Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
ersannn
10 yıl önce - Pts 30 Nis 2007, 19:19

En büyük nedeni "Nüfus planlaması da neymiş kardeşim, nüfus planlamasını isteyenler bu ülkenin kalabalıklaşıp güçlenmesini istemeyenlerdir" diyenlerdir Bunları narasında bazı siyasiler de vardır..
Bir  de, öğrencilere burs sağlayan bir dernek başkanını, sırf mitingelerde kendi düşüncelerine karşı çıktı diye "Türk düşmanlığıyla" suçlayan ve "Doğu'da bir kaç çocuğu okutan kişi" diye küçümseyen bir zihniyet vardır..Bir gün o zihniyettekiler de "doğuda birkaç çocuk" okutmaya karar verirlerse sokak çocuğu sayısı azalacaktır

dilano

10 yıl önce - Pts 30 Nis 2007, 20:29

Bunu tek nedeni ailelerin çok çocuk doğurmaları değil. Aile içinde huzur ortamının olmamasıdır. Dört kişilik bir ailenin çocuklarında biride illegal yollara başvurabiliyor. Evden kaçabiliyor. Bunun örneğini tanıdığım bir ailede gördüm.

Rabia Çelik

10 yıl önce - Sal 01 May 2007, 00:24

Sokak çocuklarının sayılarını azaltabilmek için önce toplumsal olarak eğilimlerimize ve eğitimimize bir dönüp bakmamız gerekir kanaatindeyim. Bir çocuğu dünyaya getirmek kolay bir iştir. Ama o çocuğun geleceğini peydah etmek pekte kolay bir iş değildir. Eğitim ama bu okullarda verilen eğitimin haricinde insanın kendini eğitebilmesi en önemlisidir. Biz toplum olarak zaten kalabalık aile kavramını severiz. Son yıllarda biraz bu durum değişsede genelleme olarak kalabalık ailelere sahibiz. Ve illaki her kalabalık aile çocuğuda evden kaçmaz. Bunun sebepleri aile içi geçimsizlik,şiddet,bulunulan yerin kültürüne ve işleyişine adapte olamama,baskı,çocuğun ailesi tarafından daha 6-7 yaşlarından itibaren potansiyel işci olarak görülmesi vs. olabilir. Zaten her aile çocuğuna gerekli olan duygusal ve maddi desteği verse sokaklarda bu tarz görüntülerde olmazdı. Açıkcası ben tiner çekmiş bir çocuk gördüğüm zaman çekiniyorum. Çünkü ne yapabileceklerini kestiremiyorsunuz. Bu çocuklar önce madde bağımlılığından kurtarılmalı daha sonrada topluma kazandırılmalılar. Sonuçta unutmamak gerekir ki hiçbiri doğduğunda potansiyel suçlu değillerdi. Belki de en fazla yapılması gereken kurumların başını bu tarz kurumlar çekiyor. Onlara hayatın o kadar da kötü olmadığını,güzel yönlerini gösterebilmek için.

taner_06
10 yıl önce - Sal 01 May 2007, 18:18

Bu başlıkdaki mesajları okudum ve bir çoğunda,sokak çocuğu sayısının gecekondu ile doğru orantılı arttığı belirtilmiş,fakat ülkemizde gecekondu sayısı artmıyor aksine azalıyor..

Sokak çocuklarının sayısı artıyormu bunu bilemiyorum ama sokakda gördüğümüz zaman bu ''sokak çocuğudur'' diyeceğimiz niteliklerdeki dış görünüşe sahip çocuklar artıyor..

Sokak çocuğuna benzer dış görüntüdeki çocuklar niye artıyor?
Çünki;bu çocukların günün her hangi bir saatinde mutlu olabilcek evleri yok,o çocukları kucaklıycak bir anne veya baba yok,onları günün her hangi bir saatinde ''acaba nerde'' diye merak edecek ailesi yok ve haliyle o çocukda dışarda..

Bununda en büyük nedeni farklı sebeblerden kaynaklanan toplumsal yozlaşma,kültürümüzün en değerli unsurunu(aile)kendi ellerimizle yok etmek için büyük bir çaba içerisindeyiz,yasak ilişki sayısı her geçen gün artmakda ve en kötüsü ensest haberleri duymakdayız ülkemizde.

Sokak çocuklarının veya yukarda bahsettiğim niteliklerdeki çocukların artışı,benim görüşümce ancak maneviyatla durdurulabilir ama yok edilmesi mümkün değildir.

esra kahraman

10 yıl önce - Sal 01 May 2007, 18:38

En büyük nedeni köyden kente göç etmek zorunda bırakılan insanlardır.Mesela G.Doğu Anadolu da bir çok köy yakıldı yıkıldı bu kadar aile nereye gidecek tabii ki en yakın şehire... İstanbul'a göç ayrıca hızlanmıştır. İnsanlar yaşadıkları yerlerden mahrum bırakılırsa sokak çocukları da artar hırsızlık da ... Bu ülkede beklenen bir sonuç olmalıydı bu kimse şaşırmasın bence. Oysa bu çatışmanın arasında en masum olanlar çocuklardı...Ancak sistem böyle çocuğu yaşlıyı düşünmüyor maalesef...

35CEM35

10 yıl önce - Sal 01 May 2007, 19:11

10-15 çocuk yapmanın sistemle ilgisi ne?

:BARIŞ:

10 yıl önce - Sal 01 May 2007, 22:32

Alıntı:
Neden Sokak Çocuklarının Sayısı Artıyor ! ! !

Bence büyük ihtimal Aile içi şiddetli geçimsizlik'dir.    

Geçenlerde Kadıköyde Fotoğraf çekiyordum.Bitane tinerci geldi;

- "Kardeş 500 binlira (50 YKR) versene" dedi

Bende " ne yapacaksın" dedim

- " Arkadaşlarla tiner çekicez" dedi.

Bende "yok" dedim Tiner için isteyince.

Sonra tinerci çocuk bana " Kardeş anlamadın galiba 10-15 milyon istemedik Sadece 500 binlira istedik" dedi.

Ben - " Yok dedik be.Anladınmı"  dedim.

Tinerci - " İyi öyle olsun ama burası kardeşlik yerimiz olsun" dedi ve gitti.

O gün bugündür hep aklıma takıldı bu son sözü.

neşetyıldız

10 yıl önce - Prş 03 May 2007, 20:52

Bence yeterince manevi sahada bilgilendirmiyoruz,çocukları doğurup sokaklara bırakmamalıyız,onlara ALLAHın varlığını ve koyduğu emirleri öğretmeliyiz.Kendi kültürümüzle yetiştirmeliyiz.Yoksa başkaları sokaklardan alarak yetiştirir .

ersannn
10 yıl önce - Prş 03 May 2007, 21:29

Alıntı:
Bence yeterince manevi sahada bilgilendirmiyoruz,çocukları doğurup sokaklara bırakmamalıyız,onlara ALLAHın varlığını ve koyduğu emirleri öğretmeliyiz.Kendi kültürümüzle yetiştirmeliyiz.Yoksa başkaları sokaklardan alarak yetiştirir .

pardon ama aç insanın doymasını sağlayamadıktan sonra ne yapabilirsiniz ki? çocuğun ailesi 15 kişi, ekmeği biele zor buluyor, hadi vicdanı sayesinde belli bir yere kadar dayandı, ne yapacak açlıktan ölecek mi?

Necmettin K.

10 yıl önce - Prş 03 May 2007, 22:35

Arkadaşlarımın hangi araştırmalardan faydalandığını bilmiyorum,sokak çocukları,ne 10-15 çocuklu ailelerin çocukları ve ne de yakılan yıkılan köy çocukları.

Sokakta yaşayan çocuklar merkezi veya SHÇEK Ankara il müdürlüğünün çocuk merkezlerinde malesef,parçalanmış aile çocuklarının ve terkedilmiş olanların birinci sıralarda yer alan iki grup olduğu gerçektir.

Ebeveynlerin bakmakla yükümlü olduğu,torun,ya da amca,hala yanında yaşayanların,sokaklarda ilk sıralarda olduğu da bilinmelidir.

Hayatında aile büyükleri tarafından hiçbir isteği kabul görmemiş,askerden geldikten sonra bile dayakla terbiye olmuş insanımızın,yanlış ve hatalı evlilikleri,zorla evlikler neticesi meydana gelen çocuklar ,aileler parçalanınca sahipsiz ve korunmaya muhtaç çocuklar.

Sokak çocukları ve korunmaya muhtaç çocukların hikayesi genelde böyle.

Devlet ve onun kurumları bu dertleri ortadan kaldırmak için vardır.Aşevlerinde karın doyurmak veya herkese ,SYDVakfından hayır dağıtmakla sokak çocuklarının problemleri bitmez.

Bu mesele,tavuk ve yumurta gibidir.Çocuklar mı sahipsiz,yoksa onları dünyaya getirenler mi?

Daha önceleri Koruyucu aile başlığında uzun uzun yazmıştım.Sokak çocukları,ne para yardımıyla,ne de yuvalara çocuk almakla korunabilirler.Devlet politikası olursa işte o zaman sorun çözülebilir.

Bugün ülkemizdeki sokak çocuğundan daha fazlası,ikinci dünya savaşından sonra Fransada mevcuttu.Yine Çinde uygulanan evlilik ve çocuk politikası ile büyük başarı sağlanmıştır.

Öyle bir iki kaymakam veya kadın sığınma evi ile çözülecek bir problem değildir.Her problemli kadın sonuçta problemli çocuk demektir.

Ülkelerin siyasi ve ekonomi politikalarındaki uygulama biçimleri aynı zamanda sokak çocuklarını teşvik eden veya engelleyen politikalar durumuna gelmektedir.

Dünyada hiçbir millette bulunmayan koruma ve dayanışma duygularımız olmasaydı şu anda ülkemizde sokaklarda gezemez olurduk.40 Yılı aşkın savaşan ve erkeklerinin büyük kısmını kaybeden bir ülkede sokak çocukları olmadan bugüne gelmek başka milletlerin asla başaramayacağı bir konudur.

Bu konu uzmanlar ve gönüllülerden oluşan bir ordu tarafından çözülmesi gereken bir dramdır.

Erken evlilikler,ölümler,ailelerin boşanması,işsizliği ve tembelliği şiar edinmiş asalak aileler,saygı ve sevginin olmadığı aile ortamları tüm bunlar sokak çocuklarının çoğalmasının sebepleridir.

Bunun yanında bölgesel çağdışı töreler,parayla alınan satılan çocuklar,cehaletten kaynaklanan sebepler de tuzu biberi olmaktadır.

Henüz ülkemizde bu konu üzerinde çalışmalar ve yapılanmalar yenidir.İdari karmaşıklığın yanında istismara açık bir konudur.

Bu konunun çözülebilmesi için devlet politikası ve bağımsız,denetimi devletin elinde olan özerk kuruluş olmalıdır.Atamalarını siyasi ideolojilere göre değil,başarıya ve uygulanan politikaya göre olmalıdır.

Bu konuda SHÇEK başarısızdır vaziyet içler acısıdır.Tezelden kuruma müdahale edilmelidir ve revizyona gidilmelidir.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET