Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ömer3510

12 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 02:58
Ege ve İzmir'de Balıkçılık - Olta Balıkçılığı

10 yıl öncesine kadar
Özellikle Altınyol-Meles deltası kısmında kötü bir kokuya neden olan körfez artık temiz...
İzmir Körfezinde ki Suyun Temizliğinin göstersi olarak Su ürünleri (balıklar vs.) bulunmaya başladılar....
ve tabii ki onları yakalamak için oltacılar da sahillere akın ediyorlar.

Bu başlıkta balıkçılıkla ilgili her şeyi paylaşabiliriz

ilk iki fotoğraf Alsancak Kordon'dan...
sayıları azımsanmacak kadar çok olmaya başladı...

(+)

(+)

Bu fotoğrafın nereden olduğunu söylememe gerek yok sanırım..
Akşam üstü günbatarken Karşıyaka sahilde...

(+)

ilk fotoğraflar benden biraz kötü ama şimdilik idare edin...

En son Ömer3510 tarafından Cmt 02 Hzr 2007, 03:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

hasan hakan

12 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 03:25

N e tuttukları önemli. Sadece kefal varsa o zaman sorun var demektir. Çünkü kefal her türlü pisiğe gelir. Körfezde çipura, sargöz vb. dp balıkları var mı? Seneler önce hatırlıyorum kordonan sadece kefal alabiliyorlardı. Değiştiyse ne mutlu.

Rastgele.

Fatoş

12 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 03:27

1 Mayıs'tan bu yana yüklediğim ilk fotoğraf.. yanılmıyorsam Nisan ayında çektim.

Alsancak, günbatımı ve balıkçılar..

(+)

ha aklıma gelmişken birde anımı yazmak istiyorum.
9 yaşındayken balık tutacağım diye tutturmuştum. tamda doğum günü zamanıma geldiği için küçük bir olta hediye etmişti bir arkadaşım. oltayı alınca ben iyice delirdim ve sonunda ablamı ve balık tutmasını bilen bir arkadaşını kandırdım
gittik Karşıyaka'ya. oturduk kıyıya. arkadaş bana anlatıyor. "1-2-3 ve atacaksın!" peki dedim ve saydım 1-2-3 attım oltayı bekliyorum. aradan kısa bir süre geçti bir kıpırdaşmalar var oltada. bende bir heyecan bir heyecan.. hızlı hızlı çekmeye başladım. ve işte oltanın ucu gözüktü. ama o da ne! ben balık beklerken oltama yengeç geldi!! üstelik bir kezde değil! her oltamı attığımda farklı boyutlarda yengeçler geliyordu. onun dışında tutabildiğim iki balıktan biri kaya diğeri ot balığıydı.
o gün anladım ki balık tutmak bana göre değil   bir iki kez daha denedim ama başarılı olmayınca balık tutma maceramda kendiliğinden sona erdi

Tamer PAKBEN
12 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 04:21

Alıntı:
Körfezde çipura, sargöz vb. dp balıkları var mı?

Evet körfezde 5-6 yıldır lidaki, çipura avlanabilmekte, isparoz her mevsim var. Ancak, uzmanların görüşü "bu balıkların yenmemesi" doğrultusunda.
Yinede yaz aylarında, balık avlayanlar, Güzelyalı sahilini ve Kordon'u doldurmakta.
Dış Körfezde, Urla ve Özbek taraflarında, mevsimine göre her türlü balığa rastlamak mümkün.

onderyolbakan
12 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 10:35

İzmir atık su projesini yaparak pis suları körfezden uzalaştırdıktan sonra körfez temizlenmeye başlamasıyla birlikte balıklar yetişmeye başladı ve insanlar bunları tutmaya başladılar, ama bu balıkların en az on yıl daha yakalansada yenmemesi gerektiğini düşünüyorum

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR