Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Süha
12 yıl önce - Prş 24 May 2007, 12:05
İstanbul Kabataş-Yalova vapur seferleri KALDIRILDI, yeniden KONULDU ve yine KALKTI!...

Arkadaşlar bu yazıyı bugün Sabah Gazetesinde gördüm ve hemen ekleme ihtiyacı hissettim. Bu eklediğim yazı Sayın ÖZAY ŞENDİR beye aittir.

YALOVA VAPURU
Alıntı:
İDO günde iki kere yapılan Kabataş-Yalova vapur seferlerini kaldırmaya karar vermiş.
Atatürk'ün Yalova'daki kaplıcalara gittiği zamandan beri düzenli olarak yapılan bu seferler yakında tarih olacak.
Birilerine bunun önemini anlatmaya çalışmak beyhude bir uğraş olacak.
Bu kararın gerekçesi tahminen hattın zarar etmesidir.
İDO özel sektör firması olsa anlarım ama amaç kamuya hizmetse orada duralım.
Deniz otobüsü ile gidip gelmeye orada oturan kaç kişinin gücü yeter?
Kış ortalaması 200 yolcu olan bir vapuru kaldırarak İDO en zengin kurumlar listesine mi girecek?
Ya da bu çok zeki beyler yaz aylarında yolcu sayısı yüzde 300-350 arttığında bir vapurun yarısından az yolcu kapasitesi olan deniz otobüsleriyle bu işi nasıl halledecekler?

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/haber,81F54E7FD33F4AB6A0E ...0A033.html

Not: Yalova - Kabataş seferinin kaldırmasından ben şunu anlarım. Buradaki yolcuyu Yenikapı’ya sürükleyip feribotu doldurmak ve sefer sayıları azaldığından yolcuların yer bulamaması. Artık İDO’nun elini ayağını çektiği daha açık bir şekilde belli oluyor. Ama en çok sıkıntıyı yaya yolcular çekiyor.

Yaya yolculara ulaşım konusunda yardımcı olmaları lazım. Zaten arabası olan her türlü gideceği yere gider. İDO’nun artık Yalova bölgesinde yaptığı faaliyetleri tekrar bir gözden geçirmesini istiyorum. Yalova halkı bundan hiç hoşnut değiller.

Murat Caner
12 yıl önce - Prş 24 May 2007, 13:20

Metro Yenikapı'ya inmeden ve Marmaray bitmeden kaldırmak anlamsız.

Süha
12 yıl önce - Prş 24 May 2007, 14:08

Yalovalı Vapurunu İstiyor
Alıntı:

Yıllardır kullandıkları vapurların seferden kalkacağını öğrenen Yalovalılar ise yetkililere öfkeli. İstanbul’da çalışan Yalovalılardan Murat Tanaçan, uzun yıllardır ekspres olarak adlandırılan vapurla İstanbul’a gidip geldiğini belirterek, “Ben sabah saat 05.50’de kalkan vapurla İstanbul’a işime gidiyorum. Akşam da yine 18.30’da kalkan vapurla Yalova’daki evime dönüyorum. Yalova’nın Adalar ve İstanbul’la bağlantısını kesmek istiyorlar” diye konuştu. Yalova’da yaşayan ama İstanbul’da ticaret yapan İbrahim İpek ise, “Benim gibi pek çok insan Yalova’da yaşıyor ama İstanbul’da çalışıyor. Ayrıca Yalova pazarından Adalar’a giden ürünler var. Ayrıca Yalova’ya gelecek turistler bu seferleri tercih ediyor. Yalova’ya bu mu reva görülüyor?” dedi.

İstanbul ve Adalar’da çalışan bu hattın müdavimlerinden Fikret Demir, İbrahim İpek, Mustafa Uçar, Murat Tanaçan, Gülsüm Ak, Adalar’da oturan vatandaşların konuyla ilgili imza kampanyası başlattıklarını belirterek, “Adalar’da bin imza toplandı. Kimse vatandaşa bir şey sormuyor. Biz de Yalova’da imza kampanyası başlatacağız. Mağdur olmak istemiyoruz. Bize alternatif de göstermiyorlar. Bundan sonra işimize nasıl ulaşacağız. Gerekirse konuyu yargıya götüreceğiz, vapurumuzu kaldırtmayacağız” dediler.

Kaynak: http://www.yalovahayat.com

Enes Zengin
12 yıl önce - Prş 24 May 2007, 16:18

Zarar ediyorsa kaldırılmalı ama marmaray bitene kadar beklenebilir.

Cem Telgeren
12 yıl önce - Prş 24 May 2007, 16:31

Yalova-Yenikapı hızlı feribot seferlerinin başladığı 1997 yılından itibaren Yalova-Kabataş vapur hattının eski önemini kaybettiği bir gerçek.İnsanlar Yalova'ya neredeyse vapura göre yarı yarıya daha kısa bir zamanda ulaşan feribotu tercih ediyorlar.Sanırım İDO zaten yolcu sayısı düşük olan bu şehirhatları vapur hattını Güzelyalı seferleri başladığından beri yolcu sayısında düşüş gösteren Yenikapı-Yalova hızlı feribot hattının yolcu sayısını tekrar arttırabilmek amacıyla kaldırmaya karar vermiş olmalı.

Ancak çocukluk yıllarımızın tek İstanbul'a gidiş alternatifi olan Yalova vapur hattının tamamen kaldırılması son derece yanlış bir karar olacaktır.Bu tarihi hattın sembolik de olsa en azından günde bir seferle devam ettirilmesi şarttır.

tarkan arslan

12 yıl önce - Prş 24 May 2007, 23:53

cem ustaya katılıyorum sabah 06,00 'da Yalovadan kalksın akşam 18,30 da kabataş adalar seferi yapsın

Ufuk Şanver

12 yıl önce - Cum 25 May 2007, 01:37

Benim memleket de yalova-safran.

Ben Yalova dan dönüşlerde %75 vapuru kullanırım.Vapurun kaldırılmasına ben de karşıyım.İstanbul dan Yalova ya 2,5 saatte yapılan müthiş keyifli bir yolculuk.Ayrıca yalova dan adalar a mal götürüp satan ve bu işten ekmek yiyen bir sürü insan var.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cum 25 May 2007, 01:42

"Köprü (İstanbul)-Yalova" vapur seferleri 1929'da konuldu. Yalova, 2 Aralık 1929'da Atatürk'ün isteğiyle İstanbul'un ilçesi olarak bağlanınca, vapur seferleri hergün karşılıklı birer sefer olarak gerçekleştirilmeye başlandı.

Seferler, 78 seneden beri kesintisiz olarak devam etmektedir.

Akın KURTOĞLU

burakbecan
12 yıl önce - Cum 25 May 2007, 03:57

Bence ido kabataş-yalova vapur seferlerini kaldıramaz!Zaten kabataş-çınarcık seferlerine gereken önemi vermediği zamandan beridir bitr tepki görmekteler,şimdi yalova seferlerinide kaldırırlarsa bu bardağı taşıran son damla olur!Artık birileri bu ido'ya dur demeli!! umarım bu yaz herzamanki gibi kabataş-yalova seferleri devam eder ve gene umuyorumki(ki ido'dan bunu beklemek mucize gibi birşey) kabataş-çınarcık seferleri artarak devam eder!

mordehay kohen

12 yıl önce - Cum 25 May 2007, 11:12

Üzülerek yazıyorum Türkiyede maalesef bazı konular pogramlar devam etmiyor
mesela
1 birdenbire sirkecideki adalar iskelesi kaldırıldı millet tranvaya ek ücret ödiyerek kabataşa devam ediyorlar
2 akbil ne güzel ne rahat sistem  birilerini zengin etmek istiyorlar akbili iptal edip onun yerine dokun geç
sistemine geçilmek isteniyor . bu kredi kartı bankaya bağlı olacakmış hesaptan ulaşım için kullandığımız ücret inecek .acaba herkezin banka hesabı varmıki  bu sistem çalışsın .
şimdide kafayı kabataş yalova seferlerine taktılar .
acaba yalovada oturanlar istanbula iş için gidenler hergün idoya vapurdan daha yüksek ödeme iradeleri varmı ? zaten evlerinden çok uzak çalıştıkları için yüksek yol parası ödüyorlar birde idoya ödemek zorunda kalırlarsa durum vahim olur . VAPUR KAMU HİZMETİDİR ZARAR ETSE BİLE DEVAM ETMEK MECBURİYETİNDEDİR. İDO DEVLETİN VE BELEDİYENİN BİR KURULUŞUDUR ÖZEL ŞİRKET DEĞİL .

sayfa 1
123 ... 293031   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM