Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - Saathane Meydanı
123 ... 252627   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
Okan Türkeş
13 yıl önce - Çrş 02 May 2007, 17:43
Samsun - Saathane Meydanı


Türkiye Saat KuleleriSaathane Meydanı


Saathane Meydanı, Samsun'un tarih kokan mekanlarından biridir. Bu özelliğinin yanında Samsun'da ticaretin kalbi konumundadır. Saathane Meydanı ve çevresindeki tarihi yaşatan sokaklarda esnaf ahalisi yıllardan beridir Samsun'da bulunmaktadır. Balıkçılar, manavlar, kasaplar, baharatçılar, toptan ve perakendeciler ve saymakla bitmeyecek türden işle uğraşan esnaf sayesinde Saathane Meydanı Samsun'un en işlek ve uğrak mekanlarından biri olmuştur. Bu ekonomik hareketliliğin yanısıra tarihi yaşatan önemli yapılar da bu çevrede bulunur. Meydana ismini verense bir asrı devirmiş, nice olaylar yaşamış tarihi saat kulesidir:


(+)


Tahta çıkışının yirmi beşinci yıldönümü nedeniyle Sultan Abdülhamit valilere gönderdiği talimatnamede her yere saat kuleleri yapılmasını emreder. Bu nedenle 1886 yılında Samsun İskele Meydanı'nda bir saat kulesinin yapıldığını görüyoruz.


(+)(+)(+)


Abdülhamit tarafından Belçika asıllı Fransız bir mühendise yaptırılan saat kulesi, bulunduğu meydana da adını vermiştir. Önceleri bu meydanın adı Trabzon Vilayet Salnameleri'nde İskele Caddesi ya da Meyve Pazarı olarak geçmekteydi. Saat Kulesi'nin zamanı göstermesi yanında yangın ve gözetleme kulesi gibi işlevleri de vardır. Aşağıdaki tarihi fotoğraf kulenin bu işlevini kanıtlar nitelikte:


(+)


Saat Kulesi çokgen kaideli ve gövdelidir. Üstte bir şerefe ile kubbenin üzerinde aydınlık feneri yer alır. 1933 yılında saat kulesindeki eski sistem saat kaldırılarak yerine yeni sistem elektrikle çalışan ve yangınlarda kullanılmak üzere kuleye ayrıca siren düzeni de bulunan yeni saat konulmuştur.1944 yılındaki Samsun depreminde büyük hasar gören saat kulesi hakkında Samsun Valiliği tarafından Bayındırlık Müdürü Tevfik İleri, yüksek mühendis Fethi Beydiş ve Şehir Plancısı Yüksek Mimar Necmi Ateş'ten oluşan bir komisyon kurulmuş ve bu komisyon 27.06.1944 tarihli bir rapor hazırlayarak "Saat kulesinin onarımı veya olduğu gibi korunması olanağı bulunduğundan ufak bir depremle ya da kendiliğinden yıkılarak mal ve can kaybına neden olacağı" görüşünü belirtmiştir. Belediye Daimi Encümeni de bu rapora dayanarak saat kulesinin sökülme işlemine 03.08.1944 Perşembe günü başlanmasını karar almıştır.

Saat kulesinin saati ise 1948 yılına kadar Samsun Belediyesi'nce korunmuş, 1948 yılında ise 550 liraya Ladik Belediyesi'ne satılmıştır.

1977 yılına kadar saat kulesi olmayan Saathane Meydanı'na Samsunlu mimar Kemal Taner tarafından planı çizilen saat kulesi Samsun Belediyesi tarafından yaptırılacak saatleri İsviçre'den getirilip yerine konmuştu. Aşağıda, 1953 yılında çekilmiş Saathane Meydanı fotoğrafında saat kulesinin olmadığını görmekteyiz:(+)


2001 yılında ise Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Saathane Meydanı yeniden düzenlenerek saat kulesinin benzeri yaptırılmıştır.


(+)(+)


Fotoğrafları çeken/yükleyen arkadaşlara teşekkürler...

Okan Türkeş


Adem_20

13 yıl önce - Çrş 02 May 2007, 22:12(+) 

(+)


BurcuTEMUR
13 yıl önce - Çrş 09 May 2007, 13:12(+) 

(+)


Çetin KOŞAR

13 yıl önce - Cmt 29 Arl 2007, 20:25(+)

Bir zamanlar Meyve Pazarı olarak ta anılan Samsun Saathane Meydanı.


Çetin KOŞAR

13 yıl önce - Pzr 30 Arl 2007, 17:08(+)

Samsun Saat Kulesi. Çevresine dizilmiş meyvcilere dikkat ediniz.Çetin KOŞAR

13 yıl önce - Pts 31 Arl 2007, 14:50
Samsun Saat Kulesi ve Saathane Meydanı
(+)

Büyük Caminin minaresinden çekilen saat kulesi
Karşıda Belediye Binasının önündeki Cami Medrese Camisidir.
(+)

Süleyman Paşa Medresesinin Külliyesindeki Medrese Cami'nin Minaresinden çekilen Saathane meydanı ve Büyük Cami


TARİHİ BİLGİ Süleyman Paşa Medresesi Büyükşehir Belediyesinin karşı cephesindedir.Binanın vakıf tarihi 1813'tür. At nalı şeklinde bir plana sahip, yığma tuğladan inşa edilmiş iki katlı bir yapıdır. Yapının girişi camiye bakan yüzdedir.Bu kısım üç tarafı kapalı bir avlu şeklindedir.Avlunun iki kenarı revaklıdır. Revak içleri dükkandır. Çarşambalı Haznedar Zade Süleyman Paşa Vakfıyesi'dir. Bir dönem Vakıflar Bölge Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılan yapı daha sonra restore edilerek iş merkezine dönüştürülmüştür. (Burası hakkında ilerleyen zamanlarda bilgi paylaşımında bulunacağım.)


Çetin KOŞAR

13 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 16:09(+)Samsun Saat Kulesi ve asırlık Çınar Ağacı


Saathane Meydanındaki bu çınar ağacı 1985 yılında alınan karar gereği Doğal Anıt kabul edilmiştir.
Alıntı:
151 Çınar Samsun Merkez, Saathane Meydanı Yol Üzerinde 798 – 08/03/1985
samsunkulturveturizm.gov.tr


Samsun Sevdalısı bir Dost şu soruları soruyor;
Saathane Meydanının ve o meydanda bulunan görkemli çınar ağacının Ulusal Kurtuluş Savaşı sürecindeki yeri... Sahi Saathane Meydanındaki çınar ağacı ne işe yarıyordu? (Kaynak: mellifica.reklam_link)

Gavur Azması
Yakın tarihimizde çeteler zaman zaman, buradan yani Saathane Meydanından Hükümet Konağına kadar bağıra çağıra ve sağa sola ateş ederek çığlık çığlığa at koştururlar çevreye korku salarlarmış. Bu durumu kanıksayan halk olayı GAVUR AZMASI olarak adlandırmıştır.Çetin KOŞAR

13 yıl önce - Sal 08 Oca 2008, 01:22(+)


Çetin KOŞAR

13 yıl önce - Sal 22 Oca 2008, 01:00(+) Saathane Meydanı ve Tarihi Çınar Ağacı


yavuzhan55

13 yıl önce - Sal 22 Oca 2008, 01:33(+)
SAMSUN saathane meydanı ve saat kulesi...
saat kulesinin uzunluğu 16,5 metredir.(bir radyoda duymuştum...)sayfa 1
123 ... 252627   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET