Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kahve Sevenlere... Afiyet Olsun...
« önceki   123 ... 596061   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
m.ertug
11 yıl önce - Sal 08 May 2007, 12:30

1. http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=475664#475664

2. A.  
http://www.kahvedunyasi.com/
(Yabancılara gitmek yerine...)
http://www.kahvedunyasi.com/pages.aspx?id=9&sid=8
(Mağaza adresleri)

B. http://www.cafecrown.com/anasayfa/index.cfm
Café Crown Tüketici Danışma Hattı: 0212 567 1 567
(Cafe Crown'un sitesi ağır açılıyor, biraz sabırlı olmak gerek)

http://www.cafecrown.com/kahvehane/index.cfm
BAŞLIKLAR:
Kahvenin serüveni: Bulunuşu, Yayılması, Tükler&Kahve, Dünya Hazır Kahve ile Buluşuyor, Kahvenin Yapımı(Evreler, Koşullar)...
Kahveloji: Hangi kahve ne demekir?...
Kahve iç, tazelen: Hastalıkları kovar, enerji verir; ama neye nasıl iyi gelir?...

3.  
(Orijinal halini 1 numaralı şıkta yeralan adreste görebilirsiniz; yer: Anemon Oteli; Galata)

4. En iyi On(10)Türk Kahvesi Yapan Yer:   http://www.sabah.com.tr/2007/04/06/cm/gnc105-2007 ...6-103.html
(Bu tip moda olan ve çok satan (popüler)gazetelerde yer alan sıralamalara biraz ihtiyatlı/dikkatli yaklaşırım)

5. Gökçeada'da, Dibek Kahvesi ama ünlü bir mankenin babasına ait olan yer değil, ondan biraz ileride çaprazda bulunan eski Beşiktaşlı (1940ların başındaki (30ların sonundan da olabilir)solbek)Hristo'nun Kahvesi; amcamız ile muhabbet açarsanız, şimdiki futbolculardan çok dertli; o zaman büyük takımda oynamak için üste para verirlermiş...
Ayrıntılı (cennet yurdumun cennet parçası Gökçeada) bilgi için: http://www.milliyet.com.tr/2004/11/02/pazar/yazkarduz.html

Saygılarımla;

En son m.ertug tarafından Sal 08 May 2007, 13:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

H.ERÇOLAK03

11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 00:05

teşekkürler...biz satıyoruz  ama siz tarihçesini derlemişsiniz...

didem_
11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 00:16

Alıntı:
Gökçeada'da, Dibek Kahvesi ama ünlü bir mankenin babasına ait olan yer değil, ondan biraz ileride çaprazda bulunan eski Beşiktaşlı (1940ların başındaki (30ların sonundan da olabilir)solbek)Hristo'nun Kahvesi; amcamız ile muhabbet açarsanız, şimdiki futbolculardan çok dertli; o zaman büyük takımda oynamak için üste para verirlermiş...

Gökçeada Dibek kahvesinden bahsedip milliyet gazetesinden link vermek olmamış.  

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=9838&start=0

adresinde Gökçeada fotoğrafları var. Bende dibek kahvesininde fotoğrafları olacaktı (benim gibi kahve seven biri için orada kahve içmemek olmazdı. ) ama arşivi karıştırmam gerekecek. Bulursam paylaşırım.

Esat San
11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 00:18

Açıkçası çok fazla kahve kültürüm yoktur, pek iyi bir içiciside değilimdir, bir nefeste içerim genelde ama bize ait, bizden bir tat olarak içimize sinmiş olması, çocukluğumuz da "Çocuklar kahve içmez içerse kararır" diyerek mahrum bırakıldığımız bir tattı o. Yıllar sonra Viyana sokaklarında Eduscho dan kahve alırken "Türk Usulü" çekilmiş kahve almak ve neden bizim de her semtimizde bir kahve evimiz yok? sorusunu sorduracak bir tattı, Bosna Hersek' te her köşe başında insanların kahve içtiğini görmek, kahve sipariş ederken göğsünüzü gere gere "Türk Kahvesi" demek te ayrı bir keyifti, ama bazı arkadaşlara katılmamak elde değil, bizler şehrimizin sokaklarında Starbucks görmek için can atıyoruz, canım Türk kahvesini ise dumanaltı kahvehanelere bırakıyoruz her ne kadar adında kahve olsa da adı gibi olmayan yerlere...

UygarHyt

11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 00:36

Öğrenci milletidir, ne yapsa yeridir...  
Sabah ezanıyla kalkılıp el yüz yıkanmadan ders çalışma masasına oturulur ve başlanır harıl harıl test çözmeye. Bir saat geçer, ikinci saate kulaç atılır. Eve ekmek gerek, anne-baba uyanır. Kahvaltı sofrası kurulur; reçeller, terayağlar, zeytinler, peynirler mideye gönderilir. Sıra güne başlamaktadır.
Anne gider mutfağa, baba gömülür gazeteye. Bir kokudur yayılır eve ki mest olursunuz. Biraz tatlılık, ufacık da bir keskinlik: Kahve!
Gümüş görünümlü, dantelli tepside üç adet el işlemeli fincan, bir de su bardağı...

Şimdi ne evimde uyanıyorum güne ne de ezanla dikeliyorum. Esir ettik kendimizi okul kantinindeki 'neskafelere'. "En az beş kupa içmem lazım, başım çatlıyor yoksa..."lara kurban verdik 19 yıllık bedenlerimizi.

Tatiller olur, bayramdır ya da seyrandır. O Türk kahvesine memleket kokusu siner. İç çeke çeke yudumlarız. "Oh bee.."dir her seyrin sonu. Kocaman bir rahatlama.

Küçükken neden içirmezlerdi annelerin günlerinde o acı şeyden bilmem. Büyüdüm ya inanmaz oldum artık araplaşacağıma  

Afyonlular işini biliyor. Klasik Türk kahvemizin yanında iki tane de Afyon lokumu sunuyorlar. Harika bir uyum. Lokum eriyor adeta  

Off! Canım Türk kahvesi çekti yine. Ben bir dolanayım en iyisi  

nedimussoy

11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 00:48

Ben Türk kahvesinin çifte kavrulmuşunu severim. Orta kavrulmuş kahvelerin tadı bana biraz ekşimtrak geliyor. Çifte kavrulmuşun tadı biraz acımtrak.Fakat bu tür kahveyi piyasada bulmak biraz zor. Bilhassa büyük marketlerde. Ülker türk kahve GOLD ve Metro marketin kendi markası Çifte kavrulmuş Türk kahvesi bahsettiğim kahve özelliklerinde. Tavsiye ederim. Afiyet olsun.

vahitsan

11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 01:13

Şimdi bana ne egoist adam diyeceksiniz ama kahve denen şahane içeceği kendiniz yaparda tek başınıza içerseniz pek tadı olmuyor.Ya kahveci yapacak ya misafirliğe gittiğiniz evin sahibi ,ama ya değerli eşlerimiz yaparsa.Öylece oturuken birde bakmışsınız elinde tepsi içinde iki fincan kahve bardakta billur gibi su.Helede,helehelede o gün tatlı bir münakaşanız olmuş ve bu bir jest olarak yapılıyorsa o kahvenin ne kadar değerli olacağı hemen anlaşılır.Kahvemi ve suyumu bana sunduktan sonra oturuş şeklimiz karşılıklı değilde ikimizinde yüzlerimiz aynı yöne bakacak şekildedir tıpkı kız isteme anında olduğu gibi adeta o anın bir provasıdır.Bazıları suyu kahveden sonra içerler ama ben ozaman kahvenin tadının kaybolduğunu hissediyorum onun için ağzımı kahvenin lezzetine hazırlamak için sadece bir yudum su içer ve kahvemden ilk yudumumu çekerim hemde höpürdete, höpürdete ben böyle seviyorum.İlk yudumu çekipte fincanı tabağa koyup eşime dönerek ,hanım eline sağlık kahve nefis olmuş derdemez  ki bu Allah'ın emriyle kızınızı istiyorumun değişik bir versiyonudur ,oda bana döner ve afiyet olsun dermi , buda verdim gitti demek oluyor,heyt be işte kırkyılı daha kurtardık zaten otuzbeş te bu güne kadar var,etti yetmişbeş der durumu kurtarmış oluruz, artık yüzlerimizi birbirimize dönmenin vakti gelmiştir.Ama ben bunun altında kalmam tabiiki bende eşime kendim kahve yapıp ikram etmekten zevk duyarım.
    Yani sayın Erçolak böyle bir misyonunuzda var gurur duyabilirsiniz.

asumandilekaltun

11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 01:29

Köpük, kahve ve telve. Önce mutfaktan yayılan kokusu sonra mutlaka bir bardak su. Çünkü kahvenin gerçek tadını alabilmek için ağızdaki diğer tatlardan su ile arınmak lazım. Sonra yudumlansın orta kahveler. Hele bir de sohbet olursa koyusundan. Deymeyin bu keyfe.

Mutfaktan gelen kokuya tüm aile eşrafı kalkabilir sırayla ama onlara da yapma pahasına kalkıyorum ve hemen kendime şöyle köpüklü bir kahve yapıyorum. Benim gibi dayanamayıp kahvelerini yapan arkadaşlar varsa afiyet olsun!

sevil ege
11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 06:46

Bende bulunan bir hastalıktan dolayı ben uzun yıllardır kahve içemiyorum.. Ama bir canım çekiyorki sormayın.. Bir iki yudumcukta olsa alıyorum arada bir..

Özlemişim içmeyi herhalde.. Evvelki gece rüyamda(Hayır olsun) kahve pişirip pişirip içiyorum.. Hatta misafirlere pişiriyorum onuda içiyorum..    

Üşenmedim rüya tabirlerine de baktım..
Alıntı:
KAHVE
Rüyada kahve içmek, erkek için sonu mutlu olacak bir serüvene atılmak demektir. Genç kız için bu rüya zengin biri ile evliliğe yorulur Kahve rüyaları birkaç şekilde yorumlanırlar. Şekerli kahve içtiğini görmek haram bir mala yorumlanır. Şekersiz kahve ise bir rahatsızlığı ve sonrasında üzüntüyü işaret eder.

Bu arada fincanda kahveyi hatırlatırım ve tavsiye ederim.. Biz bu konuyu çooookk konuşmuştuk bi aralar...

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=30808& ...p;start=10

m.ertug
11 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 10:16

Sayın H.ERÇOLAK03,

Eğer site denetçileri de uygun görürse satış yaptığınız dükkan ismini yazar mısınız,
uygun olduğumuz bir zaman uğramak isterim(Bir Cumartesi günü mesela...)
Nereden: Afyonkarahisar'ı yeni gördüm; olsun biz de yolumuz düştüğünde Afyon'a uğrarırız, eğer İstanbul'da değilseniz...

Saygılarımla;

NOT: Aslında özel mesajla da yazılabilirdi, son zamanlarda açılan en zevkli başlıklardan biri olarak düşündüğüm ve sitedeki üyeler arasında -belki- bir buluşma noktası olabilir düşüncesi ile buraya yazmayı ve bu güzel başlığa bizi mıknatıs gibi çektiği için Sayın H.ERÇOLAK03 burada duyurursa yararlanmak isteyenlere de tümden yardımcı olur düşüncesi ile buraya yazdım. Uygun görülmezse silinebilir.

En son m.ertug tarafından Çrş 09 May 2007, 11:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 596061   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET