Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

Kırıkkale - Keskin - Köprüköy
Sayfa: 1, 2, 3  Sonraki
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
İsmail Erdoğan
7 yıl önce - Çrş 25 Nis 2007, 18:46
Kırıkkale - Keskin - Köprüköy

Kırıkkale- Keskin - Köprüköy
Belde, Köprü ismini İpek yolunda Kızılırmak üzerindeki 13.Yüzyıl Selçuklu Dönemi eseri tarihi ÇEŞNİGİR köprüsünden almıştır.Köprü, kesme taş kullanılarak birbirine geçmeli kilitli sistemle inşa edilmiştir. Kızılırmak nehri ile Kapulukaya baraj gölü ve boğaz girişi üzerinde bulunmaktadır. Köprünün baş kısmında han veya kervansaray kalıntıları mevcuttur.
Baraj nedeniyle beldenin bir bölümü sular altında kalmıştır.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

vahitsan

7 yıl önce - Prş 26 Nis 2007, 01:02

Barajlar hayatımızın vazgeçilmezleri bunu kabul ediyorum ama hep şahit oluyor veya duyuyoruz,güzelim tarihi yapılar ,eski eserler suların altında kaybolup gidiyorlar.Diğer yönden bakarsakta ,bazı vatandaşlarımızın evleri tarihi eser sayıldığı için evini tamir etmesine izin verilmiyor ve bu evde böyle yokolup gidiyor.Bu gibi tezatlar beni hep şaşırtıyor herhalde bu dünyadan şaşkınşabalak gideceğim.
    Hani diyorum ki bu barajlar yapılırken  bu eserlerin kurtarılması düşünülmüyormu veya düşünülüyorda imkansızmı yada çokmu masraflı.Bunları gerçekten çok bilgi sahibi olmadığım için öğrenmek amacıyla soruyorum.Bilgi sahibi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa benim gibi bir çok arkadaşında şaşkınlığı sona erecektir.Acaba bu değerli yerleri ve eserleri suya gömmek zorundamıyız.
     Barajlara ve suya kesinlikle karşı değilim yanlış anlaşılmasın bunlar bir medeniyetin en gerekli ve değerli şeyleridir ama eski medeniyetlerin izlerinide korusak diyorum.

Hüdai

5 yıl önce - Sal 19 May 2009, 01:15

(+)

Çeşnigir Köprüsü. Selçuklular döneminde yapılan köprülerin en güzeli olarak bilinir. Fotoğrafın çekildiği tarih, tahminen 1950'lerin sonu veya 60'ların başı.

mhkose
4 yıl önce - Çrş 04 Ksm 2009, 04:08

Keskin'e bağlı İnziloğlu Çiftliği'nden bir kare:

(+)

ismail001111
4 yıl önce - Cmt 15 May 2010, 21:51

(+)

Ana Sayfa -> Diğer Şehirler