Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Öğrencilik
« önceki   123456789   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 4

öğrencilerin en büyük sıkıntısı sizce nedir?
derslerin zorluğu 6.8%  6.8%  [10]
eğitim sistemi 40.8%  40.8%  [60]
gurbet 5.4%  5.4%  [8]
konut sıkıntısı 2.7%  2.7%  [4]
gelir sıkıntısı 19.0%  19.0%  [28]
ulaşım sorunu 0.7%  0.7%  [1]
tembellik 11.6%  11.6%  [17]
acımasız hocalar 12.9%  12.9%  [19]
Toplam Oy : 147

turgutharun

11 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 12:08

Alıntı:
Bir hoca 4.Sınıfa gelmiş öğrencilerin %40'ını her iki dönemde de bırakıyor ve okullarının uzamasını sağlıyorsa ve bu ders diğer üniversitelerin aynı lisans programında güle oynaya geçilen bir ders ise bu hoca kesinlikle acımasız hocadır benim kanımca. Ne yazık ki böyle bir hoca bizim bölümümüzde var ve öğrencilere kök söktürüyor tabiri caizse.

Bu sevgili arkadaşımın yazdıklarını okuyunca birden 8,9 yıl zamanda geriye gitdim.Şu bir gerçek ki böyle hocalar her üniversitede ve her bölümde var bundan emin olabilirsin.Ama şu da varki zaman geçip okulu bitirince ve gerçek hayatın zorluklarıyla yüz yüze gelince geçmişteki bu sorunlar ve bu hocalar yüzünde hoş bir seda bırakan küçük hatıralar olarak kalacak.Bu arada Aranızda KTÜ 'lü arkadaşlar varsa hepsine selamlar.

abhazyalı ugur
11 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 12:10

arkadaşlar benim gördügüm kadarıyla ögrencilerde para var cogunu TOPHANE de Nargile icerken  ve okey oynarken görüyorun gecenin gec saatlerine kadar kızlı erkekli

Emir ERTEN

11 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 12:20

Öğrencilik yıllarının en olumsuz yanlarından biri de şiddetli kavgalardır.Çok kişi görmüşümdür birbirleriyle kavga eden. Genellikle kavgaların nedenide çok basit bir olay yüzündendir.Hiç yoktan birbirlerini tartaklarlar Kırgınlık olur.Disipline de giderler.

Mehmet F.
11 yıl önce - Cum 15 Hzr 2007, 12:26

En büyük sıkıntı "Tembellik" oluyor! Ayrıca sıralayayım,

- Kız Peşinde Koşmak
- Sağda Solda sürtmek
- Kopya çekmeden geçmek (çok büyük sorun (!))
- "Cool" takılmak
- Ben en büyüğüm ayağına takılıp karizma sağlamak!
- Çalışmamak
- Okumamak
- Derslere girmemek
- Kız meselesi ile kavga etmek.
- Hede
- Hödö
- aasfasldjsalf

Falan diye uzatırım ben bu listeyi! Neymiş efendim "Eğitim Sistemi Zormuş". Yok canım?
Sen çalıştın mı? Okudun mu? İlgilendin mi? Uğraştın mı? Hiç birşey yapma sonra gel "Eğitim Sistemi Zor" de.

Ben 2.5 yıl boyunca toplamda 5-6 dersi takip ettim, ve şu an 2 tane dersim kaldı. Yani demek istediğim çalışmadan olmaz arkadaşlar! İsteyen insan "Çalışır-Yapar"

İddia ediyorum ki kalan 2 dersimin sebebi de "HOCA"dır. Evet.
Nasıl mı? Tanıyanlar bilir, bir şirkette İnternet Programcısı olarak çalışıyorum. İşimde uzmanım. Ama gel gör ki okuldaki "İnternet Programcılığı" dersinden kalmayı başarıyorum? Kendimi suçlu görmüyorum. Hocayı suçlu buluyorum. Neden? Her insan "öğretici" olamaz!

Yani sıralarsak
%95 Öğrencinin kendisi
%5 Hocalar, Eğitim Sistemi, Çevresel etkenler vs.

Koray Cerit
11 yıl önce - Cum 15 Hzr 2007, 18:19

öğrencilerin en büyük sıkıntısı sizce nedir?
derslerin zorluğu    
 6%  [ 8 ]
eğitim sistemi    
 43%  [ 50 ]
gurbet    
 6%  [ 7 ]
konut sıkıntısı    
 2%  [ 3 ]
gelir sıkıntısı    
 18%  [ 21 ]
ulaşım sorunu    
 0%  [ 1 ]
tembellik    
 12%  [ 14 ]
acımasız hocalar    
 10%  [ 12 ]

Toplam Oy : 116

Bana göre yukarıda bulunan bütün oylama şıklarının hepsi birer etken ama en büyük etken bence derslerin zorluğu müfredat çok ağır 1 yılda konular yetişmiyor yetişmeyince öğrencide yetiştiremiyor ve başarısız duruma düşüyor. Benim oyum derslerin zorluğunadır.

Süha
11 yıl önce - Cum 15 Hzr 2007, 18:48

Öğrencilikte her şeyden bir sorun çıkabilir zaten sorunsuz eğitim sistemi de olmaz. Türkiye’deki yanlış eğitim politikası yüzünden çocuklar ezberci eğitime ve kopyaya yöneliyor böyle bilgiler çabuk unutulur hale geliyor. Sonra cezasını gene öğrenciler çekiyor. Ne kadarda geçse sınıfı unutulan bilgi ileriki yaşamı boyunca hiç bir işe yaramıyor.

Bazı hocalar çok acımasız oluyorlar mesela sınavlarda çok zor soruyorlar sağ gösterip sol vuruyorlar. Yani biraz destek olsa severek öğretse o dersi çok güzel olur ve sınıfta eğer katı bir tutum izleyip stres ortamında ders işleniyorsa o dersten zaten verim alınmaz ve başarısız öğrenci sayısı çoğalır.

En güzeli şu eğitim sistemi bir elden geçse yenilikler gelse, ezberci eğitim ortadan kalksa ve şu öğrenciler sınav olayından kurtulsa. Şu bakımında kurtulmasını istiyorum sık sık sınavlar oluyor ve öğrenciyi gerçekten bunaltıyor fakat öğrencinin psikolojisini düşünen yok.

En son Süha tarafından Cmt 16 Hzr 2007, 17:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Mehmet F.
11 yıl önce - Cmt 16 Hzr 2007, 14:22

Alıntı:
Sonra cezasını gena öçğrenci çekiyor. ne kadarda geçse sınıfı unutlan bilgi ileriki yaşamı boyunca hiç bir işe yaramıyor.

teorik bilgi her zaman unutulur.
önemli olan o bilgiyi pratiğe dökebilmektir. pratiğe dökebilirseniz unutmazsınız.

Nurdan
11 yıl önce - Cmt 16 Hzr 2007, 17:25

Öğretmenin etkisi o kadar büyük ki...
Örneğin, bizim sınıfta iki dersi karşılaştırıyorum: Birisi gerçekten ders olarak zor, konuları da fazla.Hatta zaman yetmediği için okulun son zamanları ek ders falan yapılmıştı.Diğeri nispeten daha kolay, ders programı çok yoğun olsa da aslında düzgün bir anlatımla rahatlıkla anlaşılıp yapılabilir yani.Ama 1.'nin hocası harika bir öğretici olduğu için sınıf ortalaması yukarılarda seyrediyor hep.İkinciden de notlar öyle düşük ki, çok azimli öğrenciler bile "Geçsem yeter, bir daha almayım da bu dersi hayatım boyunca umrumda değil artık!" diyebiliyorlar.
Şimdi düşünün: sınıftakiler aynı insanlar, nasıl zor bir dersten yüksek notlar alırlar da, daha kolay olan dersten en düşük notları alırlar?Burada benim öğretmen zekası dediğim kavram çok çok önemli.
Ayrıca gelir derken de içine parayla ilgili herşeyi koymak lazım.Eğer geliriniz yüksekse ulaşım, kalacak yer vs. gibi sıkıntılarımız olmayacağı gibi, istediğimiz kursa gidebilir, istediğimiz etkinliğe katılabiliriz...
Yani, bence bu iki seçenek çok önemli oluyor, diğerleri bir şekilde çözülebiliyor, tabi eğer bu iki seçenek çözülmüşse.(Ayrıca tembellik de az ise veya yoksa...)

En son Nurdan tarafından Pzr 17 Hzr 2007, 00:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

CAN
11 yıl önce - Cmt 16 Hzr 2007, 17:49

Öğrencilerin karşılarındaki en büyük sıkıntı:TEMBELLİK'leri.Ve bu tembelliği arada onaylayan aile büyükleri.Amannnnnn ne yapacan okuyup bugün jeepler ile dolaşanlar ders mi çalışıyorlar,çal oğlum/kızım böyle daha güzel...
Bugünkü öğrencilerde,ders çalışıp kendilerini,ailelerini daha iyi yaşatma isteği yerine dizi,film,reklamlarda gördükleri kolay yoldan para kazanırım mantığıyla yaşama sarılıyorlar.Sonuç:Hüzün.Açıkcası öğrenciliğim boyunca hep görevimin bilincindeydim ve bir şekilde hayatımı daha iyi yaşayabilmek için okudum.Sonuçta bugün istediğim herşeye sahibim,istediklerimin üzerinde olan kalemlere ben de hayranlıkla bakıyorum ama onları alabilmek için bir şekilde hırsızlık,kötü yoldan para kazanmayı hiç amaç edinmiyorum ama birgün daha çok çalışıp onları da alabileceğim inancını yitirmemeye çalışıyorum.

Bir şekilde öğrencinin hayatı boyunca örnek aldığı mutlaka bir karakter vardır.Kimi zaman servis minibüsündeki şoför abisi,kimi zaman ana-baba,kimi zaman bakkal,kimi zaman abisi-ablası.Emin olun ki,çocuğunuza hergün 10 dakika işyerinizde yaşadıklarınızı anlatıp, ona da sen ne yapıyorsun? diye sorarsanız oğlunuz/kızınız daha sosyal,daha çok kendini anlatabilen bir çocuk olarak büyüyecektir.Bunun da bir faydası şudur.Çocuğunuz ileride derslerinde,çevresinde yaşadıkları aksilikleri hemen paylaşarak sizin önceden önlem almanızı sağlayacaktır.Kim ne gördüyse onu uygular, mantığıyla ileride düzgün aileler yetiştireceksiniz.
Bugün okuyamadım çünkü çok fakirdik, bahanesi altına kimse sığınmasın.Dün karnesini alan ve hepsinin 5 olduğu ve okulunda tek burslu okuyan,ona en yakın maddi durumu iyi olanın babasının 2 arabası,villaları,yazlıkları olan bir okulda,ama garibimin yokluktan dedesiyle bir dükkanda yaşayan "RIZA" nın durumunda kimseler olamaz.
Tüm kışı insanların verdiği yemek,tüp ile geçiren 14 yaşındaki çocuğun psikolojisi eğer bozulmuyorsa, evde Playstation oynarken 1 saatte ders çalışan birisinin psikolojisi hiç bozulmaz.Tembellik cidden bir insanın en büyük kaybıdır.Düşünsenize hayata bir kere gelipte sağdan soldan borç alarak geçinen,insanların kene hakkında kan emiciliğinden bahsettiklerinde adınızın sürekli geçtiği bir hayatı yaşamak çok acı olmalı.Tüm genç kardeşlerime öğüdüm.Üniversite sınavlarında çıkan sorular aydan,merihten,jupiterden veya Uğur dershanesinden gelmiyor.Bunlar ortaokul-lise müfredatı içerisindeki sorulardan hazırlanıyor.Bir şekilde test çözüp,lise kitaplarından okuyarak maliyeti en minimuma indirip üniversiteyi pekalada kazanabilirsiniz.Eğer ciddi ciddi ben üniversite okumak istiyorum ama maddi durumum iyi değil de diyorsanız söz veriyorum bana özelden mail atın ben sizinle irtibata geçeceğim.Ve okumak isteyen öğrenciye yardımcı olacağım.Söz

sule canbazlı
11 yıl önce - Cmt 16 Hzr 2007, 18:03

Alıntı:
Acımasız Hocalar  
Böyle bir şey olamaz. Her şeyin Köprüden geçinceye kadar olduğunu unutmamak gerekir.
Üstelik Hocalarla kurulabilecek iyi ilişki bir çok zorluğu da hafifletecektir. Acımasızlık,
ilişkisizlikten geçer ki, öğrenci-hoca arasında tek ilişki bilgi paylaşımı ve saygıdır, kanımca

Ben 11 dersin 6sından bütünlemeye kaldım. bu derslerden 4 tanesinden 0.6  puan verilmediği için  bırakılmışım. Mağlesef bazı hocalar gerçekten azımasız.

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET