Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Cum 01 Hzr 2007, 15:49
İzmir'i Second Life'da tanıtalım


wowTurkey'in Değerli İzmirli üyeleri,

Second Life oyununu sanırım bir yerlerden duymuşsunuzdur. Second Life, tüm dünyayı etkisi altına alan bir trend ve ikinci hayat olarak adlandırılıyor. "Second Life/İkinci Yaşam" adlı internet tabanlı sanal dünyaya küçük bir ücret karşılığı dahil olunuyor. Siteye üye olanlar fiziksel özellikler de dahil olmak üzere kendilerine bir hayat yaratıyor. Bundan sonra tıpkı gerçek hayattaki gibi bir akışın içine dahil oluyor. Üç boyutlu Second Life'ta yaşayanlar "Avatar" olarak adlandırılıyor. Oradaki hayata bilgisayardan yön veriliyor. Katılımcılar kalabalık bir sanal dünyaya girerek, çeşitli maceralara atılıyor, ticaret yapıp yemek pişiriyor, kitap okuyup flört edebiliyor.

Linden Lab adlı şirket tarafından yaratılan oyunun tüm dünyadan 6.7 milyon takipçisi var. Hatta Adidas'tan Philips'e kadar dünyanın tanınmış şirketleri bu sanal dünyada ürünlerini tanıtmakla kalmıyor, kendilerine büro da açıyor. AOL, Toyota, ABN Amro, Philips, Vodafone, Sony Ericsson, Adidas, Reebok, IBM, Dell, Mercedes ve BMW bu firmalar arasında yer alıyor. İsveç geçtiğimiz günlerde Second Life'da büyükelçilik açacağını duyururken, dünyaca ünlü üniversiteler de sanal dünyaya taşınmak için çalışmalar yürütüyor.

Second Life'ta yaşayanların yüzde 35'ini Almanlar oluşturuyor. Almanları ABD'liler, Fransızlar ve Hollandalılar izliyor. Platformda, Versace, Adidas, Nike gibi markaların da dükkanları bulunuyor. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi orada da mağazalarda indirimler yapılıyor. Dünyaca ünlü markalar yeni ürünlerini bile ilk olarak Second Life'ta tanıtmaya başladı. Örneğin Adidas, yeni ürününü Second Life'ta tanıtıyor. Büyük miktarda parası olanlar yatırımlar bile yapabiliyor. Platformda 24 saatte ortalama 1.5 milyon dolarlık ödeme gerçekleştiriliyor.

Bütün bu oluşumu, artık sanal sözcüğüyle tanımlamak mümkün değil. Hele oyun sözcüğü, katiyyen bir şey açıklayamaz. Çünkü bu tür camialar (community) bir yaşam biçimi halini alıyor. Second Life’da ortalama yaş 35. Yani çoçuklar değil, olgun bir kullanıcı profili söz konusu. İstatistiklere göre: Second Life nüfusu 13 Mart’taki verilere göre son 2 ayda 1.6 milyon kullanıcı artmıştı. Toplam sayı 4 milyon 585 bin 412 idi.  Bugün ise bu rakamın 6.7 milyon olduğu söyleniyor. Bu hızla artmaya devam ederse kısa sürede internet kullanan herkes bu oramda da yer almaya başlayacak.

İzmir'i bu ortamda bir şekilde tanıtmalıyız diye düşünüyorum. Bunun için wowTURKEY İzmir üyeleri olarak bir yol haritası belirleyebiliriz. Belki aramızda bu ortama daha önceden giren ve belli bir aşamaya gelen kişilerde olmuştur. Onların önerilerini de dikkate alabiliriz. Küçük bir finansman ile büyük tanıtım olanakları sağlanabilir.

Bu tanıtım olanağını Türkiye'den ilk kullanan Rixos oteller zinciri. Second Life'taki otel yatırımı ile Rixos Almanya'dan ABD'ye kadar geniş bir kitle tarafından tanınmayı hedefliyor. Rixos'un açacağı otel Second Life'taki Amsterdam'ın ilk beş yıldızlı oteli olacak.

Rixos otelini, kullanıcıların en çok ziyaret ettiği yer olan Amsterdam'da açacak. Rixos Amsterdam adı altında faaliyet gösterecek otelin 200 odası olacak. Grup şirketlerinden Sembol İnşaat'ın bu site için gerçek bir beş yıldızlı otel tasarladığını söyleyen Rixos Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, "Beş katlı ve 200 odalı olarak tasarlanan otelimizi önümüzdeki ay açacağız. Adı sanal olsa da gerçek bir otel gibi yönetilecek. Lobisinden kat servisine kadar tüm hizmetler verilecek, odalarda müşteriler kalacak. Ödemeler Second Life'ın para birimi linden dolarlarıyla yapılacak. Sitede pansiyonlar, küçük oteller vardı ama ilk beş yıldızlı oteli biz kurduk" dedi. 15 bin metrekare alan üzerine kurulan Rixos Amsterdam'da dört bar, üç farklı restoran, casino, gece kulübü, SPA, kapalı havuz, masaj odaları, Türk hamamı, balo salonları, toplantı salonları, iş merkezi gibi farklı üniteler bulunuyor.

Rixos Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Second Life'ta kurdukları otelde ünlü markaların da mağaza açacağını söyledi. Proje üzerinde üç aydır çalıştıklarını söyleyen Tamince, "Otelin işletilmesi için ise gerçek hayattaki Rixos'ta profesyonel bir ekip çalışacak. Çünkü her ne kadar sanal alem gibi gözükse de burada da oteller kötü işletildiğinde batabiliyor. Nitekim daha önce sitede faaliyet gösteren Burj El Arab Oteli, pahalı fiyatları yüzünden kullanıcılar tarafından çok tercih edilmediği için kapanmak zorunda kalmıştı." Tamince, Burj El Arab'ın yaşadığı deneyimi göz önünde bulundurarak oda fiyatlarını belirleme konusunda çok hassas davrandıklarını söyledi.

Second Life'ın dünyaya Rixos markasını ve Türk otelciliğini duyurma anlamında önemli bir adım olduğunu vurgulayan Tamince, otelin açılışının ardından burada bir ada satın alma planları da olduğunu kaydetti.

İsveç, Second Life’da elçilik açacakmış. Amaç, İsveç hakkında bilgi vermekmiş. Eh, bu tür bir bilgiyi “normal” bilgi noktalarından alamayacak kadar sanal camia ile haşır neşir kişilere ulaşmanın bir yolu. Ama tabii ki sanallığın da bir sınırı var! Pasaport ve vize başvurusu yapılamayacakmış. Ve elbette İsveç Dışişleri Bakanlığı, bu projeyi destekliyormuş.

Kendilerini “Kanada büyükelçisi” veya “Second Life’daki ABD büyükelçiliği” diye tanıtanlar varsa da İsveç, “gerçek” bir “sanal” elçiliği açan ilk devlet olacak.

İsveç’in Second Life macerası sadece bununla sınırlı kalmayacak. Bir ada alacaklarmış. Ve burasını İsveç şirketlerini tanıtım merkezi olarak kullanacaklarmış.

Hayatını Second Life’da yaşayanlara IBM, Nissan, Sony ulaşırken başkaları niye geride kalsın ki?

Ohio Üniversitesi de Second Life’da iki “ada”satın alarak “eğitime” başladı. Harvard ve Princeton, Second Life’da bu işi yapanlardan... Harvard üstelik hukukla ilgili bir eğitim veriyor.

Internetteki diğer bir sanal grup olarak (community) wowTurkey üyeleri, bu ortamın sağladığı paylaşım olanaklarını ve kendilerine kattıklarını çok iyi biliyorlar. İzmirli olma bilincimizi güçlendiren bu ortamın üyeleri olarak kolayca adapte olabileceğimiz bu konuda da çaba göstermeye ne dersiniz?


EnderYıldırım
11 yıl önce - Cum 01 Hzr 2007, 16:13

Evet, güzel bir olay. Gerçekten İzmir' i tanıtacağına inanıyorsanız, bence vakit kaybetmeden, bahsettiğiniz gibi harekete geçelim. Özellikle İzmir' in Expo adaylığı en önemli durum. Lobi faaliyetleri konusunda maalesef Milano' nun gerisinde kaldık. Oylamaya 8 ay var. Fayda sağlayabilir. Konuya Expo' dan giriş yaptım çünkü şu sıralar mühim olan Expo adaylığımız.

Rüştü BAKMAZ
11 yıl önce - Cum 01 Hzr 2007, 16:34

Bu sanal ortamda sadece İzmir'imizin tanıtılması yeter mi?
Tüm Türkiye'yi tanıtma imkanı yok mu acaba?

Bilen arkadaşlar cevaplayabilirse sevinirim; her ülkeden bir şehir mi olabiliyor yoksa.H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Cmt 30 Hzr 2007, 23:47

Garanti Bankası'da Second Life'da yerini almış. Ülkemizden sanal bir oyunda tanıtım yapma vizyonuna sahip bir özel sektör temsilcisi daha çıktı. Bu vizyona İzmir'e yön veren üst düzey yöneticilerimizinde sahip olması umuduyla.

Alıntı:


Garanti Emeklilik ’sanal ada’ aldı  

GARANTİ Emeklilik, tüm dünyada yaklaşık dört milyon kişinin ikinci bir hayat sürdürüdüğü gerçek zamanlı bilgisayar oyunu Second Life’ta tam anlamıyla bir mutluluk adası tasarlıyor.

Garanti Emeklilik adasında eğlenmek, dinlenmek ve mutlu olmak için etkinlikler düzenlenecek. Tüm dünyada bir çılgınlık olarak nitelendirilen Second Life oyununda, ilk defa bir Türk şirketi bir ada satın aldı. Dünyanın önde gelen marka ve şirketlerinin ofislerinin ve mağazalarının bulunduğu Second Life’ta, Garanti Emeklilik’in satın aldığı adada yüksek teknoloji harikası bir bina inşa ediliyor.

ADADA NELER VAR: Garanti Emeklilik adasını ziyaret edenler, bir tatil köyüne gitmiş gibi eğlenmek, dinlenmek ve kendilerini mutlu hissetmek için çeşitli imkanlardan faydalanabilecek. Ada içerisinde araba, motor ve helikopter gibi ulaşım araçları hizmete sunulurken, adada bulunan iki koyda Garanti Emeklilik teknesi ve jet-ski’lerinden ücretsiz olarak faydalanmak mümkün olacak.

KONSER VE YARIŞMA: Çeşitli konserlere ev sahipliği de yapacak Garanti Emeklilik adasında, mutluluk temalı ödüllü yarışmalar düzenlenecek. Adayı ziyaret edenler Garanti Emeklilik jingle müziklerinin farklı versiyonları ile dans ederek hoş vakit geçirebilecekler. Ada’dakiler Mutlu Mağaza’da stilistlerin yarattığı özel tasarımlı ve mutluluk konulu t-shirtler ücretsiz dağıtılacak. Sanal adaya gelen Second Life kullanıcılarının mutlu emekliliklerini güvence altına almak için bireysel emeklilik ürünü de ştirmeyi hedefliyor.


http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/6805666.asp?gid=196cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet