Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
kemalcanhakkı

11 yıl önce - Prş 17 May 2007, 23:49
Kocaeli Sanayii Başkenti


Türkiyedeki sanayinin en cok yükünü ceken il dir kocaeli bu yuzdende sanayi kuruluslarının zamanında hatta simdiki zamandada ust duzeydeki kişilerin cıkarları yuzunden pek cok sahili ve sehir merkezlerini esir alan sanayi kuruluslarıylada yıllardır iç içe yasayan kocaeli ilinden resmi verilerle biraz orneklemede yaparak konuyu bu baslıkta tartısalım istedim bir zamanlar ulkenin gundemine oturan Dilovası kapatılması olay olan Seka ozelestirilmesi hala tartısılan tüpras sahillerin buyuk bolumlerini olusturan tersanellerle kocaeli  gercegi.

ELEKTRİK ALETLERİ VE CİHAZLAR SANAYİ
8,64

MAKİNE SANAYİ
3,73

KOCAELİ' DE YABANCI SERMAYE

ÜLKESİ KURULUŞU ÜLKESİ KURULUŞU
ALMANYA  29           İSVİÇRE   7
ABD        19            G.KORE     3
BULGARİSTAN  1        İSVEÇ    2
FRANSA            9   DANİMARKA 1
HOLLANDA/İTALYA 2 FRANSA/ALMANYA  2
HOLLANDA 9           LÜBNAN 1
BELÇİKA 7      B. ARAP EMİRLİKLERİ  1
HOLLANDA/İNGİLTERE 1 HOLLANDA/ABD 1
İLGİLTERE 6            LUXEMBURG  2
JAPONYA 9              MONACO  1
İTALYA  5           T O P L A M  118

Kocaeli ili, bünyesinde barındırdığı yaklaşık 400 adet 1. sınıf, 7.000 adet 2. ve 3. sınıf Gayrı Sıhhi Müessesesi (GSM) ile bir Sanayi Kenti konumunda olup, İl GSYİH içinde Sanayi Sektörünün payı ise yaklaşık % 70 civarındadır.

Kocaeli İmalat Sanayi' nin;

Türkiye Ara Malları üretimi içindeki payı : % 22

Türkiye Yatırım Malları üretimi içindeki payı : % 10

Türkiye Tüketim Malları Üretimi içindeki payı : %3

Kocaeli İmalat Sanayi içinde % 27' lik pay ile Kimya Sanayi 1.sırada yer almaktadır.

RAKAMLAR:
http://www.kocaeli.gov.tr/

sektorel dagılımda burada


izm_4141
10 yıl önce - Cmt 15 Ksm 2008, 13:15

Aslında KOCAELİ 'de yeni sanayi yatırımları adında bir başlık açacaktım ama bu başlığı gördüm buradan kentimizde yapılmakta olan yeni sanayi yatırımlarını paylaşabiliriz diye düşündüm.Özellikle kriz ve işsizliğin tavan yaptığı günümüzde yeni fabrikaların kurulması çok önemli.Bugün özgür kocaeli gazetesinde okuduğum haberi paylaşmak isterim.

Alıntı:
Suadiye’de Kore yatırımı


Kore’nin otomotiv yan sanayi alanında dünya çapında firmalarından olan Howon firması, Suadiye beldesinde 50 milyon Dolarlık yatırımla fabrika kuruyor.
HYUNDAİ’YE ÜRETİM YAPACAK


Alikahya beldesinde kurulu Hyundai Otomobil fabrikası için parça üretecek tesisin inşaatı hızla devam ediyor. 8 bin metrekare kapalı alanı bulunan fabrika binasının inşaatını Kubilay Uray firması, alt yapı işlerini Karslı Hafriyat firması yapıyor. Tesisin önümüzdeki yılın ortalarında üretime geçmesi, 2011 yılında tam kapasiteye ulaşması bekleniyor.
250 KİŞİ ÇALIŞACAK


Suadiye yakınlarında 47 dönümlük alanda kurulan Howon Otomotiv fabrikası, teknoloji yoğun bir fabrika olacak. Buna rağmen, ilk aşamada 250 kişinin istihdam edileceği açıklandı.


250 kişi iyi bir istihdam.Darısı yeni fabrikalarımıza..


cenk CAMCAY
10 yıl önce - Sal 16 Arl 2008, 11:37

Yarımca'da yapımına başlanan Dubai sermayeli konteyner limanının çalışmaları durmuş.Sevinelimmi üzülelimmi karar veremedim.Alıntı:
Dev liman inşaatı durdu

Yarımca'da 170 milyon dolar altyapı bedeliyle kurulacak uluslararası alanda faaliyet gösterecek DP World Limanı'na TÜPRAŞ engeli, inşaat durdu

Yarımca'da kurulacak dev konteyner limanına TÜPRAŞ engeli. TÜPRAŞ'ın başvurusu üzerine liman inşaatı durdu. Dubai merkezli liman işletmecisi DP World, yeni bir konteyner terminali inşa etmek üzere, Yarımca liman arazisini Erdemir'den satın almış ve devir işlemlerini tamamlamıştı. Kuruluşun, araziyi Erdemir'den net 105 milyon dolar fiyat karşılığında nakit olarak satın aldığı açıklanmıştı.

170 milyon dolar
Gerekli onayların alınmasının ardından inşasına başlanan olan limanın 2008 yılında faaliyete geçmesinin planlandığı, limanı hayata geçirmek için 170 milyon dolarlık altyapı yatırımı yapılacağı bildirilmişti. Kuruluş, Yarımca'da 1 milyon TEU'nun (1 TEU, 1 adet 20'lik konteyner karşılığı) üzerinde kapasiteye sahip olacak bir terminal inşa edecekti.

İlk terminal olacaktı
Yarımca limanı, tamamı DP World'ün olacak ve DP World Yarımca Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından geliştirilecek ve işletilecekti. Liman, Türkiye'de tamamen uluslararası bir firmaya ait bulunan ilk terminal olacaktı. Bu satın alma sonrasında DP World, dünyanın en büyük üç liman işletmecisinden birisi konumuna gelecekti.

Aziz Yıldırım yapıyordu
Limanın inşasını da Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a ait MOSTAŞ firması üstelenmişti. Hatta Aziz Yıldırım'ın da sık sık Yarımca'ya gelerek, liman çalışmalarını yakından takip ettiği biliniyordu. Firma deniz dolgusunu yaparken TÜRPAŞ yetkilileri tarafından güvenlik bandı raporu hazırlanmış ve inşaatın durdurulması talep edilmişti.

Lobi faaliyetleri
TÜPRAŞ tarafından hazırlanan bu rapor geçtiğimiz günlerde Ankara'ya gönderilmiş ve Bakanlar Kurulu'nda gündeme alınmıştı. Bu gelişmeler üzerine de inşaatın durdurulması kararı alınmıştı. Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Sözen'in konuyla ilgilendiği, DP World yetkililerinin de inşaatın yeniden başlatılması için lobi faaliyetlerini sürdürdüğü öğrenildi.

bizimkocaeli.comyılmaz cebe
9 yıl önce - Cmt 21 Mar 2009, 20:53

Kocaeli 'nin sanayide ne kadar gelişmiş olduğunu Bursa da çok fazlasıyla hissettim. Düşünün fabrikada bütün ustabaşıları izmitli, muhendisleri Koü mezunu, parça lazım izmitten alınacak,Trafo arızalı izmitten teknik servis çağırılacak, fabrikaya ağır bir yük indirmek için Gebze den vinç gelecek. Bunu yıllarca yaşadım. Patronumuz Bursalıydı. Birde iş çıkışı gördüğümüz tabelalar.

Vedat BEHAR

9 yıl önce - Cmt 21 Mar 2009, 21:19

kocaelimiz türkiye cumhuriyetinin sanayi başkenti olabilir fakat kocaeli sanayiden hak ettiği geliri alamamaktadır. kocaeli sanayiden hak ettiği geliri alsaydı, kocaeli türkiyenin hong kongu, şangayı olurdu.

En son Vedat BEHAR tarafından Pzr 22 Mar 2009, 01:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


yılmaz cebe
9 yıl önce - Pzr 22 Mar 2009, 17:54

Bazi yörelere sanayii gitmesi için teşvikler verilirken Kartepe halkı YILDIZ ENTEGRE nin kurmayı düşündüğü demir çelik fabrıkasının durdurulması için Kocaelibüyükşehir belediyesinine baskı yapma kararı aldı.cenk CAMCAY
9 yıl önce - Pts 23 Mar 2009, 12:36

Alıntı:
Bazi yörelere sanayii gitmesi için teşvikler verilirken Kartepe halkı YILDIZ ENTEGRE nin kurmayı düşündüğü demir çelik fabrıkasının durdurulması için Kocaelibüyükşehir belediyesinine baskı yapma kararı aldı.


İZMİT ili artık sanayi yatırımlarına doyma noktasına geldi bu saatten sonra bu kente yapılacak sanayi yatırımları yüksek teknoloji yatırımları olmalı mesela ford,hyundai ve honda gibi yeni otomobil fabrikaları yatırımları çekilmeli demir çelik fabrikası benim görüşüme göre kartepe ilçesini bitirir dilovası yapardı.


cenk CAMCAY
9 yıl önce - Sal 21 Nis 2009, 10:30

Huyundai 500 bininci aracı banttan indirdi.


Alıntı:
Alikahya'daki fabrikanın bantlarından inen 500 bininci araç için düzenlenen törende CEO Kwang Hzum başarıyı,“Hyundai artık bir Türk markası olarak kabul edilmeye başlandı” sözleriyle özetledi
TÜRK otomotiv sektörüne son yıllarda damgasını vuran Hyundai, dün üretim tarihinin en önemli günlerinden birini yaşadı. Alikahya'da 1997 yılında Accent ve H100 modelleriyle Türk tüketicisi için üretime başlayan Hyundai, 500 bininci aracını bantlardan indirmenin haklı gurur ve heyecanını yaşadı. Hyundai Türkiye İzmit Fabrikası’nın bantlarından inen 500 bininci araç, Çek Cumhuriyeti’ne ihraç edilmek üzere üretilen beyaz renkli bir Accent Era 1.4 Select oldu. Bu amaçla dün fabrikada, Hyundai Türkiye CEO'su Kwan Hzum'un da katıldığı bir tören düzenlendi.

EN İYİ KARARIMIZ

CEO'su Kwan Hzum törende yaptığı konuşmada, “Bugün, hem Hyundai Türkiye hem de Türk otomotiv sektörü için önemli bir gün. Sizlerin de çok iyi bildiği gibi Türk tüketicisi, Hyundai ile ilk kez 1990 yılında tanıştı ve Hyundai çok kısa bir süre içinde en çok satış gerçekleştiren ithal marka unvanına ulaştı. Kore’nin ebedi dostu olan Türkiye’nin bölgedeki önemini ve iç pazarda oluşan bu yüksek talebi göz önünde bulunduran Hyundai olarak da, Kore dışındaki denizaşırı ilk üretim merkezimizi Türkiye’de kurmaya karar verdik. Bugün, bunun aldığımız en iyi kararlardan biri olduğunu görmek bizi daha da mutlu kılıyor” dedi.

ACCENT ARTIK SİZİN

Hyundai Türkiye'nin kısa tarihi hakkında da bilgiler aktaran Hzum, “Türkiye’de üretimimiz 1997 Temmuz’unda başladı ve henüz çok genç bir marka olmamıza rağmen bugün 500 bininci aracımızın üretimine ulaştık. Yıllık fiziki üretim kapasitemizi 100 bin adede yükselttik. Ancak gördüğünüz gibi Accent, fabrikamızda üç nesil boyunca üretildi ve her zaman Türk tüketicisinin tüm ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan modelimiz oldu. Accent artık Türk halkının otomobili ve bu sayede Hyundai markası da artık bir Türk markası olarak kabul edilmeye başlandı.

TÜRK HALKINA SÖZ

Accent Era'nın şu an Türkiye pazarının en çok tercih edilen otomobili ve tüm otomobiller arasında satılan her 10 araçtan 1 tanesinin Accent Era olduğunun altını çizen Hzum, “Türk işçilerinin emeğiyle bu başarılarımızı sürdüreceğimize yürekten inanıyoruz. Hyundai olarak biz her zaman Türkiye’ye inandık ve bundan sonra da çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Türk ekonomisine katkıda bulunmak ve hem çalışanlarımızın hem de Türk halkının refahı için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” diyerek sözlerine son verdi. Hzum'un konuşmasının ardından Hyundai Türkiye Fabrikası'nın bantlarından inen 500 bininci aracın kurdelesi kesildi ve fabrika, basın mensuplarına gezdirildi.
http://www.kocaelidemokrat.com/haber_detay.asp?haberID=9182


cenk CAMCAY
9 yıl önce - Cmt 25 Nis 2009, 10:34

Dünyanın en lüks yatı yeniköy'de suya indirildi törene Bakan Tüzmen'de katıldı.


Alıntı:
Arap Prensi’nin yatıyla Bakan Tüzmen hava attı


İzmit Körfezi sahillerinin en güzel yeri olan Yeniköy bölgesinde, Kocaeli Sanayi Odası öncülüğünde, üstelik deniz doldurularak kurulan Kocaeli Serbest Bölgesi’nde (KOSBAŞ) Arap sermayeli Yatchley Gemi firmasının inşa ettiği süper lüks, 7 yıldızlık konfora sahip Nuro Of Riyadh (Riyad’ın Işığı) isimli süper lüks yat, dün Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen’in de katıldığı törenle denize indirildi.
Suudi Arabistan Prenslerinden Muhammed Bin Abdülaziz (41) için yapıldığı, Fransa’da sahibine teslim edileceği açıklanan Riyad’ın Işığı isimli yatın denize indiriliş töreni de görkemli oldu.
TÜZMEN: KOCAELİ YAT KENTİ OLMUŞTUR

Törene katılan Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Kocaeli kentinin Türkiye’nin imalat merkezi olduğunu, artık çok görkemli yatların da ilimizde üretilebildiğini söyledi, “Riyad’ın Nuru isimli megayatın teslimine şahit olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Kocaeli artık bir yat kentidir. Buradan dünyaya, çok lüks ve konforlu yatlar yapılıp satılacaktır. Kocaeli Serbest Bölgesi Türkiye’nin iftiharı olacaktır. Burada çalışan bir avuç insanın neler yapabileceğini dünya görecektir” dedi.
Törende Kosbaş Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Kanık da konuştu. Kanık, Kocaeli Serbest Bölgesi’nin Türk Yat Sanayii’nin merkezi olacağını, Serbest Bölge bünyesindeki 38 firmanın 2008 yılı sonu itibariyle toplam yatırımlarının 218 milyon doları bulduğunu söyledi. Kanık, Kosbaş’ta 2008 yılı sonu itibariyle 4.370 kişi çalışırken, kriz nedeniyle bu rakamın 2.800’lere indiğini de söyledi, “Krizin etkisinin azalmasıyla, bu sayı 5 bini aşacaktır” dedi.
Dün törenle denize indirilen Riyad’ın Işığı isimli süper lüks yatın boyu 65 metre. Yatın yapımına 2006 yılı Şubat ayında başlanmış. Yatı inşa eden firmanın, 80’i kadrolu, 250 civarında elemanı bulunuyor. Dün Yeniköy sahilinde düz enlenen törene, Vali Gökhan Sözer, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, il protokolü de katıldı.


www.ozgurkocaeli.com.tr


yılmaz cebe
9 yıl önce - Cmt 25 Nis 2009, 15:23

Kocaeli' nin bu yatı yapması kimseyi şaşırtmıyor. Ülkenin en yetişmiş insangücü ve ülkenin en büyük sanayii üretimine sahip olduğu zaten bilinen gerçek. Önemli olan altın kaplamalar hariç tam olarak bu yatın % kaçı Kocaeli den alınmış olması.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET