Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kahve Sevenlere... Afiyet Olsun...
123 ... 626364   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
H.ERÇOLAK03

11 yıl önce - Sal 08 May 2007, 09:13
Kahve Sevenlere... Afiyet Olsun...


mesleğim icabı böyle bir sayfa açıyorum ..umarım beğenirsiniz..bunlar sanal ortamda olmasına rağmen ziyaretime gelenlere ,taze elden pişmiş..taze kahve ikramımızdır...hatırı 40 yıl yeter...


 [tuğrasız halleri tekrar yüklendi. - ebruturhan - Sal 08 May 2007, 11:18 ]


hakanyeğengil

11 yıl önce - Sal 08 May 2007, 09:44

resimleri görmez olaydım keşke  hanım evde yok ve canım Türk kahvesi çekti... keşke bi de iyi türk kahvesi nasıl yapılır? nelere dikkat edilir? belirtilseydi..

Mine Beyaz
11 yıl önce - Sal 08 May 2007, 09:47

Yurtdışında yaşayanlar belki benim geçtiğim yollardan geçmişlerdir....

Yaşamak üzere o yabancı ülkeye varırsınız. Ilk bir iki gün herşey ilginç gelir, ardından kısa bir süre geçer 'ben burada nasıl yaşayacağım? endişesi alır insanı.

Ne mutlu o ülkede oturan arkadaşınız varsa. Evlerine giderseniz, ikram olarak hemen bir 'Türk Kahvesi' yaparlar size. Cekine çekine 'Türkiye'den gelenlere mi ısmarlıyorsun bunu? diye sorarsınız. Gelen cevap hayret vericidir. 'Yok canım, yarım saat uzakta bir Türk Bakkalı var, oradan alıyoruz'.

Kulaklarınıza inanamazsınız, icinizi bir sevinç kaplar, bir anda omuzlarızdaki yüklerden biri kalkmıştır artık. Dünya'nın öbür ucundayım endişesi biraz hafiflemiştir. Ertesi gün adresi alır gider, sanki kıtlık çıkacakmış gibi bir kaç kutu alır dönersiniz geriye.

Aradan yıllar geçer, Türkiye'ye tatile gelirsiniz, bakarsınız herkes bir Starbucks tutturmuş gidiyordur. 'Istemem, kalsın' der yandaki eski bir pastaneye geçer oturusunuz. 'Bir 'Türk Kahvesi' rica ediyorum lütfen' dersiniz. 'Bir orta' veya 'bir sade' istemediğinizden anlarlar o zaman Dünya'nın öbür ucundan geldiğinizi Varsınlar anlasınlar, umurunuzda mı Türk Kahvenizi yudumlarken?bülent dizdar

11 yıl önce - Sal 08 May 2007, 09:49

Kurukahveci Mehmet Efendi'yi bilmeyen yoktur sanırım. İşte meşhur "Türk Kahvesi" hakkında bilmek istediğiniz her şey. Afiyet olsun.
http://www.mehmetefendi.com/tr/pages/index.html


Kemal Bayır
11 yıl önce - Sal 08 May 2007, 09:49

Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır..

Türk kahvesinin Osmanlı'da ne denli vazgeçilmez olduğunu, tarihini inceleyince görüyoruz. Bir açılıp bir kapatılan kahvehanelerden bugüne gelen bol köpüklü kahvemizi ne kadar tanıyoruz?

Dünyada Türk adının sık sık geçtiği bir konu da kahvedir. Türk kahvesinin adını ve ününü duymayan azdır. Fakat gerçek tadını bilenlerin sayısının fazla olduğunu söylemek zordur. Kahve alışkanlığını Türklerden alan Avrupa ülkeleri sonradan kendi tarzlarını geliştirmişlerdir. Geleneksel Türk kahvesi hazırlanışı, pişirilmesi, sunulması, araç ve gereçleriyle ayrı bir kültürdür.
Kahvenin Türkiye’den önce Arap yarımadasında, Mısır ve Hindistan’da yayıldığını biliyoruz. Zaten kelime olarak arapça "kahwa" dan geliyor. Bu sözcüğün de Habeşistan’da kahve üreten Kaffa yöresinden alındığı sanılıyor. Önceleri, dövülüp toz haline getiriliyor, böylece bir nevi ezmesi yapılarak ekmek üstüne sürülüp yeniyormuş.
Kahvenin Türkiye’ye ilk kez, Hükm ve Şems isimli iki Suriyeli tarafından 1555’de getirildiği rivayet edilir. Diğer bazı kaynaklarda ise Kanunî Sultan Süleyman zamanında (1520-1566) Habeşistan Valisi Özdemir Paşa tarafından getirildiği kaydedilir.  ....

Türk kahvesinin ayrıcalığını belirleyen noktaları özetlersek diyebiliriz ki; Türk kahvesinin (dozunda içildiği takdirde) sağlığı tehdit edecek zararlı yanı yoktur. Teskin edici ve dinlendirici özelliği vardır. Bir fincan kahvedeki 50 mg. kafein hemen vücuttan atılır. Bu bakımdan Türk kahvesi fincanı ideal ölçülere sahiptir. Bir fincandan fazla içildiğinde zihin açıcı, uyarıcı, enerji verici özelliği ön plâna çıkar. Sindirime yardımcı olur. Bu yönüyle şekerli içmemek kaydıyla kilo almayı ve mide ekşimelerini önler. Yerinde ve zamanında içildiği zaman olağanüstü bir keyif verici olarak ün yapmıştır.
Geniş Bilgi için, Kaynak :
http://www.haciabdullah.com.tr/Rehber/kahverehberi.htm


En son Kemal Bayır tarafından Çrş 09 May 2007, 09:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Figen
site denetçisi

11 yıl önce - Sal 08 May 2007, 09:54

Tam da bol köpüklü sabah kahvemden bir yudum alırken, bu başlık açıldı. Kahve, özellikle Türk Kahvesi yeri başkadır bende. Türkiye' de çarşıda gezerken, ne zaman o taze kavrulmuş kahve kokusunu duyarsam, mutlaka durup içime çekerim. Dünyada hemen hemen her ülkede kahve alışkanlığı vardır. Birsürü, çeşit çeşit kahve türü vardır. Nescafe, expresso, süzme kahve, son zamanlarda çıkan capuccino türleri, latteler...  Hiçbiri bizim kahvenin yerini tutmaz. Farklı bir alışkanlıktır, bir kültürdür bizim Türk Kahvesi. Misafirle paylaşılır, fallar bakılır  , kız isterken kahve içilir önce. Bir kahvenin kırk yıl hatrı vardır. Ne güzel söylemiş bir söz. ne kadar çok şey ifade ediyor.
Berlin' e görevlendirilirken, eyvah dedim orada şimdi Türk kahvesi bulamazsam, ne yaparım. Fakat her yer bizim kahvemizle dolu. Kurukahveci Mehmetefendi, Ülker, Senöz, hepsi bol miktarda ve her yerde var. Pizza alışkanlıklarını döner yeme alışkanlığına çevirdik, sıra Nescafe ve expressoyu Türk kahvesine çevirmeye geldi  H.ERÇOLAK03

11 yıl önce - Sal 08 May 2007, 10:36

bu da farklı bir karem......


 


Atilla DÜNDAR
11 yıl önce - Sal 08 May 2007, 11:37

Halk arasında söylenilen şu söz, sanırım kahve mi? dost muhabbeti mi? arasında güzel bir bağ oluşturmaya yetiyor. "Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül dost ister kahve bahane"

Ancak, tiryakilik başka bir şey.. Sabaha merhaba demenin, okunacak gazetenin, sanki o küçücük fincanla daha başka bir zevk ve lezzete büründüğünü yaşamak ve buram buram o kahve kokusunu içine çekmek çoğu zaman dost muhabbeti olmadan da insan üzerinde bıraktığı etkiyi yaşamak tam bir tiryakiliktir. Genelde en büyük zevk, biten kahveden geriye kalan telveler içinde nice umut arayışlarına girmek, nice hayali şekilleri o küçücük fincana sığdırmaktır. Bazen koca bir fil, bazen uzun ince bir yol, bazen ağzında haber veya para taşıyan kuşlar...Hep o küçük fincanın içerisindedir. Anlatan inanmasa da, dinleyen çoktan o fincanın derinliklerine dalmıştır bile.

Eğer günümüzde halen dost meclislerinde muhabbetlerimize bir tanık arayacaksak, bu tanık işte o bir fincan kahvedir.


abhazyalı ugur
11 yıl önce - Sal 08 May 2007, 11:42

özellikle kahve yi köpüklü bir de acı olacak yanında iki tane kesme şeker şekerin birini dilinin altına koyacaksın sonra acı kahveyi yudumlayacaksın ooff bekarlık kim yapacak şimdi

Kemal Bayır
11 yıl önce - Sal 08 May 2007, 12:00

1980 öncesi yıllarda, gerek ev gerekse sokaktaki yaşamım içinde çay veya meşrubat
yerine kahve tercih etmem yani kahve tiryakisi olmam, yokluk günlerinde ciddi ciddi
sıkıntılar yarattı. Ya zor buluyor ve yanımızda taşımak gerekiyordu ya da bulmak için
Alsancak'taki meşhur pasajdakilerin gönlünü almak gerekiyordu.
Tezgah altından öyle her isteyene verseler arkası gelmeyeceği için adeta ölümsüzlük
iksiri gibi işlem görüyordu.
Ve bir an geldi pes ettik. Yok. Yok. Yok. Olanı da idareli kullanmak gerek.

Neyse, piyasalarda kahve bollandıktan sonra, yine kaybolur da bulamam endişesi ile
yokluğuna alışmış olmanın rahatlığı uzun bir süre kahve içmemiştim.

O günlere tekrar dönmeme dileği ile...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 626364   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET