Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Altınova Tarım İşletmeleri
12   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Mehmet B.Tüfekci

11 yıl önce - Cmt 05 May 2007, 19:55
Altınova Tarım İşletmeleri


Alıntı:
Kadınhanı’nın 60 Km kuzeyinde,Ankara’ya 189 Km,Polatlı yoluna nazır konumdadır.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olup Orta Anadolu işletmelerinin en büyüğü, Ceylanpınarı TİM den sonra ikinci büyüklüktedir.Toplam Arazi miktarı:323.998,8 da.dır

           1942 yılında hizmete girip,bedeli mukabilinde çiftçiye arazi sürmekle işe başlamıştır.1945 te Başkuyu Zirai Kombinası olarak ilk mahsulünü hasat etmiştir.1950 yılında D.Ü.Ç Genel Müdürlüğü’ne bağlanmıştır.1983 yılında ise TİGEM(Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne) bağlı olarak Altınova TİM adını almıştır.Tarım teknolojisindeki yeni gelişmeleri yakından izlemek,değişen çiftçi ihtiyaçlarını zamanında ve tam olarak karşılamak için çalışmakta ve kendini ona göre yenilemektedir.Yapılan çalışmalar şu şekilde öçetlenebilir:

·        Ülkenin bitkisel ve hayvansal üretimini artırmak ve ürün kalitesini iyileştirmek.

·        Elde edilen ürünlerin değerlendirilmesi için tesisler kurmak,kuranlara yardımcı olmak.

·        Bitkisel ve hayvansal üretimin ıslahı konusunda araştırmalar yapmak,konu ile ilgili diğer birimlerle işbirliği yapmak.

·        Çevredeki çiftçilere tarımsal teknoloji konusunda öncülük ve öğreticilik yapmak.

·        Her çeşit bitkisel ve hayvansal damızlık tedarik etmek,bunları yurt içinde ve yurt dışında pazarlama çalışmaları yapmak.

      Bitkisel Üretim        :

           Yılda ortalama 130.000 dekar alana hububat ekimi yapılmakta yaklaşık olarak 30.000 ton ürün elde edilmektedir.Daha çok arpa ile ekmeklik buğday üretilmektedir.Elde edilen ürün çevredeki çiftçilerin ihtiyacı kadar tohum olarak hazırlandıktan sonra fazlası satılarak değerlendirilmektedir.Ayrıca 5000 dekar macar fiği ekimi yapılıp ortalama 600 ton kuru ot ve 150 ton tohum istihsal edilmektedir.Sulanabilir alanlarda hayvancılığa yem amaçlı 2.900 ton mısır sılajı üretilmektedir.

           Hayvancılık   :          

           İşletmede 900 baş İsviçre (Montofon)cinsi süt sığırı mevcuttur.Yıllık ortalama 2.300 ton süt istihsal edilmektedir.Ayrıca erkek ve dişi damızlık satışı gerçekleştirilmektedir.

           7.500 toplam mevcutlu Anadolu merinos koyunculuğu yapılmaktadır.Üretilen koyunla-rın bir kısmı damızlık olarak çiftçilerimize satılmaktadır.

     
Uçsuz bucaksız göz alabildiğince buğday tarlaları!


 

(+)


Buda ilk panaroma denemem umarım beğenirsiniz!!!(+)
 

(+) 

(+)
Ahmet Çamlı

9 yıl önce - Sal 18 Ksm 2008, 19:14

Yüksek Lisans Çalışma alanım kapsamında yer alan Altınova Tarım Üretme Çiftliğine geçen haftasonu yolum düştü. Beklediğiden çok büyük bir alan ve bir çok kişiye iş imkanı sağlaması yanında çevre il ve ilçelerden buradaki tarımsal ürünlere talep çok büyük olmaktadır.

Altınova tarım işletmeleri Orta Anadolu Bölgesinin 31,57; ve 32,10, doğu boylamı ile 38,36’ ve 38,52’ Kuzey alanları arasında. Kadınhanı ilçesine 60 Km.,Konya il merkezine 120 Km. dir.

Bölge Türkiye’de hububat ziraatının merkezi durumundadır. Bölgede sulama çok az bir alanda yapılmaktadır ve genellikle nadas uygulanmaktadır.Sulanan bölgelerde ise Şeker pancarı, Dane mısır,Tohumluk ayçiçeği başlıca tarım ürünleridir.Polikültür tarım,meyvecilik,sebzecilik,ve hayvancılık yok denecek kadar azdır.Arazinin büyük olmasından dolayı, bölge çiftçileri iş yoğunluğu ve meşakkati fazla olan polikültür tarım ve hayvancılık gibi arayışlara yönelmemektedir.

Altınova Tarım İşletmesinde civar çiftçilerin faaliyet alanına yönelik olarak hububat tohumculuğu yapıldığından yöre çiftçilerine önemli bir katkısı söz konusudur.

Sığırcılık ve koyunculuk konusunda damızlık ihtiyaçlarının karşılanmasında işletme çok önemli bir merkezi görevi yerine getirmektedir. İşletmenin bin civarında sığır ve 7500 baş’a yakın koyun varlığı kaliteli damızlık tedarikinde önemli bir kaynak durumundadır. Her yıl yaklaşık olarak sığır mevcudunun %25’i koyun mevcudunun ise %15’i damızlık olarak çiftçilere intikal ettirilmektedir.(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)


Ahmet Çamlı

9 yıl önce - Sal 18 Ksm 2008, 19:25(+)
Salih M
6 yıl önce - Pzr 10 Tem 2011, 22:41

Altınovadaki Ceylan sayısını yazabilirmisiniz.

Salih YILDIZ

6 yıl önce - Sal 12 Tem 2011, 18:26

Alıntı:
Altınovadaki Ceylan sayısını yazabilirmisiniz.


Bunu telefonla da öğrenebilirsiniz.
Alıntı:
(332) 8464320-21

Ben aradım ama açan olmadı mesai saatleri dışına denk gelmiş olabilir. Sitesine baktım Altınova diye ayırmamış ama genel ceylan sayısı olarak;

Alıntı:
1992-1993 Yılında İşletmemizdeki konukeviyle merkez sığırcılık arasında kalan çamlığın etrafı çitle çevrilmiş olup, 1993 sonbaharında 246 ceylan 1994 sonbaharında da 487 ceylan olmak üzere toplam 733 baş ceylan bırakılmıştır. Yetiştirme ve üretim burada devam etmektedir. 2006 Yılı sonu itibariyle 501 baş dişi , 718 baş erkek olmak üzere toplam 1.219 baştır.

şeklinde bir bilgi var.

Kaynaksayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KONYA