Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 19:24
BUR » A7.50. Bursa'nın Ulaşım Alanındaki Merkezi Neresidir?

"Bursa'nın ulaşım merkezi neresidir?" derken, geometirk orta noktasında n ziyâde, ulaşım konusunda tüm sistemlerin birbirlerine olabildiğince yaklaştığı, çevre semtlerin mümkün olduğunca eşit mesafede uzak kaldığı noktayı araştırıyoruz: Heykel mi, Şehreküstü mü, Eski Santral Garaj mı, Terminal mi, Acemler mi, Ertuğrul Gazi mi,  Yeşil mi, Muradiye mi, yoksa Çekirge mi?

Akın KURTOĞLU

hakanda
15 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 20:26

Ben Santral garaj olduğunu düşünüyordum. Ancak Kıbrıs Şehitleri caddesinin kapanması merkez olmasını engellemiştir. İyi de olmuştur.
Eski merkez bütün Bursalıların kalbi olduğundan buradan uzakta olmaz.Birleşme biraz ütopik olacak ama (Eski) Hal olabilir. Gökdere'den inen Bursaray,Hal'den kalacak alanla entegre olur,Otobüslerle burada birleşebilir.
Merinos'ta geldi aklıma ama batçıklar nedeniyle şu halde bile sıkışan trafik,otobüsler nedeniyle kilitlenir.Yatırım da boşa gider.
Ben de kilitlendim. Aşağıya Bursa Eski Merkezin haritasını ekliyorum. Kaynak: Google Maps.

Tolgaryus
15 yıl önce - Pts 28 May 2007, 10:19

Şehreküstü en merkezi nokta diye düşünüyorum.Semtlere eşit uzaklıkta,otobüs,hafif raylı sistem ve dolmuşların güzergahlarının kesiştiği bir meydan.

Cem Telgeren
15 yıl önce - Sal 29 May 2007, 19:02

Aslında aktarma noktaları baz alınarak bir değil birkaç merkez ismi verilebilir:

1)Bursa'nın geçmişten bu yana zaten merkezi sayılan ve şehrin hemen her noktasına ulaşım imkanının olduğu HEYKEL,
2)Bursaray'ın şu andaki şehiriçi bitim noktası olan ŞEHREKÜSTÜ,
3)S.Garaj'ın taşınması ile eski önemini yitiren ancak Kent Meydanı'nın hizmete girmesiyle tekrar önem kazanacak S.GARAJ,
4)Batı Bölgesi'nin en önemli aktarma bölgesi konumundaki ACEMLER,
5)Bursaray'ın batıdaki son noktası olan ve şehrin batısındaki giriş kapısı konumundaki KÜÇÜK SANAYİ İSTASYONU,
6)Hızlı feribotun ver çevre yolu bağlantısının hizmete girmesiyle önemi daha da artan Bursa'nın kuzeybatı kapısı ORGANİZE SANAYİ İSTASYONU,
7)Bursaray'ın güzergahında olan ve Gürsu,Kestel,Gemlik ve Kurşunlu aktarma noktası olan MERİNOS İSTASYONU,
8)Şehrin Uludağ kapılarından olan TELEFERRİK,
9)Doğu bölgelerinin en önemli aktarma yeri haline gelen SİTELER.
10)Şehrin pek çok yerine ulaşım imkanının olduğu ÇEKİRGE DEVLET HASTAHANESİ(Eski SSK.)...

Göründüğü gibi bir çırpıda dokuz-on birbirinden önemli merkez saydım.Bu örnekleri arttırmak mümkün.Bu da bize gösteriyor ki Bursa eskiden olduğu gibi sadece HEYKEL-ALTIPARMAK-YEŞİL-ÇEKİRGE hattından ibaret değil.Giderek büyüyen ve gelişen Bursa'nın buna paralel olarak ağırlıklı ulaşım merkezlerinin sayısı giderek artıyor.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 29 May 2007, 19:38

Cem'in öngörüsünden hareketle, bu 10 merkezi harita üzerinde işaretleyelim:

Ardından bu 10 merkezi birbirine düz çizgilerle birleştirerek kapalı bir alan oluşturalım. Bu alan, aynı zamanda Cem'in düşüncesine göre Bursa'nın en yoğun bölgesini içine alacaktır.

10 merkezden birbirine düz çizgiler çizerek, haritayı bir nevî örelim. Çizgilerin en yoğun kesişim alanını bir daire içine alalım.

İşte Bursa'nın, kabul edilen 10 merkezine göre ulaşım bakımından en yoğun alanı, bu kırmızı renkli çemberin içine tekabül etmektedir.

Akın KURTOĞLU

Batur

15 yıl önce - Sal 29 May 2007, 22:48

Şu an ulaşım ana merkezi Heykel, yakın bir zamanda Bursaray B etabı faaliyete geçtiğinde Şehreküstü Heykel’deki yoğunluğun büyük bir kısmını alır. İleride ana merkezin S.Garaj olacağını düşünüyorum. Buraya Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım ve Terminal hatlarının birleştiği 3 katlı bir istasyon yapılabilir.

Cem Telgeren
15 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 11:32

Alıntı:
İşte Bursa'nın, kabul edilen 10 merkezine göre ulaşım bakımından en yoğun alanı, bu kırmızı renkli çemberin içine tekabül etmektedir.

Evet işte o çemberin içi de zaten Bursa'nın en merkezi ve hemen hemen tüm yönlere giden ulaşım araçlarının kesişme yeri olarak karşımıza çıkıyor.

semihfidan
15 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 11:33

Alıntı:
İleride ana merkezin S.Garaj olacağını düşünüyorum.

Sana katılıyorum.. Bursa özellikle doğu - batı yönlerinde büyüdüğü için ilerde S.Garajın ulaşım merkezinde olan yükü daha da artacak. Umarım bu durum ilersi için ciddi trafik sorunlarını da beraberinde getirmez.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 11:36

Ayrıca, dikkat ederseniz, merkezi noktalar, ağırlıklı olarak Bursa'nın orta ve batı tarafında kalmakta. Doğu yönü ise, batı tarafı kadar merkezlere sahip değil... Aslında kentiçinde homojen bir dağılımın gerçekleştirilmesi ve nirengi noktalarının eşit şekilde dağılması gerekir.

Akın KURTOĞLU

semihfidan
      15 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 12:10

Alıntı:

1)Bursa'nın geçmişten bu yana zaten merkezi sayılan ve şehrin hemen her noktasına ulaşım imkânının olduğu HEYKEL,
      2)Bursaray'ın şu andaki şehiriçi bitim noktası olan ŞEHREKÜSTÜ,
      3)S.Garaj'ın taşınması ile eski önemini yitiren ancak Kent Meydanı'nın hizmete girmesiyle tekrar önem kazanacak S.GARAJ,
      4)Batı Bölgesi'nin en önemli aktarma bölgesi konumundaki ACEMLER,
      5)Bursaray'ın batıdaki son noktası olan ve şehrin batısındaki giriş kapısı konumundaki KÜÇÜK SANAYİ İSTASYONU,
      6)Hızlı feribotun ver çevre yolu bağlantısının hizmete girmesiyle önemi daha da artan Bursa'nın kuzeybatı kapısı ORGANİZE SANAYİ İSTASYONU,
      7)Bursaray'ın güzergahında olan ve Gürsu,Kestel,Gemlik ve Kurşunlu aktarma noktası olan MERİNOS İSTASYONU,
      8)Şehrin Uludağ kapılarından olan TELEFERRİK,
      9)Doğu bölgelerinin en önemli aktarma yeri haline gelen SİTELER.
      10)Şehrin pek çok yerine ulaşım imkânının olduğu ÇEKİRGE DEVLET HASTAHANESİ(Eski SSK.)...

Sanırım bu listeye Doğu Garajınında eklenip yukarıdaki listenin değiştirilmesi ve haritanın yeniden çizilmesi gerekecek.  
      Doğu Garajı : Kentin doğu bölümüne giden minibüslerin, özellikle Yenişehir ve İnegöl'e giden araçlarının kalkış noktası...

En son semihfidan tarafından Çrş 30 May 2007, 13:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
      ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara