Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana İncirlik Üssü Kapatılsın!..
123 ... 202122   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1

Incirlik ussu kapatilmali mi?
Evet kapatilsin. 81.3%  81.3%  [317]
Hayir kapatilmasin 18.7%  18.7%  [73]
Toplam Oy : 390

seyhun_k

11 yıl önce - Sal 22 May 2007, 22:15
Adana İncirlik Üssü Kapatılsın!..


SABAH Gazeteinden Umur Talu'nun yazisi....

Haydi göreve!
"Bu ülkenin, bu devletin damarlarındaki bağımsızlık harcı" buna nasıl katlanır?
Eğer iki yüzlü değillerse, bunu hemen talep ederler.
Eğer iki özlü değillerse, bunun gereğini mutlaka yaparlar.
İşte, orada, Adana...
"Kahraman" Maraş'ın, "Şanlı" Urfa'nın, "Gazi" Antep'in yanı başı; "Fransız'a, İngiliz'e, İtalyan'a direniş" in toprakları.
Pamuk çocukların kenti.
İşte, orada, İncirlik.
İncirlik'te 90 nükleer başlık.
Başka ovaların pamuk çocuklarına, başka yaylaların kavruk çocuklarına, başka halkların yoksul çocuklarına radyasyon, alev alev inebilmek üzere depolanmış duruyorlar.
Lüzum ederse tabii!
İcap ederse.
ABD komutasında, orada yatıyorlar.
İşte toprağınız, işte depolar, işte nükleer başlıklar.
Haydi iş başına!

Bir bölümünüz elbet hükümet yandaşı olabilir; bir bölümünüz ise tam karşıtı.
Herkes kendini nereye yakın hissediyorsa, ondan istesin.
Hatır kalmaz, hatır kırılmaz!
Siz, hükümete seslenin:
Ortak bir tesisten ziyade ABD saldırı üssüne dönüşmüş İncirlik'te buna imkân veren kararlar iptal edilsin; yeniden uzatılmasın!
Siz, siz de... şey, Genelkurmay'a seslenebilirsiniz. Aranızda konuyu bilen emekli askerler de var, evet, bunu yapabilirsiniz:
"Karakterim bağımsızlıktır" gibi bir şiarın izleyici olduğunu iddia edenler, Türkiye topraklarını komşularına, bölgeye, yoksul halklara saldırı üssüne, uçak gemisine, füze rampasına, kurt ABD'nin eline düşmüş nükleer başlıklı kıza döndüren kararların iptaline, uzatılmamasına, lağvına da önayak olsun!

İşte size basit bir turnusol kâğıdı.
Siz, yazabiliyorsunuz ya her şeyi, bunu yazın.
Hem hükümete, hem Genelkurmay'a karşı, ısrarla bunu yazın.
İster dini duyarlılıklarla, ister demokrat duruşla, ister laik bir zaviyeden, ister cumhuriyetçi ısrarla, ister milliyetçi hassasiyet, ister ulusalcı uyanışla.
Bunu yapın işte.
Çünkü zamanı geldi.
Çünkü şu sıralar, mangalda kül kalıp kalmadığını anlamanın, mangalın ve külün mahiyeti, tıyneti, esas cibilliyetini kavramanın tam günü.
Öyle ya; kimler neler demiyor ki.

Evet, evet... Bunu ısrarla talep edin.
Milyonlarca ses, nefes, bayrak, slogan halinde bunu ısrarla isteyin.
"12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde onlarca kişi neden ve nasıl ölmüştü" gibi netameli soruların cevabını, "bilgi edinme hakkı" nı hakiki hak sayarak aramak gibi zahmetli, kasvetli bir işi mesela, 78'liler Vakfı'na bırakalım.
Hadi hep beraber, "Bağımsız Türkiye" nin sivil ve asker büyüklerine seslenelim:
İncirlik'in nükleer kirini temizlemekle başlayın!
Değil mi ki onca şey söyleyip durdunuz bağımsızlık adına.
Bu, esastan ispat fırsatıdır.
Buyrun!


nebi

11 yıl önce - Sal 22 May 2007, 22:59

Benim daha guzel bir tavsiyem var : Türkiye NATO'dan çiksin.

Komunist bloku çökmedi mi? NATO neye karşı? kime karşı duruyor?

Bence NATO'nun objektifleri değişmiştir ABD natoyu maşası gibi kullanmak istiyor...NATO'ya hayır


umutyolu
11 yıl önce - Çrş 23 May 2007, 00:07

Türkiye aklını kullanırsa İncirlik üssünü ABD'ye karşı çok güzel kullanabilir. Ancak bugüne kadar bu yapılmadı. Bu senenin başında bizzat komutanlar ve siyasiler tarafından eğer ABD'de Ermeni yalanı geçerse bu üssün kapatılması gündeme geleceği söylendi. Sonuç ABD bu yalan tasarıdan (süratle) vazgeçti. Türkiye Irak, İncirlik, NATO'da olan askerini göstererek çok daha fazlasını yaptırabilir. Ancak bunları stratejik olarak kullanmak gerek.

İncirlik üssünün kapatıldığı gün Türkiye - ABD müttefikliğinin bittiği gün olacaktır. Bunun için şu anda kapatmak yerine sağlam bir koz olarak kullanmak bence çok daha mantıklı. İncirlik deyip geçmeyin, bu üs ortadoğunun en sağlam ve güvenli üssüdür. Türkiye bu üsde ABD'nin füzelerini barındırmaktadır. ABD Irak, Afganistan geçişi ve her türlü desteği buradan geçmektedir. Türkiyie bunu bir koz olarak kullanmayı öğrenmelidir. Türkiye elindeki kozların farkına varmalıdır. Dikkat ediniz neden Rusya pkk ya destek olmuyor yada sessiz kalıyor? Çünkü Çeçen kartı Türkiye'nin elinde. Geçmişte bunu kullanabileceklerini bir kaçını salarak (kaçtı diye) gösterdiler.

İncirlik kapatılınca bir daha açılmaz ancak kapatılacak uyarıları ile çok kozlar elde edilebilir. Mesela Kerkük, Ermeni yalanı ve dahası.

Teşekkürler.En son umutyolu tarafından Çrş 23 May 2007, 00:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


abhazyalı ugur
11 yıl önce - Çrş 23 May 2007, 00:09

merak etmeyin yakında incirliği kuzey ırak a taşır

Ahmet Çetin

11 yıl önce - Çrş 23 May 2007, 00:41
İncirlik Üssü Kapatılsın


İncilik , yıllardan beri yurdumun bağrına çakılmış bir hançerdir. Bizim lehimize herhangibir işlevi var mı? Yok!!! Olması da imkansız.
      Bırakın bizim atılımlarımızı desteklemeyi, devamlı olarak Demoklesin Kılıcı gibi durmakta.
      Bizim devlet adamlarımız eğer isterlerse, üssün konumunu Türkiye'nnin leyhine çevirebilirler. Ama bunun için çok kararlı davranış gerekmektedir. Bu avantajlar kullanılamıyacağına göre, artı-eksi durumları hesap ederek üssün kaldırılmasından yanayım.


hakan_1970
11 yıl önce - Çrş 23 May 2007, 01:07

ABD Irak'a yerleştiğinden bu üssün stratejik önemi ABD nezdinde iyice azaldı. Belki masrafları kısmak için ne yapsak da Türkiye'yi kırmadan bu üssü kapatsak diye düşünüyor bile olabilirler. Bu saatten sonra bu üssün kapatılmasının Türkiye'ye fazla bir yararı olmaz.
İncirlik, İncirlik iken, yani ABD'nin hem ortadoğu'daki hem de zamanın Varşova Paktı'na karşı en uç noktası iken bunun kıymetini bilmek gerekirdi.
Bugün İncirlik'in zamanını doldurup değeri düşmüş, modası geçmiş 2.el hurda arabadan farkı yok.
İncirlik'in kapatılmasını talep ettiğimizde ABD hayhay kapatalım diyecek, çeşitli alanlarda başka yaptırımlar uygulamaya çalışarak "sen de benim üssümü kapatmıştın" diyerek kendini haklı çıkarmaya çalışacak ve siyasi arenada bizden puan almaya çalışacaktır. Güreşte buna "kendi oyunuyla altta kalma" da denebilir. Bence enerjimizi daha etkin olacak konulara, özellikle ekonomik bağımsızlığımızı kazanma yolunda harcamaya çalışmak geleceğimiz için daha hayırlı olur görüşündeyim.Ayhan B2

11 yıl önce - Çrş 23 May 2007, 01:08

Benim tek anlamadığım nokta şu: Niye elin abdsi gelipte benim güzel ülkemde parselleniyor? Mantıklı bir açıklaması olan var mı?

Atilla Durmaz
11 yıl önce - Çrş 23 May 2007, 01:33
Tesekkurler


Sonunda bu baslik acildi, cok isabetli acana tesekkurler.

Malum oldugu uzere, soguk savas doneminde NATO, mato ayaklarina satilan ulke, bir amerika somurgesi haline geldi. Amerika' ya yeni bir tehdid lazimdiki, egemenligini bu ayaklarla devam ettirsin.
(demezlermi adama, ee soguk savasda bitti, ara sicaklardan ne alirsiniz), filhakika bu yeni tehdid, bizzat amerika ve ajanlarinca olusturulan islami teror oldu. (bu avanaklarda, osman dahil, iyi alet oldu).

Kurt cumhur reisi zahmetli ozal' da, 1 koyup 3 alacagiz diye no fly zone hesabi, buradan kalkan ucaklarla kus ucurtmadilar, kurtleri semirttiler. simdilerde bu semirikler, tapusu bizde diye nara atmakda, biz 3 koyup 1 almakdayiz. bazi avanaklar hala, tezkereyi gecirse idik martavallari ile beceriksizliklerini ortmede, Amerika' dan hic bir halt alinamayacagini hala anlayamamakdadirlar. (bunu amerika' nin yarisi bile biliyor, gosteri yapiyor, ben dahil).

velhasil, bende merak ederim, bu incirlik ne menem bir seydir. bu incirligi kapatip, incir yetistirsek sonrada amerikaya incir ihrac etmege devam etsek super olmazmiydi, kanimca.


Sezgin G.
11 yıl önce - Çrş 23 May 2007, 01:37

Amerika Birleşik Devletlerinin Incirlik üssü'ne zaten ihtiyacı kaldığını zaten sanmıyorum.
Yanı başımızda kendi kontrolu altında bir kukla devlet kurmuş vaziyette.

Saygılar.


Atilla Durmaz
11 yıl önce - Çrş 23 May 2007, 01:38
haabir sey daha


Bugun 7 kisi oldu, 80 yarali, olu sayisi artmada. (ulus bombasi),..

Amerika' da yasadigima gore, CNN seyrediyorum, bir iki alt yazi.
Israilde iki kisi olse, gunlerce iste bu muslumanlar diye martaval okurlar.

Bunlarin insanligida bu kadardir iste.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 202122   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET