Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
kadirbaba
13 yıl önce - Prş 07 Hzr 2007, 00:06
Sahip Ata Vakıf Müzesi


Şimdilerde Konya'nın en önemli tarihî yapılarından biri tekrar hayata döndü ve bir müze olarak hizmet ediyor. Sahip Ata Vakıf Müzesi'nin hikayesi yüzyıllar süren ihmalkarlığın, terkedilmişliğin, bir tarihin yok olma derecesine gelmesinin ardından tekrar eski ihtişamına dönüşünün hikayesi. Müzede nadide tarihî eserler sergileniyor. Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü civar il ve ilçelerde bulunan, atıl olarak bekleyen hat levhalarına, kilimlere, şamdanlara ve çinilere ulaşarak müzeye taşıdı. Milletimizin mirasına sahip çıkıldığını görmenin verdiği gururu sizlerle paylaşmak istiyorum.(+)(+)(+)(+)(+)


Sahip Ata ve eserleri:

Konya'nın halen ismini hatırladığı muhteşem bir şahsiyet vardır ki; ismi Sahib Ata Fahreddin Ali'dir. Anadolu Selçuklu tarihi içinde eşsiz bir yeri bulunan Sahib Ata Fahreddin Ali, milletimizin yetiştirdiği yüksek şahsiyetlerden biriydi. Ardından bıraktığı muhteşem hayır eserleriyle aramızda yaşayan bu kudretli vezirin, Akşehir'deki Taş Medrese'si, görenleri ilk başta kendine çeken Kayseri'deki Sahabiye Medresesi ve Sivas'ın şaheserlerinden sayılan Gök Medrese'si, onun ne kadar hayırsever bir insan olduğunu ispat etmektedir.

Onun, Afyon'dan Sivas'a kadar uzanan geniş bir sahadaki tarihi eserlerin pek çoğunda imzası bulunuyor. Elbette bu kudretli vezir devletin başkenti Konya'da da adından asırlarca söz ettirecek eserler yaptırmıştır. Selçuklu Sanatı'nın zirvelerinden biri sayılan İnce Minareli Medrese onun eseridir.

Sahip Ata Camiî'nin tanıtıldığı aşağıdaki başlıkta kendisi ve adına yaptırdığı külliye hakkında daha geniş bilgilere ulaşabilirsiniz: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=28842

Cami, güneydoğusunda kalan medrese, hankâh, türbe ve hamamla ile külliye vasfını almıştır. Ancak bu yapılar uzun süredir bakımsızdı, yer yer yıkıktı. Yakın zamana dek bu külliyenin ne hazin bir durumda olduğunu izleyen insanların gözlerindan yaşlar gelmemesi imkansızdı. Uzun ve zahmetli bir sürecin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün onarım ve restarasyon çalışmalarıyla Sahip Ata Külliyesi eski ihtişamına kavuşturuldu. 730 yıllık çiniler adeta bir dantel işler gibi tek tek yerlerine yerleştirildi. Şimdi ziyaret edenleri pırıl pırıl, muazzam bir müze bekliyor. Konya en önemli yapılarından birini tekrar hayata döndürmekle kalmayıp, bir müze olarak insanlarımızın hizmetine sunan Vakıflar'a ne kadar teşekkür etsek azdır.(+)
(+)
(+)
(+)
(+)


(+)


Külliyenin önemli bir parçası olan Sahip Ata Hankâhı'nın yumuşak taştan işlemeli giriş kapısı üzerindeki kitabeye göre 668 yılında Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında yapıldığını gören insan yeniden o sultana ve banisi Sahib Ata'ya hayır duası etmekten kendini alamaz. Bu bina uzun yıllar tasavvuf ehline mesken olmuştur. Hankâhın diğer bir ismi de Darus Süleha yani Salihler Evi'dir.(+)
(+)
(+)Kubbe ile örtülü bir sahnı ve çinilerle süslenmiş birçok oda, sofa ve antresi bulunan hankâh Sahib Ata ve oğullarının türbesine bitişik durumdadır. Giriş kapısı doğuya açılan bu görkemli binanın içinde, kıble tarafındaki sofa mescit olarak kullanılmıştır. İçinde de alçı bir mihrap vardır.

(+)


Hankâha bitişik konumdaki türbenin içerisinde Sahib Ata, oğulları, kızı ve torunlarının kabirleri bulunmaktadır. Duvarlarını süsleyen nadide çinileriyle adeta bir çini müzesi gibi gözleri ve gönülleri aydınlatan türbenin kitabesinde ayetler, hadisler ve türbenin yenilenişini tarihlendiren bir metin bulunmaktadır.(+)


(+)


(+)Türbenin muhteşem kubbesinin altında iki sıra biçiminde üçer üçer oturtulmuş altı sanduka vardır. Bu lahitlerden en başta yüksekçe duranı Sahib Ata'ya aittir. Ayak ucundaki kitabede "Merhum ve Mağfur Hüseyin oğlu Sahib-i Muazzam Fahreddin Ali 684 yılı şevvalinin sonlarında fena dârından bekâ mülküne göçtü Allah kabirini nurla doldursun." ibaresi bulunmaktadır.

(+)
(+)Ayrıca hankâh kapısının karşısında bir de hamam bulunur. Selçuklu hamamları arasında özel bir yere sahip olan bu muazzam yapı "Şifa Sultan Hamamı" adıyla hizmet vermeye devam etmektedir. Kadın ve erkek bölümleri bulunan hamamda toplam 42 adet kurna vardır. Bu fotoğrafların çekildiği tarihte hamam Vakıflar G. M. tarafından restore edilmekteydi.


kadirbaba
13 yıl önce - Sal 12 Hzr 2007, 22:09

Fotoğrafta görünen ve diğerlerinden büyük olan sandukada Sahib Ata yatıyor. Hemen yanında büyük oğlu Taceddin Hüseyin Bey, onun yanında küçük oğlu Nasreddin Hasan Bey, ön sırada sağdan sola doğru sırasıyla, Sahib Ata'nın kızı Melike Hatun, torunu Şemseddin Mehmet ve ailesinden olduğu düşülen birisi yatmakta.(+)
(+)
(+)
(+)
(+)


En son kadirbaba tarafından Sal 12 Hzr 2007, 22:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


kadirbaba
13 yıl önce - Pts 18 Hzr 2007, 18:25(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)
hasan42

13 yıl önce - Cmt 29 Eyl 2007, 01:35

Elinize sağlık Kadirbaba. Güzel aktarmışsınız müzenin görüntülerini. İki gün önce uğradım Sahib-Ata camii'ne ve gördüklerime inanamadım. Caminin şu anda restorasyonu sürüyor ama arka kısımdaki harabenin yerini tertemiz, yepyeni, zarif bir müze binası almış. Hatta dışarıdan göründüğünün aksine içi oldukça geniş, 1 salon 4 odalı bir müze olmuş. Demek ki istenirse oluyor.
Ben bu cami ile ilgili bir başlık açtığımı sanıyordum, ama yanılıyorum demek ki. Öndeki caminin restorasyon öncesi fotoğrafları var bende. Artık restorasyon tamamlanınca yeni görünümünü aktarırız buraya.


Hüseyin Cumhur

11 yıl önce - Cum 03 Tem 2009, 14:15(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> KONYA