Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bitlis - Nemrut Dağı
12345678   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
galpay

11 yıl önce - Cum 09 Hzr 2006, 08:17
Bitlis - Nemrut Dağı


.
Nemrut Dağı ülkemizde en son faaliyete geçen volkanik dağdır. 1441 ile 1443 tarihleri arasında faaliyete geçtiğinde püskürttüğü lavlar 60 km güneye akmıştır. Yüksekliği 2935 metre olan dağın kalderasında, 40 Km.² alanlı ve 140 m. derinliğinde, Türkiyenin en büyük ve dünyanın ikinci büyük, krater gölü bulunmaktadır.


Nemrut Dağı Krateri ve Krater Gölü

 
Nemrut Dağı ve çevresi haritası

 
Nemrut Dağı Krateri'nin uçaktan görünüşü
.
Yarım ay şeklindeki Nemrut Krater Gölü deniz seviyesinden 2247m., Van Gölü’nden ise 600 m. yüksekliktedir.
Soğuk ve sıcak sular ile buhar da fışkırtan bir doğa harikasıdır.
Çevresinde Yeşil Göl, Ilık Göl gibi ve bunlara benzer toplam dört göl daha bulunmaktadır. Suları tatlı ve soğuk olan bu göller yağan kar ve yağmur su ile beslenmektedirler.
Nemrut Dağı Kaplıcası: Nemrut Dağı kraterindedir. Tesisi bulunmayan kaplıcanın 60°C sıcaklıktaki suyu, romatizma ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir.
.mustaffa
11 yıl önce - Çrş 27 Eyl 2006, 09:41

Nemrut Dağı  civardaki volkanik dağların (Ağrı,Süphan,Tendürek) en gencidir.Geçen Ağustos ayında tekrar faaliyete geçtiğine dair haber çıkmıştır ki beni şaşırtmamıştır çünkü ağustos ayında oraya gittiğimde sıcak hava veren bir çukur ve bir sıcak su kaynağını görmüştüm.

Bu,dağdaki krater göllerinden küçük ama daha ürkütücü olanı.Söylendiğine göre dalgıçlar bu göle inmeye cesaret edemiyorlarmış. 

(+)


Küçük göl ve büyük göl.Yanyanalar ama renkleri farklı


 

(+)

Büyük göl.Söylendiğine göre Van gölüye bağlantılıymış ve gölün çevresindeki ağaçlardan dökülen yapraklar (yalnız bu göl çevresinde yetişen ağaçlar ) van gölünde görülüyormuş.(+)


GucluJet

11 yıl önce - Sal 07 Ksm 2006, 22:17

Van'a yaklaşırken Nemrut Dağının görüntüsü insanı dehşete düşürüyor... Sönmüş bir volkan görmek insanın tüylerini ürpertiyor... Önde Nemrut Dağı, arkada Süphan Dağı, solda Nazik Gölü ve sağda da deniz kadar büyük Van Gölünün bir kısmı gözüküyor...Sanki Mars gibi ama bir de baharda görmeli buraları... Kar beyazı dağ tepeleri, lacivert deniz, masmavi gökyüzü, yemyeşil tepeler-düzlükler... Ülkemiz cennet...
 

(Nemrut Dağı)
GucluJet

11 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 20:27

Bu da dönüş yolunda çektiğim bir foto.  Van gölü ve Süphan dağı çok daha belirgin bu sefer... 

(Nemrut Dağı)


GucluJet

11 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 20:33

Bu da Nemrut üzerindeki kraterin detay fotosu... 

(Nemrut Dağı)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler