Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
TolgaTek
11 yıl önce - Cmt 09 Hzr 2007, 12:56
Eskişehir - Arkeoloji Müzesi


Eskişehir Arkeoloji Müzesi, zengin koleksiyonu ile Türkiye'nin önemli müzeleri arasında yer almaktadır. Ağırlıklı olarak Eskişehir ve Bilecik gibi çevresindeki illerde bulunan ören yerlerinden ele geçen eserlerden oluşan bu koleksiyon özellikle Phrygia halkının kültürel tarihi hakkında günümüze önemli bilgiler iletmektedir. Müze aynı zamanda Dorylaion (Şarhöyük, Eskişehir, Merkez); Pessinus (Ballıhisar, Sivrihisar), Çavlum Köyü Eski Hitit Nekropolü (Merkez, Alpu yolu), Demircihöyük (Çukurhisar yakınları), Küllüoba (Seyitgazi yakınları)  gibi yerlerde yapılan bilimsel arkeolojik kazıların buluntularını da barındırmaktadır.

Ne yazık ki Eskişehir Arkeoloji Müzesi yaklaşık 8-9 yıldır ziyarete kapalıdır. Müze binası artan eser sayısı nedeniyle artık ihtiyaçları karşılayamamaktaydı; güzel pek çok eser yer olmadığı için sergilenememektekteydi; ve depolama ve koruma amaçlı mekanlar ile müze uzmanlarının ofisleri yetersiz durumda idi. Bu nedenle daha geniş ve modern bir binanın yapımı için müze ziyarete kapatılmış, inşaat için faaliyetler başlamış, ancak ödeneksizlik ve diğer başka aksilikler nedeniyle gerçekleştirilememiştir. Ancak, bugünlerde bu konuda yeni bazı gelişmeler olmaktadır. Muhtemelen 2008-2009 yıllarında Eskişehir tekrar müzesine kavuşacaktır. (bu konuda detayları kesinleştiğinde size aktaracağım).

Dolayısıyla bugün sadece önünden geçerken bahçesinde bulunan taş eserleri dışarıdan görebileceğiniz bir müze konumundadır. Ancak müzenin idari kısmı çalışmalarını sürdürmektedir. Eskişehir Arkeoloji Müzesi çalışanları, Eskişehir ilinde kurtarma kazıları düzenlemekte, koleksiyonlarını her geçen gün zenginleştirmekte ve okullarda ve diğer resmi kurumlarda konferanslar düzenleyerek Türkiye'nin kültürel mirasını gençlerimize ve Eskişehir halkına tanıtmaktadırlar.

Aşağıda Eskişehir Müzesinde bulunan ilginç bazı eserlerden örnekler var, inşallah müze tekrar ziyarete açıldığında bu başlığa yeni binasının ve önemli diğer eserlerinin fotoğraflarını da ekleriz.

Foto 1-2:
Eskişehir Müzesi yukarıda da anlattığım gibi Phrygia bölgesinin kültürel tarihine dair önemli eserler barındırıyor. Aşağıdaki fotoğraflarda yer alan bu iki stel Eskişehir civarında Roma döneminde tapınılan yerel tanrıları tasvir etmekte. Gördüğünüz gibi işçilik ve sanatsal açıdan belki çok üstün eserler değil bunlar, ama bölgenin kırsal kesiminde Roma döneminde hala Hititlilerden beri gelen kültlerin izlerine işaret etmekteler.  

 

(+) 

(+)


Foto 3:

Bu Eskişehir Müzesinde bulunan Roma dönemine ait bir mühür yüzüğün plastesin üzerine baskısı. Üzerinde mitolojik kanatlı at Pegasus'u görmekteyiz.

 

(+)


Foto 4:
Hiç kuşkusuz Eskişehir müzesinin en esprili eseri bu. Ve kesinlikle düşündüğünüz şey değil. Bazı hareketler çağlar boyunca anlam değiştirirler. İşte bu hareket Roma döneminde "Bono Fides", yani birisine iyi talih, şans dilemek için yapılırdı. Bugün hala Roma dönemi mirasını sürdüren İspanya ve İspanyol kökenli Latin Amerika ülkelerinde bu hareket yapılmakta ve bu anlama gelmektedir!!!! Yani her şey göründüğü gibi değil

 

(+)
Emine Arda

11 yıl önce - Çrş 17 Ekm 2007, 16:03(+)

Atatürk Bulvarı Arkeoloji Müzesi(+)

Arkeoloji Müzesi bahçesinden görünüm


bozkurt Barış
10 yıl önce - Pzr 23 Mar 2008, 21:37
Kazıbilim severler


Eğer kazıbilimden hoşlanıyorsanız Antakya Arkeoloji Müzesi'ni araştırmanızı, olanaklıysa görmenizi şiddetle öneririm. Yeryüzünün en önemli ikinci kazıbilim müzesi olduğunu söylemem, öndüşünce sahibi olmanız için yeterli olacaktır eminim.cakug
10 yıl önce - Prş 08 May 2008, 21:582001 yılında tadilat amacıyla bir bölümü yıkılan müze binası, yeterli kaynak aktarılmayınca bir türlü yapılamamıştı. Yaklaşık 10 yıldır Eskişehir için adeta utanç kaynağı olan, kullanılmayan Arkeoloji Müze binası sonunda yıkıldı. Geçtiğimiz yıllarda binanın yeniden yapılması için defalarca söz verilmiş olmasına karşın bir türlü gerçekleştirilmemişti. Önceki Kültür ve Turizm Bakanı Atila Koç zamanında ETİ Şirketler Grubu ile yapılan protokol neticesinde firma müzenin yeniden yapımını üstlenmişti. Önümüzdeki günlerde inşaatın hızla başlatılacağı ve mümkün olan en kısa zamanda bitirileceği kaydedilirken, yeni Arkeoloji Müzesinin Eskişehire yakışır biçimde olacağı ve çok farklı yeni fonksiyonları da barındıracağı öğrenildi.

kaynak istikbal gazetesi


bülentD

10 yıl önce - Sal 29 Tem 2008, 14:34
ETİ ARKEOLOJİ MÜZESİ


Kültür şehri Eskişehir imizin en büyük eksiklerinden birisi daha gideriliyor:
Eti Arkeoloji Müzesi için ilk kazma nihayet yedi yıl sonra vuruldu.
Protokol imzalandı
Ödenek yetersizliği yüzünden yedi yıldır bir türlü çalışmalara başlanamayan Arkeoloji Müzesi için nihayet ilk kazma vuruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile geçen yıl protokol imzalayan Eti Grubu, söz konusu müzenin yapımını üstlendi. Proje çalışmalarını ve gerekli izinleri alan Eti Grubu, müzede çalışmalara başladı.
Eserler konteynerlerde
Müteahhit firma çalışanları bir kısmı yıkılan müzeyi tamamen yıktı. Hafriyat çalışmalarının başladığı müzede gelecek ay temel atılması bekleniyor. Eti Arkeoloji Müzesi adını alacak müzenin Nisan 2009'da tamamlanması planlanıyor. Çalışmalar nedeniyle müzedeki eserler konteynerlerde saklanıyor.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ESKİŞEHİR