Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ayhan
13 yıl önce - Pts 30 Nis 2007, 06:33
İzmir Ballıkuyu sırtlarında gökdelenler yükselecek

Heyelan bölgesi dışında kalan 60 hektarlık yere yüksek binalar yapılması için imar planlarında değişiklikler yapılıyor

Büyükşehir Belediyesi'nin Turan-Alsancak arasında inşaat yoğunluğunu yüzde 40-50 artıran imar düzenlemesiyle ilgili yargının yürütmeyi durdurma kararının yankıları sürerken, Konak Belediyesi'nin Ballıkuyu'yu cazibe merkezi haline getirmek için sürdürdüğü çalışmalar son aşamaya geldi. Konak Belediyesi, Ballıkuyu'da heyelan bölgesi dışındaki 60 hektarlık bir alanda İzmir'in silüetini değiştirecek gökdelenler yapılmasına olanak sağlayacak imar planlama çalışmaları yapıyor.

Parsel düzenlemesi
Bölgenin planlarında yol ve yeşil alan düzenlemesi ile sosyal donatı alanlarını ayırmak için uygulama imar planları üzerinde çalışan Konak Belediyesi, sözkonusu bölgenin parsel düzenlemeleri için tapu tescillerini yapmaya başladı. Bölgedeki parselleri, inşaat ruhsatı almaya hazır hale getirmek için çaba harcadıklarını belirten Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, "Tesciller tamamlandıktan sonra inşaatlar başlayabilecek. 60 hektarlık alanın tamamı 2008 yılında serbest yükseklikteki binaların yapılmasına uygun hale gelecek. Yeni plan uygulamasının sonuçlarını 5 yılda görebileceğiz. Bölge, çağdaş bir kent görünümüne kavuşacak. Kısacası İzmir'in silueti değişecek" dedi.

İlgi arttı
60 hektarlık alanda serbest yükseklik izninin verilmesi, inşaat firmalarının bölgeye olan ilgisini artırırken, ABD'li bir inşaat şirketinin de toplu konut yapmak için bölgede araştırma yaptığı belirtildi. Bugüne kadar Altay mahallesindeki heyelan bölgesiyle gündeme gelen Ballıkuyu'nun, heyelan bölgesi dışında kalan 60 hektarlık alanına 2, 3 ve 4 kat inşaat izni veriliyordu.
Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası'ndan bu konuda görüş aldıklarını belirten Başkan Tunçağ, şu açıklamayı yaptı:
"Yüksek binaların yapılmasıyla eski çarpık görüntüler ortadan kalkacak. Kadifekale'nin sol tarafında yapılacak gökdelenler, İzmir'e farklı bir hava getirecek. Böylece hem modern bir kent yaratmış olacağız, hem de yeşil alan miktarını artıracağız."

Yüzde 40'ı yol ve yeşil alan olacak
Geçen 5 yılda planlarda sosyal donatı, yol ve yeşil alanları belirleyen Konak Belediyesi, parselizasyon çalışmasıyla küçük parselleri bir araya getirerek en az 750 metrekare olacak şekilde birleştirdi. Ballıkuyu'da yapılacak binalar için 3 emsal verildiğini belirten Konak Belediye Başkan Yardımcısı Muhittin Selvitopu, "Arsa büyüklüklerine göre toplam inşaat alanı ve yükseklikler artabilecek. Bölgenin parselasyon planlarını yaparken 60 hektarlık alanın yüzde 40'ına denk gelen 24 hektarlık alanı yol ve yeşil alan için ayırdık. Tapu tescilleri tamamlandıktan sonra imar planında yola ve yeşil alana rastlayan parseller kamulaştırılarak fiziki müdahale yapılacak" diye konuştu.

Amerikalılar da ilgileniyor
Öte yandan Ballıkuyu mahalle muhtarı Sami Elmas, ABD'li bir inşaat firmasının temsilcilerinin bölgeye gelerek toplu konut yapma imkanlarını araştırdığını söyledi. Firmanın ABD'de yaşayan bir Ballıkuyulu aracılığıyla bölgeye geldiğini söyleyen Elmas, "Bize Ballıkuyu'nun tamamını yenileyebilecek güçte olduklarını söylediler. Romanya'da da kent yenileme projeleri yapıyorlarmış. Ön araştırma için gelen firmanın temsilcileri yeniden araştırma yapmak için geleceklerini söylediler" dedi.

Yeni Asır

Orada yapılacak gökdelenlere kesinlikle karşıyım. Salhane ve Bornova'ya yapsınlar ne yapacaklarsa. Ballıkuyuda son derece düzenli, yeşilin bol olduğu, en fazla 5-6 katlı apartmanlarıyla yeni yerleşimler yaratılmalı. Karşıyaka'dan o tarafa bakınca beton yığını görmeyi kimse istemez.

EnderYıldırım
13 yıl önce - Sal 29 May 2007, 11:47

İzmir, fuarlar, kongreler kenti olma iddiasında. Yalnız, beton kent haline gelmiş İzmir' e, hala konut projesi üretilip, oluşacak alanlarda yok ediliyor. Niye hiç kimse, kongre sahası yapılsın, fuar alanı yapılsın, turizme yönelik projeler yapılsın çabasında değil.
Tek isteğimiz var, o da; hertarafın bina olması, başka birşey yok.

Ayhan
13 yıl önce - Sal 29 May 2007, 12:34

Evet katılıyorum. Mesela Mavişehir-Çiğli arası kutu gibi 20 katlı binalarla doldurulmaya devam ediyor, bir-iki alışveriş merkezini ve de spor salonunu saymazsak hep konut var hiç canlılık yok, ben orada 5 yıldızlı oteller, kültür merkezleri, spor sahaları, iş merkezleri, cafeler olmasını dilerdim.

EnderYıldırım
13 yıl önce - Sal 29 May 2007, 21:35

Artık çok iyi biliyoruz ki, Expo' larda, şehir tamamen yenileniyor. Bu nedenle Kadifekale, Agora, Kemeraltı, Çankaya, Basmane, Liman arkası, Yeşildere ve civarı, büyük bir proje çerçevesinde yenilenmeli. Bunu başarabiliriz. Ama mesela, bir belediye başkanın sözü ile, bu şehir merkezi anlamasız beton yığınına çevrilmemeli. Burada değinmek istediğim, dökülen şehirimizi ortak akıl ile düzenli, planlı bir şekilde kentin bütününe hizmet verebilecek şekilde yeniden yapılanması. Yoksa, İzmir' i Expo sayesinde, bu haliyle mi sunacağız dünyaya?

onderyolbakan
13 yıl önce - Sal 29 May 2007, 22:36

oralar devamlı heyalan bölgesi, oraya ancak yeşil alan yapılması ve ayrıca alsancak stadının çevresinde kullanılmayan bir sürü arazi var, oraları da yeşil alan yapılmalı ve limanın giriş ve çıkışı içinde ayrı bir güzergah yapılıp şehir trafiğinden arındırılmalı, mesala melz çayının oralardan bir   yol  yapılması gibi

EnderYıldırım
13 yıl önce - Sal 29 May 2007, 23:42

Yeşil ağırlıklı, az yoğunluklu bir alan kazandırılmalı. Nedir bu bina dikme sevdası bilmiyorum. Bir kente herşey yapılabilir ama planlı bir şekilde. Ayrıca, gelişmiş şehirlerde, liman ve arkası, tıpkı havalimanlarında ki gibi, kruvaziyer yolcularına gelişmiş imkanlar sunuyorlar. Liman arkası kurtarılmalı. Umut ediyorum, Expo gelsin ve bütün bunlara vesile olsun.

muratmaca

13 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 16:07

Alıntı:
Orada yapılacak gökdelenlere kesinlikle karşıyım. Salhane ve Bornova'ya yapsınlar ne yapacaklarsa. Ballıkuyuda son derece düzenli, yeşilin bol olduğu, en fazla 5-6 katlı apartmanlarıyla yeni yerleşimler yaratılmalı. Karşıyaka'dan o tarafa bakınca beton yığını görmeyi kimse istemez.

Ben bu cümleyi pek anlamadim. Ne yani Ballikuyu`ya yazik, oralara beton yigini yapmayin ama gidin o beton yiginlarini Salhaneye ve Bornova`ya dikin mi demek isteniyor burada? Salhane ve Bornova ne suc islediler de beton yigini hakediyorlar acaba?

Ayhan
13 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 16:58

Ben gökdelenleri kastettim, sonuçta Ballıkuyu eğimli bir bölge, oradaki birkaç gökdelen bile göze hoş gelmez, ama  Salhane veya Bornova'ya yapılacak birkaç gökdelenden fazla zarar gelmez bence, tabii New York gibi beton yığını da olmasını çoğu kişi gibi ben de istemem.

burak a.

13 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 17:12

izmir zaten bu haliyle new yorktan cok daha beter durumda.

new yorkun koskocaman bir central parkı var,onun dışında da o beton yığınının arasında bir sürü büyük-küçük parkı var,acaip derecede güzel dizayn edilmiş ve insanların rahat rahat oturabildikleri.

gökdelen büyük şehirlerin kaçınılmaz sonu,planlı yapılması lazım sadece.

Ayhan
13 yıl önce - Prş 14 Hzr 2007, 17:19

Evet yapılsın ama İzmir merkezde Bornova hariç bir yer pek uygun değil gibi, Ballıkuyu'da şu andaki görüntüler de çok kötü ama gökdelen yerine orta yükseklikte apartmanlar yapılırsa -ki düzenli olacak ve araları açık olacak yeşil bol olacak- o zaman İzmir'i kurtarmış oluruz.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet