Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Fatih Can
12 yıl önce - Pts 07 May 2007, 21:29
Ulaşıma Çağ Atlatan Bakan: Binali Yıldırım

Nereye açacağımı bilemedim bu başlığı ama seviyeli olması açısından ulaşım bölümü altına açtım.

Ulaştırma bakanımız yasal zorunluluk nedeniyle biliyorsunuz ki görevini yarın bırakacak. Döneminde yaptığı icraat ve iyi niyetli tavrı ile bir daha öyle bir bakan bulur muyuz bilinmez ama, adını çoğu güzellikle yazdırdı bu kesin.

Bu sayfaların bı kadar dolmasını, hareketli olmasını saglayan bu şahsiyet böyle bir başlığı da fazlası ile hakediyor diye düşünüyorum.

Bakanın yaptıklarını ana başlıklar halinde sayalım isterseniz

Ulaşım

* Karayolu

Duble yol projeleri yüksek oranda başarı ile uygulandı, yoların tümünün asfalt kalitesi iyi olmasa da bir çok ölümlü kazayı önlediği bir gerçek ve istatistiksel olarak da kanıtlanmış durumda. İnsanın ya şu yola iki şerit daha ekleyiverseler ne güzel olacak dediği yerleri hemen bitirdi böyle diyecek alan bırakmadı. 15000 km hedefinin yarısını bu dönemde gerçekleştirdi.

Kamyon vs gibi yük taşıyan araçlara lisans uygulaması getirdi ve yük taşımacılığını kayıt altına almaya çalıştı.

* Denizyolu

İstanbul- İzmir, İstanbul- Bursa hatlarını yolcu ulaşımına açtı, tersanecilik ülkemizde cazip sektör haline geldi sanırım gemi imalatı yüzde 300 oranında arttı, şehirhatları İDOya deveredilerek üzerindeki devlet hantallığı alındı, daha verimli çalışmaya başladı.

* Havayolu

Benim yıllardır aklıma gelen ve nedenolmuyor diye düşündüğüm hava ulaşımının böyle ucuz hale getirilmesi projesini başlatı ve başarıya ulaştırdı. Şu an her uçak ile gidip gelen dua ediyor eminim bakana. Benim için en önemli 2. icraattır bu hem yıllardır uçaklara layık görülmediğimiz kanısını kaldırdı üzerimizden hem de rahat ve ucuz ulaşım yolunu açtı. THY büyük bir atılımla büyüdü.

* Demiryolu

Türkiyenin ilk Dünyanın 8. hızlı tren hattı artık ülkemizde işliyor evet ülkemiz sınırları içerisinde ilk kez bir hızlı tren işliyor.  İnşallah açılınca bineceğiz de. Ankara- Eskişehir hattı bitti İstanbula hat yapımı çok yakında başlıyor ve Ankara-Konya hattı inşaatı tam gaz ilerliyor. İzmir-Ankara, Ankara-Sivas, Bursa-Ankara projeleri tamam bu yıl seçimden hemen sonra başlayacaktır umarım. İlk hızlı tren fabrikamız da temmuzda açılıyor inşallah. İpek demiryolu projesi hayata geçirilecek anlaşma imzalandı, Rola taşımacılığı başladı. Marmaray gibi rüya bir projede çok büyük aşamalar kaydedildi. Demiryolu hatlarında yenileme ve elektrifikasyon genişletildi, blok tren uygulamasına geçildi.

Ulaşım için bakanın yaptıkları ve benim aklıma gelenler bunlar şimdilik. İletişimde de çok büyük işler yaptı ve asıl bu bakanı sevmemin nedeni de şu ki bir hizmeti ülkemize getirirken teknolojisini de geetirmeye çalıştı mesela hızlı tren fabrikası mesela cep telefonları için 3G uygulamasına başlanılmasını ülkemizde bu tarz yerli üreticiler çıkmasına bağlamıştı.

Bunun yanında hataları elbette olmuştur, hızlandırılmış tren olayında kendisini hatalı bulmuyorum makinisti hatalı buluyorum ya da bir sabatoj olma ihtimali çok yüksektir diyorum ama şu da bir gerçek ki bakan o kazadan sorumlu olsa bile yaptığı hizmetlerle binlerce kişinin de hayatını kurtarmıştır.

Umarım yeni dönemde de bakan ulaştırma bakanı olarak yerini alır. Bence Türkiyenin gördüğü en iyi ve ülkeye çağ atlatan bir ulaştırma bakanıdır.

En son Fatih Can tarafından Pts 07 May 2007, 21:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mustafa sert
12 yıl önce - Pts 07 May 2007, 21:44

Bu bence sizin fikriniz .Hızlandırılmış tren faciyasını unutnayalım! Hani 36 kişinin öldüğü, 79 kişinin yaralandığı bir facia.

En son mustafa sert tarafından Sal 08 May 2007, 08:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

orhuncet
12 yıl önce - Pts 07 May 2007, 21:48

Evet bencede büyüttüğünüz gibi biri değil.TCDD genel müdürlüğüne işinin ehli olmadığı hızlandırılmış tren faciasından anlaşılan çocukluk arkadaşını getirtiren bir bakan.Bu bakan sadece bakanlığın getirdiği görevleri yerine getirmiştir.

Ayrıca ulaşımdaki bu yeniliklere çağ atlatma denilirse Turgut Özal döneminde yapılanlara ne denir?

eyupmus

12 yıl önce - Pts 07 May 2007, 22:04

Ulaştırma bakanı olarak bence birçok başarıya imza atmıştır. Binali Yıldırım bunlardan bazıları tüp geçit,hızlı tren,uçaklara halkın rahatlıkla binebilmesi,bolu tünelinin bitirilmesi gibi örnekleri verebiliriz.Sayın bakana hizmetlerinden dolayı kendi adıma teşekkür ediyorum.

Fatih Can
12 yıl önce - Pts 07 May 2007, 22:05

Alıntı:
Bu bence sizin fikriniz .Hızlandırılmış tren faciyasını unutnayalım! Hani 36 kişinin öldüğü, 79 kişinin yaralandığı bir facia.

Bence bakanın sucu degildi sabotajdı ya da makınıst sucu idi ama sunu tekrarlıyorum ki bakan iyi niyetli ve çalışkandı zaten benim yazdıklarıma karşı sizin yazdıklarınızı görünce herşey ortada yapılan çok şey var yukarıda saydığım yaptığı işlerle binlerce kişinin de hayatını kurtarmıştır her insanın hataları olur ama bence genel olarak başarılıydı eğer o kazadan sonra istifa etmiş olsa idi belki de ne hızlı trenimiz olacaktı ne ne diğerleri ve bu kadar kişinini hayatı kurtulmayacaktı. Duble yol yapılan yerlerde ölümkü kazalar yüzde 60-90 civarında azalıyor bunu biliyor musunuz, Türkiyede her hafta karayollarında 40 a yakın kişi ölüyor.

Yapılanlar ortada eger guzel ıs yapıldı ıse bunu desteklemek gerekır ınsanların sevkını devamlı kılabılmek ıcın, evet haklısınız bunlar normal gorevlerıdır ama bunlar bugune kadar Turkıyemızde cok olmuyordu ki bizde gururlandık onurlandık heyecanlandık. Bakan ile keşke tanışabilseydim ona şu sözü söylerdim: yüreğimizdeki umudu alevlendirdiniz.

En son Fatih Can tarafından Pts 07 May 2007, 22:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

erincar
12 yıl önce - Pts 07 May 2007, 22:06

Ben Sayın Bakan'ı  hava ve deniz ulaşımına yaptığı katkılarlarıyla daima hatırlayacağım.

HakanT

12 yıl önce - Pts 07 May 2007, 22:17

Hava ve Deniz yolu ile ilgili icraatları gercekten takdir edilmesi gereken büyük hizmetler.Umarım hızlı tren projesininde de sonuçlar iyi olur. Özellikle Havayolu sektöründe gercekleştirdiği devrim niteliğindeki uygulamalar sektörün büyümesine ve rekabet koşullarının da oluşması ile birlikte uçakla ulaşımın tüm vatandaşlarımızın ulaşabileceği bir hizmet olmasını sağlamıştır. Malasef yine bakanımızın döneminde meydana gelen hızlandırılmış tren faciası çok çok önemli bir olaydır. Tüm başarılarının yanında bu büyük olay sadece makiniste veya teknik bir takım nedenlere yüklemenin çok dogru olmadığını düşünüyorum. Nasıl başarılı olduğu icraatlarıyla hepimizin takdirini kazandıysa aynı şekilde başarısız olunan durum veya olaylarda da sorumluluk işin başı olması münasebetiyle sayın bakanımızındır diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

Engin

12 yıl önce - Pts 07 May 2007, 22:26

3 Kasım öncesi ismi lazım olmayan bir siyasi partinin seçim bildirgesinde mevcut hükümetin projeleri ile adeta alay ediliyor, bu kadar yıl şu kadar para lazım deniliyordu. Şimdi herhalde o bildirgeleri ortaya çıkmasın, komik duruma düşmeyelim diye hergün dua ediyorlardır...

Diyorlar ki sattı savdı tabi yapar...
Şimdi basit hesap yapalım; 10 yıl iş tecrübesi olan bir mühendis kaç para eder? Bu adama çekilen emek, yedirmen, giydirmen, verdiğin eğitim, kazandırdığın tecrübe... Bu bir adamın hayat maliyeti kaç paradır?

Hızlı tren ile, ucuz havayolu ile binlerce insan hergün karayolu gibi bir tehlikeden uzak ulaşım yapıyor. Hergün onlarca nitelikli insanı kazaya kurban vermektense hayata devamını sağlıyoruz. Yapılan projelerin çoğu zaten yap-işlet-devret; ya da kendini kolayca amorti edecek projeler. Bir de işin içine "insan değeri" ni katarsanız o zaman ne kadar hak verseniz az güvenli teknolojiye yapılan yatırama.

Kaza istatistikleri açısından bakmasak dahi duble yol demek, daha rahat sollamak demek. Bayram trafiğinde bir kamyonun arkasına onlarca araba takılıp gitmek demek değil saatlerce... Size kazandırdığı zamanı, yaptığınız yakıt tasarrufunu da hesaba katmak lazım. Duble yol yapımında, kurulan yeni havayollarında istihdam ettiğiniz iş gücünü, beslediğiniz yan sektörleri; hepsini hesaba katmanız lazım.

Bence de çok iyi bir bakandı. Keşke siyasilerin ilk amacı ülkeye hizmet etmek olsa da başa kim gelirse gelsin ulaştırma ile ekonomi bakanını hükümetlerine alsalar...

Burç

12 yıl önce - Pts 07 May 2007, 22:34

Çok önemli bir "çağ atlatma" konusu unutulmuş :
Garip gelebilir ama internet de Ulaştırma bakanlığına bağlı.
Ve gerçekten son 5 senede internet erişiminde çağ atladık...

5 sene önce günde 1-2 saat telefon modem ile internete bağlanıp 80-90 milyon telefon parası
verirdik. ADSL abonesi : sıfır, evet rakam ile 0 adet idi.
Bugün en ücra yerlerde bile ADSL bağlantısı var ve milyonlarca aboneye ulaştı.

Tek bir kişiye mal etmek ne kadar doğru bilemiyorum,
bunları Türkiye'yi yönetenlerin genel başarısı olarak görüyorum,
kimileri kabul etmemek için çırpınsa da, iyi şeyler de oluyor..

Muhammet ÇOLAK
12 yıl önce - Pts 07 May 2007, 23:03

Binali Bey in;
Havayolu sekteründe yaptığı müthiş başarılarından ötürü, THY avrupada en hızlı gelişen havayolu şirketi yaptığı için,
Uçak fiyatlarının tarihinin en ucuz fiyatlarını gördürdüğümüz için
İstanbul -Bursa hızlı ulaşımı sağladığı için
Marmararayda etkin başarılarından ötürü

Vatandaş Muhammet teşekkür eder

sayfa 1
123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM