Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
neşetyıldız

11 yıl önce - Cum 01 Hzr 2007, 17:05
Ülkemizde Karavan Turizmi Nasıl Olmalı


Son yıllarda ülkemizde karavan Turizmi canlanmaya başladı.Özellike Avrupa Ülkelerinden ,Hollanda,Belçika ve İsviçre gibi ülkelerden yoğun bir Karavan trafiği var.Ülkemiz bu konuda önemli yatırımlar yapabilir.Örneğin Karavanların park sorunları halledilebilir,KaravanPort adı altında Parklar yapılabilir.Buralardan yüksek döviz girdisi sağlanabilir.Ülkemiz insanlarıda yavaş yavaş karavanda tatil yapmaya başladı,hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor.Karavanlar gelişigüzel yerlere park edilebiliyor,buda görüntü kirliliğine neden oluyor.
Türkiyede genelde karavan turizmi Ege ve Akdeniz kıyılarını tercih ediyor,bu diğer bölgelerede kaydırılabilir.Ülkemiz bu turizm için her türlü yatım yapmaya müsaittir.Yerel belediyeler bu konuda harekete geçebilirler.


hasan hakan

11 yıl önce - Cum 01 Hzr 2007, 17:21

Bugün 5 - 8 milyara çok temiz 2. el çekmeli karavan alınabiliyor. İstanbul Ataköy de bir çok kişi karavanda yaşıyor. Bu bir kültür, alışkanlık meselesi. Malesef ülkemizde kamping sayısı az. Kamping olmayan yerde de altyapı ve güvenlik sorunu var. Marinalarda bu sorunlar aşılmış durumda. Mesela Bodrum D-Marine yat limanının tıp merkezi bile var. Bunlarda çok önemli. Ataköy Kamping sakinleri çiçek ve sebze bile yetiştiriyorlar.

Yani karavanı sadece turizm amaçlı olarak değil yaşam biçimi olarak da ele almal.


Tunc

11 yıl önce - Cum 01 Hzr 2007, 17:27

Alıntı:
Ülkemizde Karavan Turizmi Nasıl Olmalı ?


Ulkemizde, Yerli Turist i bu konulara pek ilgili gormuyorum, Yabanci ulkelerde , Ozellikle yasadigim yorede cok yaygin Bunlar icin Ozel Dinlenme ve Park alanlari olusturulmus ve Bu Sektore hizmet veren servis alanlari mevcut...

Turkiye de Istanbulda, Benim Bildigim, Yenibosna da, Bir Camping var, Atakoy de ve Yesilkoy de Bir Kamping var, Duzensiz ve yetersiz de olsa Tekirdag a Giderken Deniz kiyisinda bir bolgede var..  Yesilkoy deki kamping alanina Bir aralar Bu ise Merak sardigim icin Gezmistim, Orada gorduklerim ise, Tamamen Asil amacinin Disinda, Istanbulda apartmanda yasayanlarin Macera olsun diye bu alani secmeleri, Karavanlarinin yaninda Kucuk bir Toprak alanda sebze yetistirmeleri falan    Boyle yerlerde Temizlik sorunlari ve ihtiyac karsilama sorunlari olabiliyor..

Bu alana Hizmet Sektoru olarak da bakilip, Bu yonde daha fazla yatirimlar yapilabilir.. Dikkate alinmasi gereken bir alan..hasan hakan

11 yıl önce - Cum 01 Hzr 2007, 17:40

Yenibosna'da Londra kamping var. Ama eskisi kadar popüler değil ve alanları inşaat ile dolduruldu. İki tane de halı saha yapıldı. Yeşilköy'de olan ise kullanılmıyor. Harap olmuş durumda.Tekirdağ'da ise Kumbağ hala tercih ediliyor. Daha ziyade yabancılar geliyor. Işıklar dağının doğasına geliyorlar.

altabulent

11 yıl önce - Cum 01 Hzr 2007, 17:53

Fransada ve avrupa genelinde karavanda yaşamayı tercih eden çok insan var.

Farklı bölgelerde arsa alıyorlar ve 2 ay orda, 2 ay ayrı yerde, veya yaz mevsiminde bir yerde, kış mevsiminde farkli bir yere yaşayabiliyorlar. Aldıkları arsaları düzenliyorlar, etrafını çeviriyorlar ve içine ufak bir kulübe yapıyorlar (içine çamaşır makinesi, ufak bir mutfak, wc falan...). Genelde ticaretle uğraşan insanlar.

Bence çok mantıklı, bir yere bağlı kalmıyorlar ve sürekli hareket halindeler.

Söyle düşünebiliriz: Antalya deniz kenarında bir arsa, bolu'da bir arsa, imkan varsa başka yerlerde biraz şehir dışında olabilir arsa maliyetleri düşük olması için ve bir karavan... 'Evim sırtımda' derler ya...  

Tek bir yazlıktan düşük olur üstelik maliyet açısından... ne düşünüyorsunuz?


mehmetkonyar

11 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 12:10

Tatillerimi genelde çadırımı sırtlayıp gittiğim için yazıyorum. Avrupa'da kaldığımız "camping"lerde çadır ve karavana aynı anda hizmet veriliyor. İşlem şöyle yürüyor: adamın biri önce büyük bir arazi alıyor. Daha sonra bunu işletme olarak hem kampçılara hem de karavancılara açıyor ve onlara çadırlarını kuracak veya karavanlarını park edecek bölge tahsis ediyor. Kimi yerler ise kalacak çadırı olmayan ya da karavanıyla gelmeyen ama ucuz bir yer arayan müşterisine bungalov veriyor. Karavanlara gerekli elektrik ve su temini veriliyor. Ayrıca kalan herkese tuvalet, banyo, restoran, kafeterya ve çeşitli sosyal imkanlar sağlanıyor.

"Camping" ister şehir içinde ister şehir dışında olsun sizi kampçı olarak geldiğinizde karşılayacak servisleri bulunuyor. Kara, hava, deniz hangi yolla gelirseniz gelin genellikle sizi karşılıyorlar. Bu servisler kimi yerlerde şehir içine servis yaparak da sizi şehir merkezine kadar götürebiliyor ya da bir saatte oradan alabiliyor. Bunun haricinde belediyelerin de bu tür yerleri desteklediği açık. En kötü yerde saatte bir otobüs geçiyordu önünden.

Bence İstanbul başta olmak üzere diğer bütün şehirlerin aşırı derecede turist çekme potansiyelleri var ve biz bunu değerlendiremiyoruz. Bence her turiste hitap eden çeşitli yöntemlerle gelen turist sayısı arttırılabilir. Karavan ve kampçılara hitap eden bu yöntem ise çok masraflı olmadan neredeyse bütün şehirlerde uygulanabilir.Armağan Örki
11 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 12:41

Karavan turizminin Türkiye'de ve özellikle Kıyı Ege ve Akdeniz dışında da geliştirilmesi için, öncelikle güvenlik sorununu çözmek gerek diye düşünüyorum...
Onun ardından, Karadeniz'in yaylalarında, Kıyı Ege ve Akdeniz'in deniz kenarlarında ve ormanlarında, İç Anadolu'nun geniş ovalarında, Güneydoğu'nun farklı mozaiğinde karavanıyla en az bir hafta da olsa karavanıyla kalmak isteyenler olacaktır. Tabi bununla birlikte, akaryakıttan alınan yüksek vergi dolayısıyla gene pek çok kişiye cazip gelmeyebilir...


hasan hakan

11 yıl önce - Pzr 03 Hzr 2007, 20:20

Yukarda da belirttiğim ve sizlerin de belirttiği gibi güvenlik sorunu çok önemli. Sadece terör olarak değil. Adi suçlarda da karavanları kolay yem olarak görüyorlar. Askıdaki motorlarını çalıyorlar vs.

Oktay Kasman

11 yıl önce - Pts 04 Hzr 2007, 00:58

Aslında belirli merkezlerde güvenli alanlar tesis edip Karavancılığı yaygınlaştırmak gerek. Sohbet ettiğim iki karavancı arkadaş beni bile heveslendirdi. Bir Yaz mevsimini Çanakkaleden başlayıp Mersinde bitiriyoruz. Konaklama ücreti vermediğimiz için çok ekonomik oluyor.Her zaman tarla kenarlarından ve köy pazarlarından hem taze hem de ucuz sebze meyve alabilme imkanımız var. İki üç karavan beraber dolaştığımız için ,ayrıca Kurt köpeğimiz olduğundan nisbeten güvenliğimizi sağlayabiliyoruz dediler.Şimdi Çeşme Alaçatıya gideceğiz dediler. Hakikaten çok hareketli ve renkli bir hayat yaşıyorlar.

Misafir 11e

3 yıl önce - Çrş 04 Ksm 2015, 10:28

Bu kadar çok hırsızlık, gasp ve tecavüz suçlusunun ortalıkta dolandığı bir ülkede karavanla seyahat etmek çok tehlikelidir. Ancak güvenliği iyi sağlanmış karavan parkları kurulabilir, ama öyle yerlerde konaklamak da işletme maliyetleri (güvenlik personeli, tesiste kurulacak güvenlik kameraları, alarm sistemleri vb.) nedeniyle zaten otel parasına yakın bir maliyet çıkaracaktır.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET