Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yılmaz büktel

11 yıl önce - Cum 14 Tem 2006, 18:07
1978'de İstanbul Boğaziçi'nde Denize Uçan Üzücü İETT Büssing Otobüs Kazası

Akın üstat ile konuştuğumuz üzere, Tarabya'da denize uçan İETT otobüsü Büssing 1243 ün resimlerini yüklüyorum. Akın üstat da dönünce öyküsünü anlatır.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Sadece biz otobüsseverler için değil herkes için üzücü karelerdi.

Cem Telgeren
11 yıl önce - Cmt 15 Tem 2006, 22:34

Alıntı:
leylandlara kısa bir ara verip akın üstat ile konuştuğumuz üzer tarabya da denize uçan iett otobüsü bussing 1243 ün resimlerini yüklüyorum. akın üstat da dönünce öyküsünü anlatır

Akın Üstad'dan önce izin verirseniz ben anlatayım Yılmaz Bey.40 TAKSİM-SARIYER seferini yapan Ayazağa Garajına bağlı 1243 kapı numaralı Bussıng U47D marka otobüs Taksim'den kalkıp Beşiktaş'a geldiğinde burada bozulan 25 SARIYER-EMİNÖNÜ otobüsünün yolcularını da alır.Tarabya'ya kadar sorunsuz devam eder.Tarabya Otelini geçince birden otobüsün ön tekerleğinin jantı çıkar ve tekerlek parçalanır.Kontrolden çıkan otobüs virajı alamaz ve denize uçar.Aralarında otobüsün şöförünün ve biletçisininde olduğu pek çok yolcu malesef hayatını kaybeder.Hatırladığım kadarıyla sadece iki üç kişi kurtulabilmişti bu kazadan.

Hep neyi merak ederim biliyormusunuz.Bu otobüsün denize uçtuğu seferde olup da Tarabya'dan önce otobüsten inen yolcular kazayı duyunca neler hissettiler acaba?

yılmaz büktel

11 yıl önce - Cmt 15 Tem 2006, 23:21

cem bir durak önce ineni bırak, ben haberi gazete okuduğumda bile şok olmuştum, bu resimleri yüklerken aynı duyguları tekrar yaşadım. hatta bu yüzden resimlerimi yüklemekle iyi mi yaptım kötü mü yaptım diye çok tereddüt ettim.

Mustafa Noyan

11 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 00:20

Alıntı:
..40 TAKSİM-SARIYER seferini yapan Ayazağa Garajına bağlı 1243 kapı numaralı Bussıng U47D ...

Cem Bey,
o zamanlarda Ayazağa Garajı herhalde orman alanıydı...
Benim de bilgilerime göre İETT tarihinin en elim kazası olmalı..
Alıntı:
..bu resimleri yüklerken aynı duyguları tekrar yaşadım. hatta bu yüzden resimlerimi yüklemekle iyi mi yaptım kötü mü yaptım diye çok tereddüt ettim.

Değil o günü yaşamak, Yılmaz Bey'in yüklediği fotoğrafları, özellikle cansız beden parçalarını bilgisayar ekranından görmek bile tüylerimi ürpertti; öte yandan aynı fotoğraflar benim rastladığım en önemli belgelerden biri konumundalar; aynı nedenle sanırım denetçiler bu fotoğrafların sayfalarımızda kalmaları konusunda çok zor bir karar vermek zorunda kalacaklar; benim kişisel önerim fotoğrafların bir hafta sonunda silinmesi olacak...

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 12:49

15 Haziran 1978'de gerçekleşen kazada 1243 filo numaralı Büssing-U47D Boğaz'da Tarabya yakınlarında virajı alamayarak denize uçuyor ve 35 yolcunun 31'i kayboluyor. Bugüne kadar İETT tarihindeki en çok ölümlü kazadır. Gazeteler o tarihlerde günlerce bu haberi takip ettiler. Sonradan olay unutuldu gitti, arşive kaldırıldı.

Denize uçan Büssing-U47D; 1973 yılında 1. Boğaziçi Köprüsü'nün açılışı şerefine satın alınan son (4.) parti 48 otobüslük araç grubundandır (1240-1287). Bu partinin 4. otobüsüdür. Kaza yaptığı tarihte henüz 5 yaşında olan Büssing, aslında Boğaziçi geçişli hatlarda kullanılmak üzere değerlendirilen araç filosunun içinde olmasına rağmen, muhtemelen kazanın olduğu dönemde Levend Garajı'na bağlıydı. Çünkü o yıllarda 25 ve 40 ile türevlerini burası beslerdi. (İlk alındıkları yıllarda Büssing-U47D'ler, İETT'nin muhtelif garajlarıa dağıtılmışlardı. 1979-80 dönemindeki 495 araçlık İkarus alımından sonra, sadece Pazartekke Garajı'na verildiler). Bu kazanın ardından Büssing filosu 177'ye düştü.

Kazadan kısa süre evvel 25 yolcularının da 40'a aktarılmasını, sadece Takdir-i İlâhi olarak yorumlayabiliriz. Ecel; bahaneyle gelir. Hepsinin mekânları cennet olsun...

Bu arada, fotoğrafların sitede tutulması, bu konudaki arşiv açısından gerekli olmakla birlikte, diğer arkadaşların da önerilerine göre son durumu şekillendirerek, kalıp kalmayacakları yönünde bir sonuca varırız.

Akın KURTOĞLU

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 21:25

Yılmaz Büktel'in göndermiş olduğu, 1978'de vukubulan Büssing-1243 kazasıyla ilgili resimlerin 3 adedinde kareye giren can vermiş yolcuların görüntüleri, detaylar üzerinde mozaikleme yapılarak kapatılmıştır. Mekânları cennet olsun...

Site Denetçisi
Akın KURTOĞLU

Cem Telgeren
11 yıl önce - Pts 17 Tem 2006, 01:01

Alıntı:
                 Cem Bey,
o zamanlarda Ayazağa Garajı herhalde orman alanıydı...                                                      
                                                                                                                                                                                Dalgınlığıma verin Mustafa Üstad.Tabiiki Ayazağa değil Levent Garajı olacaktı.

yılmaz büktel

11 yıl önce - Sal 18 Tem 2006, 14:02

akın bey
hiç merak etmeyin buluruz ama şu an ben de tatideyim dönünce en kısa zamanda.
görüşmek üzere

hakan_1970
11 yıl önce - Çrş 19 Tem 2006, 00:50
Bussing UD47

Alıntı:
Kaza yaptığı tarihte henüz 5 yaşında olan Büssing, aslında Boğaziçi geçişli hatlarda kullanılmak üzere değerlendirilen araç filosunun içinde olmasına rağmen, muhtemelen kazanın olduğu dönemde Levend Garajı'na bağlıydı.

1) 1984-85 yıllarında Pazartekke Garajı'nda, Cami tarafındaki sokağa dik vaziyette hurda bir Bussing'in durduğunu hayal mayal hatırlıyorum. Acaba o Bussing bu kaza yapan Bussing olabilir mi diye düşünmeden kendimi alamadım.
2) Bussing'ler Boğaz geçişli hatlarda çalıştı mı?
Zira ben ilk köprü geçişli hatlardan Taksim'den kalkan 121,122 ile Yenikapı'dan kalkan 125'in Leyland olduğunu (1976-1978 arası olmalı) hatırlıyorum. Hatta 125'te Leyland'tan başka araç hatırlamıyorum. Sonra açılan 111 gibi köprü geçişli hatların da Leyland ve sonra Ikarus olduğunu hatırlıyorum.
Anadolu yakasında hiç Bussing UD47 hatırlamıyorum.
Gene Ikarus'lar alınmadan önce aklımda kalan Bussing UD47 hatları arasında 28, F, 75, 84 gibi hatlar var.
Levend Garajı'nda Bussing UD47'ler yoktu diyecek kanıtım yok, ama Ikarus öncesi Levend Garajı araçları da Leyland'lar ve daha eskileri gibi canlanıyor hatıralarımda.
Diğer taraftan sitedeki foto arşivine baktığımızda Bussing'leri Barbaros Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi, Eminönü (25,26,62 vb hatların kalktığı peronlarda), Galata Köprüsü üzerinde gösteren çok fazla fotoğraf da yok.
İstisnai olarak B.Köprüsü açılışındaki Bussing'ler, Kabataş'taki 88 Kadırga otobüsü (1980 sonrası), İstiklal Caddesi üzerindeki Bussing'ler dışında tüm Bussing'ler tarihi yarımada içinde çekilen fotolar. Bu nedenle Bussing'lerin çok düzenli dağılmadığı, ağırlıklı olarak tarihi yarımada ve Batısı , Taksim gibi güzergahların dışına ender çıktığı görüşündeyim. Tabiki 1975'ten öncesini hatırlamıyorum.
25 / 40 Sarıyer hattı dışında Şişli ve Özellikle Levent garajı ile Köprü geçişli hatlarda Bussing UD47 hattı hatırlayan arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirler mi?. Site içinde bunlara ait fotoğraf olmaması bir tesadüf müdür?

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Cum 27 Nis 2007, 02:01

İETT tarihinde üzücü bir yeri olan bu kaza, Nostalji bölümünden ayrılarak, münferit bir başlık haline getirilmiştir.

Site Denetçisi
Akın KURTOĞLU

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM