Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
:BARIŞ:

12 yıl önce - Cmt 26 May 2007, 17:09
[İST-A1.210] - İETT Otobüsleri'nin Taksiler ile Yaşadıkları Sorunlar

Geçenlerde bi İETT şoför illallah etti.Nedir bu taksicilerden çektiğimiz dedi. Bu da beni düşündürdü.Tam o anda Üsküdar 3.Ahmet Çeşmesinin önünde oturuyordum.Biraz fotoğraf çekeyim dedim.Hedefimde bir taksi vardı ve taksiciyi öyle bi yakaladımki   Kırmızı ışıkta geçerek U dönüşü yaparken yani.

(+)

Taksinin bu davranışı İETT şoförünü zor duruma soktu, son anda fren yaptı.Taksici hiç aldırmadı bile yoluna devam etti.Yani İETT Otobüsü taksicinin üstüne çıksa ancak o zaman iner aşağıya.Ve diyeceği tek şey. " Ne yapıyorsun yav, canımızımı alacan." olacaktır.Çünkü daha önce çok şahit oldum bu tip olaylara çoğuda bu tip şeyler söyledi.  

ömer
12 yıl önce - Pts 28 May 2007, 04:30

Bence Istanbulda toplutasima araclarina her avrupa ülkelerindeki gibi herzaman gecis hakki vermek ve sollama yasagi koymak lazim bu sorun ancak böyle cözülür.

Zafer Yildiz

12 yıl önce - Pts 28 May 2007, 04:38

Ayni Nokta da İki Tane İETT Otobusunun Peş Peşe , U Dönüşünün Yasak Olduğu Yerden , Kırmızı Işık Yanmasına Rağmen 5,6 manevra ile dönerek Trafiğide Sıkıştırmasına canlı şahit oldum..

Cok Yakinda Arabama Fotograf Makinasını da Alcam Size O Zaman Göstercem İETT yi Sabredin.

12 yıl önce - Pts 28 May 2007, 16:39

Alıntı:
Ayni Nokta da İki Tane İETT Otobusunun Peş Peşe , U Dönüşünün Yasak Olduğu Yerden , Kırmızı Işık Yanmasına Rağmen 5,6 manevra ile dönerek Trafiğide Sıkıştırmasına canlı şahit oldum..

İETT otobüsleri sütten çıkmış ak kaşık değildir.Herkes biliyor.Ama Taksilerin yaptıkları kadar sürekli,her yerde kurallara uymama gibi bir lüksü yoktur.

Taksilerin hiç sevmediğim özelliklerinden bitanesi olur olmaz yerde (çevre,mekân fark etmiyor bunlar için) durup müşteri almaları yada indirmeleridir.

Alıntı:
Cok Yakinda Arabama Fotograf Makinasını da Alcam Size O Zaman Göstercem İETT yi Sabredin.

Merak ile bekliyorum.

Süha
12 yıl önce - Pts 28 May 2007, 17:05

Aslında taksiler İstanbul trafiğinde rallideki gibi kullanmasa yolunda gitse hiç sorun olmayacak. En büyük sorun burada trafik kurallarına uymamak. Eğer uysalar bu sorunlar yaşanmaz. Bir yolcu daha kapacağım dite taksiler çok hızlı ve savurgan bir şekilde araba kullanıyorlar. Tamam, İ.E.T.T otobüslerinin de zaman zaman hataları oluyor fakat bu kadar değil. Otobüslerdeki olan sorun şöyle gerçekleşiyor yollarda otobüs büyük olmasından dolayı taksileri ve diğer araçları sıkıştırması gündeme geliyor buda kazaya açık bir şekilde meydan bırakıyor. Biraz daha dikkatli ve kontrollü kullanılsa araçlar böyle sorunlar yaşanmaz. Kendi hız limitlerinde olsun yeterli olsun. Trafik canavarları olmayalım lütfen.

Zafer Yildiz

12 yıl önce - Sal 29 May 2007, 05:19

Anlamadığım Bir Şey Daha Bu Otobüsler Neden Gereksiz yere Sol Şeriti İşgal Ederler, Hatta Otobüslerin Sol Şeridi Kullanmaları Yasaklanırsa Cok İyi Olur..

Alıntı:
İETT otobüsleri sütten çıkmış ak kaşık değildir.Herkes biliyor.Ama Taksilerin yaptıkları kadar sürekli,her yerde kurallara uymama gibi bir lüksü yoktur.

Taksilerin hiç sevmediğim özelliklerinden bitanesi olur olmaz yerde (çevre,mekân fark etmiyor bunlar için) durup müşteri almaları yada indirmeleridir.

Anlamadığım Şey Neden Taksilere Bu Kadar Yükleniyorsunuz, Birde Minibüslere, İETT ye Bir şey Denildiği zaman sütten çıkmış ak kaşık değil oluyor, Taksi veya Minibüs Oldumu Trafik Canavari, her yerde durur vs tarzı kelimeler..
Düşüncelerinize Saygı Duymak İstiyorumda Siz İyice İşi Abarttiniz.. Sizi Kimse Zorla Taksiye Bindirmiyor.. Sadece İstanbulda 50 ßin Kişinin İcraa Ettiği Bu Mesleği 3, 5 Kişi Karalayamassınız.. Sizi Edepli ve Saygılı Olmaya Davet Ediyorum..
  Belediye Adim Basi İETT ye Durak Yapmış, İETT Duraklarinda Yolcu Aliyor, İndiriyor [ Zaman Zaman Kurallara Uymayip Yollardan Topladıkları Hariç, nede olsa sütten çıkmış ak kaşık değiller ya! ] İBB Adim Basi Taksi, Adim Basi Minibüs indirme cepleri, duraklari yapmamış.. Taksiler ve minibüsler yolcu gördüğü yerde alir, yolcunun inmek istediği yerde indirir..  Lütfen Saygılı Olalım!!

Alıntı:
Biraz fotoğraf çekeyim dedim.Hedefimde bir taksi vardı ve taksiciyi öyle bi yakaladımki

Arkadaşım git biraz da özellikle İETT özellikle ÖHA özellikle Dolmuşlar özellikler hususi arabaların yaptığı hataları resimle, Uğraşma Taksilerle, Taksicilerle..  İşine Gücüne Bak.

Alıntı:
Bence Istanbulda toplutasima araclarina her avrupa ülkelerindeki gibi herzaman gecis hakki vermek ve sollama yasagi koymak lazim bu sorun ancak böyle cözülür.

Cankurtaran Yaralıyı Hastayı Hastane ye yetiştirir, hepimiz yol veririz ve ilk öncelikli geçiş hakkına sahiptir.
İtfaiye Yangina Yetişmesi Lazım Yol Verir Herkes, Öncelikli geçiş hakkına Sahiptir.
Polis, Olaylara Mudahale Eder, Öncelikli Geçiş Hakkına Sahiptir..
Sivil Savunma Araçlarıda Öncelikli Geçiş Hakkına Sahiptir..

Peki Anlamadığım Bir Nokta İETT nin Ne Özelliği Var Hangi Akılla Mantıkla Geçiş Üstünlüğü Olcakmış Bu Aracın, Ulaşım Açısından Dersen, Minibüslerde Taşıma Yapiyor, Taksilerde Taşıma Yapiyor, Hususi Araclarda Bir Yerlere Ulaşmaya Çalışıyor..  Geçiş Hakkı Verilceğine Yolcularının Az Olduğu Saatlerde Sefer Sayılarını Kısarlarda Bence Trafik Açısından Daha İyi Olur.
Çok Dikkatimi Çeken Bir Şey daha  Taksim - A.Havaalanı Hattında Çalışan İETT yi Yollarda Rasladığımda içinde ya 3 kişi ya 5 kişi görüyorum. sonra da İETT zarar ediyor derler.. Çıkartmasınlar Yolcu Olmayan Hatla Otobuslere , Biraz Tasarruflu Olsunlar Zarar Etmezler..

Bu Konu Başlığının Taksi Esnafını Rencide Edeceği İçin Ya Silin Ya Değiştirin Lütfen, Trafikte Bir Çok İnsanda İETT ile Sorunlar Yaşıyor..

vestaerhan
12 yıl önce - Sal 29 May 2007, 10:04

Bir sorun varsa bunu dile getiren başlık neden silinsin. Eğer insanlar İETT ile sorunlar yaşıyorlarsa ki yaşıyorlar bunun için ayrı başlık açılır ki bu da zaten var. Geçen gün Halıcıoğlu durağından çevreyoluna çıkışta, bilen bilir tek şeritlik bir yoldur, bir taksi bir yolcunun dur işaretini gördü ver durdu. Bizim otobüse de parmağını camdan çıkararak biraz bekle işareti yaptı. Biz ve bizim gibi tıka basa yolcu dolu bir kaç otobüs yaklaşık bir dakika beyfendinin keyfini bekledik. Bu bir dakikalar birleşince 10 dakikalık yol 1 saat oluyor malesef

12 yıl önce - Sal 29 May 2007, 14:10

Alıntı:
Arkadaşım git biraz da özellikle İETT özellikle ÖHA özellikle Dolmuşlar özellikler hususi arabaların yaptığı hataları resimle, Uğraşma Taksilerle, Taksicilerle..  İşine Gücüne Bak.  

Dolmuş'larda (sarı transitler) gördüğüm tek kusur Emniyet Şeridini kullanmaları.Bunun dışında pek kusurlarını görmedim.ÖHO'lerinin kusurlarını saymakla bitiremem.İETT otobüslerindeki kusurlar ise Taksi'ler (sözüm meclisden dışarı) kadar çok değildir.

Bu arada şu resimleme işine gelince.Kimseye soracak değilim Neyi resimleyip, resimlemeyeceğime.İETT otobüsleri hiç hata yapmaz gibisine birşey demedim.Ama öncedende dediğim gibi Taksi ve Minibüsler kadar anti kuralcı değildirler.

Sivil araçlara hiç gelmiyorum.Anlatılamaz

Nejat Bilginoglu

12 yıl önce - Sal 29 May 2007, 23:36

Arkadaşlar İstanbul’da trafik kilit duruma geldi.İETT otobüsleri,minibüsler,taksiler, özel otolar hepsinin yanlışları var.Zaten “Hatasız Kul Olmaz” diye bir atasözümüz mevcuttur.Ama Minibüsler ve Taksiler daha çok hataları var.Örnekleme yaparsak;
Genellikle 15F ve 14M otobüslerinin kullandığı Kadıköy istikametindeki Boğaz içi cep durak şeklindeki durağı taksiler işgal etmiş durumda. Normalde İETT otobüsünün durağa yaklaşması gerek ki trafiğe  engel olmasın. Ama taksiler sebebiyle oraya giremiyor. Bağlarbaşı Durağına 11.00 dan sonra taksiler istila ediyor.otobüsler ikinci şeritte durmak zorunda kalıyor. Her Taksinin bir durağı bulunmaktadır. Durağında durmak yerine  otobüsün durağında neden dururlar anlayamıyorum. Gelelim Minibüslere Üsküdar-Ata 2 minibüsleri çok yavaş gidiyor otobüs sollamak zorunda kalıyor ve riske giriyor.Bunların çözümü trafik polislerine düşüyor.Eğer Taksi İETT durağında ise trafiği engellemekten ceza kesilirse bu durum çözülebilir.Aynı şekil minibüslerde. Bazı ÖHO çok yavaş gidiyor onlarada aynı ceza kesilmeli. Hatta Şu Şekilde Ceza Sistemi Çıkarsalar
İlk Uyarıda:60 YTL
İkinci Uyarıda: Aracı Bağlama
Üçüncü Uyarıda: Plaka İptali
Eminim ki 1-2 araca yapılsa bütün herkes düzene girer.

hakan_1970
12 yıl önce - Prş 31 May 2007, 00:51

Alıntı:
Dolmuş'larda (sarı transitler) gördüğüm tek kusur Emniyet Şeridini kullanmaları.

Sarı Dolmuşlarla ilgili benim gözlemlerim biraz farklı, elbette içlerinde kurallara saygılı olanlar da vardır.
-Kırmızı Işık İhlali
-Hatalı Sollama-
-Araçları sağından geçme
-En sol şeridi kapatıp gitme,
-Hız limitlerini aşma
-Yaya geçidinde yolcu indirme
-İETT durağında yolcu bekleme
-Hatalı U dönüşü
-Tramvaya ait yolu kullanma
- Trafik tıkandığında açık olan yerden sonuna kadar gidip sırasını bekleyen araçların önüne geçip sırasını bekleyenlerin ve içlerindeki yolcuların hakkını yeme, onların yüzünden açık olması gereken şeritlerin tıkanması.

Sadece merakımdan, dolmuşlarda neden fiş / bilet verilmez bilen var mı?
İETT, ÖHO, taksi (istersen) nispeten gelirleri vergilendirilebiliyor.
Dolmuş ve minibüsler vergi konusunda denetimsizler sanırım.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM