Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Yerebatan Sarnıcı
« önceki   123 ... 353637   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 2
Mustafa Kemal Öztürk
14 yıl önce - Cmt 02 Nis 2005, 13:00

Alıntı:
bu arada sarnıcın suyu hala nerden geliyor merak ediyorum

Buna benzer bir soruyu ben de kendi kendime sormuştum, nedir bu suyun kaynağı diye.

Istanbul Büyükşehir Belediyesi'nin internet sitesinde Yerebatan Sarnıcı hakkındaki bölümde şöyle bir ifade var:
"Son restorasyonda içi kuru olmasına rağmen sarnıca tekrar su geldiğinden bugün hala 1-2 m arasında su bulunmaktadır."

Ama bu su nereden geldi onu anlamadım. Herhalde "madem o kadar restore ettik ortama anlam katsın" diyerekten kova kova su getirdiler

Mustafa Noyan

14 yıl önce - Cmt 02 Nis 2005, 22:34
Şerefiye sarnıcı

Eminönü Belediyesi Binasının altındaki sarnıç Theodosius veya Şerefiye Sarnıcı'dır.
Binbirdirek Sarnıcı belediyenin bir alt sokağı ile İstanbul Adliye Sarayı arasında kalır.

TolgaTek
14 yıl önce - Cmt 09 Nis 2005, 19:44

(+)

(+)

(+)

(+)

Sina

14 yıl önce - Pzr 15 May 2005, 01:37

(+)

Zaferr
14 yıl önce - Sal 09 Ağu 2005, 09:54

Yerebatan sarnıcına su Belgrad ormanlarından geliyormuş

Alıntı:
Bilindiği gibi ısrail hükümdarı I. Basilius (867-886) tarafından Hz. Süleyman'ı kendi adına Kudüs'te yaptırdığı mabet yeryüzünde Ayasofya'ya gelinceye kadar yapılmış olan mabetlerin en güzeli en muhteşemi olarak biliniyordu. Daha sonra imparator Basilius'un sözü geçen heykeli eridikten sonra kendi heykelini koydurduğu söylenmektedir. ımparator Justinianus yangına uğramış olan büyük basilika'nın yaklaşık 532 yılında, rivayetlere göre 7.000 kölenin çalıştığı bu sarnıcı inşa ettirmiştir. Ve sarnıç ismini yakınındaki ılius Basilika'ndan almıştır. Basilika Sarnıcı'nın suyu ımparator Valens tarafından (368) yılında yaptırılan 971 m. uzunluğundaki Valens (Bozdoğan) kemeri ile ımparator Justinianus'un yaptırdığı 115.45 m. uzunluğundaki Mağlova Kemeri yardımıyla şehre 19 km. Mesafede Belgrat ormanlarındaki Eğrikapı su taksim merkezinden gelmektedir.

Kaynak: www.yerebatansarnici.com

sayfa 2
« önceki   123 ... 353637   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL