Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
kemalsoylemez

12 yıl önce - Pts 28 May 2007, 10:30
[İST-B1.113] - Murat Koraltürk'ten Şirket-i Hayriye Kitabı

Üyelerimizden sayın Murat Koraltürk 1800’lü yıllarda kurularak uzun yıllar faaliyet gösteren Şirket-i Hayriye’nin öyküsünü kitaplaştırıldı. Kendisini tebrik ediyoruz.

Alıntı:
Araştırmacı Murat Koraltürk tarafından hazırlanan kaynak niteliğindeki Şirket-i Hayriye kitabı, 163 yıllık bir seyahat tarihinin seyrini; belgeleri, resimleri ve bu uzun deniz öyküsünün kahramanlarıyla sunuyor. Bir Şirket-i Hayriye Efsanesi olan Yandan Çarklı Vapurlar, o dönemi yaşamamış kuşaklara, geçmişe dair izler sunuyor.

Kaynak: http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/HaberDetay.h ...erId=23971

burakerkıral

12 yıl önce - Pts 28 May 2007, 10:35

Bu konuda az kitap var ama gitgide çoğalacak gibi gözüküyor o yüzden Murat KORALTÜRK'Ü tebrik ediyorum ve çalışmalarının devamının gelmesini diliyorum...    

Süha
12 yıl önce - Pts 28 May 2007, 17:23

Bu konularla ilgili yazılan kitaplar gerçekten ilgimi çekiyor ve böyle kaynaklar ilerde çok önemli bir eser olacaktır.Bu konuyla ilgili olarak bu kitabı temin edebilme veya inceleme imkanımız var mı ?

ali_bozoglu

12 yıl önce - Sal 29 May 2007, 01:07

Sevgili Murat Koraltürk'ün İDO tarafından çıkarılan Şirket-i Hayriye kitabı bu konuda çıkarılan kitapların mükemmeli daha basılmadan önce bir sohpet sırasında Eser Tutel hacamız kitabı okumuş hayran kalmıştı Ali nerden bulmuş nasıl bulmuş çok güzel bilgiler var demişti. Bu kitap Denizciler Kitap evi tarafından çıkarılacaktı ama fırsat olmadı İDO tarafından bir teklif gelin Yard.Doçt.Dr Murat Koraltürk bunu seve seve kabul etti sevgili Arkadaşlar bu kitapta Okyanusta bir çay kaşığı kadar benim de tuzum var oda bir kaç resmin yanında ve ilk defa o kitapta yayınlanan Hasköy Tersanesi Kızak planları var güzel bir çalışma bu kitap aslında Murat Koraltürk'ün Dr tezi birde Haliç vapurları adlı kitabı varki İstanbul Büyük Şehir belediyesi tarafından Beyoğlu'ndaki kitap evinde satılmaktadır. o kitabı da almanızı tevsiye ederim o kitapta çok güzel bir kitap böyle bir çalışma yaptığı için Yard.Doçt.Dr Murat Koraltürk 'e ne kadar teşekkür etsek azdır

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Sal 29 May 2007, 20:57

Sevgili dostumuz Murat KORALTÜRK'ün, vapurlar konusunda yazılan kitaplar yelpazesine büyük bir destekte bulunacak olan bu nefis çalışmasını cân-ı gönülden tebrik ediyoruz.

Akın KURTOĞLU

simon

12 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 01:20

Sevgili üstadımız Murat Koraltürk'ün kaleme almış olduğu Şirket-i Hayriye kitabı'nda bu zamana kadar ele alınmamış konuların ve de resimlerin içerdiği bu nefis çalışması arşivde bulunması gereken önemli kaynaklardan biridir bence. Kendisini kutlar, çalışmalarının devamını dilerim.

mardavisus
12 yıl önce - Sal 05 Hzr 2007, 14:07

Murat Bey okulda tez danışmanımdır. Denizciliğe olan ilgisi herkes tarafından bilinir. Ben de hem kendisini hem de maddî açıdan destek olanları tebrik ediyorum.

Keşke ülkemizin diğer şirketleri de tarih araştırmalarına gereken desteği verseler.

Sanırım geçen ay içinde Sabancı Grubu, Teknosa üzerinden bir arşiv çalışması başlattı.

Umarım gerisi gelir.

ANA SAYFA -> ULAŞIM