Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
hakanda
15 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 18:07
BUR » E1.29. Kördüğüme 'Yol' Aranıyor !
Alıntı:
KÖRDÜĞÜME 'YOL' ARANIYOR
Seferberlik ilan edildi...

Ankara ve İzmir yolundaki bat-çıklarla Bursa'nın bir ucundan diğerine yönelik trafik akışını hızlandırmayı hedefleyen Büyükşehir, kentin kalbindeki düğümü çözmek için de seferberlik ilan etti. Bürokratlar bugün Emniyet yetkilileriyle biraraya gelip özel bir şirketin Bursa için hazırladığı kapsamlı 'trafik raporunu' değerlendirecek.

Tüm mesai 'çıkış' için...

Rapor, Bursa kentiçindeki tüm yollarının trafik yükünü rakamlarla ortaya koyuyor. Mesailerini tamamen 'trafiğe' ayıran bürokratlar rapor üzerinden hareket ederek özellikle Santral Garaj ve Fevzi Çakmak ile Atatürk, İnönü, Cumhuriyet, Altıparmak ve Çekirge caddelerindeki yığılmayı hafifletmek için çare arayacak.

Projeler masaya yatıyor...

Büyükşehir, yeni yatay ve dikey caddelerin açılmasından, 70'e yakın kavşaktaki sinyalizasyonun tek merkezden yönetilmesine kadar uzanan birçok öneri ve projeyi de devreye sokacak. Tüm Bursa'yı isyan noktasına getiren karmaşanın sona erdirilmesine ilişkin somut adımların birkaç haftaya kadar atılması bekleniyor.

*************************

Büyükşehir bürokratları ve Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Bursalılar'ı isyan noktasına getiren tıkanan yollar ve geçit vermeyen kentiçi trafiği aşmak için alarma geçti.

Büyükşehir Belediyesi'nin kentiçi trafik sıkışıklığını çözümlemek için kapsamlı bir çalışma içerisinde olduğu bildirildi. Belediye, özellikle Santral Garaj, Fevzi Çakmak Caddesi, Heykel, İnönü ve Cumhuriyet caddelerinde oluşan yığılmaları önlemek için birçok kişi ve kesimin görüşüne başvurarak, kalıcı bir çözüm arıyor.

Geçit vermez hale gelen şehiriçi trafiği için alarma geçen Büyükşehir Belediyesi, çıkış yolu arıyor. Bursa'nın kalbinin attığı Çekirge, Altıparmak, Fevzi Çakmak Caddesi ve Heykel'deki trafik akışının durma noktasına geldiği bu günlerde sıkı bir çalışma içine giren Büyükşehir Belediyesi, uzmanlardan ve trafikle ilgili yetkililerin öneri ve görüşlerine başvuruyor.

Baştan aşağı yenilenecek olan trafik planlaması için çalışmalarda son noktaya gelen Büyükşehir Belediyesi, kameralı kavşaklar uygulaması ile trafiğin yoğun olduğu bölgelere araç gidişini önceden engelleyecek. Sürücüleri ışıklı tabelalarla trafiğin daha az yoğun olduğu kavşaklara yönlendirecek olan sistemi de devreye sokacak olan Büyükşehir Belediyesi kent içi trafik sorununu çözmeye odaklandı.
Uzman görüşleriyle yetinmeyen belediye trafiğin içinde yer alan toplu taşıma araç sürücülerinin dahi görüşlerine alacak. Bursalılara 'ulaştıran bir ulaşım' sözü veren Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, trafik sorunu için seferberlik başlattıklarını belirterek, sadece şehiriçi değil şehir dışı ulaşımda yaşanan sorunların kökünden çözümü için ciddi projeler hazırlandığını söyledi.

ÖNEMLİ TOPLANTI..

Başkan Şahin'in Stadyum Kavşağı'ndan düzenlediği toplantıyla start alan trafik planlama çalışmaları kapsamında özel bir firma tarafından, sorunlu kavşakların tümünde araç sayımı yapıldı. Ayrıca hazırlanan veriler Büyükşehire sunuldu. Büyükşehir bürokratları işte bu kapsamlı raporu bugün Emniyet yetkililerinin de katılımıyla yapacağı toplantıda değerlendirecek.

Bu arada trafik sorunun en önemli nedenlerinden birisi olan yatay ve dikey yolların inşaası için kaynak bulundu. Büyükşehir İller Bankası'ndan alacağı krediyle 5 adet yol açmak için proje hazırlatmaya başladı. Yolların hangi bölgelere açılacağı ise önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Kaynak:http://www.bursaguide.com/

Bu soruna çözüm bulmak için bu kadar geç kalınması rahatsız edici. Ancak hala ümitliyim. Siz ne dersiniz?


SABRİ BİLGİN
15 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 21:32

Şehrin merkezi dediğimiz söz konusu caddelerdeki trafik yoğunluğunu çözmek için çok kalıcı çözümler gerekiyor.Öyle ki zaman zaman forumda bu konuyu tartışmaya açmamıza rağmen bile bana göre kesin bir öneri getirilememişti.

Büyükşehir Belediyesi'nin sorunun çözümü için bu denli hereket içine girmesinden büyük bir mutluluk duydum.Bu fikir alışverişlerrinden sonra ortaya nasıl bir proje çıkacağını gerçekten çok merek ediyorum.

Ayrıca adı geçen caddelerdeki trafik sorununu çözsün ya da çözmesin yeni yapılacak 5 farklı yolun Bursa için çok yararlı olacağı çok aşikar...


Batur

15 yıl önce - Sal 29 May 2007, 23:17

Alıntı:
Bu arada trafik sorunun en önemli nedenlerinden birisi olan yatay ve dikey yolların inşaası için kaynak bulundu. Büyükşehir İller Bankası'ndan alacağı krediyle 5 adet yol açmak için proje hazırlatmaya başladı. Yolların hangi bölgelere açılacağı ise önümüzdeki günlerde belirlenecek.


Artık 5 mi 10 mu kaç adet olacaksa bir an önce alternatif yollar açılarak kent merkezi ferahlatılmalı. Bu yolları planlarken Heykel bölgesini araç trafiğine kapatacak şekilde düzenleme yaparlarsa daha makbule geçer .


Akın Alan
15 yıl önce - Cum 01 Hzr 2007, 05:03

Bu haber çok eski.Bu proje şimdilik raftan kalktı.İller bankasından gelecek para iptal olunca.Bununla beraber birçok proje rafa kalktı.

musty324
15 yıl önce - Sal 05 Hzr 2007, 14:33

yol açma projeleri kaldırılmış olabilir ancak sorun hala devam ediyor.yöneticiler böyle oturacaklarmı?tabiki bir planları vardır.sizce başka ne çözümler olabilir?bence yapılacak en yararlı şey caddeleri sağlıklaştırıp düzenleyerek trafik akışını kontrollü şekilde vermektir.ayrıca önemli kavşaklara yollardaki yoğunluğu gösteren tabelalarda koyulabilir.

gökselcengiz

15 yıl önce - Cmt 09 Hzr 2007, 20:01

Dolmuşlar kalkmadan sözü edilen merkez caddelerde sorun çözülemez.Kaldırılacak dolmuşların yerine,yolun sağ şeridini araçlarla ortak kullanacak cadde tramvayları konulabilirse (tabi ben kafama göre konuşuyorum ) araç yoğunluğu ciddi oranda azalır ve trafik rahatlar.Tabii ki yeni caddeler,alternatif güzergahlar da lazım,ama ciddi yıkımlar yapılmadan bu da zor..ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara