Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Prş 26 Nis 2007, 20:33
Artık Mâzi Olan Eski İETT Otobüslerinde Rastlanan Reklamlar

Artık Mâzi Olan Eski İETT Otobüslerinde Rastlanan Reklamlar

Eskiden (takriben 20-25 yıl evvelinden başlayarak daha gerilere gidildiğinde), İETT otobüslerinin üzerindeki reklâmlar bant şeklindeydi. Teneke levhalar üzerine çizilen rengârenk reklâmlar, otobüslerin yan ve arka cephelerini boydan boya örterlerdi. Bu reklâmların çoğu, daha dün gibi aklımda: "Çinturato Pirelli", "Böhler Kaynak Elektrodları", "Eti Bisküvileri", "Nevtron Radyoları", "Ki-wi Pilleri", "Ak-Fil", "Berec Pilleri", "Güney Sanayi", "Tursil-76", "Pop", "Puro", "Fay" sabun reklâmları,
"SM-a Çocuk Mamaları", "Duralit", "Karoflex", "Vinylex", "Apikoğlu Sucukları", "Cinzano", "Sabuncakis", "Besler Bisküvileri", "Fisk Lastikleri", "Limasollu Naci", "Oerlikon", "Siera Radyo ve Pikapları", "Hayat" ve "Ses Mecmuaları", "Zetina Dikiş Makinaları", Hacı Şakir Sabunları", "Olimpos Gazozları", "Beşler Sucuk-Salam-Sosis-Pastırma", "Pe-Re-Ja Kolonyaları", "Ankara Gazozu", "Ce-Zi-Ne",
...vs...

İlk etapta aklıma gelen bu reklâmların on katı kadar da hatırıma bir türlü gelmeyenler mevcut en azından...

Sözü edilen reklâmlar, şimdikiler gibi cepheyi boydanboya kirleten, estetikten uzak, pencere camını örten tabelâlar olmadığından, herhangi bir rahatsızlık vermezdi halka... Hatta, İETT otobüslerinin kırmızı-krem renklerine uygun düşerlerdi çoğu zaman. Hoş bir kontrast oluşurdu...

Özel arşivimizdeki yüzlerce reklâmlı İETT otobüs fotoğrafının içinden, rastgele 5'inden detay çıkarttım:

"Rifat BEHAR & Akın KURTOĞLU Koleksiyonları"

Akın KURTOĞLU

Seyhun
12 yıl önce - Prş 26 Nis 2007, 20:52

Alıntı:
Beşler Sucuk-Salam-Sosis-Pastırma

Derby

Resimler İETT'nin sitesinden alıntıdır.Uygun görülmezse silinebilir...Saygılarımla...

hakan_1970
12 yıl önce - Prş 26 Nis 2007, 23:28

Keşke fotoğraflarla destekleyebilseydim ama yaklaşık 20 sene öncesinden aklımda kalanlar;
Bussing UD47; Arka cephe; Nordmende, Toshiba, Kale Radyatör, Eas akü, Löwenbrau.
Yan + Arka cephe; hatırlayabildiğim en son araç 1149 nolu Silgeç (oto sileceği) reklamı.
Ikarus Körüklü (1600-1789);
Kelebek Mobilya, Akbank(1612), YapıKredi Bankası (1609), Hürriyet (1781), Milliyet, İstanbul Bankası, Pamukbank, Mutlu Akü (1666), Garanti Bankası (1669), Kale Radyatör (1659), ÇBS , İGS.
Troleybüslerin son zamanları: Töbank, Minolta, Lezzo.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 28 Nis 2007, 00:31

Biraz daha yakın dönemlerden birkaç örnek daha

Akın KURTOĞLU

a.çetin
12 yıl önce - Cmt 28 Nis 2007, 15:59

Man SG220'lerde tam kaplama yapılırdı eskiden çok güzel görüntü olurdu... Benim hiç unutmadığım Knorr reklamı vardı.Sarı ağırlıklıydı
MAN SL200'lerde de ''Yedigün,Persil,Arçelik,Kırlangıç,Tamek,Saray Halı,...'' reklamlarıda araçları çok şık gösteriyordu...

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 28 Nis 2007, 16:36

Geçmiş yıllara dönük reklâmlar başlığımız henüz olmadığı için, nostaljik otobüs reklâmlarını, daha evvel adıgeçen başlık altında toplamaktaydık... Aralardan biryerlerden bulduğum eski bir mesajda reklâmları görsel malzeme kullanmadan, yalnızca tasvirle yetinmiştik:

Alıntı:
Bir de İkaruslar'ın üzerine, ince uzun dikdörtgen tabelâlar şeklinde sarı-kırmızı renklerde "Sucuk" reklâmları monte edilirdi. Hep fakülte çıkışlarında bu otobüslere rastlardım ve karnımın açlığı bu reklâmları görmemle iki misli daha artardı. Evi zor bulurdum, Yolda gelirken de bakkaldan (o yıllarda şimdiki gibi pek öyle market, hiper-market, mega-market...   falan yoktu) mutlaka bir kangal sucuk alırdım...   Zannedersem; Coşkun ya da Beşler sucuk reklâmıydı.

Daha önceki yıllarda (çocukluğumda) ise otobüslerin üzerindeki hatırlayabildiğim reklâmlar:

* Bir tekerlek yuvarlayan acayip şekilli şişko bir robot ve yanında; "Pirelli" yazısı...

* Buna karşılık "Fisk"nin, üzerine yerlere kadar beyaz bir elbise giymiş, kıvır kıvır saçlı, elinde içinde bir mum olan şamdan tutan bir çocuk ve bu şamdandan yayılan beyaz daire şeklinde bir aydınlık. Yanında da Fisk yazısı... (Yahu, ben küçükken bu çocuk resminden korkardım. Ciddiyim...  Bu reklâmın olduğu otobüslere binmeye mızıklanırdım nedense...) Işığın vurmadığı yerler karanlık çizilmişti ve çocuk yarı-hayalet bir görünüm arzetmekteydi...    

* Şapka tutan bir elden ibaret olan; "Bel-Pet" reklâmı...

* "Böhler" kaynak elektrodları reklâmı...

* "Oerlikon" reklâmları...

* "E.C.A." reklâmları...

* "Ankara" gazozu reklâmları. El çizimiyle, şişeden balon balon boşalan sade ve meyvalı Ankara gazozları vardı (Ooof, şimdi ne biçim canım çekti!... Çocukluğumu özledim şu dakika itibarıyla)

* "Schaub-Lorenz" siyah-beyaz televizyon reklâmları...   O yılların en nadide elektronik parçaları... Tam 4 kanal ve 4'ünde de hep aynı TRT kanalı çıkan komik cihazlar...

* "Ülker Taç Kraker" ve "Dido"ların ilk çıktığı yıllarda, hemen her otobüste küçük bir tabelâda mutlaka yer alan bisküvi-gofret reklâmları...

* Leyland ve Troleybüslerin içlerinde, camların üzerindeki bombeli alanda, ince-uzun sert kartonlar şeklinde basılı olan iç reklâmlar... Bunlar genellikle "Limasollu Naci", "Kurukahveci Mehmet Efendi" veya "Güneş sigorta" reklâmlarından olurlardı... Altlarında da mutlaka bir PK.xxx ibaresi. Yani Posta Kutusu adresi...   Bu reklâmların fiyatları daha mı ucuzdu ki acaba?!...
* "Cin-Za-No" reklâmları...

* "Ki-Vi" ve "Berec" pil reklâmları...

* Ağzına bir kaşık sokulmuş sarı kafalı iri bir bebek reklâmı. Çocuğunu boynunda da beyaz bir bez düğümlüydü. Zannedersem bebe mamasıydı ama ismini hatırlayamadım şimdi... (SM-A = Esema mıydı acaba?)

Akın KURTOĞLU

yılmaz büktel

10 yıl önce - Çrş 18 Mar 2009, 03:34

Alıntı:
"Cin-Za-No" reklâmları...

Cin-Za-No reklamları troleybüsler için karakteristikti. Neredeyse tüm troleybüslerde olduğunu söyleyebilirim. Yeri de Troleybüsün arka cephesinde, Arşe makaralarının altıydı. Resmini şu an bulamadım ama bulunca gönderirim.

Aşağıdaki reklam ise hem Troleybüs hem de otobüslerde yer alan Tursil reklamı. Ancak troleybüslerden söz etmişken ben troleybüste olan bir örnek gönderiyorum.

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Çrş 18 Mar 2009, 03:38

Alıntı:
Cin-Za-No reklamları troleybüsler için karakteristikti. Neredeyse tüm troleybüslerde olduğunu söyleyebilirim. Yeri de Troleybüsün arka cephesinde, Arşe makaralarının altıydı. Resmini şu an bulamadım ama bulunca gönderirim.

İşte, Cin-Za-No'lu bir troleybüs...

Akın KURTOĞLU

yılmaz büktel

10 yıl önce - Çrş 18 Mar 2009, 05:10

Burada reklam, troleybüsün yan cephesinde. Bunların sayısı daha azdı. ama istisnasız neredeyse hepsinin arkasında daha küçük bir Cin-Za-No reklamı vardı. Benim aradığım resim o.

Arda M Öztürk

7 yıl önce - Pzr 04 Arl 2011, 22:27

Transist 2011 fuarından İETT arşivinden reklamlı otobüsler:

ANA SAYFA -> ULAŞIM