Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
10 yıl önce - Sal 08 May 2007, 14:30
İstanbul Mecidiyeköy ve Fatih'te Sansarlar Geceleri Sokaklarda Cirit Atıyorlar...

Mecidiyeköy Profilo tarafında üst üste 2 gece 1er kedi bir vahşi sansar trarafından parçalandı. Bundan yaklaşık 2 sene önce aynı sansarı gece yarısı ben de olaylarınolduğu yerin 1 sokak aşağısında görmüştüm. Sansar'ın şehrin bu kadar içinde nasıl yaşadığına hayret ediyorum. Bununla ilgisi tecrübesi veya bilgisi olan var mı?

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Sal 08 May 2007, 14:36

Sansarlar geceleri Fatih sokaklarında da görülüyor. Çok sık olmasa da rastlıyorum. Ama bu kez tersi oluyor ve sansarlar kediler tarafından kovalanıyorlar. Dama kaçırılan sansar, bir süre sonra yine vücudunu yere yapıştıra yapıştıra asfalta inerek çöplere doğru meylediyor...

Akın KURTOĞLU

Eren Adiloğlu
10 yıl önce - Sal 08 May 2007, 14:50

Ben de Çapa'da oturduğum yıllarda sokakta sansar görmüştüm. Bostancı'da kirpi, kaplumbağa ve sincap gördüm. Bu hayvanların nasıl şehrin içerisinde, gözlerden uzak olarak barındığını hayretle düşündükçe, Anadolu Leoparının yaşadığına her geçen gün daha fazla inanmaya başladım. Ama malesef şehrimizdeki, ormanları talan eden ayı popülasyonunun çokluğu, bu vahşi hayvanları her geçen gün daha uzaklara göç etmeye zorlamakta.

Sukan

10 yıl önce - Sal 08 May 2007, 18:02

valla sansarı görsem bile tanımam ne geziyor bu mahluklar istanbul gibi bir deryanın ortasında...

vahitsan

10 yıl önce - Sal 08 May 2007, 19:12

Arkadaşlar sizin nasıl bir hayvan gördüğünüzü bilmiyorum ama o tür hayvanları biz artık doğada bile çok zor görüyoruz.Bilirmisiniz bilmem gelincik adında bir hayvan vardır,sarımtrak hatta camel sarısı deiğimiz renge benzer bir rengi olup çenesinin altından başlayarak karnına doğru giden beyaz güzel birde süslemesi vardır.Bu  hayvan ince uzun yapısı ile kemiksizmiş gibi hareketli ve esnek vücuduyla çok ince çatlak ve deliklerden rahatlıkla geçebilir.Bol bol fare yer, aynı zamanda köylülerin civcivlerinin bir numaralıda düşmanlarıdır onun için köylüler bu güzel hayvanı sevmezler ama!Aynı zamandada korkarlar çünki bu hayvanların zehirli olduğunu, eğer onu kızdırır,yuvasını dağıtır veya bırakın zarar vermeyi böyle bir şeyi kendisine hissettirirlerse bunların gizlice evlerine girip yiyeceklerine zehirlerini tükürüp kendilerini öldürebileceklerini söylerler.Bunu sadece duydum hiç şahit olmadım,iftiraya kurban gitmişte olabilirler.
    Bu hayvanlar köylerdede daha çok ahır,samanlık ve eski bina yıkıntılarıda yuvalandıklarından,şehirlerdede depo,boş bodrum ve çatı katı ve boş arsalar olduğundan benim kanaatimce sizin gördüğünüz hayvanlar bunlardır.Ayrıca bunlar belki normal zamanda kedilere bir şey yapmaz ama sıkıştığında kedilerlede başa çıkabilir

Çağrı Tekin

10 yıl önce - Sal 08 May 2007, 20:04

Yakacık'ta soğuk,karlı kış gecelerinde mutlaka kurt ulumaları duyarsınız.Yakacık şehrin hengamesi altında kalmasına rağmen,Fatih'te Mecidiyeköy'de sansarlar dolaşıyorsa burada kurt olması çok normal.
  Şehirler doğal hayata o kadar çok zarar veriyorlar ki merkezlerde hiçbir şekilde kuş sesi bile duyulmuyor.Oturduğum yer bakımından şanslıyım.Pencereyi açıp kuş sesi, kurt uluması duyabiliyorum.

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Sal 08 May 2007, 20:16

Ali Deneç demiş ki:
Şehir efsanesi olabilir.

Evet, aslında biz geceleri cama çıkıp nöbet tutuyor, muhtelif sokak kedilerini başka enteresan hayvanlara benzeterek türlü çeşit efsaneler türetiyor, sonra da bu hayal mahsulü efsaneleri sitede yayınlıyoruz.

Vahitsan'ın söylediği meseleye gelince... Renk ve post yapısı olarak uymasalar da, gerçekten de kemiksizmiş gibi bir hareket kabiliyetleri var. Kedilerden korkarak kaçıyorlar. Mahalle halkı olarak yıllardır sansar olarak anılıyorlar. Gelincik ve sansar arasındaki belirleyici ayrımları bilmemekle beraber:

Alıntı:
Bugün "Miacidis" soyundan gelen hayvanları sansar, gelincik olarak kısa boyda uzun yapılı ve etobur olarak görmekteyiz.

http://imranyuce.tripod.com/tarih.htm

alıntısından anlaşıldığı gibi, benzer/türdeş hayvanlar olduğu sonucunu çıkartabiliriz.

Akın KURTOĞLU

vahitsan

10 yıl önce - Sal 08 May 2007, 20:37

Gelincik olarak tarif ettiğim hayvanın sansar familyasından bir hayvan olduğunu sanıyorum ama bende tam bimemekle beraber sansar adı altında ayrı bir hayvan olduğunu sanıyorum.Dolayısıyle Akın beyin düşünceleri doğrudur, ayrıca ben bu gelinciği bilmeme rağmen en son gördüğümün üzerinden çok uzun seneler geçti renginde biraz yanılmış olabilirim o konudada haklı olabilirsiniz .

Anlatmak istediğim tam olarak bu.

Başka siteden alıntı

En son vahitsan tarafından Sal 08 May 2007, 20:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Engin

10 yıl önce - Sal 08 May 2007, 20:43

Bu site sayesinde Sansar ne onu da öğrendim ya  
Alıntı:
Gündüzleri uyuyup geceleri avlanan sansarlar, çift olarak avlanan hayvanlardır. Kemirgenler, sürüngenler, yumurta ve meyve temel besinleridir.

Bi tane gördüyseniz bir tane daha olması çok muhtemel demek bu

aradığımız canlı buymuş bilmeyenlere söyliyeyim.

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Sal 08 May 2007, 20:46

Vahitsan'ın da vurguladığı gibi, ayrı veya türdeş hayvanlar da olsalar, neticede şehir hayatında olmaması gereken, doğal şartlarda yaşamlarını sürdürmeleri gereken, ama mecburiyetten (yuva, yiyecek endişesi) şehir hayatına bir şekilde adapte olan bu mahlûkat, görünüş olarak hakikaten de çok ilginç ve güzeller...

Fatih gibi şehrin sıfır noktasında bulunan bir ilçede bile yıllardan beri varlıklarını sürdürmekte inat ettilerse, demek ki kent yaşamına adapte olmuşlar artık...

NOT: Bu arada, geceleri camlara çarpan "yarasa"ları da unutmayalım... Bunlar da yaşamlarını kentiçinde sürdüren hayvanlardan çünkü...

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet