Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kocaeli ulaşımından haberler
« önceki   1234 ... 160161162   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Tacettin TEZER

10 yıl önce - Pts 09 Tem 2007, 15:20

Alıntı:
denizle kara ulasımını entegre etseniz deniz ulasımı yaygınlasır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi vapur ve otobüslerden yararlanan Kocaeli halkının bütçelerine katkıda bulunmak ve Kent Kartı olmayan vatandaşların deniz ulaşımından faydalanmalarını sağlamak amacıyla yeni bir uygulama başlattı. 11 Haziran Pazartesi gününden itibaren başlayacak aktarmalı ulaşım sistemiyle 90 dakika içinde vapurdan vapura, vapurdan otobüse, otobüsten otobüse ve otobüsten vapura ikinci binişler yüzde 50 indirimli gerçekleştirilecek. Sistem Kent Kart ile gerçekleştirilecek. Kent Kart ile Kocaelililer hızlı, konforlu ve ucuza seyahat etme fırsatı yakalayacak. Haftanın 6 günü Karamürsel-Umuttepe arası vapur-otobüs aktarmasız seyahat edildiğinde aylık gideri 134 72 YTL olan bir vatandaş kent kart bileti ve aktarmalı seyahat ile bu harcamasını 103 68 YTL´ye düşürebilecek. Böyle vatandaşın cebinde toplam 30 YTL kalmış olacak

YÜZDE 50 İNDİRİM
Büyükşehir Belediyesi UKOME Müdürlüğü, bir yandan vatandaşların bütçesine katkıda bulunmak diğer yandan da şehir içi toplu ulaşımda büyük kolaylık sağlamak amacıyla Aktarmalı Ulaşım sistemini hayata geçiriyor. Aktarmalı Ulaşım Sistemiyle 90 dakika içinde vatandaşlar vapurdan vapura, vapurdan otobüse, otobüsten otobüse, otobüsten vapura ikinci binişler için yüzde 50 indirimden yararlanacak. Vatandaşlar bu sistem ile bekleme yapmayacak, zaman kazanacak ve daha az ücret ile seyahat etmiş olacak.
http://www.kocaeli.bel.tr/tr/okuma.asp?id=4731

Aktarmalı ulaşım sistemi başlıyalı yaklaşık 1 ay oldu... Bu sistemi kısaca açıklamak gerekirse 90 dakika içersinde bindiğiniz ikinci resmi toplu taşıma aracında %50 indirimli ücret ödüyorsunuz. Belediye otobüsü-belediye otobüsü, belediye otobüsü-deniz otobüsü, deniz otobüsü-deniz otobüsü ve deniz otobüsü-belediye otobüsü aktarmalarında bu sistemden Kent Kart kullanıcıları faydalanabilmektedirler. Deniz otobüsü ile belediye otobüsümüzün entegre olarak çalıştığı hattımız Marina-Umuttepe hattımızdır.

ufuk 34-41-77
10 yıl önce - Pts 09 Tem 2007, 20:59

Alıntı:
10 İZMİT TERMİNAL - GEBZE
11 İZMİT TERMİNAL - DİLOVASI

Tacettin Bey

izmit-Gebze ve izmit-Dilovasi hatlarinin

izmit-gebze

izmit-gebze-Darica

izmit-gebze-cayirova-Dilovasi

gibi türevleri oldugu icin bunlari da 10A,10B veya 10A,11A seklinde numaralandirsak daha iyi olmaz mi?

Verdiginiz bilgiler ve ilginiz icin tesekkür ederim.
iyi aksamlar

kemalcanhakkı

10 yıl önce - Pts 09 Tem 2007, 23:41

trafige kapalı olan caddeler

Alıntı:
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi´ne bağlı İSU Genel Müdürlüğü Ulugazi İlköğretim Okulu´nun ek binasının kanalizasyon bağlantı çalışması nedeniyle Hürriyet Caddesi Cumartesi ve Pazar günü  trafiğe kapatılacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi´ne bağlı İSU Genel Müdürlüğü´nün alt yapı çalışması nedeniyle Ruşen Hakkı Caddesi yarından itibaren trafiğe kapatılıyor. Dut sokak ile İnönü Caddesi arasında kalan söz konusu cadde 10 gün süreyle kapalı kalacak.

http://www.kocaeli.bel.tr/tr/default.asp

Tacettin TEZER

10 yıl önce - Sal 10 Tem 2007, 10:29

Alıntı:
bunlari da 10A,10B veya 10A,11A seklinde numaralandirsak daha iyi olmaz mi?

Hat kodlandırması yaparken mümkün mertebede belediye otobüsleri için harf kullanımından kaçındım. Özel halk otobüslerinin kodlandırılmasında ise aynı bölgeden kalkan araçlara tek numara verip sonrasında harflendirme yoluna gidildi. İzmit Terminal-Gebze-Darıca hattında çalışan otobüslerimizin hepsi Darıca'ya kadar gitmektedir. Belediye otobüslerimizde kullanılan harflere baktığımızda
Alıntı:
31 HALKEVİ - TOPÇULAR TEPE ÜSTÜ
31A HALKEVİ - TOPÇULAR MAH. SU DEPOSU

Alıntı:
39 ŞİRİNTEPE - ÇAYIRKÖY TEKKE KÖY
39A ŞİRİNTEPE - ÇAYIRKÖY

aynı güzergahı takip ettikleri sadece son duraklarının farklı olduğu gözlenmektedir. İzmit Terminal-Dilovası hattı ile İzmit Terminal-Gebze-Darıca hattının son durakları da farklı olmakla beraber arasında 30-40 km. var. Bu yüzden farklı bir numara vermeyi tercih ettim.

Ayrıca vakit ayırıp konu hakkında fikir söylediğiniz için gerçekten teşekkür ederim.

Tacettin TEZER

10 yıl önce - Sal 10 Tem 2007, 13:12

Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait resmi toplu taşıma otobüslerimizin çalışma saatleri ve güzergahları ile çalışmam nihayet bitti. Web sitemizde yayınlanmak üzere gönderdim. Yayına başladığı zaman sizlere buradan duyuracağım....

ufuk 34-41-77
10 yıl önce - Sal 10 Tem 2007, 16:18

Ben gecenlerde izmit terminalde bir tane 302T belediye otobüsünün önünde izmit-gebze-cayirova-Dilovasi seklinde levha görüp sasirmistim.
O bakimdan böyle bir hat var mi yok mu ayri midir?

Bu hususlarda bilgilendiriseniz tesekkür ederim.

iyi günler

emre alb
10 yıl önce - Çrş 11 Tem 2007, 05:10

Sayın Tacettin TEZER, hat kodlandırma çalışmanız beni çok mutlu etti. Öncelikle toplu taşıma konusunda alabildiğine düzensiz bir şehir olan Kocaeli'de bu konularla ilgili birilerinin çalıştığını bilmek bile sevindirici. Onu da bu güzel forum sayesinde öğrenmiş oldum. Açıkçası özellikle özel araçların halini gördüğümde kimselerin bu konuyu umursamadığını düşünmüştüm.

Bence hatların numaralandırılması çok gerekli. Toplu taşımanın çok daha ciddi problemleri olsa da, en azından sizin gibi bu konunun uzmanlarınca kolaylıkla kotarılabilecek bir uygulamanın hayata geçirilmesi gerekir.

Belediye otobüslerinin zaten numaraları yok, özel halk otobüslerinin (!) ise güya var, olmasa çok daha iyi. Bi gün 4 olanın, ertesi gün numarası yok, numaralılar niye numaralı, numarasızlar neden öyle belli değil. Karton üzerine tükenmez kalemle karalanmış hat tabelaları var, zaten durumun vehametini ortaya koymaya yeterli bu görüntü. Önlerinde nerelere gittikleri yazsa da, hiçbir standartları olmadığından, özellikle akşamları Yenidoğan duraklarında araç yaklaşmadan ne olduğunu anlamak mümkün olmuyor, bu benim sıkça yaşadığım bir sorun. Araç yaklaşıyor, nereye gittiğini anlayamıyorsunuz, el kaldırıp durdursanız ve karavana olursa paparayı yemekten kurtulamıyorsunuz.

Pek çok küçük şehir bile çözmüş bu olayı. Araçların önlerinde büyük okunaklı ve iyi aydınlatılmış numaraları olmalı, bilmeyenler için de güzergah belirtilmeli. Zaten olması gereken, her yerde olan budur.

Yaptığınız kodlandırma güzel, benim de aklıma benzer bir kodlama sistemi gelmişti, aralarda bıraktığınız boş numaralar da ileri de açılacak muhtemel yeni hatlar açısından uygun. Sanırım Belediye otobüsleri ile özellerin güzergahları birbirlerine uymadığından onlar için farklı numaralar seçmişsiniz. Körfez araçlarını da sisteme dahil etmeniz iyi olmuş. Alikahya araçları da dahil edilebilir bu uygulamaya, çünkü nasıl Derince ya da Körfez artık şehir içi kabul ediliyorsa Alikahya'da çok farklı durumda değil.

Ancak önemli olan bu sisteme uyulmasını sağlamak, belli bir standartta okunaklı, aydınlatılmış (gerçek anlamda, loş ya da parıl parıl değil) hat numaralarının kullanılmasını mecbur etmek gerek. En azından bu konuda bir düzen, nizam olsun, belki gerisi gelir.

Konuyu dağıtmamak adına yeşil perdeli, dantel örtülü, mor ışıklı, arabesk-fantazi müzük yayınlı, beyazlı sarılı, yanları fosforlu çizgili araçlardan hiç bahsetmiyorum.

Tacettin TEZER

10 yıl önce - Çrş 11 Tem 2007, 10:30

Alıntı:
Ben gecenlerde izmit terminalde bir tane 302T belediye otobüsünün önünde izmit-gebze-cayirova-Dilovasi seklinde levha görüp sasirmistim.

İzmit Terminal - Dilovası - Gebze - Darıca hattımız Haziran ayının başında İzmit Terminal - Gebze - Darıca ve İzmit Terminal - Dilovası şeklinde birbirinden ayrılmıştır. 10 nolu hattımızın tam yolcu ücreti 2,75 YTL olup 11 nolu hattımızın tam yolcu ücreti 2,00 YTL.dir. Otobüsümüzün önünde bulunan tabela konusunda ilgili birimimize bilgi verdim. İlginize teşekkür ederim.

Tacettin TEZER

10 yıl önce - Çrş 11 Tem 2007, 12:24

Alıntı:
Alikahya araçları da dahil edilebilir bu uygulamaya, çünkü nasıl Derince ya da Körfez artık şehir içi kabul ediliyorsa Alikahya'da çok farklı durumda değil.

Hat kodlandırma çalışmalarımız tüm Kocaeli'yi kapsayacak şekilde devam etmektedir.

Alıntı:
Ancak önemli olan bu sisteme uyulmasını sağlamak, belli bir standartta okunaklı, aydınlatılmış (gerçek anlamda, loş ya da parıl parıl değil) hat numaralarının kullanılmasını mecbur etmek gerek. En azından bu konuda bir düzen, nizam olsun, belki gerisi gelir.

Bununla ilgili bir çalışmamız da var. ( ne çok çalışmanız varmış diyenleri duyar gibiyim ama gerçekten var ) Hat kodlandırma çalışmalarımız ile bağlantılı olarak otobüslerin ön tarafına ve yan tarafına konulacak tabela konusunda ön hazırlığımız oldu. Müsait bir zamanda onu da burada paylaşacağım.

Tacettin TEZER

10 yıl önce - Çrş 11 Tem 2007, 12:29
Halkevi Durağı

D-100 Karayolu duraklarından birisi olan Halkevi Durağı bildiğiniz gibi daha önce petrol ofisinin oradaydı. Daha sonra bu durak Otel Asya'nın o tarafa alındı. Bu durağın ismini Fevziye Durağı olarak değiştirmek istiyoruz. Bu konuda fikirlerinizi yada yeni bir isim önerisi olanlar varsa burada paylaşırlarsa sevineceğim.

Not: Durağın adı değişecek diye kesin bir karar olmamakla beraber sadece ön çalışma yapılmaktadır.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 160161162   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara