Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ahmet TEZCAN

12 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2007, 17:20
Kocaeli - İzmit Körfezi ve olta balıkçılığı

Yıllardır sanayinin getirdiği kirlilikle boğuşan İzmit körfezi son yıllarda yapılan arıtma ve çevre tesisleriyle yeniden özlenen kimliği ile buluştu.Canlanan deniz hayatı günlük yaşamında yeniden şekillenmesine,İzmit halkının uzun süredir unuttuğu denizle iç içe kavramınıda yeniden gündeme gelmesine neden oldu.Artık körfezin her yerinden atılan oltalar yüzleri güldürüyor.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Ahmet TEZCAN

12 yıl önce - Cmt 14 Tem 2007, 22:19

(+)

Ahmet TEZCAN

12 yıl önce - Pzr 15 Tem 2007, 04:25

(Sekapark iskelesi)

Murat Caner
12 yıl önce - Pzr 15 Tem 2007, 09:00

Birincisi hemen belirteyim. Değirmendere'de olta balıkçılığı hiç ölmemişti. Ben kendimi bildim bileli yaz aylarında binlerce kişi eşkine, mezgit, istavrit tutar.

Yanlız son bir kaç yıldır çinekop çıkıyor. Sarıkanat olunca tadı kaçıyor ama çıkıyor.

Ben olta balıkçılığını şuursuzca yapıldığından dolayı sevmiyorum. İstavrit körfeze ilk girdiğinde serçe parmağım gibi olur ve oltaya gelir. Kraçe değil istavrit yavrularından söz ediyorum. İstanbulda el kadar istavrit tutulurken bizim sevgili katil olta balıkçılarımız iki hafta bekleyemez ve bu yavruları tutarlar ve yerler.

Olta balıkçılığına da Haziran başına dek yasak konmalı. Balıklar biraz semirmeli. Bu yasağı yurdumun bencil kişioğlu kendi koymaz. Öyle bir kültürümüz yok.

Bu konuda göl balıkçıları daha özenli. Eğer balığın boyu yeterli değilse göle salıyorlar. Geriye tutukları balığın zevki kalıyor. Çünkü amaç avlanmak vahşet değil.

Bana kalsa olta balıkçılığını tümden yasaklarım. Hatta bir çoğunu sallandırırım.

Ahmet TEZCAN

12 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 20:44

(+)

sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler