Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ali Sahin
15 yıl önce - Pts 11 Hzr 2007, 14:13
[İST-F1.24] - Çevreyollarında Koruyucu Bariyerler

Çevre yollarında trafik normal akışa göre hayli hızlı oldundan sık sık bağlantı yollarında dönüşte istenmeyen kazalara neden oluyor ve can ve mal kaybı büyük oluyordu. Örnek geçtiğimiz günlerde olan acı bir kaza...
http://www.milliyet.com.tr/2007/02/23/son/sontur40.asp

Özellikle İstanbul'daki 1. çevreyolunun Avrupa kısmında son bir senedir metrobüs çalışmalarının da etkisi ile gerek şeritlerin daralması, gerekse yanyolların devreye girmesi ile kavşakların çok kullanılır olması kazaları inanılmaz attırdı. Bununla ilgili haber saatlerinde yayın yapıldı.

Örneğin aşağıdaki haber "İstanbul Belediyesi 'Yol yapıyorum' diye her yere bariyer taktı E-5 ölüm yoluna döndü. 1 yılda, kazalarda 100 kişi can verdi..." şeklinde...
http://www.ensonhaber.com/news_detail.php?id=34983

Bunun için uzun süredir yurtdışında gördüğüm içi su dolu olduğu için çarpışmada yastık etkisi yapan bariyerler ya da çarpma etkisini azaltacak bir ön bariyer kullılmaz diye uzun süredir düşünüyordum. Ancak yukarıdaki linklerde de yazdığı gibi özellikle Metrobüs çalışmalarından sonra üstüste kazalar gelince İBB bu ölüm tuzaklarının önünü kesmek için önlem aldı ve geçtiğimiz günlerde önce resimde görünen uzun ince sopa şeklindeki engelleri koydular. Bir süre sonra bu da yetmedi ki tam köşe noktaya arka tarafta görünen yeşil bariyeri koydu.

(+)

Kimi yerlerde bu yeşil bariyerler de yetmedi ki, önlerine çit şeklinde bir başka koruyucu eklendi. Her ne kadar curcuna şeklinde bir görüntü oluştuysa da umarım can kayıplarını önlemeye yarayacaktır.

(+)

Bir de sürücülerimiz kavşağı dönüp dönmemeye son anda karar vermeseler  

(+)

Necdet Kızılırmak

14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 15:25

Herhalde Türkiye'ye has bir durum. Bilhassa lüks ve süratli otolar, sizi solladıktan hemen sonra sağ şeride girip sağa dönmek istiyorlar. Tabii bu sizi ve o aracı zora sokuyor. Halbuki hızlarını azaltıp dönseler hiç bir sorun çıkmaz.

deniz1764

14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 15:46

Sağa dönecek bir araç önündeki aracı sollamamalı hızını azaltıp önündeki aracın arkasından sağa yönelmeli.Mantıklı olan da bu ama çoğu sürücülerimiz bunun tam tersini uyguluyorlar.

mirac66
14 yıl önce - Pzr 23 Eyl 2007, 18:38

arkadaşa katılıyorum sürücüler zorluk çekebilir.

ANA SAYFA -> ULAŞIM