Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kahve Sevenlere... Afiyet Olsun...
« önceki   1234 ... 626364   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
H.ERÇOLAK03

11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 10:27

tüm wowturkey dostlarıma....
adres...tuz pazarı cad..no 32..afyonkarahisar..

En son H.ERÇOLAK03 tarafından Çrş 09 May 2007, 10:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Cem Telgeren
11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 10:28

Alıntı:
1980 öncesi yıllarda, gerek ev gerekse sokaktaki yaşamım içinde çay veya meşrubat
yerine kahve tercih etmem yani kahve tiryakisi olmam, yokluk günlerinde ciddi ciddi
sıkıntılar yarattı. Ya zor buluyor ve yanımızda taşımak gerekiyordu ya da bulmak için
Alsancak'taki meşhur pasajdakilerin gönlünü almak gerekiyordu.
Tezgah altından öyle her isteyene verseler arkası gelmeyeceği için adeta ölümsüzlük
iksiri gibi işlem görüyordu.

Benim yaşımdaki kahve tiryakileri çok iyi hatırlar 1980 önceci yokluk yıllarındaki kahve yokluğunda (Sadece kahve değil hemen hemen hiç bir şey yoktu ya da çok bulunuyordu) nohut kahvesi diye kahve demeye bin şahit isteyen bir şey çıkmıştı.Görünüşü tıpkı bildiğimiz kahveye benzerdi ancak içimi ve tadının kahveyle uzaktan yakından alakası yoktu.Ancak o yoklukla geçen karanlık günlerde kahve tiryakileri bu nohut kahvesiyle nefislerini köreltiyorlardı.

Engin

11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 10:32

Alıntı:
Yaşamak üzere o yabancı ülkeye varırsınız. Ilk bir iki gün herşey ilginç gelir, ardından kısa bir süre geçer 'ben burada nasıl yaşayacağım? endişesi alır insanı.

Ne mutlu o ülkede oturan arkadaşınız varsa. Evlerine giderseniz, ikram olarak hemen bir 'Türk Kahvesi' yaparlar size. Cekine çekine 'Türkiye'den gelenlere mi ısmarlıyorsun bunu? diye sorarsınız. Gelen cevap hayret vericidir. 'Yok canım, yarım saat uzakta bir Türk Bakkalı var, oradan alıyoruz'.

kahve bulmak mesele değil de cezve bulmak büyük mesele  
burada bulana kadar ne icatlar denemiştim saysam roman olur! büyük porselen kupaya koyup ev halkı olarak barbekü yaptığımız hiç bir anı kaçırmaz, onun üzerinde yapardım.

sonra teknolojiyi daha da ilerletip mikrodalgaya geçtim    ama 30 saniyeyi geçti mi taşıyordu; az iş çıkarmadım başıma... eliniz stop ta olsun.

ve işte o gün geldi çattı, artık bir Türk çeyiz dükkanı görmüştüm. sadece cezve değil, ince belli çaybardağı, kırmızı damalı çay tabakları, rakı bardağı koca bir poşetle dönmüştüm eve

şimdi de ayrılıcaz danimarka'dan kime satacağamı düşünüyorum. bıraksan işlerine yalamaz gelen çocukların. taşısan taşıdığına değmez...

Mustafa Topsakal

11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 10:36

m ertuğ demiş ki:
Alıntı:
Eğer site denetçileri de uygun görürse satış yaptığınız dükkan ismini yazar mısınız,
uygun olduğumuz bir zaman uğramak isterim(Bir Cumartesi günü mesela...)
Nereden: Afyonkarahisar'ı yeni gördüm; olsun biz de yolumuz düştüğünde Afyon'da da uğrarırız

Kahve seven birisi olarak (kesinlikle bol köpüklü Türk kahvesi) sayın Ertuğ Beye katılıyorum.Ne olur ne olmaz yolumuzun düşmesi halinde yorgunluk kahvesi içecek bir yerimiz olsun.Burada kendi reklamınızla beraber unutulmaya yüz tutmuş Türk kahvesini tanıtıyorsunuz

taner_06
11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 11:07

Filistinli bir arkadaşımın davetiyle yeni ikamet ettiği Karabük'e gittim ve yemekden önce bürosunda kahve ikram etmek istedi,karnımız açda olsa hem teklifin nezaketi hemde kahve açısından hemen kabul ettik.

Ama o aromalı(muhtemelen naneydi) kahveyi içmek tam anlamıyla eziyet oldu,küçücük fincan bitmek bilmedi.Damak tadımızın alışık olmaması ve midenin boş olması nedeniyle tam bir eziyet haline geldi ama bitirene kadar da içdik.
Bu kahveden sonraki akşam yemeğinde bol şekerli duble kahve içdim ve ağzımın tadı ancak yerine geldi.

Ve kahvenin gücüne bakınız,din-ırk-mezhep ayırmadan közü bitmek üzere olan mangalda ne ümitlerle bekletiyor kendini

Zuhal CEVAHİR
11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 11:38

Sabah kahvaltını yaparken hayalinde biraz sonra yudumluyacağın  köpüklü  Türk kahvesi olur.  Kahve bahanesiyle kurulan bir çok dostluk vardır. Hele birde üzerine fal bakan birisi varsa tadına tat katar.’ Fala inanma falsız kalma’
   Kahve pişirme konusunda genç kızlarımıza küçük bir  sır vereyim, köpük konusunda sorun yaşıyorsanız kahveyi  su yerine maden suyu ile deneyin.

Reklamesut

11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 13:19

Türk Kahvesi, yanında Türk Lokumu'yla birlikte sunulurdu eskiden ama şimdilerde bu geleneği sürdüren kaç mekan vardır bilmiyorum.

Türk Kahvesi'nin her yudumunda ağızda bıraktığı enfes tat lokumla birleştiğinde keyif doruğa ulaşır. Ve ben bu keyfi dünyada hiç bir keyfe değişmem.

Dünyaca ünlü kahvemizin değerini bilelim, diğer kahve satıcılarının ürünlerini tüketirken bir kez daha düşünelim. Çünkü geleneklerimize biz sahip çıkmazsak başkası hiç çıkmaz.  

Alpaslan TÜRKOĞLU

11 yıl önce - Cum 11 May 2007, 11:16

Kız isteme merasiminin olmazsa olmazı, hoşsohbetlerin vazgeçilmezi, uykusuz gecelerin yareni... Nasıl alırdınız; sade, şekerli, yandan çarklı?

Kahvenin İstanbul'a gelişi, 16. yüzyılın ortalarına rastlar. Kanunî Sultan Süleyman devrinde Habeşistan Valisi Özdemir Paşa'nın ülkesine dönerken getirmesi ile kahve, önce saraylarda, konaklarda içilmeye başlandı. Kısa sürede de tiryakisi olundu. ‘Taze elden taze kahve içme'nin zevkine varılmıştı. Sarayların, konakların, yaşları onaltıyı geçmeyen üç kahveci güzeli, gelen konuklara bir yudum acı kahveyi ‘perikızları' gibi görsel bir ziyafet içinde özenle sunarlardı. Ve bu törende kullanılan kahve takımları göz kamaştırırdı. Sanat, zarafet, zenginlik, gençlik, güzellik birbiriyle bütünleşir, kahve içmek bir şölene dönüşürdü. Zamanla kahve içme geleneği tüm topluma yayılarak köylere, çadırlara kadar ulaştı. Halk arasında, köylerde, çadırlarda da kahveyi genç kızlar sunardı. “İnsanın gönlünü ne tazeler, / Taze elden pişmiş, / Taze kahve tazeler

Sabah sabah canım kahve istedi.Ne çare okuldayım.Taze kahve hasretimi satırlara dökeyim dedim......

Aytac_yolas
11 yıl önce - Cum 11 May 2007, 13:34

Alıntı:
Türk Kahvesi, yanında Türk Lokumu'yla birlikte sunulurdu eskiden ama şimdilerde bu geleneği sürdüren kaç mekan vardır bilmiyorum.

Kahve Dünyası adlı kahve zincirinde var bu gelenek. Tabii Türk kahvesini nasıl yapıyorlar bilmiyorum çünkü denemedim.

U. Eren Bağcı

11 yıl önce - Cum 11 May 2007, 13:35

Şu an okuldayım 6.ders 5 dakika sonra çıkıcaz. Ama ben 2 ye çeyrek kala evde oluyorum. Canım öyle bir türk kahvesi çekti ki anlatamam. Bu yazdıklarınızla ve verdiğiniz adres bve sitelere teşekürler. Çoğunlukla Nescafe içerim ama çok özendirdiniz beni. Mutlaka içeceğim. Hadi iyi günler

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 626364   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET