Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
CEMALİ
15 yıl önce - Sal 12 Hzr 2007, 00:15
[İST-C8.51] - TCDD ve Demiryolları ile İlgili Söylenmiş Sözler

Trene binmek klasiklikleşmiş bir zevk ve her tren garında bulunan Mustafa Kemal Atatürk'ün demiryollarını Cumhuriyet döneminde geliştirmek için söylediği sözleri hep hafızama kaydettim sizlerle bu güzel sözleri paylaşmak istedim.

DEMİRYOLU GÜVENÇ YOLU, GÜVEN YOLU, BAYINDIRLIK YOLUDUR.  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.

ÜLKEMİZİN HER YERİNİ DEMİR YOLU AĞLARI İLE ÖRMELİYİZ. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.

CEM HOŞGÖR...

Ufuk Şanver

15 yıl önce - Sal 12 Hzr 2007, 11:58

"Demiryolları Refah ve Umran Tevhit eder"

"Demiryolları bir memleketin toptan ve tüfenkten daha mühim bir silahıdır."

Mustafa Kemal Atatürk

zafer yenidünya

15 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 17:22

EFENDİLER...

Bayındırlık çalışmalarımızın en önemli bölümü demiryolu olmaktadır. Bu konuda bilgi sunmadan önce,düşmanın yıkıp bozmasından ve malzeme darlığından kaynaklanan her türlü güçlüğe rağmen TREN lerimizin orduya ve ülkenin ekonomik hayatına yaptıkları ve yapacakları hizmetleri şükranla anarım...

M.KEMAL ATATÜRK

TBMM Konuşmasından

Rifat Behar
15 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 17:53

Demek ki yüce liderimizin sözleri koskoca Cumhuriyet dönemi boyunca hiç dikkate alınmamış. Yeni yeni hatırlamaya başladılar. Mevcut hatlarımızın önemli bir bölümü de Cumhuriyet öncesi yani Osmanlı dönemi yapımıdır. Kısaca 70 yıl boşa geçmiş. Keşke Atatürk'ün sözlerini sağa sola asmak, okullarda okutmakla kalmayıp bir de uygulasaymışız her bakımdan müreffeh bir ülke olacakmış Türkiye. Ancak durum meydanda. İlerlemeler Mehter marşı şeklinde oluyor, iki ileri bir geri, veya iki geri bir ileri..

Ahmet Çetin

15 yıl önce - Cum 15 Hzr 2007, 02:06
TCDD ve demiryolları ile söylenmiş sözler.

Alıntı:
Demiryolları Refah ve Umran Tevhit eder"

"Demiryolları bir memleketin toptan ve tüfenkten daha mühim bir silahıdır."

Mustafa Kemal Atatürk

Japonya ve batı ülkeleri, bütün şehirlerini demiryolu ile birbirine bağlamaya çalışırken, bizim ülkemizde maalesef cumhuriyetin kurulduğu yıllarda yapılan demiryolları ulaşımı terkedilerek, ülke ekonomisine büyük  darbeler vuruldu.

Bu kullanılmayan demiryollarına en güzel örnek, Alpullu ile Kırklareli arasındaki hattır. Bu hat yıllarca kullanıldı. Bunun ötesinde Alpullu'da bulunan Şeker Fabrikası' ( ki, yurdumuzun ilk şeker fabrikasıdır)nınkampanya yaptığı,  yani pancar işleyerek şeker ürettiği zamanlarda, Trakya  bölgesindeki pancarın fabrikaya taşınmasında  demiryolunun önemi büyüktür. Hem maliyeti bakımından, karayoluna göre daha ekonomiktir, hemde bir seferde 100'lerce ton pancarı sevketmek  olasıdır. Böyle bir imkan hemen hemen 30 yıldan beri terkedilmiştir. Terkedilmesinin sebebi SERBEST PİYASA EKONOMİSİDİR

Büyük Önder Atatürk'ün söylediği sözlerin, yurdumuzu idare edenler tarafından nasıl yorumlandığını  belirtmek için bu örneği verdim.

asumandilekaltun

15 yıl önce - Cum 15 Hzr 2007, 02:28

İşte kadın kısmı biraz şiirsel ve duygulu bakar ya olaylara.

Bu da kanıtı:
Alıntı:
Soğuk demirlerin üstünde güneş,

Altında bir nesil...

Geçen hazandan bir parça,

Geriye kalan hayatlar,

Demirden taş misali param parça.

Bu yollar hep uzaklara gider,

Kimsenin dönmediği yerlere,

Onlar hep ahu efgan eder,

Bu demirden kanlı yollara,

Demir yolları onlar için

Kavuşmak ifade eder,

Benim için ayrılık,

Kalan için delilik,

Giden için dönülmezlik...

Ah eden kimsesizlerim,

Gitti kimseniz...

Geride hüzün dolu seneler,

Ve bir tek dostunuz;

Demiryolu,

Ondan da bitad düştümya ben,

Ağlayan inleyen olsam,

Çok mu şey değişir?

Çok mu şey yerleşir,

Hayatın boş kalan karelerine?

Demiryolunun sertliği,

Yüreklerine vurmuş,

Gelmiş gelmişte,

Giderken bir yolcuyu,

Sırtından vurmuş,

Sonra

Demiryoluna gidenler,

Demiryolunda gidenler,

Demiryoluından gidenler,

Olmuş,

Kara gönül bırak,

Gidenler mi bunlar?

Yoksa bir daha gidemeyecek olanlar mı?

Ben mi anlatamıyorum?

Yoksa anlamak kaf dağında mı?

Demiryolunun üstünden uçan şu kuşlar,

Kaf dağına varır mı,

Yürek gelir bir gün durur mu?

O zaman anlamsız bir ses,

Sanki ölüme son nefes,

Şöyle deyi verir mi?

Dünyadan,

En büyük demiryolundan hoş geldiniz?

" Demiryolları bir ülkeyi medeniyet ve refah ışıklarıyla aydınlatan kutsal bir meşaledir. Cumhuriyetin ilk senelerinden beri, dikkatle, ısrarla üzerinde durduğumuz demiryolları inşaatı siyaseti, hedeflerine ulaşmak için durmadan başarı ile tatbik olunmaktadır. "  M.Kemal ATATÜRK.

zafer yenidünya

15 yıl önce - Cum 15 Hzr 2007, 22:09

TUVASAŞ Vagon fabrikasını gezdiğimde işçilerin bu müthiş slagonunu gördüm ve görüntüledim.

Z.Y-H.PAŞA

CEMALİ
14 yıl önce - Pzr 16 Mar 2008, 20:50

Ulu Önder'in gerçekten demiryolları hakkındaki önemi gittiği toplantılarda ve yaptığı tüm görüşmelerde gündem konusu ve memleket meselesi halini almıştır bakın;

"Türkiye hükûmetinin tesbit ettiği projeler dahilinde belirli zamanlar zarfında vatanın bütün bölgeleri çelik raylarla birbirine bağlanacaktır. Demiryolları memleketin tüfekten, toptan daha mühim bir emniyet silâhıdır. Demiryollarını kullanacak olan Türk milleti, kaynağındaki ilk sanatkârlığının, demirciliğin eserini tekrar göstemiş olmakla iftihar edecektir. Demiryolları Türk milletinin refah ve medeniyet yollarıdır." 13. 02. 1931, Malatya’da Bir Konuşma.

"Demiryolu yapmakta ilk milli teşebbüsün tatbikatına başlandığını bizzat görmek fırsatı, benim için cidden mesut bir tesadüftür. Memleketimizin asırlardan beri yolsuz bırakıldığı ve bir demiryoluna olan ihtiyacın şiddeti düşünülürse, bu hususta girişimci olanları ne kadar takdir etmek ve onlara ne derece yardımcı olmak lâzım geleceği pek güzel anlaşılır." 21. 09. 1924, Özel Teşebbüsle Yapılan Samsun-Çarşamba Demiryolunun Temel Atma Töreni.

"Demiryolları bir ülkeyi medenîyet ve refah ışıklarıyla aydınlatan kutsal bir meşaledir. Cumhuriyetin ilk senelerinden beri, dikkatle, ısrarla üzerinde durduğumuz demiryolları inşaatı siyaseti, hedeflerine ulaşmak için durmadan başarı ile tatbik olunmaktadır." 01. 11. 1937, T.B.M.M. 5Dönem 3. Toplanma Yılını Açarken.

CEM HOŞGÖR...

Ayşen Dönmez

14 yıl önce - Pzr 16 Mar 2008, 21:04

Muhabere olmadan muharebe olmaz..
ATATÜRK
TCDD Bölge Müdürlüklerindeki Televi (telgrafhane) odalarının duvarlarında yazar

Gökçe Aydın
14 yıl önce - Prş 20 Mar 2008, 01:41

En meşhurlarından birini de atlamayalım: "Demiryolu komünist işidir". İmza Turgut Özal.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM