Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bartın - Eski Fotoğraflar
12345   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
engincl

11 yıl önce - Pzr 13 May 2007, 19:32
Bartın - Eski Fotoğraflar


GEMİ ATMASI


(+)

Tersanede inşa edilen bir gemi çift çift koşulan mandalarla, yağlı kızaklar üzerinde aşama aşama suya kavuşacağı Bartın Çayı'na götürülürken.


(+)

Bartın Yalı semtinde (eski adıyla tersane) yapımı tamamlanan bir gemi mandalarla çekilerek getiridiği Bartın Çayı kenarında suya kavuşuyor.

Geçmişi günümüzden 600 yıl öncesine giden ve artık mazide kalan Bartın tersanelerinde mavna, yelkenli, gulet, çektirme, bumbarta, martiko gibi çeşitli tekneler imal edilirdi. İnşa edilen en büyük gemi 500 tonluk "Hacı Baba" motorudur. 1944-1947 yılları arasında 3 yılda yapılmıştır.
İnşaatı tamamlanan bir geminin ırmağa atılması bayram havası yaratır ve buna "Gemi atması" denilirdi. Bütün gemiler ve Yalı semti bayraklarla süslenir  ve şehir halkı Tersane civarında toplanırdı. Hatta eskiden okulların bile tatil edildiği söylenir. Benim Bartın'da hatırladığım en son gemi atması  sanırım 1976 yılında olmuştu. Eskiden hamile kadınlar özellikle gemi atmasına götürülürmüş. Geminin suya kavuşmasını seyrederlerse doğumun kolay olacağı söylenirmiş.Eski Hükümet Konağı
 

1898 yılında Sultan 2. Abdülhamit tarafından yaptırılan eski Hükümet Konağı. 1968 yılında Bartın ve civarında meydana gelen depremde orta derece hasar  görmesine rağmen  maalesef yıkılıp yerine yenisi yapılmıştır.
(Bilgilerin bir kısmı ve fotoğraflar Sayın Erkan Aşçıoğlu'ndan alınmıştır.)  Bartın Lisesi
Son mezunlarını 2007-2008 eğitim-öğretim yılında verecek olan, benim de 1996-1997 yılında mezun olduğum  Bartın Lisesinin amblemi. Bu eski ve köklü okulda maalesef mazi oldu. Bartın  Lisesi 2005 yılında Bartın Anadolu Lisesi adını almış ve yukarıdaki amblemi değiştirilmiştir. Hiç olmazsa amblemi muhafaza edilebilirdi. Ayrıntı için: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=495801#495801engincl

11 yıl önce - Cmt 19 May 2007, 06:22
Bartın-Amasra


Amasra Boztepe mahallesinde Sormagir sokağı. Tahminen 1950'li yıllar.
   
     
(+)


Kemere Köprüsü ve Karanlıkyer'i ( Kapı'yı) geçtikten sonra sola döndüğünüzde  fotoğraftaki sokak karşınıza çıkar. Sol ve sağ taraftaki taş duvarlar günümüzde de mevcut olup soldaki duvar Sormagir kalesinin duvarıdır. Edebiyat tarihçisi İsmail Habib Sevük (1892-1954), 1936 yılında gördüğü Amasra'yı, "ne diri ne ölü, sessiz bir kuytuluğa gömülü iki dünya arasında bir yer" olarak tanımlar. Zaman içinde eski sokaklardan ve evlerden günümüze kalanlar ne yazık ki çok az. Bu yazıyı İsmail Habib Sevük'ün Amasra hakkındaki başka bir sözü ile noktalayalım. " Görsen yazık dersin, görmesen yazık edersin" .


En son engincl tarafından Cmt 19 May 2007, 06:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


engincl

11 yıl önce - Sal 22 May 2007, 03:42
Bartın-Amasra


1941 yılında Boztepe (Sormagir) mahallesinden Direklikaya ve Küçük Liman'a bakış


(+)


Fotoğraftaki dağ sırtları bir zamanlar maden ocaklarının direk ihtiyacı ve gemi yapımı için kesilen ağaçlar nedeniyle kelleşmiş. Günümüzde ise büyük bir kısmı ormanlarla, bir kısmı ise sitelerle kaplı ve yemyeşil.engincl

11 yıl önce - Cum 25 May 2007, 02:02
Bartın Çayı kıyısında ahşap gemiler.
(+)

(Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Dergisi. Fotoğraf: Sıtkı Gevrek)

1990 yılında Bartın Çayı kenarındayız. Yer Boğaz mevkiine yakın. Muhtemelen Kereste fabrikası önü. Bartın Çayı üzerinde artık "nesli tükenen" ahşap gemilerin son örnekleri. Bir zamanlar, denizden 10 km içeride kurulmuş olan Bartın'a, Bartın çayında yol alarak,  çeşitli mallar getiren, dönüşte ise Bartın'dan kereste, yumurta, çimento, tuğla vb gibi yükleri ile açık denizlere yol alan bu gemiler, günümüzde işlevlerini yitirerek anılarda kaldılar. Bartın'ın  denizden yaklaşık 10 km içeride olan ırmak kenarındaki iskelesinde (Yalı mevkii) sıralanan bu gemileri hayranlıkla seyrederdik. İskele hala duruyor. Ama boynu bükük, artık ziyaretçisi yok.

Bartın Çayının denize döküldüğü yer "Boğaz Mevkii" yada "Bartın Boğazı" olarak bilinir. Karadeniz'den Bartın Çayına girdikten 1 km sonra karşınıza Boğaz köprüsü çıkar. Bu köprü günde iki kez kısa bir süre için açılır ve gemiler Bartın çayında yollarına devam ederlerdi.
Köprü açılmış, yola devam edelim.

 


Necdet Kızılırmak

11 yıl önce - Cmt 27 Ekm 2007, 13:52

Bartın'a baktım sadece üç yerde geçiyor, halbuki burası ve etrafı cenetten farksızdır, inşallah daha üzerinde duranlar olur ve daha iyi tanıtılır.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler