Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Rifat Behar
15 yıl önce - Cmt 12 May 2007, 13:07
İDO'nun Özel Turistik İstanbul Boğaziçi Vapur Seferleri


Geçen hafta üyelere özel başlığında Sevgili Mordi Abi ile çıktığımız özel Boğaziçi gezisinin haberini vermiştik.

Bu gezide şahit olduğum bir eksikliği gecikmeli olarak ortaya çıkarmayı istedim.

Bu gezi bütünüyle yabancı turistlere yönelik olarak yapılıyor ve fiyatı da gayet turistik: 12.5 YTL gidiş dönüş ücreti (!)

Ancak; turistlere yabancı dilde yapılan bu gezinin ne olduğuna, ne kadar sürdüğüne, nereye gidildiğine, nerede ne kadar bekleneceğine dair bilgi verici hiçbir şey yok. Bu büyük bir eksiklik...
Münferit olarak (rehber olmadan) geziye katılan turistlerler bu bilgilere el yordamı ile ulaşmaya çalışıyor. Bir tanesi çımacıdan bir şeyler öğrenmeye çalışıyor, çımacı da tarzan lisanında cevap vermey çalışıyordu.

IDO burada konuya el atmalı, en çok turist gelen ülkeler arasında bulunan Japonca da olmak üzere tüm batı lisanlarında bir broşür bastırmalı ve Eminönü iskelesinde biletle beraber bu broşürleri dağıtmalı. Bu boşüre Sarıyer veya Anadolu kavağı restoranlarından reklam alarak maliyeti düşürebilir.
Ayrıca bu broşürler otellerdeki broşürlüklere ve şehirdeki muhtelif INFO ofislerine de dağıtılmalı.

Adalar için broşür bastırmaktan bahseden IDO bence bu konuyu da acilen çözümlemeli. Yaz sezonu geldi az zaman kaldı..


En son Rifat Behar tarafından Cmt 12 May 2007, 14:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Süha
13 yıl önce - Pts 22 Hzr 2009, 13:35

BOĞAZ İÇİ ÖZEL GEZİ GÜNDE ÜÇ SEFER !
Alıntı:
Boğaziçi Özel Gezi Seferleri , Şehir Hatları Vapurları ile 2009 Yaz Tarifesi boyunca her gün 3 sefer
olarak düzenlenmiştir.

Saygılarımızla duyurulur.(+)

Kaynak: http://www.ido.com.tr/?page=SubPage&textid=19 ...&ln=tr


turgutakbaş
13 yıl önce - Pts 22 Hzr 2009, 14:19

bu gezi bu kadar turistik kıvamada bence çekilmemeli ... sade vatandaş boğaz gezisi diye motorlarla birinci köprüye kadar gidip geliyor ... halbuki daha adam gibi boğaza bile girmiyorlar ...

bilgilendirici borşür vs konusunda katılmakla birlikte sefer sayısının artması, fiyatının ucuzlaması ve 3. açık katı bulunan vapurların daima sefere konmasına dikkat edilmesinden yanayım ...

şehit serisi vapurlar tıklım tıkış oluyor insanlar sığamıyor ... eh yaz günü boğaz turunda da kimse sıcakta iç mekanlarda oturmak istemez ...


mordehay kohen

13 yıl önce - Pts 22 Hzr 2009, 17:28

Ben evvelden 17.5 ytl veriyordum vapura baktımki pahalı akşam üstü 1810 da sefer gerçi vapur değil ama boğaziçinin manzarası aynı sarıyere kadar yeter ve 1 kabil'e .

Rifat Behar
13 yıl önce - Pts 22 Hzr 2009, 18:06

Tarifeye dikkat ettiniz mi? Fiyatlar 20 / 13 lira. Bunu siz etik olarak doğru buluyor musunuz? İDO bu fiyatlarla 'dürüst' davranmış oluyor mu? Aynı vapurla aynı mesafeyi 1.5 TL'ye gidebileceğini farkeden turist ne düşünür? Aynı şey başka bir ülkede sizin başınıza gelse ne düşünürsünüz? 3. Dünya ülkelerinde alışveriş yaptığınız yerlerde yerli halka başka yabancıya başka tarifeler uygulanır. Klasik geri kalmışlığın göstergesi.. Hatta başımızdan böyle tecrübeler geçmişse gittiğimiz o ülke hakkında burnumuzu kıvırır menfi şeyler düşünürüz. İDO'nun bu uygulamasını bunun neresine koyuyorsunuz?

İDO bari bu 'özel turistik' seferde kenar mahalle düğün salonu mantığıyla 1 kuru pasta + 1 limonata verseydi de farklılık yaratıp bir nebze ağzımı (kendi adıma konuşuyorum) kapatsaydı.


CEMİL ZAFER

13 yıl önce - Sal 23 Hzr 2009, 17:39

Alıntı:
Tarifeye dikkat ettiniz mi? Fiyatlar 20 / 13 lira. Bunu siz etik olarak doğru buluyor musunuz? İDO bu fiyatlarla 'dürüst' davranmış oluyor mu? Aynı vapurla aynı mesafeyi 1.5 TL'ye gidebileceğini farkeden turist ne düşünür? Aynı şey başka bir ülkede sizin başınıza gelse ne düşünürsünüz? 3. Dünya ülkelerinde alışveriş yaptığınız yerlerde yerli halka başka yabancıya başka tarifeler uygulanır. Klasik geri kalmışlığın göstergesi..


Maalesef bende hasıl olan düşüncelerde aynı. Klasik geri kalmışlığın bir göstergesi. Normal akbil ücretinin 10 katından fazla bir fiyat. Başka bir ülkede aynı durumu yaşasam hiç hoşlanmazdım.. Ülkemizi gezen turistlerinde bu durumdan fazlasıyla hoşnut olmadığını düşünüyor ve İDO'yu kınıyorum (kendi çapımda )


Süha
12 yıl önce - Sal 03 Ksm 2009, 21:21

8 KASIM'DA DURAKSIZ BOĞAZ KEYFİ SEFERLERİ BAŞLIYOR !
Alıntı:
Pazar günleri saat 14:00'da Eminönü' nden ( Boğaz İskelesi) kalkan vapur, Boğaziçi'nde İstinye- Çubuklu noktalarından dönerek, saat 16:00'da Eminönü'ne varacak.

Durmaksızın gerçekleştirilecek seferler, Model 4 vapurlarından ( İstanbulluların seçtiği yeni vapurlar) biri ile yapılacaktır. ( Fatih, Kadıköy, Beyoğlu, Beykoz, Sarıyer Vapurları).

Bilet Fiyatı 10 TL'dir.


Kaynak: http://www.ido.com.tr/?page=SubPage&textid=23 ...&ln=trANA SAYFA -> ULAŞIM