Ana Sayfa  

Akın Kurtoğlu

Cum 27 Nis 2007, 01:02   [İST-B2.49] - Yenikapı-Güzelyalı (Bursa) Feribot Hattı - Fikirler, Sorunlar ve Çözüm Önerileri

21 Nisan'da açılışı gerçekleştirilen ve yarın (kısmetse) tarifeli seferlerine başlayacak olan "OSMANGAZİ" feribotunun, İDO web sitesindeki iki günlük rezervasyon listesi az evvel şöyle idi:

(+)

* Yenikapı'dan sabaha kalkacak olan ilk seferde, 1200 kişilik yolcu kapasitesinin; 744'ü dolu (456 boş yer mevcut), 225 otomobil kapasitesinin ise; 146'sı dolu (79'u boş)...

* Güzelyalı istikametinden ilk seferde ise, 1200 kişilik yolcu kapasitesinin; 861'ü dolu (339 boş yer mevcut), 225 otomobil kapasitesinin ise; 131'i dolu (94'u boş)...

Bursa yönünden şu ana kadar daha yoğun bir talep var. Yolcu kapasitesinde; %72 doluluk yakalanmış durumda... Araç kapasitesinde ise; %58 doluluk var...

Akın KURTOĞLU

...dedim ve bir yanlışlık yaptığımı farkettim... Aynı kapasitede elimizde yalnızca bir adet gemimiz var. Aynı anda, aynı saatte karşıdan kalkan ise, muhtemelen Turgut Özal sınıfı bir Feribot olacak. Bu durumda, Bursa yönünden kalkacak olanın yolcu kapasitesinde (-400), araç kapasitesinde ise (-25) indirim yapmamız gerkecek... Yani, İstanbul yönünden kalkışta talep daha fazla oluyor bu durumda...

mesajı beğendiniz mi?: +1
Arda Alkaya

Cum 27 Nis 2007, 01:31  

Alıntı:
...dedim ve bir yanlışlık yaptığımı farkettim...  Aynı kapasitede elimizde yalnızca bir adet gemimiz var. Aynı anda, aynı saatte karşıdan kalkan ise, muhtemelen Turgut Özal sınıfı bir Feribot olacak. Bu durumda, Bursa yönünden kalkacak olanın yolcu kapasitesinde (-400), araç kapasitesinde ise (-25) indirim yapmamız gerkecek...  Yani, İstanbul yönünden kalkışta talep daha fazla oluyor bu durumda...

Yenikapıdan 07:00'de kalkacak feribot Turgut Özal sınıfı yani normalde Bandırma-Yenikapı çalışan feribotlardan.

İTÜ'nün Maçka'daki binalarında ders alırken, en zevk veren şeylerden birisi de Boğaz'ı ve geçen gemileri seyretmektir. Bugün de aynı şekilde dersten sıkılıp boğazı ve gemileri seyrediyordum ki, Osman Gazi-I geçti. Ne alaka diyebilirsiniz ama ben de Osman Gazi-I ne iş yapıyordu orada ben de cidden bilmiyorum.

mesajı beğendiniz mi?
Akın Kurtoğlu

Cum 27 Nis 2007, 01:37  

Alıntı:
Yenikapıdan 07:00'de kalkacak feribot Turgut Özal sınıfı yani normalde Bendırma-Yenikapı çalışan feribotlardan.

Koltuk yerleşim planlarına şu anda ulaştım ben de linkte...   Osmangazi, boş olarak yeniden Bursa'ya mı döndü acaba o zaman?

Akın KURTOĞLU

mesajı beğendiniz mi?
Arda Alkaya

Cum 27 Nis 2007, 01:45  

Alıntı:
İTÜ'nün Maçka'daki binalarında ders alırken, en zevk veren şeylerden birisi de Boğaz'ı ve geçen gemileri seyretmektir. Bugün de aynı şekilde dersten sıkılıp boğazı ve gemileri seyrediyordum ki, Osman Gazi-I geçti. Ne alaka diyebilirsiniz ama ben de Osman Gazi-I ne iş yapıyordu orada ben de cidden bilmiyorum.

Alıntı:
Koltuk yerleşim planlarına şu anda ulaştım ben de linkte...   Osmangazi, yeniden Bursa'ya mı döndü acaba o zaman?

Belki İstanbul'dan ayrılmadan canı son kez boğaz havası almak istemiştir.    

mesajı beğendiniz mi?
eyupmus

Cum 27 Nis 2007, 09:38  

Dün akşam Osman Gazi 20:10 da boş olarak Güzelyalı'ya hareket etti,bu sabahki 7:30 seferini aldı.Yenikapı'dan ise aynı saatte Adnan Menderes kalktı bu ilk seferler Bursa ve İstanbul'a hayırlı olsun.Allah selamet versin.

mesajı beğendiniz mi?
yusuf38

Cum 27 Nis 2007, 10:50  

idonun  bilet satış sitesinde  bilet cinsi numarasız yazan seferler adnan menderes  feribotuyla numaralı yazan seferler osman gazi feribotuyla yapılıyor.

mesajı beğendiniz mi?
cuneyt45

Cmt 28 Nis 2007, 13:33  

Evim Güzelyalı iskelesini görebilecek konumda
Bu sabah İstanbuldan kalkıp güzelyalıya gelen feribottan inen araçları tek tek saydım  186 araç indi

mesajı beğendiniz mi?: +1
Akın Kurtoğlu

Cmt 28 Nis 2007, 17:37  

"Yenikapı-Bandırma" hattının seferlerindeki yeni düzenlemeye göre, hergün karşılıklı 3'er sefer mevcut. Bunları biri Feribot ile, kalan ikisi ise deniz otobüsleriyle yapılıyor. Bu hatta tek Feribot çalışıyor... Güzelyalı hattına kaydırmalar sözkonusu...

ORHANGAZİ gelene kadar, herhalde bu şekilde bir ara çözüm devam edecek... ORHANGAZİ, Yaz sezonunun başlayacağı tarih olan Haziran ortalarına yetişebilirse, buradaki takviye Feribot yine eskisi gibi Bandırma hattına geri döner ve akış ORHANGAZİ ile doldurulur.

Akın KURTOĞLU

mesajı beğendiniz mi?
ozcan alemdar

Cmt 28 Nis 2007, 21:53  

Güzelyalı terminali ile yanındaki yat limanını birbirine bağlayan köprü arasındaki teller kaldırılmalı bence. Yoksa yat limanından terminale girmek için çok uzun bir yol yürümek gerekiyor. Terminaldeki otoparkın araçsız seyahat edecek yolcular için ücretsiz olması lazım. Otobüsler için ayrılmış fazladan alana da araçlar ücretsiz gün boyu bırakılabilmeli.

mesajı beğendiniz mi?
Akın Kurtoğlu

Cmt 28 Nis 2007, 22:15  

Bu arada: Mudanya ile Güzelyalşı araında bir zamanlar belediye otobüsü çalışırdı. Kırmızı-beyaz MAN-590'lar... Zannedersem 2 adettiler ve biri Mudanya'dan geri dönerken (Evlendirme Dairesi'nin oralardan), biri de Tirilye'ye kadar devam ederdi (uzun yıllar evvel). Sahile paralel hatlardı bunlar... Günümüzde halen bu aks üzerinde otobüs seferi var mı? Mudanya ve daha ilerisinde oturanların Feribot iskelesinden faydalanmaları için hangi kara hattı mevcut?

Akın KURTOĞLU

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: