Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
MeReK
10 yıl önce - Cum 05 Arl 2003, 19:21
Irgandı Köprüsü Projesi ve Tartışmalar

1442’de yaptırılan Irgandı Köprüsü, özgün yapısına tekrar kavuşturuluyor.

Tarihi misyonuna uygun olarak üzerine 22 adet dükkan inşa edilen ve restorasyon çalışmaları son aşamasına gelen köprünün, yeni yılın ilk aylarında hizmete açılması bekleniyor. Köprü, 1855 Depremi’nde ağır hasar görmüştü.

Irgandı Köprüsü'nün tarihçesi
Orijinali iki depo ve bir mescit ile 31 dükkandan oluşan Irgandı Köprüsü, 1442 yılında Irgandılı Ali’nin oğlu Hoca Muslihiddin tarafından yaptırıldı.
Depremler, savaşlar ve bakımsızlık nedeniyle zamanla hasara uğrayan köprünün orta bölümü, Bursa’dan çekilmeden önce Yunanlılar tarafından bombalandığı için tahrip oldu. Köprü, Haşim İşcan’ın valiliği döneminde yeniden yaptırıldı, ancak özgün mimariye bütünüyle sadık kalınamadı. Ana tonozu betonarme olan ve her iki yanına taş kemerler yapılarak hayata geçirilen köprüde, gerek ana taş duvarların, gerekse üst tuğla örtülerin özgünlüğünü koruduğu, dükkanlar dışında yapının ana trukturunun sağlam olarak ayakta kaldığı söylenebilir.
Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinin sınırında bulunan “Irgandı Köprüsü”, Floransa’da (İtalya) “Ponte Vecchio”, Venedik’te (İtalya) “Ponte Rialto” ve Lofça’daki (Bulgaristan) “Osma” ile dünyada 4 ‘çarşı köprüden’ biri konumunda.

Fatih
9 yıl önce - Cum 17 Eyl 2004, 15:04

Böyle eşsiz birşey olması, uzaktan görünce insanda "Aa! Ne ilginç gidip yakından bakayım" hissi uyandırması ve setbaşı köprüsünden geçerken çok güzel görünmesine rağmen ırgandı Bursa'da ilgi görmüyor. İnsanlar bu güzelliğe baka baka mahvel ya da geye'de oturmayı tercih ediyorlar. E tabi kim gidecek oralara kadar.
Setbaşının kalabalığından zar zor geçip gitmiştim de bomboş bulunca şaşırmıştım.
"Aaa! Ne ilginç kimse gelmemiş" demiştim.

göKhaN

9 yıl önce - Cum 17 Eyl 2004, 15:16

Zaten tüm dükkanlar açılmadı.. Ama yer olarak ters bi yerde kalıyor.. Ama yine de güzel temiz düzenli.....

Ayşe
9 yıl önce - Cum 17 Eyl 2004, 15:34

1908 yılındaki fotoğrafla, yeni fotoğrafın aynı yönden çekildiğini varsayarak, restorasyonun tam olarak aslına uygun yapılmadığını gözlemliyorum.Eski fotoğrafta her dükkanın biribirinden bağımsız olduğu, yüksekliklerinden ve farklı renklerinden, rahatça anlaşılabiliyor.Yenisinde ise, çatı yüksekliği tek bir noktada değişiyor, gerçi çıkmalarla hareket sağlanmış ama cephede tek renk kullanılması bence hoş olmamış.
Bina şeklinde giydirilmiş tren gibi duruyor..
Yine de böyle bir köprünün varlığı ve kıymetinin bilinip, emek harcanması takdire şayan

SERARA
9 yıl önce - Çrş 06 Nis 2005, 17:21

Floransa'daki köprü daha çok alışveriş yapılacak şekilde düzenlenmişti hatırladığım kadarıyla. Bursa'daki köprü hakikaten benziyor. Dükkanlar restore edildikçe de benzerlik artmış. Ama eski görüntüsünü sanki biraz kaybetmiş, restore edildiği fazla belli olmuş gibi.

Ama gerçekten güzel bir köprü..

Alp
9 yıl önce - Çrş 06 Nis 2005, 19:07

Floransa'daki köprü üzerinde dünyanın en ünlü taş satan kuyumcuları var.Sadece bir adet kasap dükkanı bulunmaktadır.Zamanında Medici ailesinin yaşadığı saraydan çalışma ikametine giderken kullandığı köprü halkta gözükmeden gitmek için yapılmış dehlizlere sahip.Bu geçişler sırasında prensesin ağır kokulardan dolayı o çarşı içerisindeki tüm kasaplara kapanma emri vermesi ile oradaki dükkanlar kuyumcu olmuşlar.Bir tanesi kapatmamış (nedenini bilmiyorum) ve halen o dükkan kasap olarak kullanılmakta...

ugurcavac
9 yıl önce - Pts 15 Ağu 2005, 02:43
Irgandı Köprüsü'nün fotoğraflarla tarihsel seyri

Sırasıyla Irgandı köprüsünün görsel açıdan tarihsel seyrini görmenizi istediğim için, bu fotoğrafları koyuyorum.Devamı gelecek.1854-1880-1890-1900

(+)

(+)

ugurcavac
9 yıl önce - Pts 15 Ağu 2005, 02:51

üstteki fotoğraflar:1890 ve 1900 yıllarına ait alttaki fotoğraflar 1854 ve 1880 yıllarına ait.

(+)

ugurcavac
9 yıl önce - Pts 15 Ağu 2005, 03:05

Bu fotoğraflar 1913 yılına ait.

(+)

(+)

Hakan Aslantürk
9 yıl önce - Çrş 17 Ağu 2005, 02:30

bana kalirsa restorasyonu cok da iyi yapılmadi. dokusunu kaybettigini düsünüyorum..

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> BURSA - Haberler ve Sohbet