Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Emel A
10 yıl önce - Cum 05 Şub 2010, 21:41

Alıntı:
Üniversitelerde kimse kadrolaşmadı!
Tam tersi, oraya cahiller giremedi

Maalesef, yeni kurulan üniversitelerle birlikte neler giriyor neler...!
Eskiden de vardı; özellikle piyasada geçerli olan mesleklerde üniversiteye genelde vasat olanlar girerdi, ama şimdi daha kötüler var artık. Zaten ite kaka doktora yapmış olsan bile bir iki telefonla kendini yard.doç. olarak bulman mümkün. Son beş yıldır juriden dönen dosya hemen hemen hiç yok gibi.

Hakan ERTÜRK

10 yıl önce - Cum 05 Şub 2010, 21:45

Emel Hanım işte asıl tartışmamız gereken nokta budur.
Yani bilgi ve kalite seviyesinin yerini torpilin, siyasi rengin alışı.
Ama maalesef ülkemde bunların yerine türban konuşuluyor.

Enes A.
10 yıl önce - Cum 05 Şub 2010, 21:47

Alıntı:
Zaten ite kaka doktora yapmış olsan bile bir iki telefonla kendini yard.doç. olarak bulman mümkün. Son beş yıldır juriden dönen dosya hemen hemen hiç yok gibi.

İte kaka doktora yapan birinin 65 dil puanını alması zor. Hadi aldı diyelim doçenlik ve profersörlüğe indeks yayını olmadan ulaşması çok zor.

Ama tabiki jüri ayarlama, mülakattan geçirme gibi uygulamalar devam ediyor.

hasan arpak
8 yıl önce - Pts 09 Tem 2012, 09:14

sayın cumhurbaşkanımız takdire şayan birisidir.kendisine sempatim var ama artık şu cumhurbaşkanı olmadan evvel kendisinin de eleştiridiği ama cumhurbaşkanı olunca kendisinin de ne yazıkki yaptığı az oy alanı rektör yapma uygulamasına bir son versin.kendisine bunu hiç yakıştıramıyorum. bu nedir ya çok oy alanı değil sırf siyasi gayelerle az oy alanı ata.iyi de hani milli irade herşeyin üzerindeydi. o adaylardan çok oy alanı seçen öğretim üyelerinin iradesi irade değil mi?

kamilçolak
3 yıl önce - Pts 14 Ksm 2016, 16:23
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden "Kayyum rektör istemiyoruz" eylemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oyların yüzde 86'sını alan Prof. Gülay Barbarosoğlu yerine Prof. Mehmed Özkan'ı atamasına öğrencilerden tepki geldi

Boğaziçi Üniversitesi’ne geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın atanması, bugün bir grup öğrenci tarafından protesto edildi. Üniversitenin Güney Kampüsü’nde saat 13.00 sıralarında toplanan yaklaşık 200 kişilik bir grup, ellerinde pankartla sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Çoğunluğu öğrencilerden oluşan, akademisyenlerin de destek verdiği grubu polis, yolu kapattıkları gerekçesiyle durdu. Polis tarafından gruba kaldırımdan yürümeleri yönünde uyarıda bulunmaları sonrasında bazı öğrenciler duruma tepki gösterdi. Tepki nedeniyle polisle öğrenciler arasında arbede çıktı. Arbedede bazı öğrenciler gözaltına alınırken, akademisyenlerin araya girmesiyle gerginlik büyümeden önlendi.Öte yandan, gözaltına alınan öğrenciler kimlik kontrollerinin yapılmasının ardından serbest bırakıldı.
http://www.hurriyet.com.tr/bogazici-universitesin ...k-40277421

Çok ilginç gerçekten. İnsan yorum yapamıyordu bu ülkedeki bazı şeylere ama artık çoğu şeye yapamaz hale geldik. Yorumsuz diyeceğim ama vicdanım el vermiyor.
Zamanında Ahmet Necdet Sezer, 1. seçilen aday yerine 2.seçileni rektör atadığında buna en hafif dille zulüm diyenler, bugün %86 oy almış aday yerine, aday bile olmayan ve parti mensubunu akrabası olan kişi atanırken, buna ses çıkartmak yerine destek veriyorsa geçmiş olsun bu ülkeye.. Hem okulumun hemde ülkemin bu haline üzülüyorum.

Ers1n
3 yıl önce - Pts 14 Ksm 2016, 16:30

Anlaşılan "Milli İrade" sadece AKP'nin işine geldiğinde geçerli oluyor.

KeNaN KöR
3 yıl önce - Pts 14 Ksm 2016, 16:41

Milli irade Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle gerçekleşti. Zamanında Ahmet Necdet Sezer'in rektör atamalarına ses çıkarmayanların devir değişince ortaya çıkmaları ilginç. Oyun kuralına göre oynanıyor. Sadece aktörler değişti.

Yasa tam yetki veriyor

Rektör atamalarında yasayla tam yetkili olan Cumhurbaşkanı, inisiyatifi elinde tutmakta. Buna göre; Rektör atamalarında üniversiteler ilk aşamada, kendi içinde oylama yaparak, 6 adayın ismini YÖK'e bildirir. YÖK bu isimlerden 3 kişiyi sıralayarak Cumhurbaşkanı'na sunar. Bu aşamadan sonra yetki Cumhurbaşkanındadır. Buna göre başta İstanbul Üniversitesi olmak üzere rektörleri atanan diğer üniversitelerde YÖK'ün yaptığı sıralama değişikliği ve Cumhurbaşkanı'nın inisiyatif kullanması tamamen yasal ve olağan bir durumdur.

İşte 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in atamalarından bazıları;

- Kastamonu Üniversitesi'nde 15 oyla birinci olan Prof. Dr. Mustafa Safran yerine, sadece 2 oy alan Bahri Gökçebay'ı rektör olarak atadı.

- Yozgat Bozok Üniversitesi'ne en fazla oyu alan Prof. Dr. Mustafa İlbaş yerine 4 oy alan İnci Varinli'yi atadı.

- Giresun Üniversitesi'nde 25 oyla birinci olan Prof. Dr. Mehmet Tüfekçi yerine, 8 oy alan O. Metin Öztürk'ü atadı.

- Gazi Üniversitesi'nde bin 64 oy alan Prof. Dr. Rıza Ayhan yerine, 366 oy alan 3. sıradaki Kadri Yamaç'ı atadı.

kamilçolak
3 yıl önce - Pts 14 Ksm 2016, 17:13

Yasanın bir işi yapmaya tam yetki vermesi, yasaya uygun yapılan her şeye doğrudur anlamı yükler mi?
Bence yüklemez. Sadece yapılan işi yasal çerçevede meşru gösterir.

A kişisi zamanında kimi atamış, B kişisi göreve gelince kimi atamış bunlarla ilgilenmiyorum ben. Benim derdim isimlerle yada onlarla biat edenlerle değil. Ortada doğru olmadığı acıkça görünen bir şeyler var ve kimsenin bunu düzeltmeye niyeti yok. Herkes düdük eline geçince, işine geldiği gibi öttürme derdinde. Görünen o ki bazı insanlar da bu durumdan rahatsız değil hatta düdüğü çalanın arkasından oynayarak gitme eğiliminde.

Milli irade konusuna girmek istemiyorum çünkü o masal benim için önceki seçimlerde kurulamayan hükümet ve o süreçte yaşananlar neticesinde nihayete erdi.

Rasyonel olmak gerek tabi ama istediğiniz şeye inandığınız için kimse sizi suçlamamalı yada etiketlememeli.

Tekinn2121
3 yıl önce - Cmt 10 Hzr 2017, 12:36

Rektörlere etik dışı atama imkanı tanıyan kadrolara düzenleme şart!
Son günlerde Pamukkale Üniversitesi Rektörünün eşini Enstitü Sekreteri olarak ataması ile başlayan akrabaların üniversite kadrolarına sınavsız atanması büyük tepki topluyor! Bu konunun etik boyutundan öte yasal tarafı ile ilgili yaklaşık bir yıl evvel yaptığımız uyarıyı yineliyoruz. Rektörlere etik dışı atama imkanı tanınan kadrolara düzenleme şart!
http://www.memurlar.net/haber/673041/rektorlere-e ...=headlines

buda başka bir rektörün icraati
http://www.memurlar.net/haber/673262/bir-atama-ha ...=headlines

Misafir 976

2 yıl önce - Pts 05 Mar 2018, 12:04

Rektör, 28 adayı eleyip oğlunu araştırma görevlisi yaptı

Bir yıl önce Hakkari Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Ömer Pakiş’in, İlahiyat Fakültesi Dekanlığı döneminde oğlunu aynı fakülteye araştırma görevlisi olarak aldığı ortaya çıktı.

Kamu Denetçiliği Kurumu konuyla ilgili rapor hazırladı ve sınavın iptalini istedi. Ancak rektörlük sınavı iptal etmedi. Kamu Denetçisi Arif Dülger'in skandalla ilgili hazırladığı rapora göre oğul Halit Ziya Pakiş, ALES ve yabancı dil sıralamasında 31 kişilik listede 29'uncu sırada yer aldı. Rapora göre başvuranlardan 19'u, transkrip belgesinde “mühür üzerinde imza olmaması, kaşenin imzasız olması” gibi gerekçelerle elendi. Kalan 12 kişiden 8'i sınava girmedi. 4 kişi ise üniversitenin yazılı sınavında 5-15 gibi puanlarla elendi. Elenen adayların genel notlarının 84, 79 gibi yüksek puanlar olması da dikkat çekti. Kamu Denetçisi Dülger, Meclis Komisyonu'nda şu değerlendirmeyi yaptı: “Gerekli titizlik gösterilip eksiklikler tamamlansa, kazanan iki aday, sınava girecek ilk 20 kişi içerisine bile giremiyor.” kaynak: cnn türk

sayfa 5
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET