Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
M.Erdoğan
15 yıl önce - Pzr 20 May 2007, 16:20
BUR » A7.48. Bursa'da Kentsel Trafik Yönetimi Sistemi
Büyükşehir Belediyesi şehir içi trafiğini rahatlatacak Bursa Kentsel Trafik Yönetim Projesi için düğmeye basıyor. Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Fahreddin Yıldırım’ın başkanlığında yapılan meclis toplantısında Bursa’nın kent içi trafiğini çözecek projenin startı verildi.

Kent içindeki trafik problemini, teknoloji desteği çözecek olan sistem ile ilgili ihale çalışmalarına başlanması için meclis, ilgili encümene yetki verdi.

Meclis toplantısında sistemle ilgili bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Recai Ekmekçi, 7 gün 24 saat sürekli çalışacak olan sistemin kent içinde trafik yoğunluğundan kaynaklanan problemi global anlamda değerlendirerek çözmeyi amaçladığını söyledi.

Bursa’da 86 kavşakta uygulanacak sistem ile şehir içinde daha hızlı ve güvenli ulaşım sağlanacağını anlatan Ekmekçi, “Sistem dahilinde yer alacak trafik bilgisayarı üzerinden kavşaklardaki anlık bilgilere ulaşılarak, trafik sayımları yapılacak. Sinyal programlarının otomatik olarak güncellenmesiyle değişebilen anlık trafik yoğunluklarına cevap verilebilecek. İstatistik analizler yapılarak kent içi ulaşım master planına temel oluşturacak sonuçlar elde edilebilecek” diye konuştu.

Kent içi trafik, tek merkezden yönetilecek

Sistemde akıllı kavşak olarak adlandırılan araç sayım ve algılama detektörlerinin de bulunduğunu belirten Ekmekçi, şehrin önemli noktalarından görüntü alma ve aktarmayı sağlayacak kamera sistemi ile kavşaklardan alınan tüm verilerin trafikteki sürücülere iletilmesini sağlayan Değişken Mesaj Sistemi’nin de(DMS) otomasyon ağında yer alacağını kaydetti.

100 kavşak kapasiteli kurulması planlanan sistemin hiçbir kazı ya da ekstra altyapı çalışması yapılmadan mevcut Telekom hatları kullanılarak işletmeye alınacağını dile getiren Ekmekçi, ihale ile ilgili sürecin bir ay içerisinde tamamlanmasının planlandığını sözlerine ekledi.

http://www.bursa-bld.gov.tr/haber/haber.asp?HaberID=2119

Bu haberi geçen yıldan beri bekliyoduk. Yapılmak istenen sistemle bazı yerlerde uygulanan "Yeşil Dalga" diye bilinen sistemden daha gelişmiş bir sistem yapılacak. Kavşaklara ve belirli bazı yerlere kameralar, araç sayım sensörleri yerleşip geçen araç sayısının artmasına göre trafik ışıklarının süresi uygun şekilde değiştirilecek. Çeşitli noktalara konulcak bilgisayar kontrollü tabelalar ile hangi caddelerde trafiğin o saatten yoğun olduğu gösterilip sürücüler yönlendirilecek.İSteyen sürücüler eş zamanlı olarak cep telefonlarına trafik bilgilerini alabileceklermiş.bu yüzden ben yeşil dalga sisteminden daha başarılı olacağını düşünüyorum.  


cagataygollu

6 yıl önce - Cmt 01 Ağu 2015, 17:15
Bursa Değişken Mesaj Sistemi


Bu konuda gelişme varsa paylaşırsanız sevinirim teşekkürler

UfukRaifoğlu
6 yıl önce - Cmt 01 Ağu 2015, 21:35

Bu sistem Bursa da işlemez kardeşim.Alternatif yol yok.Acemler yoğun diyelim nereye yonlendirecek trafiği.Acilen alternatif yolların açılması lazım.

cagataygollu

6 yıl önce - Cum 16 Ekm 2015, 01:12
Bursa Değişken Mesaj Sistemi


Bursa Değişken Mesaj Sistemi(DMS) Altıparmak Caddesinin girişine konulmuş bakalım nasıl olacak faydası olacak mı göreceğiz

mustafaguler
6 yıl önce - Pts 09 Ksm 2015, 15:54

Altıparmak'ta ve Acemler'de bulunan DMS'ler çalışmaya başlamış. Ancak şuan sadece "emniyet kemeri takın, hayat güzeldir" gibi yazılar dönüyor.

Acemler trafik kamerasından elektronik tabela görünüyor: http://www.bursabuyuksehir.tv/canli-yayin/acemler ...12049.htmlMert Bilman
6 yıl önce - Pzr 22 Ksm 2015, 15:57

Bir diğeride Otosansit kavşağına gelmeden takıldı. Alternatif güzergah olarak yakın çevre yoluna yönlendiriyor.

Cüneyt5316

6 yıl önce - Pzr 22 Ksm 2015, 19:42

Bence çok ger ksiz şu yüzden gerksiz arkadaşlar yönlendirilecek alternatif yol yok

mustafaguler
6 yıl önce - Pzr 22 Ksm 2015, 21:01

Alternatif yol var Cüneyt. D-200'ün alternatif yolu yakın çevre yoludur. Ama yetiyor mu o ayrı mesele. Şuan açılan Çelebi Mehmet Bulvarı ise her iki yolunda alternatifi olarak ortaya çıkıyor.

Mert Akgün
6 yıl önce - Pts 23 Ksm 2015, 20:39

Alıntı:
Alternatif yol var Cüneyt. D-200'ün alternatif yolu yakın çevre yoludur. Ama yetiyor mu o ayrı mesele. Şuan açılan Çelebi Mehmet Bulvarı ise her iki yolunda alternatifi olarak ortaya çıkıyor.


hepsi sonuçta acemlere bağlanmıyor mu? ne anlamı var o zaman lambalara takılmanın yolu uzatmanın?


mustafaguler
6 yıl önce - Pts 23 Ksm 2015, 20:48

Alıntı:
hepsi sonuçta acemlere bağlanmıyor mu?


Evet şimdi öyle ama kısa vadede bu problemde ortadan kalkacak (Sırameşeler-Yakın Çevre Yolu-Fuat Kuşçuğlu Cad.-Yunuseli-Hamitler-Akpınar Kavşağı-Ata Bulvarı). Gerçeğinde yol biraz uzayacak ama trafikte beklemekten iyidir.sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara