Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Alper Çolak
11 yıl önce - Cum 11 May 2007, 14:10
VEKAM (Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi)


1994 yılında kapılarını bilim, kültür ve sanat dünyasının hizmetine açan "Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi", Ankara Keçiören'de, kentin son geleneksel bağ evlerinden birinde faaliyet göstermektedir.

1923 yılında Mareşal Fevzi Çakmak'tan satın alınan bağ evi, uzun yıllar Koç ailesinin konutu olarak kullanılmıştır. Vehbi Koç'un Ankara'daki hayatının büyük bir bölümünün geçtiği ve çocuklarının doğduğu bağ evi, I. Derecede Korunması Gerekli Kültür Varlığı statüsünde 1992 - 1993 yıllarında aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir.

Vehbi Koç ve başkent Ankara ile Türkiye Cumhuriyeti'nin paralel gelişimini araştırmak ve belgelemek üzere kurulan Merkez, "Vehbi Koç" ve başkent "Ankara" ya ilişkin bilgi ve belge toplar, derler, arşivler ve toplumun hizmetine sunar.

Merkez, uluslararası akademik kriterler çerçevesinde gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bilgilerin yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalar yürütür ve kendi hedefleri doğrultusunda faaliyet gösteren her türlü kurum ve kuruluşla işbirliği yapar.

Merkezde araştırmacıların hizmetine sunulan "Vehbi Koç" ve ağırlıklı olarak "Ankara" konulu yayınların yer aldığı kütüphanenin yanı sıra, Vehbi Koç Arşivi, Görsel ve İşitsel Arşiv : Ankara Fotoğrafları ve Kartpostalları Arşivi, Belgesel Film Arşivi, Ankara Taşınmaz Kültür Varlıkları Envanteri, Müzik Arşivi, Ankara Belgeleri Arşivi, Harita ve Plan Arşivi bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi
(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)
Alper Çolak
11 yıl önce - Cum 11 May 2007, 14:19(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


Baturalptürk
3 yıl önce - Çrş 11 Ksm 2015, 16:13


(+)
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA