Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
HAKAN5
10 yıl önce - Pts 30 Nis 2007, 22:01
Bir Tutkudur İstanbul

İstanbul, şehirlerin şehri. İçindeki insanlarla yaşayan her geçen gün yıllanmış bir şarap gibi tadına tad katan şehir. İçine bir kere girenin koloy kolay çıkamadığı çıkmak zorunda kalanında asla aklından çıkaramadığı şehir. Dünyada'da hangi şehir iki kıtaya birden yayılabilmiş ki onunla aşık atmaya kalkışsın. Stresiyle, yorgunluğuyle, trafiğiyle, boğaziçisi ile, rumeli hisarı ile BİR TUTKUDUR İSTANBUL!!!

Tüm İstanbul tutkunları niye vazgeçemediğinizi anlatın bu şehirden...

cihanist
10 yıl önce - Pts 30 Nis 2007, 22:11

İstanbul'un bana verdiği hazzı, dünyanın sayılı kentlerinin bile verebileceğini sanmıyorum. Tarihi dokusu ile, verdiği manevi huzurun yanısıra gelişmiş teknolojinin son imkanlarını bana sunmakta bu şehir. Bu şehirden zevk almak için illaki zengin olmaya gerek yok. İETT otübüne binmek, Şehir Hatları vapuru işe seyahat etmek, Boğazı, Haliç'i izleyip hayallere dalmak beni mutlu ediyor. İstanbul'da doğmuş, büyümüş hatta köyü bile İstanbul'da olan biri olarak buradan vazgeçmem imkansız.

ali deneç
10 yıl önce - Cmt 05 May 2007, 13:00

Bir kokusun sen.
Lodosla gelen tuz kokusu...
Tarabya'da yosun,
Karaköy'de balık-ekmek,
Çengelköy'de salatalık,
Sarıyer'de börek,
Mısır çarşısın da baharat
Zamana inat, baharlarda hiç umulmadık bir köşeden fırlayıveren hanımeli, yasemin, ıhlamur kokusu.
İstanbul sen benim herşeyimsin.

hekimkubilay
10 yıl önce - Cmt 05 May 2007, 13:16

bu şehr-i istanbul ki mislübehadır
yek pare sengine acem serveti fedadır
bir gevher-i yekpare iki bahr arasında
hurşid-i cihan-tab ile tartılsa sezadır

bilmem başka söze gerek var mı? istanbul sevgisi tutkusu çağları aşan birşeydir. en güzel kadına duyulan tutkudan daha tutkulu birşeydir.

Zerrin Güven
10 yıl önce - Cmt 05 May 2007, 13:34

Yedi tepe üstünde zaman bir gergef işler!
Yedi renk, yedi sesten sayısız belirişler...
Eyüp öksüz, Kadıkoy süslü, Moda kurumlu,
Adada rüzgar, uçan eteklerden sorumlu.
Her şafak Hisarlarda oklar çıkar yayından
Hala çığlıklar gelir Topkapı sarayından.
Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar;
Güleni şoyle dursun, ağlayanı bahtiyar...
Gecesi sünbül kokan
Türkçesi bülbül kokan,

Kimilerinin gitmek isteyipte gidemediği İSTANBUL...

En son Zerrin Güven tarafından Cmt 05 May 2007, 16:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ali deneç
10 yıl önce - Cmt 05 May 2007, 16:00

Başlık ''İstanbul bir tutkudur.''
İstanbul şiirleri adı altında bir başlık vardır.
İstanbul şiirlerini o adrese kopyalayın daha iyi olur.

Engin

10 yıl önce - Pzr 06 May 2007, 04:00

geçen seneki günlüğümde istanbul hakkında yazdığım bir yazı geldi aklıma durduk yere, girim bu başlığa koyim dedim  

istanbul'u sevgiliye benzeten tanımlamalarımda arada özel şeyler olduğundan es geçiyorum  

...
[i]Sonuç mu? Ne sonucu... Anadolu'da insan varolduğundan beri bu sevgili kendini sevdiriyor... Kiminin nazını çekiyor, kimine kendi nazını çektiriyor ama kimse ayrılmaya yanaşmıyor, yanına taşınabilmek için gemileri karadan yürütüyor, ayaklı toplar döktürüyor... Evdekiler ise kapıya dayanandan endişeli adeta kapının kösteğini yerine itercesine koca haliçi zincirle kapatıyor...

Biz de seviyoruz, biz öğrenciler miyiz, yoksa sadece "genç" mi, onu da bilmiyoruz... ama olduğumuz gibi seviyoruz, ya da sevgiliden de tek mütevazi beklentimiz bizi olduğumuz gibi kabul etmesi Sarıyer'e bisiklet sürmeyi, İstinye'de tatlıcıya gitmeyi, Beşiktaş'ta kokoreç yemeyi, Galata'da balık ekmeği, Sirkeci Doğubank'taki elektronik ürünleri, Eminönü'nden Kadıköy'e doğru vapura bindiğimizde ki tarihi yarımadayı, güvertede yudumladığımız sıcak sahlepi, Kadıköy'ü, Yazıcıoğlu'ndaki bilgisayarcıları, Moda'daki çaybahçelerini, Fenerbahçe'deki parkları, Bostancı'daki caddeleri... hepsini çok seviyoruz! Dar gelsede Maslak 75'i de İnşaat Kantini'ni de, fen-edebiyat fotokopicisindeki amcayı da öğle arasında kütüphanede uyumayı da seviyoruz! artık hiç bir esprisi kalmayan Metrocity'yi de Cevahir'i de Profilo'yu da seviyoruz, yağan sağnakta Mecidiyeköy'de üstgeçidin altına saklanmayı da! Taksim'i Akdeniz'i Sanat'ı Şahika'yı 45liği kederde sevinçte yanımıza koşan her mekânı; Piknik'i Borsa'yı Çetin'i Ayvalık Tostçusu'nu, herzaman aç olan bir erkeği az olsun doyurabilen her yeri çok AMA ÇOK SEVİYORUZ!

Gümüşsuyunu da çok seviyoruz, sabah yurttan 40 dakikalık yolu 1.5 saatte gitsek te öğle arasında klübe pizza söyleyip trafiğe sıkışan motoru(!?) 1 saat bekleyip statik dersine ağzı dilimlerle dolu girmeyi, sınıfı boş bulup elinde diğer dilimler taşınılan yeni amfiyi aramayı da!! her ne kadar şimdilik ne işe yaradığı konusunda çok fikrimiz olmasada kantine inerken camekanın ardındaki görüntüyü de çok seviyoruz biz!

biz kimiz, öğrenci miyiz, genç mi? istanbul'a platonik miyiz, rasyonel mi? daha da önemlisi mutlumuyuz değil mi?

bildiğim tek cevap var oda son sorunun ki...: mutluyum, mutlusun mutlu! ya istanbul olmasaydı!?!
...

İstanbul  

Atilla Durmaz
10 yıl önce - Pzr 06 May 2007, 07:14
Selamlar

Dunyada gormedigim baskent pek azdir. Bir donem epey dolasdim. simdilerde daha az ama hala dolasiyorum is icabi.

Dunyanin en guzel sehri bence Istanbuldur. Ama........Evet malesef amalar var.

Ne zaman Istanbula ayak bassam, gozum tavsan gibi kipkirmizi oluyor. Bunun nedeni havadaki toz, CO, nem, goz kapaklarim resmen agirlasiyor, yani hava kalitesi iyi degill.

Bir sehirde arabanizla rahatca dolasamiyor ve hirlasmadan park edemiyorsaniz o sehir rahat bir sehir degildir.

Guvenlik, oldukca kotu bir durumda. Kelle koltukda.

Sehrin mimari bir karakteri ve dokusu yok. Evlerin cogu kohne, bakimsiz, sokaklar duzensiz ve pis durumda.

GERCI BUNLAR HEMEN HEMEN TUM BUYUK DUNYA SEHIRLERININ SORUNU.

Ama bu yuzden Istanbul hakketigi yere gelemiyor.

Istanbula goc durdurulmali, kentesel donusum planlari ile sehir duzenli hale getirilmeli, ulasim duzenli hale getirilmeli.

Istanbul finans ve turizm merkezi olmali, fabrikalar sehir disina cikarilmali, ic anadoluya kaydirilmali.

Daha bir cok seyler eklenebilir.

Iste o zaman ben dunyanin hic bir yerinde 5 dakika zaman gecirmem, ve Istanbuldan cikmam.

Gelecekde inaniyorumki, Istanbul hakkettigi yere gelecekdir.

Bugun Istanbul prag' in aldiginin 10' da birini almiyor. yazik ediyoruz.

samiloguz
10 yıl önce - Pzr 06 May 2007, 12:21
ankaraya inat istanbul

istanbulun cezb ü incizabı karşısında ona tukun olmamak mümkün mü.ankaranın sert vs soğuk bürokratik iticiliği karşısınada inadına istanbul diyorum ve istanbulu ankaradan seenler ve ona bağlnalardan olduğumu bildrmek istiyorum

İBRAHİM DİLBER
10 yıl önce - Çrş 06 Hzr 2007, 06:56
İSTANBUL-TARİH,DOĞA,KÜLTÜR VE NOSTALJİ

İstanbul ile ilgili tarih ve nostalji sayfalarını dolaştıkça geç kalınmış da olsa başta Boğaziçi ve Sur içi olmak üzere birçok yerin sit alanı ilan edilerek,sağlıklı kentsel dönüşüm çalışmaları yapılarak(asla rantsal değil) İstanbul'un tarihi,kültürel ve doğal yapısının korunup geliştirilmesinin ;aynı şekilde İstanbul'da kullanılan tarihi,nostaljik araç-gereçlerin korunup sergilenmesinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha farkına varıyorum.Siteye emek verenlere teşekkür ediyorum.
Şöyle bir düşünelim:
*Sirkeci ve Haydarpaşa ulaşım müzeleri
*İETT Grajları'nda ve ulaşım müzesinde sergilenen nostaljik araçlar
*Rahmi Koç Sanayi Müzesi'nde sergilenen nostaljik vapurlar,otobüsler,troyleybüsler,eski tip dolmuşlar(eski trenlerden, tramvaylardan zaten var yine de ekleme yapılabilir)
*Aslına uygun yapılan restorasyonlar çevre düzenlemeleri.Örneğin yıkıntılardan temizlenip,yeşillendirilmiş,restore edilmiş Karaköy Sahili ve çiçek gibi ortaya çıkan Galata Kulesi.Boğaiçi'nde yeni gökdelen çalışmaları yerine tarihi ve doğal dokuyu ön plana çıkaran restorasyonlar,çevre düzenlemeleri,
*Hızlandırılan arkeolojik kazılar,yeni müzeler,
*Biletleri ucuzlatılmış,sayısı çoğaltılmış çift katlı üstü açık otobüsler ve restore edilmiş şehir hatları vapurlarıyla yapılan turistik geziler,
*Turizm otobüsleri için otoparklar,güzergah düzenlemeleri,
*Yaygınlaştırılmış müze turları,tanıtımlar,
*Marmaray,İstanbul Metrosu,modern otobüsler,deniz otobüsleriyle ucuz,konforlu,güvenli,yaygın toplu taşıma;kısıtlanmış özel araç trafiği,azaltılmış trafik.
*Biimsel imar,altyapı,ulaşım,çevre düzenlemeleri(rantsal deği)
*İnsana değer verilen,tinercilikten,suçtan,magandalıktan arınmış bir İstanbul...
Yapılan güzel çalışmalar var(Haliç'in temizlenmesi,Feshane restorasyonu,Miniatürk,raylı sistem çalışmaları,restorasyonlar vb.),ama İnşallah yanlışlar düzeltilip daha kapsamlı ve güzel çalışmalar yapılır.Örneğin 7 tepe 7 karayolu tüneli diye şehrin merkezine otomobil girişini teşvik etmenin,kaynakları israf etmenin ne mantığı var anlamıyorum.Zaten birçok bilimadamı karşı çıkıyor.
Bazı insanlar İstanbul'un değerini emlak-arsa değerine endekslemeye çalışıyorlar.İstanbul'u emlak ve arsa rantıyla ön plana çıkarmak istiyorlar.Halbuki İstanbul başlıbaşına bir değerdir.Ayrıca devletin asli görevi emlak ve arsa spekülatölüğü değil sosyal devlet olmaktır.Bu,kesinlikle gözden kaçırılmamalıdır.
Malesef bazı insanlar da İstanbul'un sadece kötü yanlarını dikkate alıp İstanbul'u hiç sevmiyor.İstanbul,önce İstanbullular'a sevdirilip bir dünya markası haline getirilmeli.  
                                                                                                   SAYGILARIMLA

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet