Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sinop - Arkeoloji Müzesi
12   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
TolgaTek
10 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 15:07
Sinop - Arkeoloji Müzesi


Sinop Arkeoloji Müzesi güzel koleksiyonu ile Sinop merkez ve ilçelerinden gelen çok sayıda arkeolojik esere ev sahipliği yapıyor. Müzenin en güzel tarifini T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesi yapmış. aşağıdaki yazıyı oradan aynen alıntılıyorum bkz: http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E1 ...0EB48D9460 bu adresten Türkiye'deki diğer müzeler ve ören yerleri hakkında da detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Alıntı:
Yurdumuzun en eski müzecilik faaliyetlerinden biri de 1921 yılında Sinop'ta başlamıştır. Önceleri Mekteb-i İdadi'de muhafazaya alınan eserler ile zamanla şehrin muhtelif yerlerinden çıkan buluntular, 1932 yılında Süleyman Müinüddin Pervane Medresesi'nde toplanarak bir müze çekirdeği oluşturulmuştur.

1941 yılında ziyarete açılan müze 1945'te memurluk; 1947'de müdürlük olmuş, 1970'te inşa edilen binasına taşınmıştır. Kültür varlıkları modern müze salonlarında oluşturulan seksiyonlarda teşhire sunulmaktadır.

İç Teşhir Salonu / Zemin Kat

Galeri: Tarih Öncesi Çağı Eserler Seksiyonu
Sinop çevresinden derlenen ve 1953 yılında Sinop'a 16 km. mesafede bulunan Demirci Köyü Kocagöz Höyük kazısından çıkan eski Tunç Çağına ait (M.Ö.3000-2700) buluntular arasında pişmiş topraktan yapılmış kulplu-kulpsuz, ayaklı-ayaksız vazo, tas, kupa, tabak, testi, kulplu kâseler, ağırşak, kolyeler, değişik formda diğer kaplar, kemik aletler, cilâlı taştan balta, bronz iğne ve mızrak uçları yer almaktadır.

Galeri ve I. salon arasında Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı Devri çeşitli sikkeler ile son bölümde Karadeniz deniz buluntuları olan ve müzeye ayrı bir hususiyet kazandıran amphoralar teşhir edilmiştir.

1. Salon: Klasik Eserler Seksiyonu
Kronolojik sıra ile Hitit (M.Ö.2000-1200), Frig (M.Ö.1200-695) Arkaik (650-480) 5-3. yüzyıl eserleri, Hellenistik, Roma, Bizans çağlarına (M.Ö.330-M.S. 1453) ait pişmiş topraktan yapılmış testi, tabak, askı kulplu, süzgeçli kaplar, yonca ağızlı, boyalı testiler, 6. yüzyıl ait tabak, aryballos, kylix 5. ve 4. yüzyıl ait pişmiş topraktan muhtelif cins küçük mezar buluntuları, altın, kemik, bronz ziynet eşyaları, Serapis mabedi buluntuları, silindirik mühür, altın küpe, yüzük gibi ziynet eşyaları, çeşitli formda kaplar, her iki çağın cam eserleri, küpe bilezik, yüzük gibi ziynet eşyaları ile Selçuk Osmanlı define (sikkeleri) bu salonda sergilenmektedir.

Öte yandan Hellenistik ve Roma Çağı heykeltıraşlık eserleri de klasik eserler seksiyonuna ayrı bir değer katmaktadır.

2. Salon: Etnografik Eserler Seksiyonu
Sinop yöresinin giyim kuşam, el işleme örme, dokuma örnekleri ile, çeşitli ziynet eşyaları, çini porselen, ateşli-delici silahlar, yazı takımları, fildişi sedef kakmalı çekmece, mutfak eşyaları teşhir edilmektedir.

1. Kat

Halı ve Yazma Eserleri Seksiyonu
Müzenin bu kısmında XVII. ve XVIII. yüzyıllara ait Kula ve Gördes halı seccade örnekleri, çeşitli çatmalar, el yazma Kuran'lar hat sanatına ait yazı çeşitleri, cilt kapakları, fildişi kakmalı nadide rahleler sergilenmektedir.

İkona Seksiyonu
Burada Bizans sanat üslubunun özelliklerini taşıyan zengin bir ikona koleksiyonu sergilenmektedir. Çeşitli boy ve ebattaki İsa, Melek, Meryem ve Azizler ile ilgili konuları içeren, bol miktarda altın yaldız kullanarak yapılan, bilhassa yabancı ziyaretçiler tarafından ilgi ile izlenilen ikonalar müzenin birinci katındaki salonda yer almaktadır.

Açık Teşhir
Revak ve Bahçede Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı çağlarına ait muhtelif mimarî parçalar, çeşitli steller, lâhit, lâhit kapakları, sunak, adak, mil taşları ve arslan heykelleri teşhir edilmektedir. Ayrıca çok sayıda İslâmî mezar taşı da açık teşhirde yer almaktadır.

1951 yılında yapılan kazı anında ortaya çıkarılan Hellenistik Çağa ait Serapis mabedi kalıntısı ile 1853 Sinop Deniz Şehitleri anıtının müze bahçesinde bulunması bahçeye ayrı bir hususiyet kazandırmaktadır.


Okullar Caddesi
Tel : (0368) 261 19 75
Faks : (0368) 261 61 63

Pazartesi dışında her gün 08.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.Sinop Müzesini ben en son 17 yıl önce ziyaret etmiştim. Aradan geçen bu zaman içinde müzenin nasıl yenilendiğini ve ne kadar çok yeni eser eklendiğini görünce gözlerime inanamadım. Gerçekten müze yetkililerini buradan tebrik etmek isterim. Pırlanta gibi bir müze haline getirmişler burayı; darısı diğer müzelerimizin başına (mesela Eskişehir ).

Bu arada Sinop Müzesi veya diğer müzelerde flash ile fotoğraf çekmek yasaktır. Bunun nedeni pek anlaşılamadığı için burada yinelemek lazım. Özellikle ikonalar gibi boyalı eserlerde flashların ışıkları eserlere zarar vermektedir. Dolayısıyla lütfen müzelerde flash kullanmayın, kullananları siz de uyarın. Tabi ki üzerinde boya olmayan taş, metal, cam ve seramik eserler flashtan etkilenmez; ancak müzelerde bu tarz eserler etkilenebilecek olanlarla yanyana sergilenmek zorunda olduğu için, bu ayrımı yapmak yerine bütün müze içerisi yasaklanmaktadır.

Gelelim Arkeoloji Müzesi fotoğraflarına:

Aşağıdaki fotoğrafların hepsi flashsız çekildi. Arkeoloji Müzesi çalışanları beni bu konuda son derece nazikçe uyardılar, hiç de alınmadım. Hatta müzeyi bir çalışanın eşliğinde gezdik.  Fakat tabi ki artık yeni dijital makinelerde titreşim engelleyici özellikler var. O nedenle tripodsuz ve flashsız da rahat rahat fotoğraf çekilebiliyor (ki benim makinam vasat bir makina, bir Nikon D 200 ile neler yapılırdı siz tahmin edin artık) .  İşte sonuçlar:

 

(+)


Bir mezar binasının alınlığından muhteşem bir arslan geyik mücadelesi. M.Ö. 5-3. yy.lar arasına ait olmalı.

 

(+)


Bu çok net değil, ama bütün tarihi denizle alakalı Sinop şehrinden çıkmış böyle güzel bir denizci lahtinin kabartmasını müze tanıtımında koymak lazım...

 

(+)


Bu Sinope Tykhesi başı, yani Sinop şehrini simgeleyen şans ve kader tanrıçası. Altına Sinope başı ve M.Ö. 4. yy. yazmışlar ama bence yanlış bir tanım. Sinop'a ismini veren nymphe Sinope başı alttaki sikke üzerinde görülebiliyor. Heykeldeki baş şehir surlarını giymekte olduğuna göre bir Tykhe. Geç Hellenistik, erken Roma dönemine ait olmalı.

 

(+)


Sinope sikkesi; önde Nymphe Sinope, arkada Sinope şehrinin episemonu (yani arması): balık yakalayan kartal. (not bu sikke resmini internetten buldum)


 

(+)


Sinop Müzesinden Roma dönemine ait bir av sahnesi içeren mozaik.

 

(+)


Sinop kazılarından bulunmuş orientalizan dönem ve attika siyah figürlü seramik kyliks parçaları. M.Ö. 6. yy.

Müzenin fotoğraflarına fırsat buldukça devam edeceğim.

Diğer fotoğraf yüklediğim Sinop başlıkları:

Sinop genel çekimler:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=494985#494985 ve devamı

Sinop - Hamsiroz Koyu (Türkiye'deki tek fyord)
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=40787

Sinop Kumkapı:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=493087#493087aakif
9 yıl önce - Sal 28 Ekm 2008, 15:57
Sinop Arkeoloji Müzesi


Bir fırsatını bulup gittiğimiz Sinopta müzeyi dolaşmaktan büyük zevk aldık. Yerleşim ve düzenleme tarzı çok güzeldi. Antik buluntular yanında yakın tarih buluntuları da oldukça ilgimizi çekti.
Hemen girişte Irmak Tanrısı Asapos'un su perisi kızı Sinop kentini kurucusu olduğu söylenen SİNOPE nin büstü vardı...(+)


Salonun her iki tarafı da antik buluntularla düzenlenmişti. Bunlardan Kabartmalı Lekythos'lar ile M.Ö. 4. y.y. Kırmızı figür tekniğindeki kaplar iliginçti.(+)
(+)


Maydankapı denilen yerde yapılan kazılarda elde edilen mozaik bütünü ise görülmeye değerdi.(+)


aakif
9 yıl önce - Sal 28 Ekm 2008, 16:03
Sinop Arkeoloji Müzesi


Gene müze içinde Bilkent üniversitesi Güzel sanatlar bölümü sermaik stüdyosu öğrencileri tarafından bir köşe yapılmış. Bu köşede bir amphora fırınını yeniden yapılandırmışlar...


(+)
(+)


Salonun diğer ucundan hem amphorlar hem de yeniden yapılandırılmış fırın:


(+)
aakif
9 yıl önce - Sal 28 Ekm 2008, 16:15
Sinop Arkeoloji Müzesi


Müzenin dış kısmı yani bahçe düzenlemesi de içi kadar güzel ve zengindi. Çıktıktan sonra sağ tarafa döndüğümüzde yürüme yolu boyu duvarlara monte edilerek sergilenen mozaikler hem üstten küçük çatıcıklar yapılarak korumaya alınmış hem de aydınlatılması yapılarak gece de güzel bir görünüm elde edilmiş.(+)
(+)


Bahçe içinde bulunan bir yapı ise Sultan Hatun ya da Aynalı Hatun türbesi'ymiş.(+)


Oldukça ince işçilikle üretilmiş olan tek parça mermer bir antik başlık ise yükselti üzerine konulması ile daha yakından seyredilerek hayranlık duyulmasına kolaylık sağlanmıştı. Biz önünde uzun süre kalıp nasıl yapılmış olabileceği ve tekniği üzerine epeyi konuştuk.(+)


aakif
9 yıl önce - Sal 28 Ekm 2008, 16:28
Sinop Arkeoloji Müzesi


Gene müze bahçesinde arka kısımlarda bulunan Osmanlı mezar taşları ile başlıkları düzenlenmiş olarak sergileniyordu.
İlgililer ile daha sonra bahçesinde yaptığımız sohbette, ki bahçesi de çok güzeldi, ileriki dönemlerde tüm yazıların günümüz türkçesine çevrilerek yanlarına da konulacağını söylediler.
Sanırım o zaman bu müze gerçek anlamda bir kültürel sergi haline dönüşecektir. O kadar yoğun bir buluntu yoğunluğu var ki, kendimizce ayırdığımızı zamanı bir hayli aştık.(+)
(+)


Arka kısmın ilerisinde de denizden balıkçı ağlarına takılması ile elde edilmiş olan oldukça eski çapalar ve toplar vardı. bu topların arkasında diğer park kısmında da Deniz Şehitleri Anıtı da bulunuyor.
Müze içinde bahçesinde sergilenen bu şehitliğin kitabesi;


(+)

Bu çapaların bulunduğu yerin az ilerisinde 1950'li li yıllarda yapılan kazılarda bulunmuş olan Serapis Mabedi kalıntıları düzenlenmişti.


(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler