Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Burakhan
10 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 14:57
Konya - Hızla büyüyen grup: Okyanus


Dedeman ve Kipa'nın Müteahiti olarak ün yapan ve 1994 yılında kurulan Okyanus Grubu büyük bir hızla büyümeye devam etmektedir.

İsterseniz, son 5 yıldır hız kazanan bu yükselişin öyküsüne biraz daha yakından bakalım…
Konya’nın yükselen patronlarından Nusret Argun kimdir? O girişimci bir ticaret erbabıdır Sıradan bir öyküsü var.  Alt klasmandan bir Vehbi Koç yükselişi gibi.

Bugün “yatırımcı” kimliğiyle piyasalarda boy gösteren Nusret Argun, “ çalışmaya küçük yaşta başladığını anlatıyor. Yoksul işçi ailelerinin hemen hemen tüm erkek çocuklarının yaptığı gibi o da okuldan arta kalan zamanlarında simit satarak, ayakkabı boyayarak geçime yardımcı oluyor. Yine devlette çalışmayı hayat güvencesi olarak gören tüm yoksul ailelerde olduğu gibi memuriyette çalışmasını isteyen babasına karşı gelerek, memuriyetle yetinmeyip devletle “farklı” bir işbirliğine giriyor. Bundan sonrası 20-30 yıl önceye kadar tahıl ambarı olarak bildiğimiz Konya’nın Türkiye’nin değişen ekonomik yapısıyla birlikte “Anadolu Kaplanı” olmaya doğru evrilişinde değişim rüzgarını yakalayıp uçmaya başlamasının öyküsüdür.

İlk kurduğu şirket bir matbaa şirketi; yıl 1984. Fakat aile şirketi de denilebilecek Okyanus Grubu’nu kurduğu 1994’e gelene kadar asıl birikimini hizmet sektöründen yapıyor. Devlet işletmelerinin özelleştirilip taşerona devredildiği dönemde, devletin temizlik ve yemek ihalelerini alan Nusret Argun büyüyor.  Okyanus Grubu “Kıyıyı gözden kaybetmedikçe insan yeni okyanuslar keşfedemez” diyerek yola, büyümeye devam ediyor.

Simitçilikten taşeronluğa, taşeronluktan patronluğa yükseliş çizgisi içinde el koyarak elde ettiği birikimi kendinden emin adımlarla yatırıma dönüştürerek ilerleyen Nusret Argun, bugün artık birikimlerinin gücüyle daha büyük oynuyor. Son 5 yıldır hizmet sektöründen kopmaksızın giriştiği yatırımlar ve kurduğu ortaklıklarla, Türkiye’deki ilk 100 sermaye grubu içine girme hedefine kilitlenmiş görünüyor. “Kamuoyu mühendisliği” çerçevesinde basın karşısına çıkan Nusret Argun, Okyanus Grubu olarak yaptıkları ve yapacakları yatırımları deklere ederken, faaliyet alanlarını ve hedeflerini de ortaya koyuyor.

Matbaadan temizliğe, gıdadan inşaata, sağlıktan plastiğe, doğalgazdan perakende sektörüne kadar bir çok alanda yatırımları olan grubun, Konya ve çevre illerde olmak üzere Türkiye çapında 7 bin çalışanı var. Okyanus Grubu’nun son beş yıllık yatırımları özellikle neoliberal politikalar doğrultusunda devletin özel sermayeye devrettiği alanlardan oluşuyor. Biraz da boylarını ölçmek amaçlı attıkları ilk adımdan sonra biraz daha büyüdüler ve adımların arkası geldi.

Okyanus sağlık alanında
-Sağlık alanına 1992 yılında kurulan Nobel Medikal ile tıbbi cihaz satışı üzerinden girdi, 1995 yılından itibaren cihaz satışının yanısıra radyoloji görüntüleme sektörüne İstanbul ve Konya’da kurulan Ultra MRI görüntüleme merkezleri ile adım attı.

-Türkiye’de ilk defa bir Devlet Hastanesi (Afyon) bünyesinde MRI görüntüleme merkezi açtı. Bu alanda Türkiye’de en fazla yatırım yapan firmadır. Çeşitli hastane bünyelerinde (Meram Devlet, Konya Numune, Yunusemre Devlet, Isparta Doğumevi ve Çocuk, Karaman Devlet, Maraş Yenişehir Devlet, Mersin Devlet, Ereğli Devlet, Seydişehir Maden Devlet, Simav Devlet, Zonguldak Devlet, Dinar Devlet, Eğridir Kemik, Elbistan Devlet) radyoloji merkezleri bulunuyor.

-2003 yılına gelindiğinde Balkanlar’a açılarak bir radyoloji merkezi de Romanya’da kurdu.

-Pro Life markasıyla üçü Romanya’da, bir tanesi Moldovya’da olmak üzere tıbbi görüntüleme merkezinin açılmasını planlıyor.

-Radyoloji merkezlerinde Siemens ile tıbbi çözümler konusunda teknolojik işbirliği yapıyor.

Okyanus konut alanında
-İnşaat alanında ilk ciddi adımı Konya Başkent Hastanesi’nin yapılması oldu ve Başkent Üniversitesi’ne sattı. Arkasından konut ve iş merkezleri alanına daldı.

-Meram Yeni Yol Konakları ve Konya’nın en yüksek konut apartmanları olarak inşa edilen Selçuklu Konutları‘nın yapımını aldı.

-Hotel Dedeman’ın yapımı ise Nusret Argun’un Konya Dedeman Oteli’nin müteahhiti olarak tanınmasını sağladı. Fakat sadece yapımı değil yatırımcısı ve mülk sahibi de Nusret Argun olduğundan, Dedeman’la sadece yönetim anlaşması yapıldı. Konya Dedeman’ı 15 yıllığına Okyanus Taahhüt AŞ adına Dedeman yönetecek ve gelir paylaşımı yapılacak. Çünkü İç Anadolu Bölgesi’nin kongre merkezli en önemli birinci sınıf otellerinden biri olarak kongre turizminin başkenti olacak Konya.

-Konya’da bugüne kadar 330 bin metrekare inşaat yapan Okyanus Taahhüt AŞ, Konya dışında Denizli’de de büyük bir Dedeman oteli yaparken Isparta, Afyonkarahisar, Aksaray, Karaman gibi bir çok ilde çeşitli inşaat işleri yaptı.

Okyanus perakende alanında
-Tesco Kipa alışveriş merkezi. Okyanus müteahhitliğini yapıyor, mülkiyeti İngilizlere ait.

-Selçuklu Alışveriş Merkezi‘nin yapımı. Konutla da bütünleşik olarak inşa edilen bu bölgede yapıların mülkiyeti Okyanus’a ait. Uluslararası perakendeciler kiracı.

-Prestij projelerinden biri olarak sunulan Sümerpark projesi. Sümer Mahallesi, yapılacak yeni lüks konutları, lüks oteli, lüks hastanesi ve alışveriş merkeziyle Sümerpark’a dönüştürülüyor. Dönüşüm projesinde Nusret Argun yanına Global Yatırım Holding’den Mehmet Kutman’ı alıyor. Onun da arkasında  İsrailli Ofer Grubu var. Bu yıkım projesi için Global Yatırım Holding AŞ ile yüzde elli-elli ortaklıkla adı Kentsel Yatırım Gayrimenkul Yatırım Planlama A.Ş. olan yeni bir şirket oluşturuldu. Bu şirket ise yarı yarıya Okyanus ve İstanbul merkezli Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı‘na ait. İlişkiler ve şirketler yumağından çıkıp kurtulmak için Pera’nın yatırım ortaklarına bakmak yeterli: Sami Ofer’in oğlu Idan Ofer orada, Global Yatırım Holding’in yönetim kurulunda. Süpermarks adıyla yapılması planlanan kompleksin bünyesinde yer alan hastanenin işletmesi için ise Acıbadem, otel işletmesi için Dedeman ve alışveriş merkezi için Tesco ile anlaşıldı. Yıkımdan elde edilecek bu rant için arazi üzerinde 200 milyon dolarlık ortaklık kuruldu.

Okyanus enerji alanında
Denizli Sümerbank fabrikasının arazisi üzerinde kurulan yukarda bahsi geçen ortaklık bu işbirliğini enerji alanına da olduğu gibi taşımış durumda: Enerji Yatırım Holding.

Okyanus grubu, enerji sektöründe Konya Doğalgaz Şirketi Gaznet’nin büyük ortağı. Ereğli doğalgaz şirketi Netgaz'ın, Denizli doğalgaz şirketi ve Karaman doğalgaz şirketinin de büyük ortaklarından birisi. Türkiye’de 10 doğalgaz dağıtım şirketi bir araya gelerek merkezi Konya’da bulunan Enerji Yatırım Holding A.Ş.’yi kurmaya karar veriyor. Bu holdingleşme hareketinde Global Yatırım Holding’in patronu Mehmet Kutman’ın olduğu ifade ediliyor. Konya merkezli Okyanus Grup’un sahibi Nusret Argun, bu holding içinde, Gaznet, Netgaz (her ikisinin de yönetim kurulu başkanı Argun), Kentgaz, Antalyagaz, Karamangaz ile Uşak Udaş, Niğde, Nevşehir ve Çorum’da bulunan doğal gaz dağıtım şirketleriyle, bazı organize sanayi bölgeleri, sanayi ve ticaret odalarının da yer alacağını vurguluyor. Argun’un sıraladığı şirketlerden Gaznet, Antalyagaz, Kentgaz ve Çorum’daki doğalgaz şirketinde Global’in de ortaklığı bulunuyor. Bu holdingleşme hareketinde de zaten başı Global çekiyor. Kutman-Ofer ortaklığı ve STFA ile birlikte Nusret Argun da büyüyor: “Enerji özelleştirme ihalelerine girmek istiyoruz. Meram Elektrik Dağıtım AŞ’nin özelleştirilmesi halinde almayı düşünüyoruz. Bir de bizim bir rüyamız var. Türk Enerji Holding A.Ş. Kentgaz, Netgaz, Gaznet, Karamangaz, Antalyagaz, Nevşehir, Uşak, Çorum ve Niğde’de bulunan doğal gaz dağıtım şirketleriyle ortak bir holding çatısı altında birleşmek. Holding, enerji ihalelerine girecek ve enerji alanlarında yapılacak yatırımlarla yakından ilgilenecek. Holding’in kurulmasından sonra Türkiye’deki doğal gaz ihtiyacının yüzde 10′unu karşılamayı hedefliyoruz”. Konya doğalgaz merkezi oluyor. Konya’nın coğrafi avantajı, yerel sermayedarlardan Argun’un bir üst lige çıkmasını sağlıyor.

Ofer Grubu’nun özellikle Bakü-Tiflis-Ceyhan’ın İsrail’e uzatılması başta olmak üzere bölgede enerji oyuncusu haline gelme çabası ve Türkiye’de de bu sektöre giriş yapma isteğinde olduğu biliniyor. Global Yatırım Holding üzerinden elektrik dağıtım ihalelerine de giren grup, doğalgaz toptan alım ihaleleri, elektrik üretimi gibi alanlarla da ilgili. Ofer grubu, İsrail’in en büyük rafinerilerinden birinin de sahibi.

Okyanus elektrik alanında
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), satış ve satışa ilişkin stratejilerin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararıyla belirlenmemesinin yürütmeyi durdurma kararlarına yol açtığını gerekçe göstererek enerji özelleştirilmesinde aynı sorunla karşılaşmamak için ÖYK kararı çıkaracağını açıkladı.  Bu durum ÖYK’nın hangi bölgelere öncelik verileceği konusunda alacağı kararın da siyasi irade kararı ile güçlendirileceği şeklinde yorumlanıyor. Elektrik dağıtımının 2008′e kadar tamamen özelleştirilmesi öngörülüyor. Ancak Ofer bağlantısı ve doğal gaz piyasasının tam serbestleşmesi ile birlikte, doğal gaz tedariğinde de söz sahibi olunması ihtimali göz önüne alındığında ortada daha büyük bir hesap olduğu görülüyor. Global sadece doğal gaz dağıtımında değil, elektrik dağıtım ihalelerinde de taşeron rolünü yerine getiriyor. Uluslararası enerji tekellerinin ve Türkiye’nin en büyük gruplarının gözünü diktiği elektrik dağıtım ihalelerine de katılıyor. Sabancı gibileri, Avusturya’nın dünya tekeli enerji grubu Verbund’la birlikte 2010 yılında Türkiye elektrik enerjisi pazarında üretim ve dağıtım anlamında yüzde 15’lik bir paya ulaşmayı hedeflerken, Global Ofer’le, yerelde de Okyanus’la işbirliği yapıyor.

*Kısmen alıntıdır.


En son Burakhan tarafından Çrş 30 May 2007, 15:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Burakhan
9 yıl önce - Prş 23 Ağu 2007, 00:53

Alıntı:
www.konhaber.com


Argun: Gaznet, en az 30 yıl daha Konya'da

Gaznet Konya Doğal Gaz Dağıtım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun, “Gaznet 2007 yılında altyapı çalışmalarını durdurdu” şeklindeki haberlere tepki gösterdi. Argun “Gaznet en az 30 yıl daha Konya’da” dedi.

Nusret Argun, bazı mühendislik firması yetkililerinin “Gaznet’in Konya’yı terk ettiği ve bu nedenle iş yapamadıkları” yolundaki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Argun “Gaznet Konya genelinde çelik hat diye bahsedilen ana şebekenin TOKİ, Bosna-Hersek, Ereğli Yolu-Asfalt Şantiyesi ve Krom Fabrikasına kadar olan bölgede alt yapı işlerini tamamladı. Gaznet üzerine düşeni, taahhüt ettiği süreden daha önce yerine getirdi. Şimdi sıra, doğal gaz konusunda hala çekingen davranan Konya halkında... 2006 yılında Konya’da, çok ciddi bir hava kirliliği yaşanmış olup, Hz. Mevlana’yı anma törenlerinde hat safhaya ulaşmıştır. Bu durum herkesin tepkisini çekmiş ve  Sayın Başbakanımız yerel yönetimlerin destekleriyle konunun çözümünü talep etmiştir. Bizde Gaznet olarak bu doğrultuda, gerek valilik gerek Konya belediyelerinin büyük önem arz eden doğalgaz yatırımına verdiği destekler çerçevesinde hizmetlerimizi hızla sürdürmekteyiz.”dedi.  

Dönüşüm firmalarının iş kaybının altındaki nedenin abone sayısındaki artış hızında meydana gelen azalma olabileceğini belirten Nusret Argun,  ayrıca toplam kapasitenin 200 bin hane olduğu göz önüne alındığında dönüşüm firmalarının mevcut doğalgaz abonesi haricinde 100 bin hanelik potansiyel pazarı ve müşterisi olduğuna dikkat çekti.

Doğal gaz sektörünün tüm oyuncularının birbirleriyle çatışma yerine eşgüdüm ve uzlaşma içinde olması gerektiğini belirten Nusret Argun, yerel bir hizmet olan doğal gaz dağıtımı konusunda herkesin aynı gemide olduğuna işaret ederek, “Birbirimizi yakından ve iyi tanımalı, iyi anlamalıyız, Konya bizim, hepimizin. Böyle eksik ve doğru olmayan söylentilerle hiç kimsenin Konyamıza zarar vermeye hakkı yoktur.” diye konuştu.

Argun, Gaznet’in altyapı çalışmalarına başladığı 2003 yılından günümüze kadar geçen 4 yıllık sürede abone sayısının 100 bini aştığını, önümüzdeki dönem abone hedeflerinin ise 25 bin yeni abone olduğunu vurguladı.


gokhankgk

9 yıl önce - Prş 23 Ağu 2007, 03:00

benim bi sorum oalcak dedeman oteller zincirimi bu adama ait yoksa otel inşaatlarını yapan kişimi benim bildiğim dedemanın sahibinin kayserli olmasıultrhasan42

9 yıl önce - Prş 23 Ağu 2007, 03:13

İhaleyi alan Mütahit firma sahibidir kendisi yoksa dedeman zinciri okyanus firmasından bağımsızdır

Burakhan
9 yıl önce - Cmt 15 Mar 2008, 02:19

Bu grubun ortağı olduğu Energaz şirketi, dün yapılan ihale ile Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ihalesini kazanarak Ankara'nın doğalgaz dağıtımını da üstenmiş bulunuyor.

İhale'de Bursa ve Kayseri'nin doğalgaz dağıtımını yapan ve enerji konusunda agresif büyüme politikası izleyen Çalık Grubu'nu ve diğer şirketleri devre dışı bıraktı. Bu da gösteriyor ki Energaz, Türkiye'de enerji alanında kendi tekelini oluşturmak için elinden geleni yapıyor. Sadece doğalgaz değil, Elektrik dağıtım ihalelerine de katılmak istiyorlar çünkü. Tüketici için çok da güzel bir haber değil yani..

Bu şirket şu anda Ankara ile birlikte Konya, Antalya, Denizli, Çorum, Niğde, Nevşehir, Aksaray, Karaman, Erzincan, Uşak ve Ereğli'de doğalgaz dağıtım ağına sahiptir.


osman 42
9 yıl önce - Cmt 26 Nis 2008, 17:30

Haber ajanslarından OKYANUS şirketleri hakkında operasyon düzenlenmesi baya dikkat çekici bir olay . OKYANUS ŞİRKETLERİ KONYADA Doğalgaz üzerine (Gaznet ) Yüklenici bir firma ve gerçekten hayret dedirten olaylar bakalım sonu ne olacak .. TAHMİNİM TAMAMEN YOLSUZLUKLA İLGİLİ ..

Alıntı:
Konya polisi, Okyanus şirketler grubuna operasyon düzenledi. Ofislerindeki evraklarına ve bilgisayarlarına el konulan şirket yöneticileri, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, tehdit, sahtecilik, rüşvet vermek' ile suçlanıyor.

Konya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uzun süredir devam eden istihbarat çalışmasının ardından Energaz şirketine yönelik operasyon başlattı.

Yönetim Kurulu Başkanlığını Nusret Argun'un yaptığı şirketler grubuna bugün sabah erken saatlerde şok baskın düzenleyen Konya polisi, şirketlerin kentteki ofislerinde ve gruba ait Dedeman Konya Oteli'nde geniş çaplı arama yaptı.

Polis, ofislerdeki evraklara ve bilgisayar hard disklerine el koydu. Okyanus şirketler grubu yöneticileri, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, tehdit, sahtecilik, rüşvet vermek' ile suçlanıyor. Emniyet güçleri, operasyonun sürdüğünü, henüz gözaltına alınan kimse bulunmadığını bildirdiBİLGİ: http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=315496selçuk042

9 yıl önce - Cmt 26 Nis 2008, 17:45

Konyamız çok hızlı büyüyen şirket ve holding gördü tabi okyanus onlara göre işleyiş farklı aynı kefeye kesinlikle koymuyorum da sonu onlar gibi olması aman , Konyamıza böyle şirketler lazım aşırı hızlı büyümesi gözden kaçmıyor onu söylemek istiyorum.

ibobir
9 yıl önce - Pts 28 Nis 2008, 17:14

arkadaşlar o haberde abartılacak bir şey yok. konu tamamen aydınlatılmış.

osman 42
8 yıl önce - Pts 17 Ksm 2008, 13:17

OKYANUS OPERASYONU Hala sıcaklığını koruyor !!!

SELÇUK üNÜVERSİTESİ Rektörüne şok gözaltı
Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, Okyanus operasyonu kapsamında gözaltına alındı. Rektörle birlikte 30 kişi daha gözaltında...

HABERİN AYRINTISI : http://www.haber7.com/haber/20081117/Selcuk-rekto ...ddiasi.php


m_akpinar
8 yıl önce - Pts 17 Ksm 2008, 17:45

Denizli'deki SümerPark projesini Pera GYO üstleniyor galiba. İlk başta Okyanus ile Pera ortaklığı ile başlamıştı bu proje. Fakat daha sonraları Okyanus Grubundaki gelişmeler yüzünden bu projeyi Pera GYO tek başına üstlendi sanırsam. Zaten Okyanusun sitesinde daha önceleri yer alan SümerPark proje haberleri kaldırılmış. Okyanus Grubunun sitesinde SümerPark projesi yer almıyor.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET