Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 10:45
Vapurlarda Sigara İçilmesi Üzerine

Vapurlarda niye sigara içiliyor?
Ben vapurlarda hiçbir zaman "açık hava"da oturamıyorum.
Çünkü "açık hava", iki yanımdaki adamın sigara dumanından ibaret oluyor.
İşin garibi sigara içilmesinin yasak olduğunu gösteren levhaların mevcut olduğu yerlerde dahi
güvenlik görevlileri kimseyi bu konuda uyarmıyor. Yani kural var, uygulama yok.

kemalsoylemez

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 13:36

Bu durumun nedeni tamamen kişisel görüşlerden kaynaklanıyor.
Kendisi sigara içen bir güvenli görevlisi diğer sigara içenlerin "halinden" anladığı için göz yumuyor.
Dünkü toplantıda bu konuyu dile getirdik. Ama wowTURKEY grubundan bile birçok kişi vapurda sigara içmenin ayrı bir zevk olduğunu ve engellenmemesi gerektiğini savundu.

İşin komik yanı vapurun kapalı bölümünde sigara içilse içenin çevresindeki birkaç kişi etkilenir.
Dışarıda içilince , en önde içilen bir sigaranın dumanı ortalara kadar geliyor. Rüzgardan dolayı duman herkesi dolaşıyor.

Sorunun kaynağı sigaranın içen kişilerin beynini esir alması ve sağlıklı düşünmelerini engellemesi.

Gözde

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 16:10

Alıntı:
Dünkü toplantıda bu konuyu dile getirdik. Ama wowTURKEY grubundan bile birçok kişi vapurda sigara içmenin ayrı bir zevk olduğunu ve engellenmemesi gerektiğini savundu.

Savunanlardan biri bendim.Sanirim sorunu da netleştirmek lazım.Sigara icenler devamli açık alanda oldugu için duramiyorum demek isteniyor.Ama sigara içenlerinde dişarıda içmek dışında başka alternatifleri yok.Bu konu için İDO açık alanda sigara içenler için bir yer düşünmekte.Ama hayata geçer mi bilemiyorum.

Alıntı:
İşin komik yanı vapurun kapalı bölümünde sigara içilse içenin çevresindeki birkaç kişi etkilenir.
Dışarıda içilince , en önde içilen bir sigaranın dumanı ortalara kadar geliyor. Rüzgardan dolayı duman herkesi dolaşıyor.Sorunun kaynağı sigaranın içen kişilerin beynini esir alması ve sağlıklı düşünmelerini engellemesi.

Kapalı alanda tam tersi daha cok etkiler.Saciniza kıyafetinize her yerinize siner.Burun o ortamda bir süre sonra tembellestiği için siz sigara kokusunu kapalı alanda bir süre sonra hissetmezsiniz. Ama disarida durmaktan kat kat fazla duman cekersiniz.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 19:21

Alıntı:

Savunanlardan bir diğeri de bendim. Vapurla seyahat etmenin keyiflerinden birkaçı; martılara simit atmak, günbatımını izlemek ve çay eşliğinde cigara tellendirmektir. Bu, İstanbul'un olmazsa olmazlarındandır. Dışarıda cigara dumanının etkilemesi konusuna gelince: Taksim Meydanı'nda yürürken nasıl ki açık alanda sigara içenlerin dumanlarından etkilenme sözkonusuysa, aynı durum vapurlarda da geçerlidir. Kapalı alanları anlarım, hatta savunurum da oralarda cigara içilmemesini. Fakaaaat, açık havada sigara içmeye yasak konulması, resmen despotluk olur. İstanbul vapurlarında, tam birbuçuk asırdan beri cigara içilir kenarda otururken...

Ben vapura biraz da çay eşliğinde cigara tellendirmek için binerim. Bu zevkimi çeyrek asırdır devam ettiririm ve maalesef bu konuda ödün vermem... Öncelikle, vapurların arka bölümlerinde içki içen ayyaşlar meselesine bir çözüm bulunmalıdır. Çünkü cigara içerken, yanıbaşında oturanın kucağına kusan bir tiryakiye hiç rastlamadım. Ayrıca dumanını çektikten sonra etrafa saldırıp, kavga-dövüş çıkartana da, elâlemin namusuna-ırzına sarkıntılık yapana da, sallana sallana yürürken gidip birinin üzerine düşenine de...

Akın KURTOĞLU

Burç

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 19:37

Alıntı:
Dışarıda cigara dumanının etkilemesi konusuna gelince: Taksim Meydanı'nda yürürken nasıl ki açık alanda sigara içenlerin dumanlarından etkilenme sözkonusuysa, aynı durum vapurlarda da geçerlidir.

yan yana otururken dumandan kaçmak imkansız, arada 50 cm bile yok, omuz omuza oturuluyor.
Devamlı gaz çıkaran bir adamın yanında oturmak zorunda kalmadan anlayamazsınız herhalde..  

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 19:42

Orta boy bir vapurun kapasitesi 1450 kişidir. Alt yan oturma yerlerinin toplam kapasitesi ise, taş çatlasa 100-110 arasındadır. Yani, vapurun %5-6'sı kadar... Her vapurda da cigara tiryakilerinin oranı %33 (yani; 1/3 olarak kabul edilse dahi), buraların sigara içenlere ayrılması en mantıklı çözüm olacaktır.  

Akın KURTOĞLU

Burç

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 19:51

Sadece alt yanda sigara içilseydi keşke...
Bu vapurların her katında "açık hava" alanları var maalesef.
Açık olan her yerde ve hatta merdivenlerde dahi sigara içiliyor.
değil %5, üç katlı vapurlarda %50'den fazla oturma yeri açıkta.
Vapur yaklaşırken otobüs kadar kalabalık olduğu halde millet yine sigara içiyor.
Sigara içenlerin "keyif hakkı" varsa, içmeyenlerin yok mu?
Biz de açıkta oturabilmek istiyoruz.
İstanbul manzarası seyredip, deniz kokusu alabilmek istiyoruz.

Veya o "sigara içilmez" tabelalarını kaldırsınlar.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 19:54

Vapurların alt yan kısımları tiryakilere ayrılsın, İDO da yeni inşa ettireceği vapurların üst katlarınn dışına da yan balkonlar ekletsin. Cigara içmeyen yolcular üst kat yanlara, içenlerse alt kat yanlarda konuşlansınlar Ama bu sefer de üst kat balkonundakilerin alt kat balkonuna doğru eğilerek; "dumanınız yukarı doğru yükseliyor, bize geliyür!..." diye şikâyet etmelerinden endişe ederiz.

Akın KURTOĞLU

Burç

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 19:58

Medeni ülkelerde toplu taşıma araçlarında sigara içilmez, ama illa
acil içmek gerekiyorsa, "gaz odası" benzeri kapalı bir yer yapsınlar,
tercihan bodrum katında. Orada 4-5 kişi içse zaten diğerlerinin sigara
yakıp masraf etmesine de gerek kalmaz, birbirlerinin dumanı ile idare ederler.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 21 Mar 2007, 20:03

Alıntı:
Medeni ülkelerde toplu taşıma araçlarında sigara içilmez

Medeni ülke olarak kastettiğimiz yerler Avrupa ve Amerika adlı ne idüğü belirsiz o zavallı gürûhu ise, hiç girmeyelim dahi bu meseleye... Çünkü benim "medeniyet" anlayışım onlardan çok daha farklı... En azından cigarayı yerden yere vurup, yayın organlarında mozaikleyen, fakat içkiyi; basında, televizyonlarda, filmlerde, adeta dibine vura vura özendiren milletler, maalesef benim için medeni olmaktan çok çok uzaktalar...

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
123 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM