Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Mine Beyaz
10 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2007, 08:42

Sözüm Istanbul'un olumsuzluklarından bıkmış olanlara.....çünkü bir zamanlar ben de bıkmıştım...Diyelim ki hayatınızda büyük bir değişiklik oldu ve uzaklaştınız Istanbul'un keşmekeşinden, çok düzenli görünen bir memlekete geldiniz yerleştiniz....Işte o an karşılaştırma zamanıdır...

'Boş boş denize mi bakılırmış, manzara dediğin Boğaz gibi olacak'la başlar ilk...'Bu da tarih mi?' dersiniz ardından size gösterilen en eskisi yüz, ikiyüz yıllık binalara ...'Ne biteviye burada mimari, bütün sokaklar dümdüz, bütün binalar birnirine benziyor, Istanbul'da iyisiyle kötüsüyle çeşni vardır hiç olmazsa' dersiniz...Sizin için başağrısını da birlikte getiren basık havanın adı 'Lodos', berrak temiz havanın tarifi 'Poyraz var bugün'dür...Alışverişe çıkarsınız, semt, şehir önemli değil, her yerde aynı dükkanlar vardır, Istanbul'un küçük, kırk yıllık, elli yıllık dükkanlarını özlersiniz...Lokanta derler, aklınızdan Boğaz'a nazır bir balık lokantası geçiverir çoğu zaman...Sonra trafiğin içinde, arabada saatlerce otururken gülümsersiniz kendi kendinize, 'sen bundan mı kaçmıştım, buyur bakalım, şimdi nereye kaçacaksın' diye...

Günler, aylar, yıllar geçtikçe 'Istanbul'u anma 'Bizim Istanbul' halini almıştır. Bizim Istanbul'da şöyle, Bizim Istanbul'da böyle...Evet, BIR TUTKUDUR Istanbul...

Uzaklarda kalınca insanın, içine işlemişliğini daha iyi anladığı....

ZİRVESİS
8 yıl önce - Cum 04 Arl 2009, 11:36
İstanbul tutkusu çok derin bir olay...

Hangi semtine doyduk,hangi camine hayran kalmadık ki İstanbul.Bazen meydanlarında dolaştk,bazen sokaklarında koştuk.Kimi zamanda seni ilçelere böldük.Ama inanın ki,başka İstanbul yok.İstanbullu olmak zorunda değilsiniz,ancak bu kentin ayrı bir havası var:o da gerçek.Diğer 80 ilimizden okuyanlar da alınmasın asla.Çünkü her şehrin ayrı önemi var.Ancak İstanbul çok renkli tabi.

Ahmet Türkoğlu
8 yıl önce - Cum 04 Arl 2009, 13:33

Tabi tutkudur, rantcilar icin, it kopuk icin, buyuk bir tutkudur Istanbul, isin sonunda para var, neden insanlar Istanbulu sevmesinki?

Ernyılmaz

8 yıl önce - Cum 04 Arl 2009, 13:35

İstanbul tutkudur , sevgidir ,aciziyettir , gururdur İslam dünyasının en büyük şehridir.2 kıtayı birbirine bağlayan bir kentttir.

sefer bayraktar

8 yıl önce - Cum 04 Arl 2009, 13:59

İstanbul kargaşa,kaos, başıbozukluk,arazi yağmacılığı,pislik,kapkaç,soygun,külhanbeylilik,köylülük,
sonradan görmelik,saygısızlık,ikisenede eskiyen dökülen,yeniden yapılan kaldırımları, birtürlü bitmeyen altyapı kazıları, vs.vs.

birtarafta yeni yapılan bulvarları, tünelleri,parkları, yolları, yepyenibinaları, lale bahçeleri.

bir tarafta muhteşem bir tarihi doku,
camileri,sarayları,surları, kaleleri,hisarları,kasırları,sarayları,boğazı,haliçi vs. vs.
tam bir tezatlar şehri.
insan ne tam nefret edebiliyor, nede tam sevebiliyor.
velhasıl eşşiz bir şehir
selam olsun bize bu eşşiz şehri bahşeden Fatih Sultan Han

deniz_1903
8 yıl önce - Cmt 05 Arl 2009, 06:53

istanbul bambaşka gerçekten öyle. havasından mıdır suyundan mı bilmiyorum ama öyle. istanbuldan başka hangi şehri gezsem o tadı alamıyorum. bir şehir havası alamıyorum. bir eksiklik var. boşuna istanbul denmemiş. 'stin poi', şehir içi demekmiş. sonra istanbul olmuş. 'gerçekten ayrı bir havası var'; istanbulu ziyaret eden arkadaşlarım demişti böyle. gezip görmeden anlaşılmaz. ne yazsak boş. elbette bir tutkudur istanbul.

ZİRVESİS
8 yıl önce - Prş 10 Arl 2009, 18:08
Harika Şehir:Sen'de Yaşamak Bir Başka!

Seksen bir ilin kıymetlidir,bütün hepsi.Ama Şehr-i İstanbul,emsalsizce renkli.Topyekün ilçe sayısı kırktan bir eksiktir.Marmara Denizi,uzaktan bile görülmeye değer;tramvayı yollara şenlik katar.Beyazıt Kulesi'yle Galata Kulesi yan yana dursa,ortasında da Kızkulesi olsa.Moğlova Kemeri,Bozdoğan Kemeri,Hamidiye Kemeri diye üçlesek.Bunlara bir de Haliç'in üç köprüsünü eklesek.Adalar'da faytona binsek,Riva'da sürur duysak,Eminönü'nde coşsak.Ardından Boğaziçi'nde
yazla kışın manzarasını düşlesek.Fatih Camisi,Fatih'in simgesidir.Beşiktaş,Ortaköy Cami'yle mana bulur.Beykoz,Hz.Yuşa Tepesinden feyz dağıtır.Sarıyer Reşitpaşa'da öğle yemeğine sofra kurulur.Eyüp'e gidenler ruhuna ulviyet doldurur.Üsküdar'ın Çamlıca'sında yükselişi farkederiz.Kadıköy,çarşılarıyla yoğundur.Alışveriş merkezlerinin güzidesi Cevahir'de kendimizi ferah bir sarayda hissederiiz.O geniş mekana mest olur,metro güzergah arttırsın isteriz.Ne dersiniz kıymetli forum dostları!İstanbul'umuzdan çok şey mi bekleriz?Biraz trafiği az olsa,biraz da havası çok temiz.

ZİRVESİS
8 yıl önce - Prş 10 Arl 2009, 18:37

Ama illaki,birkaç semtin de adını peşpeşe saymak isterim:Cankurtaran,Kandilli,Vefa,Paşabahçe,Fethiye,Emirgan,Kariye,Tarabya...Sonuçta İstanbulun bütün semtleri de birbirinden harikulade.

Bülent Kaygisiz
8 yıl önce - Sal 22 Arl 2009, 14:16

gercekten istanbulun müthis bir cazibesi var insani kendine bagliyan, hayran yapan.
Sanki istanbul benim asil memleketim dedirtecek cinsden bir sey bu, insan kendi memleketini elbette inkar etmez ama istanbuluda ikinci memleket edinmemeside imkansiz gibi. Ben avrupada yasiyorum ve bir cok ülke ve sehirleri gezdim, hic birinde aklim kalmiyor tekrar gidermiyim diye, ama istanbul,dan yeni dönsem bile tekrar gitmek istiyorum, cünkü hic doyulmuyor istanbula.

Misafir c8c

3 yıl önce - Cum 05 Arl 2014, 12:13

Kütahya da öğrenciyim. İstanbul da doğup büyüdüm ve ailemle hala orada yaşıyoruz. Gerçekten İstanbul dayken buranın kıymetini bilmiyormuşum. Her ilin bir güzelliği vardır elbet ama İstanbul a bağlanmışım ben. Gerek trafiğini gerek doğal güzelliğini gerek boğazını kısaca herşeyini özlüyor insan. En büyük muradım iş sahibi olunca da İstanbul a yerleşmek istiyorum inşallah.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet