Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Bursa - Atatürk Kent Ormanı
123456   sonraki »
Ana Sayfa -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Gülümhan

7 yıl önce - Pts 28 May 2007, 14:53
Bursa - Atatürk Kent Ormanı

“Yeşil” sıfatını kaybetmeye yüz tutmuş Bursa’da tüm kent halkının doğayla buluşup kent karmaşasından uzak soluk alabileceği rekreasyon alanları yaratmak için çabalayan Nilüfer Belediyesi, bu amaçla uzun süre çabaladıktan sonra Orman Bakanlığı’ndan devraldığı Atatürk Kent Ormanı’nın birinci etabını hizmete açtı.

Odunluk Mahallesi arkasında bulunan 150 hektarlık ormanlık alanda bir süredir hummalı bir çalışma yürüten Nilüfer Belediyesi, orman içerisinde altyapı çalışmalarını ve piknik alanlarının düzenlenmesini tamamladı.

12 yıllığına Orman Bakanlığı’ndan Nilüfer Belediyesi’ne devredilen alanda “koruma amacı” ön planda tutularak yürütülen çalışmalar kapsamında; yeni yollar açan Nilüfer Belediyesi 3,5 kilometre parke yol, bir ahşap köprü, 6,5 kilometre de yürüyüş yolu ve bisiklet yolu düzenlemesi yaptı.

Orman içerisinde; su depoları, yangın ve içme suyu pompa üniteleri, kanalizasyon, tuvaletler ile ziyaretçilerin basit yiyecek-içecek ihtiyaçlarını karşılamak üzere büfeler, piknikçiler için 5 noktada bulaşık yıkama yerleri yapan Nilüfer Belediyesi, tam bir doğa cenneti olan yeşil alanda ayrıca 6 seyir terası, 7’si barbekülü olmak üzere toplam 10 tane yağmur barınağı, 10 kamelya, bir gözlem kulesi, 2 adet çocuk oyun alanı, 2 adet voleybol oyun alanı yaptı.
Ana giriş kapısı ve giriş kontrol kulübesi ile aydınlatma çalışmaları da tamamlanan Atatürk Kent Ormanı, böylelikle 2007 yazında piknikçileri ağırlamaya hazır hale getirildi.

Gözlem Kulesi

(+)

Çocuk Parkı

(+)

Piknik Masalarının Görünümü

(+)

Belli aralıklarla konulmuş Lavaboların Görünümü

(+)

Yürüyüş Yolu (1)

(+)

Yürüyüş Yolu (2)

(+)

Mangal Kısmı Masaların Mermer Zeminin Orta Bölmesinde Yer Alııyor...Bu masalardan ormanın içerisinde sıkça görebilirsiniz...

(+)

Bazı Bölgelerde Seyir Terasları Mevcut. Seyir Teraslarından Bir Manzara

(+)

Ormanda Olası Bir Tehlikeden Kısa Sürede haberdar Olabilmek İçin Yapılmış Olan Gözlem Kulesine Yetkililerden İzin Alarak Çıktım. Manzara Görülmeye Değerdi Doğrusu...

Orhaneliye Doğru Bakış

(+)

Mesire Alanına Doğru Bakış

(+)

Kaynak:http://www.nilufer-bld.gov.tr/default.asp?haber=true&id=704

Tolgaryus
7 yıl önce - Pts 28 May 2007, 19:06

Tam evimin karşısındaki tepeye yapılan bu parkı gezmek için pazar günü büyük bir hevesle oğlumu alarak gittim.Gerçekten çok güzel bir yere,harika bir düşünce ile yapılmış bir hizmet.Eksikliklere rağmen hizmete girmiş,güzel de olmuş.Ancak;
Üç ayrı bölgeye kurulan ses tesisatlarının sesi inanılmaz açılmış,birinde kemençe,birinde davul-zurna,diğerinde piyanist şantör "hadi herkes oynamaya"diye avaz avaz bağırıyordu.Bu da yetmezmiş gibi gerçek davul zurnacılarda ortalıkta dolaşıyordu.Bölgede ses sanırım 120-130 desibele ulaşmıştı.Çocuk parklarına yaklaşmak mümkün değildi,yaklaştığımda dumanda etrafı göremiyorduk.Yola parketmeyin diyorlardı,parklar doluydu,millet park kavgası yapıyordu.Otobüs durakları piknikçiler tarafından istila edilmiş,battaniyeler serilmiş,mangal tüttürülüyordu.Yürüyüş yollarında oğlumu akülü arabası ile gezdirmek istedim,bir kaç kez oğlum ezilme tehlikesi,ben de cinnet geçirdim,kaçınılmaz son oldu.
Ormanda gerçekten dumandan göz gözü görmüyordu. Her taraf bir günde pet,naylon,kağıt,kutu artıklarıyla doldurulmuştu.Son ümit gözetleme kulesine gittik,pala bir arkadaşımız "yassak gardaş" dedi.
Bizde büyük hayallerle gittiğimiz bölgeden büyük hayal kırıklığı ile yarım saatte harap olmuş bir sinir sistemi ile geri döndük.

Göksel Güngör
7 yıl önce - Sal 29 May 2007, 10:50
Hayal kırıklığı

Açılışından hemen sonraki gün gittiğim ve çok beğendiğim hatta böyle bir hizmeti sunanlar hakkında Allah razı olsun dediğim bu projenin dün akşamki halini görünce oldukça büyük bir hayal kırıklığı yaşadım.

Açıkçası girişte 2.5 YTL'yi verince önce bir sevindim çünkü daha önce burası ücretsiz olduğu için alakasız tiplerin mekanı olacağını düşünüp üzülmüştüm. Ancak yukarı çıkınca herşey değişti. Nereye gidersek gidelim bu güzel piknik alanının "Kent Meyhanesine" çevrilmiş olduğunu gördük. Hemen yanı başında çocuk parkının bulunduğu aile ortamındaki büfelerde ne yazık ki alkol satılmakta.  Arabalardan çalınan zevksiz müzikler eşliğinde sözde piknikçiler alkol sınırını aşmaktalar. Ormanın içine kurulmuş 4 farklı piknik alanının neresine gidersek gidelim benzer manzara ile karşılaştık. Ve yaklaşık 10 dakikalık acaba sakin bir yer bulabilir miyiz diye beyhude dolaşmamızdan sonra kös kös ormandan çıktık ve Mihraplı Parkı'na doğru yol aldık.

Beni eleştiren arkadaşlar mutlaka çıkacaktır.
İnsanların ne içtiğine karışmıyorum ne de yaptıklarına.
İstediklerini içerler ve istediklerini yaparlar ancak modern bir kentlinin dinlenebilmesi için ortaya konulmuş umumi bir ortamda hele hele bir çocuk parkının yanında aleni şekilde alkolün hem satılıp hem tüketilmesi ve çocuklara "belediye" eliyle kötü örnek olunması beni ve ailemi oldukça rahatsız etti.

Bir daha gitmeyi düşünmüyorum (Fare dağa küstü).

Bu arada insanların yürüyüş yapması için ortaya konulmuş parkurun ta dibine kadar da araba sokulmasına da sinir oldum.

Sözde güvenlik görevlileri ise bir kamelyanın altında sigara tüttürüyorlardı.

gökselcengiz

7 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 02:22

Ne yazık ki tam da korktuğum gibi olmuş..Bu tür mekanların daha titizlikle işletilmesi gerekiyor sanırım.Herkesi içeri alırsanız,kimin nereye park ettiğine dikkat etmez,insanların ortalığı kirletmesine ses çıkartmassanız  böyle oluyor işte.Bu gidişle aile ve spor mekanı olmaktan uzaklaşır.Bursa 'da bu tür amaçlar için yapılmış ama şu anda ailenizi,kız arkadaşınızı alıp gidemeyeceğiniz,kendi haline terkedilmiş  birçok yer mevcut.En azından bu saatten sonra Atatürk Ormanı'na biraz daha özen gösterilir inşallah.  

Gülümhan

7 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 11:34
Bursa Atatürk Kent Ormanı

İlk panaroma denemem bu oldu. Bıkmadan usanmadan bana yardım eden Metin Canbalaban Ağabeyime çok teşekkür ederim...

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> BURSA