Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Öğrencilik
« önceki   123456789   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2

öğrencilerin en büyük sıkıntısı sizce nedir?
derslerin zorluğu 6.8%  6.8%  [10]
eğitim sistemi 40.8%  40.8%  [60]
gurbet 5.4%  5.4%  [8]
konut sıkıntısı 2.7%  2.7%  [4]
gelir sıkıntısı 19.0%  19.0%  [28]
ulaşım sorunu 0.7%  0.7%  [1]
tembellik 11.6%  11.6%  [17]
acımasız hocalar 12.9%  12.9%  [19]
Toplam Oy : 147

safiyeyolbakan

11 yıl önce - Sal 12 Hzr 2007, 22:03
öğrencilik

ilk, orta, lise derken bunların hepsi bittikten sonra en önemli öğrencilik başlıyor, önce kendine bir iş sonra eş derken aile olup hayatın zorluklarına girince okul zamanında çeklen bütün sıkıntılar tatlı bir anı gibi geliyor insanın aklına.

kutlay34
11 yıl önce - Sal 12 Hzr 2007, 22:10

Başlığı açan kadeşimin yaşadığı ilk sene sıkıntısına benzer bir sıkıntı bende yaşadım bu sene... İstanbul dışında okumak ilk sene bana çok ağır geldi... O sebepten ötürü İstanbul'a dönmek zorunda kaldım... Ev arkadaşlarımla anlaşamadım, ev fiyatlarının pahalılığı, kendimi aşırı yalnız hissetmem, rahat olamam bu dönüşümün en büyük nedeni oldu... Dersler bana çok ağır gelmedi ama sorunlar büyüdükçe derslerle ilgilenemez oldum... Stresimi atmak için başka işlere yöneldim... İlk sınavım 80'di... Ondan sonraki 50, 3. sınava girmeyecektim aslında, ama okutmanlara saygısızlık olmaması için gireyim dedim... Ondan da 25 aldım... Böyle gidersem sınıfı geçemem dedim, anlayınca hemen geri döndüm... Şu an pişman mıyım??? Şu an değilim ama zaman gösterecek... Boş boş durduğum bu zamanlarda kendisine yararı olmayan biri olarak gördüm kendimi... Öğrencilik günleri asla geri dönmez, tadını çıkarmak gerekir...

Genel yazmam gerekirse, öğrenciler açısından ev fiyatları aşırı pahalı yaşadığı yer dışında okuyan için... Bunu sebeplerinden biride ev sahiplerinin öğrencilere güvenmemesi... Onlarda haklılar aslında, çünkü öğrencilerin büyük çoğunluğu gül gibi evi mahvederler... Kaldığım evde, ben ayrılmadan önce eşyalar aldığımız gibiydi... Fakat diğer evlerin büyük çoğunluğu resmen ahıra dönmüştü... Masa, dolap, sandalye kırılmış... Ev sahipleri, ev eşyalarını kaliteli ürünlerden oluşturmaması buna bir etken... Tabi kendi hataları da vardı öğrencilerin...  Ulaşım'da pahalı, gidip gelmeler zaten insanı baştan yorar... Gurbet sorunu öğrencisinden öğrenciye değişir... Kimi adapte olur, kimi olamaz... Olamayanların işi gerçekten zor... İyi bir hocaya düşmek şans işi... Bunda, şans, etkili bir faktör... Dersler ağır gelmesinin sebebi aslında hem tembellik, hemde gerçekten ağırlığıdır... Tembellik faktörü, ana baba gözetlemiyor, öğrenci paso gezmeye meraklıysa yapacak birşey yok, sorular herhalde ağır gelir... Eğitim sistemi bence baştan yanlış... Yapılması gereken çok iş var uzun vadede kanımca... Gelir meselesinde öğrencilerin büyük çoğunluğu savurganlığa meraklıdır... Bir arkadaşım, haftalığını 3-4 günde bitiriyordu... Öğrenciler ayaklarını yorganına göre uzatmamaları en büyük sebep...

Bu yazdıklarım tamamı, kendi gözümle, bazı üniversite öğrencilerini anlatan bir mesaj... Her öğrenci bir değildir... Ben kendi gördüklerimi yazdım... Bu arada oylama şıklarına "hepsi" seçeneğinin eklenmesi daha iyi olurdu..

sema...
11 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 00:39

öğrenci olduğundan dolayı mecbur olduğun durumlar ki üniversitelerimizde bile öğrencilere kısıtlamalar yapılıyor. öğretmenler kendi düşüncelerine ve kurallarına harfiyen uyan öğrenciler istiyorlar bu da öğrencileri kısıtlıyor ne yazıkki. ayrıca eğitim sisteminin çarpıklığı, fırsat eşitsizliği de öğrenciği hepten zor kılıyor.

Emir ERTEN

11 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 00:52

Öğrenciliğin gırgır taraflarıda var hani Örneğin tam gün olan okullarda öğle arası kaçmak gibi
Devamsızlık hanene yarım gün işlenmesi tam gün işlenmesinden daha cazip geldiği için öğrencilerin geneli bu yolu tercih eder.Ben tam günden yanayım.Ya gel ya da gelme
Haliyle devamsızlık dersleride olumsuz yönde etkiler.Bu yüzden fazla yapılmaması öğrenci açısından avantajlı olur.20 gün devamsızlık hakkı var ve bunun en fazla 10 gününü kullanılması gerektiği düşüncesindeyim

zeynep al
11 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 01:02

Ben üniversite öğrenciliğinden bahsetmek istiyorum.  İnsana ezberci ve kendini geliştirmeye yönelik bir eğitim sistemi sunulmaması ne yazık ki çok acı bir gerçektir. Bir an ama bir an önce bu gerçeğin değiştirilmesi için birşeyler yapılmalıdır. Bunun haricinde benim en büyük öğrenci sıkıntılarından biri olarak gördüğüm ve kendimin de zamanında yaşadığım sıkıntı ekonomik durum.  Eğer aile orta halli bir gelire sahipse gerçekten çok yıpratıcı olabiliyor. Üniversite gençliğimizin ne yapıp ne edip boş zamanlarında part time çalışmaları ve kendileri için para kazanmaya, ufak masraflarını karşilamaya başlamaları gerektiğine inanıyorum.  Akrabalarınızdaki, çevrenizdeki  birkaç öğrenciye yabancı dil öğretmekle bile pekçok masraf karşılanabilir. İnanın ben üniversiteyi bitirdiğimde aylarca şokundan kurtulamamış, iş arayamamıştım, hatta iş aramak istememiş korkmuştum. Öğrencilik yılları sırasında kendi masraflarını karşılayanlar, okul bitince iş bulmada daha daha atik davranıyorlar.

En son zeynep al tarafından Çrş 13 Hzr 2007, 01:05 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

nebi

11 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 01:04

Su an okuyorum ve tatillerde çalisiyorum. Ve inanirmisiniz ne çalisiyorsam okula gidiyor. Okul bizim eve 25 km ve aylik 100 euro rahat sadece yol param.

Her ay tatil olmadigindan, ben çalistikça para gidiyor, ve bir faydasini simdilik gormuyorum. Ancak ilerde gormek umidiyle bu çileye katlanmak zorundayim.

Allah butun ogrencilere sabir versin...

ahmetulu

11 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 01:27

Sorunları olsa da en rahat yıllar aslında. Ben: "Öğrenciyim." diyorum, babam: "Oğlum öğrenci." diyor. İkimiz de gelecekteki zorluklardan saklanıyoruz biraz. Sanki öğrencilik ömürboyu devam edecekmiş gibi. Bir soran olduğunda öğrenciyim demek garibime gidiyor. Öğretmen adaylığını meslek adı olarak kullanıyorum artık. Ama bu durum uzun sürmemeli. Öğrenci sorunlarına öğretmen gözüyle bakmak da nasip olur inşallah.

demirtepeismail
11 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 01:38
ÖĞRENCİYE KİRALIK DAİRE VE ÖĞRENCİ EVLERİ

SOBALI  ÖĞRENCİ EVLERİ İLE İLGİLİ TESPİTLERİM  

Bu tespitler "bizzat yaşanmış" deneyimlerdir.

SOBALI EVLER
SOBALI EVLERDE 4 MEVSİM YAŞANIR
SOBALI ODA SICAK KUŞAKTA YER ALIR
SOBAYA YAKIN KESİMLER DE MAĞMA ETKİSİ GÖRÜLÜR
SOBALI ODANIN KAPISINA DOĞRU ANLIK SICAKLIK FARKLARI YÜKSELİR
BURALAR GEÇİŞ BÖLGELERİDİR KALIN PASPASLAR YA DA KİLİMLERLE KİMİ ZAMAN İSE YAPIŞKANLI SÜNGERLERLE
SOBALI ODANIN KAPISININ ARKASINDAKİ KISIM OLAN SOĞUK KUŞAK İLE
SICAK KUŞAK ARASINA BARİKAT KURULUR
SALON SOĞUK KUŞAKTA YER ALIR
ZATEN BURDA ÇOK Bİ ŞEY YOKTUR İŞİ OLMAYAN DA UĞRAMAZ
MUTFAK İLE SALON ARASINDA SOĞUK KUŞAK İLE KUTUP KUŞAĞI NIN
GEÇİŞ BÖLGESİDİR
EĞER ÖĞRENCİ SOBALI ODADAN ÇIKMIŞ İSE İSTİKAMET TE MUTFAK İSE
ANLIK VE ANİ SICAKLIK FARKLARI NETİCESİNDE HASTA OLMAMAK İÇİN
ÜZERİNİ SIKI GİYNMELİDİR
MUTFAK SOĞUK KUŞAĞIN TEMSİLCİSİDİR
MUSLUKLAR İSE KUTUP KUŞAĞINDA YER ALIR
SOĞUK HAVALARDA 6 SAAT AKAR 6 SAAT DONAR
SOĞUK KUŞAKTA YER ALAN MUTFAKTA BUZDOLABI KULLANMAK TEDAŞ”A BAĞIŞ YAPMAKLA EŞ DEĞERDİR
SOBANIN YER ALDIĞI ODADAN MUTFAĞA GİDECEK ÖĞRENCİYİ
ANLIK SICAKLIK FARKLARI NEDENİYLE
HASTA OLMA RİSKİYLE KARŞI KARŞIYADIR
CÜMLE KAPISINDAN DIŞARISINI İSE NE SİZ SORUN NE BEN ANLATAYIM DİYECEĞİM AMA ANLATMADAN DA GEÇEMİYCEM
BURADA SICAKLIK BİR ANDA DÜŞER NEYE UĞRADIĞINIIZI ŞAŞIRIRSINIZ
KAPIYI AÇINCA DONMA İHTİMALİNİZ YÜKSEKTİR
BU YÜZDEN KAPIYI YAVAŞ YAVAŞ  AÇINIZ
EV SAHİBİNE GÖRE İSE EVİN HER SANTİMETREKARESİ
EKVATORAL KUŞAKTA YER ALIR
ONA GÖRE BU EVDE ÇOK ÖĞRENCİ KALMIŞTIR VE HEPSİ DE EVDEN ÇOK MEMNUN OLMUŞLARDIR
AMA BUNLARIN HEPSİ EV SAHİBİNİN GERÇEKDIŞI BEYANLARIDIR
ON ÖĞRENCİDEN DOKUZU KİRA ELEKTRİK SU V.B GİDERLERİ
EV SAHİBİNE TAKDİM ETMİŞLERDİR
EV SAHİBİ PARAYI ÇATIR, ÇATIR ALDIĞINI İDDİA ETSE DE
İNANMAYIN ÖĞRENCİ MEZUN OLUP MEMLEKETİNE GİTMİŞTİR
EŞYALARINA EL KOYDUM DERSE DE
EV SAHİBİ İLE EŞYA ALIŞVERİŞİNE GİRMEYİN
ÇÜNKÜ ADAM SON ÇARE KENDİSİNE ELEKTRİK SU BORCU BİR DE KİRA BIRAKAN ÖĞRENCİLERİN EVKURDAN ORTAKLAŞA ALDIKLARI DANDİK EŞYALARINA EL KOYMUŞTUR. KENDİNİ TATMİN ETMEKTEDİR
O DANDİK EŞYA YA ANASININ NİKAHINI  İSTER
İYİSİ Mİ SİZ TAKSİTLE SIFIR EŞYA ALIN BÖYLE BİR DURUMDA KARLI ÇIKACAKSINIZ ÇÜNKÜ.

Gökhan Erdoğan

11 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 01:57

Oylamada ne varsa bir fiil yaşamış ve okulu bitirmiş biri olarak söylemek istediğim şeyler;
Keşke o zorlukların hepsini tekrar yaşasamda onunla birlikte dostların arkadaşların ve o hayatın içinde tekrardan aynı toylukla  bulunabilsem
Öğrencilik zordur;ev ararsın bulamazsın,tam bulursun öğrenciye vermez ev sahibi,evde yemek yapmak derttir bulaşık yıkamaya kimse yanaşmaz,ay sonu koca evde toplasan 10 ytl zor çıkar,kredi kartından icraalık olan arkadaşlarınız olur,mahalle bakkalıyla ara iyi tutulur kötü günlerde sigaraya kadar veresiye alınır,ev sahibine şirin görünmek için bahçedeki çimler biçilir ve diğer işler beleş yapılır,gurbet çekilir,ana-babanın değeri anlaşılır,bayram tatilleri iple çekilir,bol bol hocaların arkasından atılır,herkesin eğitim sistemini düzeltmek için stratejileri vardır.Ama okul bitecek zaman o arkasından attığınız hocalarla sarmaş dolaş olursunuz helallik istersiniz ve öğrencilik boyunca çektiğiniz her zorluğu yeniden çekmek pahasına ordan ayrılmak istemezsiniz.
Sonrada ağlaya zırlaya mecburen ayrılırsınız..Kıymetini bilmemiz gereken anların en başında bence bir de bu taraftan bakalım.

Mehmet44
11 yıl önce - Çrş 13 Hzr 2007, 02:09

Bana henüz bir zorluğu gelmedi,seviyorum öğrenci olmayı. 2.sınıftayım altta kalan 21 tane dersim var Okul şimdiden 6'ya uzadı,ama hiç bir tedirginlik hissetmiyorum. Keşke hiç bitmese,ama ister altıya uzasın ister 16'ya birgün bitecek

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET