Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Çrş 16 May 2007, 13:49
[İST-C9.56] - Raylı Sistemlerin Tamamına Tek Bir İsim Verilebilir mi?

Alıntı:
yani 5 km yer altına girdi diye adına metro mu deniyor? ya da günde 250.000 kişi taşıyacak diye, İBB heryerde kabataş tramvayı 220.000 kişi taşıyor diyor peki 2 sene sonra buna da metromu denecek? bu saçmalık hakkında gerçek bilgiye kim sahip tramvaya metro dersek bize gülerler gibi geliyor bana.

Aslında, nasıl ki; Metrobüs, Denibüs, Otobüs... deniliyorsa, bu sistemlere de ray üzerinde gittikleri için "Raybüs" denilip kestirilip atılacaktı baştan... 40-50 sene evvelki teknolojide Tramvay olarak adlandırılan, sabit hat üzerinde hareket eden ve elektrik marifetiyle çalışan toplutaşıma araçlarına bu isim konulmuş ama, artık günümüzde raylı sistemler o kadar çok dallanıp budaklandılar ki: Ağır, Hafif, Hızlı, Cadde, LRT, Nostaljik... Tümüne birden; "Raybüs" denilince, burada kastedilmek istenen şeyin lastik tekerlekli toplutaşıma aracından ayrıldığı kolaylıkla belli olacaktı...

Hepsinin de kestiği seyahat ücreti aynı rakam... Hepsi de toplutaşıma amaçlı. Hepsi de belediyenin bir şekilde kurumlarına bağlı. Hepsinde de aynı aktarma hakkı bâki... Araç, alttan gitse ne farkeder, cadde üzerinden, ya da yalıtılmış özel yoldan gitse ne değişir? Araçların modellerinin farklılığı ise, yolcuları en az ilgilendiren kısmı zaten (bizim gibi meraklı bir grup çatlak hariç tabii     ) Rayda gidiyorlar mı, gidiyorlar... Tamam işte. Yaftaları belli... İETT'de de körüklü, solo, katlı, engelli, alçak tabanlı gibi otobüs altmodelleri var. Ama hepsine birden otobüs adı veriliyor. Çünkü, lâstik tekerlekli araçlar hepsi de...

En başta kelime oturtulamadığı için, şimdi böyle bir karmaşa doğdu.

Acaba, her raylı sistem, tanındığı şekliyle eskisi gibi farklı kelimelerle anılmaya devam mı etmelidir, yoksa tamamına birden tek bir isim mi verilmelidir? Bu başlık altında bunu inceleyeceiz...

Akın KURTOĞLU

Murat Caner
15 yıl önce - Çrş 16 May 2007, 20:54

TCDD'nin raybüsü var zaten.

Ben her yabancı söze karşıyım, Çarşı gibin.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Çrş 16 May 2007, 21:20

Alıntı:
TCDD'nin raybüsü var zaten.

Ben her yabancı söze karşıyım, Çarşı gibin.

Bakalım, bu kelimeye atlayacak "ilk sazan" kim olacak diye merakla beklemekteydim...  

TCDD'nin raybüsü öyle pek bilinen bir kelime değil... Bu kelimenin ziyan zebil edilmeden, biran evvel kentiçi ulaşımda kullanılması çok daha faideli olacaktır...

Akın KURTOĞLU

abhazyalı ugur
15 yıl önce - Çrş 16 May 2007, 22:01

peki bu raybuslerin ray aralıkları bizim mertoya uygun değilmi bir sürü para ödenip dışardan geleceğine milli serveti yurt dışına yollayacagımıza bu araçları kullanamazmıyız biraz lüx olmaz ama bizim olur

Semih Yaşar

15 yıl önce - Çrş 16 May 2007, 23:35
raylı sistemler terminolojisi

Herkese merhaba

Affınıza sığınarak Raybüs kelimesinin tramvay yerine kullanılmasını pek tercih edemeyeceğim.
Tramvay belki gerçek anlamından sapmış bir deyim olabilir ama yinede güzel herkesin aşina
olduğu bir kelime.
Ben esasında Metrobüs kelimesini de pek sevmiyorum ama herkesin aynı anlamı çıkardığı
bir terim haline geldiği için pek kurcalamak istemiyorum.

Murat Caner
15 yıl önce - Prş 17 May 2007, 20:26

Sizin yerinize ben kurcalarım.

Hiç bir dilde karşılığı olmayan bir yabancı türetim sözcük de bende karın ağrısı yapıyor. Ucubik, abidik, gubidik bir sözcük.

Abi, benim üye olduğum, Türkçe ile ilgili çalışmalar yapan ağ alanında, kullanıcı adı olarak kullandığın tümce, ben koyun muyum? Sazanlığa, dangalaklığa, vatan hainliğine alışık biriyim. Gün içerisinden 5 öğün söylerler bana bunları. Onlar usandı ben usanmam. Ayrıca sen bana istediğini söyle. Hİç sorun değil. Hatır için çiğ tavuk yenir.

ray: Demir tırtıl,
tramvay: Demir araba,
floresan: Işınır.

Kullanrısınız, yerse. Kullanmazsanız kimse de size niye kullanmıyorsun diyemez. Diyenin önce ben karşısında dururum. Ama üzgünüm benim yolum bu, demir yol. Size gaz yapsa da bu böyle yapmasa da.

Ufuk Şanver

15 yıl önce - Pzr 20 May 2007, 23:28

Aslında TCDD raybüs kelimesindense" ray otobüsü" veya "mototren"sözcüğünü kullanıyor.Mesela "Erciyes ray otobüsü" Adana-kayseri arasında yeni sefere başladı.
İstatistik yıllığı gibi resmi kayıtlarda ise "dizelli dizi" terimini kullanıyor.Yani raybüs kelimesi TCDD içinde dahi pek kullanılmayan  bir sözcük.
iyi akşamlar

ANA SAYFA -> ULAŞIM