Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Fatih Can
12 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 12:20
Üniversite rektör seçimleri - Artık bu sistemi degistirin!

Artık bu sistemi değiştirin.

Bu ülkede bilimin yıllardır gelişmediği üniversitelerimizin halinin ortada olduğu bir sistem içerısindeyiz. Bence bunun en büyük sebebi de üniversitelerin tam bağımsız ve özerk yapıya sahip olmayışı. Artık üniversiteler kendi secimlerini kendileri yapsınlar.

Haber gozunuze carpmıstır, Sn Cumhurbaskanı Sezer, unıversite secımlerınde bır cok unıversıtede sadece 2 oy alan rektor adayını rektor olarak atamıstır. Bu durumda, oradakı ogretım uyelerının fonksıyonu nedır? Darbe anayasasi ile kurulmus olan bu sistemin artik degistirlmesi gerekmektedir sizce ne gibi bir sistem getirilmeldir?
Bence Yargi ve universiteler secimini kendi icersinde yapmalidir boylece siyasi dusuncedeki insanlar temizlenecektir.

Iste haberin linki

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=242061

kemalsoylemez

12 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 12:28

Alıntı:
Bence Yargi ve universiteler secimini kendi icersinde yapmalidir boylece siyasi dusuncedeki insanlar temizlenecektir.

Şu anki sistemin amacı Üniversitelerin ve yargının devletin başındaki mantıkla ve eşgüdümle yönetilmesidir.
Her üniversite kendi içerisinde seçim yaptığında üniversitelerimiz arasında fikir ve yönetim ayrılıkları oluşacaktır.
Bu beraberinde gelişmeyi getireceği gibi yan etki olarak toplumsal bölünmeyi de getirebilir.
Sağcı üniversite, solcu veya şeriatçı üniversite gibi ayrımlar şimdi dahi olduğuna göre tamamen özerklik sağlandığında ne gibi sonuçlar doğar bilinmez...

Siyasi düşüncedeki insanlar kavramını biraz açmak gerekiyor sanırım. Orta ve daha üstünde zekaya sahip olan herkesin siyasi düşüncede olması gerekir. Kastınız partizanlık ise haklısınız.

Fatih Can
12 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 12:59

Siyasi dusunceleri ile hareket eden insanlar demek daha dogru olacaktir o zaman. En basit ornek Inonu Malatya universitesi rektoru ogrenciler mitinge gitsin diye sinavlari iptal ediyor. Anadoluda cogu universitede milliyetci gruplarin elindeki universiteler var bu universitelerde erkeklerimiz ile kizlarimiz el ele bile dolasamazken o milliyetci gurubun "reisi" butun kizlarla istedigi gibi cikabiliyor.

Demek ki sistemde biz hata var, biizm ulkemizde atama sistemi hic bir zaman yurumez. Cunku atayacak insanin siyasi dusunceleri objektifligi buyuk olcude etkildedi, etkileyecek, etkiliyor.

Ben secimlerin kendi icinde yapilmasi taraftariyim. Buyuk oranda siyasetle hareket etmekten arinacaktir beyinler, temizlenmeyenler universiteler de toplum tarafindan farkedilip medya tarafindan teshir edilecek ve zamanla onlar da artik ogreneceklerdir.

Ama bu iki oy alan rektoru atamakla olmaz, mitinglere adam tasiyan rektor de zamaninda boyle atanmisti. Simdi Adiyaman uniye atanan rektor de mitinglere adam tasiyan rektor.

Rejim buyuk bir tehlikede tehlikenin adi : Burokratik oligarsi.

Necmettin K.

12 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 22:24

Konu ile ilgili haberlerde ,en fazla oy alan bir rektör adayının milletvekili aday adayı olduğu için seçilmediği,temayüllere göre davranılarak yapılan araştırmalarda en fazla oy alanın Cumhurbaşkanına göre bir manisi bulunduğu takdirde bir sonrasındakini atamasıyla Malatyadaki rektörün ne alakası var anlayamadım.

Atamalardan intikam almak için başka bahaneler aramaya gerek varmıdır?

Eğer her üniversitede en çok oyu alacak kişi rektör olacaksa,sonucun Cumhurbaşkanlığı makamına götürülmesine ne gerek vardı?

Her ne kadar diğer söylentileri de birikimin temeli görsemde,uygulamalarını beğenmesem de Devletin en üst seviyesindeki idarecisinin boş,gereksiz maksatla atamasını engelleyeceği rektör adayı olmadığına inanıyorum.

Fatih Can
12 yıl önce - Pzr 20 May 2007, 10:36

Alıntı:
Eğer her üniversitede en çok oyu alacak kişi rektör olacaksa,sonucun Cumhurbaşkanlığı makamına götürülmesine ne gerek vardı?

Zaten sorun sistemde, neden cumhurbaskanı atıyor rektoru. Bır kişinin iradesine neden bırakılıyor. Malatya uni rektorü ile de ilgisi söyle ki Malatya inü rektörünün siyasi hareket ettiğini herkes biliyor artık. Demek ki Sezerin ataması da tarafsızlıgı saglamıyor.

Necmettin K.

12 yıl önce - Pzr 20 May 2007, 21:53

Alıntı:
Zaten sorun sistemde, neden cumhurbaskanı atıyor rektoru. Bır kişinin iradesine neden bırakılıyor. Malatya uni rektorü ile de ilgisi söyle ki Malatya inü rektörünün siyasi hareket ettiğini herkes biliyor artık. Demek ki Sezerin ataması da tarafsızlıgı saglamıyor.

Bir kişinin iradesine bırakılıyor dediğiniz makam ,Türkiyenin hayati önemine haiz kanunları da onaylıyor,bazılarını veto edip geri  TBMM'ye gönderirken,bazılarının iptali için Anayasa Mahkemesine müraacat ediyor.

Size soruyorum;bir rektör ataması mı,yoksa yasa onayı veya vetosu mu,ülke açısından daha önemlidir?

Eğer vatandaşlarımız,rektör atamasındaki kadar yasalar konusunda hassas iseler,TBMM'den çıkan yasaları sadece vatandaş gözüyle bir inceleyin,bakın o zaman ne çarpıklıklar göreceksiniz.

İkinci bir konu ise,Cumhurbaşkanlığı makamı,bir emlakçı bürosu değil ki. Rektör adaylarının,özel hayatlarından,ekonomik yapılarına,aile ilişkilerinden,milli hassasiyetlerine kadar,tüm geçmişi hakkında Mit ve devletin ilgili birimlerinden bilgi akışı sağlanmaktadır.

Ben ,Sayın Cumhurbaşkanının hangi gerekçe ile atayıp atamadığını bilemem. Ancak o yüce makamın bu kadar ucuz eleştirilmesini haksız buluyorum.

Bu atamaları adil bulmayanların,meclisten çıkan,YÖK yasasında,bir üniversitenin,Malatya ve Güneydoğuda açacağı bölümlerle ilgili yaptığı değişikliği lütfen okuyunuz. Adalet ve tarafsızlık nedir ,hepimiz anlayalım.

Kimlerin atamalarla ilgili bilgi edinme hakkını veya yargıya gitme hakkını kullandığını,ya da kullanmadığını bilmiyorum. Hukuk devletinde eleştiri yerine yazılı başvuru gerekmektedir.

Şemdinli davasının Yargıtay tarafından sunulan gerekçeli kararı ne kadar anlamlıdır. Özellikle,Terör örgütü gibi eylem yaptılar şeklindeki ibare,Yargıtay tarafından değerlendirilmiştir.

Lütfen yüce kurumlarımızı Türkiye Cumhuriyetinin düşmanları ile aynı ifadelerle değil, eleştireceksek bile bizim ifadelerimizle eleştirelim.

Nette pkk sitelerini bir gezin,onların ifadeleri hangi merkezdedir.

Yapılanların doğruluğunu,ya da demokratik seçimlerin yerine atamaların yapılmasını savunduğumu sanmayın. Yapılan demokratik oylamaların,ne kadar demokratik olduğunu düşünüyorum.

Ben ,Devlet Milletin hakimi değil,Milletin hadimidir inancındayım. Yine Millet ,Devletin sahibidir,ancak Devlet Milletin sahibi değil bekçisidir. Eğer Devlet Milletin sahibi olsaydı,Milletin 16.yüzyıldaki gibi zenci köle,Devletinde beyaz efendisi olması gerekirdi.

Efendi olan Millettir. Efendinin hizmetkarı ise Devlettir. Bu böyle bilinse ve gereği uygulansa idi,Devletimiz güçlü,muasır medeniyetler seviyesine yükselir,Milletimiz mutlu ve adaletten dolayı emin olurdu.

Ne halde olduğumuzu göremeyenler sadece bizlermiyiz?

Saygılarımla.

Mehmet_kaptan
12 yıl önce - Pzr 20 May 2007, 21:55

Cumhurbaşkanı'nı kim seçti? Meclis
Meclis'i kim seçti? Halk

Demekki Cumhurbaşkanı halkı temsil etmekte, ve istediği kişiyi seçebilir

Oguz Sertopuz
12 yıl önce - Pzr 20 May 2007, 22:00

Alıntı:

Ne gereğimi var?.   Ah benim ata bıyıklı dostum bu ülkede yok olamayan yök gibi bir kurum varken,statükoları varken millete veya üniversitenin haddinemi düşmüş bu işler onlar cahil seçemezler. ama kendileri yani statükocular aydındır...  

Halk sözü hatırlarmısınız;ÇİNGENEYE MAKAM VERMİŞLER ODA GİDİP BABASINI İDAM ETMİŞ bu iş de bunun aynısı.

Necmettin K.

12 yıl önce - Pzr 20 May 2007, 22:21

Alıntı:
Ne gereğimi var?.   Ah benim ata bıyıklı dostum bu ülkede yok olamayan yök gibi bir kurum varken,statükoları varken millete veya üniversitenin haddinemi düşmüş bu işler onlar cahil seçemezler. ama kendileri yani statükocular aydındır

Devletle ilgili düşüncelerimi belirttim.

Şu anki sistem de belli,bunun dışına çıkmak imkansız.

Hani sistemi değiştireceklerdi?

Mevcut sistem içerisinde en uygulanabilir yapı ve mecburen bu.

Üniversitelerde eğer seçim yapılsa ve rektörler yapılan seçimle atansa,en fazla isyan edecekler şu anki sistemi eleştirenler olacaktır.

Seçim sistemi konusunda,hazirun cetvelleri ve oy kullanacaklar hakkında kesin bilgileriniz var mı? Eğer üniversiteler seçse,o zaman seçilen rektörün karşısındakilerin üniversiteyi hemen terketmesi gerekir.

Bugün akademik kariyer almanın ilmi değil harbi ne olduğunu bilseniz herhalde önce siz düşüncelerinizi değiştirirdiniz.

Rektör ve idareye rağmen görevin ne olduğunu ,özür dileyerek bencillik ve ukalalık yapmak istiyorum,benden daha iyi bilen yoktur. Ayak izinizin fotokopisini çekerler,sizin tüm özel yaşantınız didiklenir,önünüz kesilir,yabancı dil sınavını emekli oluncaya kadar veremezsiniz.

Hazirun cetvelini kim hazırlarsa seçimi o kazanır. Cumhurbaşkanlığı makamı,siyaset üstü düşünülerek çatışmaların önüne geçilmiştir.

Tekrarlıyorum,adil olmayabilir,ancak hukuki olmadığını kim iddia edebilir?

Bazen hukuk adil olmayan kararlar da verebilir.

AHMETR
12 yıl önce - Pts 21 May 2007, 01:18

Sitemizde -malesef- haber 7 gibi siyasi ve yanlı bir medya kuruluşundan alıntı yapıp yapıp doğru-yanlış başlıklar açılması modası var ki; sitemize hiç yakıştıramıyorum.

Bunları yapanlar hiç bir tepkiyle karşılaşmazken, tam tersini yapanlara bu mesajdaki bilgiler yanlış eksileri yağmaktadır. İkisi de yanlışken birine göz yummak hiç de adil olmamaktadır.

Amacın kesinlikle bir siyasi görüşün propagandasını yapmak olmasına rağmen; yapanlar yaptıklarıyla kalmaktadır. Bu konu yazıldığında da konuyu saptırıyor eksileri yağmaktadır.

Ben bu sefer konuyu saptırmadan başlığı tekrar etmek istiyorum:

Artık bu sistemi değiştirin.

Lütfen....

Not: Yazdıklarımdan siyasi bir görüş çıkarmak isteyenler, şu andaki hiçbir siyasi oluşumu desteklemediğime dair defalarca yazdığım eski mesajlarımı okuyabilirler...

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET