Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Deniz Uçakları

Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
CAN
7 yıl önce - Sal 08 May 2007, 07:11
TÜR » Deniz Uçakları

Pazar günü gazeteyi okurken yazarlardan birinin sivil havacılık adına deniz uçaklarından Türkiye'nin neden yararlanamadığını yazdığını görünce bundan 4-5 yıl öncesinde Florida'da tarifeli uçakların bizi istediğimiz yere götürmeyeceği gibi,ineceğimiz noktadan araba kiralamamızı da hesapladığımızda aramızdan birisinin "deniz uçağı kiralayalım,daha ucuza gelir" demesiyle tanıştım ilk olarak.Açıkcası o dönemde böyle bir tecrübeyi edinirken yaşadığım sonsuz mutluluktan olsa gerek hiç ülkemde nasıl olur? düşüncesini irdelememiştim, ama bu haftasonunda yazıyı okuduktan sonra açıkcası her tarafı denizlerle çevrili ülkemde her türlü su birikintisine hiç sorun çıkarmadan inebilen güzelim uçaklardan olmaması,havalimanı yapma maliyetlerini,personel yetiştirip o sorumluluğu verme maliyetlerini düşününce Zonguldak,Sinop,Çanakkale,Bandırma,Çeşme,Bodrum gibi belli dönemde belli amaçlar için gidilen bu yörelere gidip gelebilecek, hava trafiğini hızlandıracak sivil havacılık adına muhteşem bir görsellik taşıyacak deniz uçaklarından satın alınıp,işletilse inanın hem maddi olarak kâra geçeriz,hem de deniz,göl olan her yere inebildiği için her alana uçabiliriz.Bana kalırsa bir Airbus 310 modeli daha almak yerine 20 adetlik Cessna deniz uçağı filosu kuran bir Türk hava yolları yönetimi gayet mantıklı iş yapardı diyorum.

Türkiye'deki bir örneği: http://www.acilucak.com/deniz.htm

Malumunuz hep anlatırız,anlatırlar ama Yunanistan,İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde bu deniz uçaklarının yakıtlarının vergileri sıfıra yakın.Ve bu durumdan dolayı büyük cruise gemileri yanaştığında turistleri birer,ikişer gemilerin yakınlarından alıp asla göremeyeceklerini düşündükleri iç kesimlerdeki tarihi yerlere fahiş fiyatlar ile gezi düzenlemeleri de cabası.Açıkcası bu sitede bir müteşebbis var mı? bilemem ama bu deniz uçağı ve turizmdeki yerini iyice irdeleyip araştırdığınızda rakiplerimizin bu işten güzel ekmekler yediğini görebilirsiniz.Bu uçaklardaki iniş esnekliğinden dolayı hem istediğiniz şehrin tam göbeğine seyahat imkanı hem de maliyetlerinin düşük olmasından dolayı alan vergisi,havalimanı kalkış ücretleri gibi konulardan muafsınız ve biletlere de yansımakta olduğunu görüyorsunuz.Bu konuda aşmış bir ülke birleşik devletlerde su uçaklarının alımında devlet uzun vadeli krediler sağladığı gibi eğitiminden de belli oranlarda indirim yaptırıyor pilot adaylarına.

(+)

(+)

(+)

Örneğin bazı ülkelerde web sitesi ile direkt uçak ile irtibat kurup,hemen rezervasyonunuzu yaptırıp,aileniz ile konuşuyor nereden bineceğinize karar veriyorsunuz.Türkiye'de de şu anda böyle bir servis yok değil,var ama çok yetersiz ve maliyetleri ne yazık ki çok yüksek.Sanıyorum ki en kısa zamanda deniz uçakları hak ettiği yeri alacaktır,almalıdır.

İlgili bir site:http://www.harbour-air.com/home/index.php?id=2

cenk CAMCAY
5 yıl önce - Cum 06 Şub 2009, 19:03

Alıntı:
Deniz uçağı hem kirliliği hem de kaçak yapılaşmayı önlüyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından deniz kirliliğini önlemek amacıyla hayata geçirilen deniz uçağı ses getirmeye devam ediyor. Kirlilikle mücadelenin öncüsü konumunda olan çift kişilik uçak, ülkemizin önde gelen sektörel havayolu dergilerinden biri olan Türk Aviation’a konu oldu. ”Deniz uçakları hayat kurtarıyor” başlığı altında yer alan haberde Pilot Hakan Osanmaz ile çalışmalar hakkında bilgi verdi. Dergi, deniz uçağının kirliliğe karşı bir mücadele ettiğinin yanı sıra kaçak yapılaşmaya da engel olduğunun altını çizdi.

HABER GENİŞ YER BULDU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ülkemizde hayata geçirdiği ilklerden biri olan Deniz Uçağı projesi, saygın havayolu yayın organlarından Türk Aviation’da 2 sayfaya sığmadı. Pilot Hakan Osanmaz ile deniz kirliliğine ve kaçak yapılaşmaya karşı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Osanmaz “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile denizin üzerinde bir tur attım. Denizin havadan çok daha kolay denetlendiğini gören Başkan Karaosmanoğlu, iki gün sonra uçağı Kocaeli’ne istedi ve projeyi hayata geçirdi. Şimdi Körfez eskiye nazaran hem daha kolay hem de daha sıkı denetleniyor. Ben işimi yaptığım için Kocaeliler denizi güvende olduğu için mutlu” dedi.

KAÇAK YAPILAŞMA ÖNLENİYOR

Deniz üzerinden hem tersanelerin hem gemilerin hem de kıyı şeridinin denetlenmesini övgülerle anlatan dergi, bu sayede Körfezin eski günlerine geri döndüğünü vurguladı. Avivation, kaçak yapılaşmanın da bu sayede kontrol altında tutulduğu konusuna da değindi.

http://www.kocaeli.bel.tr/content.asp?CategoryID=36&ContentID=14678

hasan hakan

5 yıl önce - Cum 06 Şub 2009, 19:46

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Tebrik ederim. Hiç aklımıza gelmeyen bir şeyi hatırlattınız bize.

cenk CAMCAY
1 yıl önce - Prş 27 Arl 2012, 20:27

Türkiye’nin ilk Deniz Uçağı Eğitim Merkezi Kocaeli de

Alıntı:

Türkiye’nin ilk deniz uçağı eğitim merkezi Kocaeli’de açıldı. Açılan merkezle Türkiye başta olmak üzere Avrupa, Afrika ve Asya’dan pilot olmak isteyenler kente gelerek buradan eğitim alacak. Türkiye’de ilk defa alınan ‘Deniz Uçağı Eğitim Sertifikası’nı tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli’nin deniz uçağı eğitim üssü olacağını vurguladı.

AVRUPA’NIN 3’ÜNCÜ EĞİTİM MERKEZİ

Başkan Karaosmanoğlu, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanan uçağın pilotu olan Hakan Osanmaz, Türkiye’de ilk defa ‘Deniz Uçağı Eğitim Sertifikası’ aldı. Burada deniz uçağı pilotu olmak isteyenlere bunun eğitimi verilecek. Bu Avrupa’nın 3’üncü eğitim merkezi ama en avantajlı olan merkez burası. Diğer eğitim merkezlerinde donmalar oluyor ve yılın her döneminde kullanmak mümkün olmuyor. Ancak Kocaeli’de hemen hemen her gün bu eğitimin verilmesi mümkün.

DENİZ UÇAĞI ALTERNATİF OLACAK

Startını verdiğimiz bu çalışma ile belki de buradan Türkiye’nin farklı noktalarına deniz uçağı ile ulaşım sağlanacak. Bu uçak herhangi bir göle rahatlıkla inebiliyor. Çok rahat bir ulaşım vasıtası. Buradan kalkan bir uçak belki de Ankara Gölbaşı’na inecek. Bunu Kocaeli’de başlatmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu çalışmanın herkese hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

AVRUPA’NIN BİR NUMARASI OLACAK

Dünyanın sayılı merkezleri arasındaki yerini alacak olan deniz uçağı eğitim merkezi aynı zamanda Avrupa’nın bir numarası olacak. Bu merkezle Türkiye’den ve diğer ülkelerden gelecek pilotlara eğitim verilecek. Deniz uçağı eğitim merkezleri ABD ve Kanada’da yaygın. Açılan merkezle Avrupa, Afrika ve Asya’dan eğitim almak isteyen pilotların yeni adresi Kocaeli olacak.

http://www.kocaeli.bel.tr/Content.aspx?ContentID=26920&CategoryID=36

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM