öğrencilik hayatım boyunca. Yaşamayada devam edebilirim. 4 senede 4 tane ev değiştirdim.

Abdullah Taşezen
9 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 18:25

Öğrencilerin en büyük sorunu ezberci zihniyetdir

Hakan ERTÜRK

9 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 18:26

yasemin çok güldürdü beni:
Alıntı:
hepsi bi yana arkadaşlar öğrencilik gibisi yok...az parayla geçinmekte 15 kişi aynı yerde uyumakta bir simidi paylaşmakta...

bu arada asistanlar yüzünden dereye geçemeyen arkadaşım ne kötülüğümüzü gördün?

asistanlar evet tek tip insanlar hepsi aynı düşünüp aynı şekilde davranışlar sergiliyorlar ya yasemin onların adına soruyor ne kötülüklerini gördükçok garip bir ülkeyiz,sen nasıl asistan oldun yasemin,tüyo versene akşamki maç ne olur?

RAFET GÖK

9 yıl önce - Cum 31 Ekm 2008, 15:25

bana göre öğrencinin tek sıkıntısı ülkemizde maddi yetersizlikler 2. açıdan bakacak olursam...öss sınavı gibi zorlu sınavlar

Mehmet F.
9 yıl önce - Cum 31 Ekm 2008, 16:21

Okul bitti biteli aklımda "ah keşke tekrar öğrenci olsam" düşüncesi var. Oh ne güzel yaa hayattaki tek sorumluluğun sadece "ders çalışmak".. Var mı ötesi?

Orkun Yılmaz
9 yıl önce - Cum 31 Ekm 2008, 17:32
Bir üniversite öğrencisinin düşünceleri

Kendimde bir üniversite öğrencisi olduğum için bu konudaki düşüncelerimi yazıyorum.
En önemli sorun başta eğitim sistemi.İnsanların adeta yarış atı gibi yarıştırılmasına dayanan mevcut eğitim sistemimiz öğrenciyi yaratcılıktan uzaklaştıran,mevcut yeteneklerinide kaybetmesine neden olan ve tamamen ezbere dayalı bir eğitim sistemi.Bize zorla ezberletilen öğretilen diyemiyorum bilgilerin çoğunluğunu sadece sınavlar için ezberliyoruz çünkü sözkonusu bilgilerin birçoğunu iş yaşamında kullanmıyoruz.Birnevi hamallık yapıyoruz.Kendimden örnek vereyim.Ben ekonomi okuyorum.Bütün bir eğitim döneminde ezberlediğimiz bilgiler sadece vize ve finaller için.Yaz tatili girdikten sonra bu bilgilerin birçoğu akılda kalmıyor çünkü bu bilgileri günlük hayatta kullanmıyoruz.Örneğin bu yaz bir bankada staj yaptım ve şunu gördüm ki okulda gösterilenlerle iş yaşamında kullanılan şeyler çok farklı bu staj sayesinde okulda öğrenmediğim birçok bilgiyi bizzat iş hayatının içinde öğrendim ve okulda ezberlediğim birçok bilgininde gereksiz olduğunu gördüm.Örnek olarak muhasebe dersi için bizden bütün hesap kalemlerinin numaralarıyla birlikte ezberlememiz istendi ve bizde hamal gibi sadece sınavda kullanmak için ezberledik o hesap ve numaralarını.Ama bankada herşey bilgisayar ve otomasyona tabi olduğu için gelir ve gider tutarlarını sadece ekrana yazmak yetiyormuş.Bu gibi nice örnekler.
Bir diğer sorun ise gelir dağılımdaki adaletsizlikten kaynaklanan fırsat eşitsizliği.Günümüzde bir üniversiteden mezun olmak ve eline diplomayı almakla herşey bitmiyor malesef.Bir yere iş başvurusunda bulunduğunuzda aldığınız eğitimleri veya öğrendiğiniz yabancı dilleri gösteren sertifikalara bakılıyor.Bu tür sertifikalara sahip olanlar sizden birkaç adım önde oluyor daima.Bu sertifikalara sahip olmak ise tamamen maddi durumla ilgili.Paranız varsa gidiyorsunuz bir özel kursa birkaç aylık kaliteli bir eğitimden sonra alıyorsunuz elinize belgenizi.Ya parası olmayan ne yapıyor özel sektörde şansım çok az deyip kamuya yönlendiriyor kendini.Ve önünde yine büyük bir sınav kpss ama yeteri kadar parası olmadığı için dersaneyede gidemediği için kendi çabasıyla aradaki farkı kapatmaya çalışyor.Yani kısaca paran varsa ne rahat,yoksa kabahat.
Maddi durumu yetersiz öğrencilere yönelik birçok kurum burs veriyor kağıt üzerinde.Ama gerçekte birçok uygulamada olduğu gibi burs olayında birçok haksızlıkla karşılaşılıyor.Bursa hiçte ihityacı olmayıp sağdan soldan bulduğu torpille günümüzde bir asgari ücretlinin aldığı kadar aylık burs alan kişiler var.Burs veren kuruluşlar bir de şunu soruyorlar referansınız varmı.Referans ne demek kibarca şunu demek istiyorlar torpiliniz varmı.
Yani dışardan görüldüğü gibi öğrencilik toz pembe değil.Ayrıca öğrencinin tek görevi ders çalışmak olduğu her öğrenci için geçerli değil.Okul masraflarını çıkarmak için gündüz çalışmak zorunda olup geceleri okula giden birçok öğrenci var.

sayfa 7
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET