Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
askalender

15 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 17:19
[İST-C5.12] - Nostaljik Moda Tramvayı Ne Zaman Modaya Uzatılacak?Nostaljik Moda tramvayı  yapılırken adı üzerinde ikinci etap olarak Modaya uzatılacağı söyleniyordu .Fakat şu ana kadar böyle bir çalışma başlamadı .Moda ya kadar uzatıldığında  tam anlamıyla bir işleve kavuşacağından bir an önce bu ikinci etabın başlaması ve ikinci etapla Moda İskelesine inmesiyle projenin tamamlanacağı kanaatindeyim.
Bu konuda üstadların bir bilgisi varsa açıklarsa bizde aydınlanırız.Saygılarımla


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 18:04

Son dönemde Moda tramvay deposu envanterine eklenen yeni 3+1 motris, belki böyle bir çalışmanın ilk adımları olabilir...

Akın KURTOĞLU


Enes A.
15 yıl önce - Pzr 27 May 2007, 18:12

Moda'nın dar sokakları trafiğe kapatılıp buralar tramvay yolu yapılamaz mı?Buy bölgede insanların arabalarını için katlı otopark belediye tarafından yapılsa daha iyi olmaz mı?

askalender

15 yıl önce - Sal 29 May 2007, 00:36

Yapılan moda tranvayı nostaljiyle başlamıştı ama şimdi aktarma özelliği kazanmasıyla birlikte tam anlamıyla aktif kullanıma dönüştü.
Eminim İETT bu projesiyle gurur duyuyordur.
Kadıköye indiğimde ihtiyacım olmasa bile bir tur atmak için biniyorum.
Son binişimde Bahariye Caddesinde turistlerin tranvayı hayranlıkla izlediğini görünce mutlu oldum.
Ama tranvay hattını mutlaka moda İskelesine kadar uzatmak gerekiyor.O zaman dediğiniz gibi zorunlu araçlar dışında Moda'ya araç girişi engellenebilir ve İstanbul un turistik bir bölgesi olabilir.


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 29 May 2007, 00:44

Moda iskelesi, şu andaki yol kotundan oldukça aşağıda kalmıyor mu? Burayı tramvayın inmesi mümkün mü? %6-7 eğim sınırının altında mı kalmıyor? Bilen var mı?

Akın KURTOĞLUKemal
15 yıl önce - Sal 29 May 2007, 01:03

Moda iskelesi bayağı aşağıda kalıyor.Tramvay o yokuşu çok zor çıkar, ama hemen yokuşun başında durak olursa o zaman mümkündür. 1940'larda Süreyya İlmen zamanında tramvay hemen malum yokuşun başından yolcularını alıyormuş .Şimdi de aynı yere durak konulabilir. Gerçekten Moda'da hafta sonları trafik berbat oluyor ne rahat kaldı ne huzur rezillikten başka bir şey değil; acil çözüm gerekiyor.

Enes A.
15 yıl önce - Sal 29 May 2007, 01:07

Sahil yakınındabir yerde aşağıya inmek için merdivenler var oraya kadar uzatılabilir bence.Çünkü şu an ki hattan merdiven başına kadar aşırı derece bir eğim yok diye düşünüyorum.

Ali Melih Atafırat

15 yıl önce - Sal 29 May 2007, 01:15

Eski Moda tramvayının Son durağı, Moda Caddesi ile Ferit Tak Sokağının kesiştiği,  şimdi dondurmacıların ve Mado'nun bulunduğu yerdeymiş. Yani iskeleye kadar o yokuşu inmiyormuş. Fakat şu an bu ring hattı çok güzel çalışıyor (tabii arabaların rayların üzerine park etmedikleri zaman!). Pazar sabahları hariç boş geçtiğini pek görmedim. Hem Moda'dan Bahariye'ye gitmeden hemen Kadıköy'e ulaşabiliyorsunuz. Tramvay durağı ile eski son durağı arasındaki mesafe aslında çok kısa. Yavaş bile yürüseniz 10 dakikada oradasınız. Tramvay oraya kadar gidip dönerse oldukca fazla zaman kaybedecektir. Aslında onun yerine Fenerbahçe'ye kadar uzatılabilirse çok güzel olur. Tramvayîn arkasına bir de eskisi gibi açık  vagon takılırsa, Fenerbahçe parkına hayat verir bence. Eskiden bir örneği tramvay müzesinde vardı.

Selamlar

Ali Melih Atafırat


askalender

15 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 00:51

Evet teknik nedenlerden dolayı İskeleye kadar inemiyorsa en azından bahsettiğiniz eski durağına yani dondurmacıların oraya kadar uzatılması çok iyi olacak.
Ayrıca Açık ek vagon da çok iyi fikir.Keşke vagonlar orjinaline sadık kalınarak restore edilseydi.


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Çrş 30 May 2007, 01:15

Alıntı:
Tramvayîn arkasına bir de eskisi gibi açık  vagon takılırsa, Fenerbahçe parkına hayat verir bence. Eskiden bir örneği tramvay müzesinde vardı.

Yani şu vagonlar Toplam 4 adetler: 101, 102, 103 ve 104... [4] numaralı "Kadıköy-Bostancı" hattında ve yalnızca yaz sezonunda hizmet veriyorlar. Dördü de römork...Akın KURTOĞLUsayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM